اوریگامی چیست؟ کودکان دارای استعدادهای بسیار زیادی هستند که با روش‌های درست توسط والدین کشف و شکوفا می‌شوند. یکی از بازی‌ها و سرگرمی‌های جذاب که برای افراد در تمام سنین استفاده می‌شود، اوریگامی است. اوریگامی بازی ساده‌ای است که در آن با کمک یک کاغذ مربعی شکل اشکال بسیار متنوعی ایجاد می‌شود.

این بازی علاوه بر ایجاد سرگرمی مزایای زیادی برای کودک به همراه دارد. ساخت اوریگامی نیازمند دقت و تمرکز است به همین دلیل کودک شما مدت زمانی را با آرامش مشغول فکر کردن و بازی کردن با کاغذ می‌شود و از استرس و اضطراب به دور خواهد بود.

علاوه بر آن با فکر کردن و ایجاد اشکال متنوع خلاقیت کودک پرورش می‌یابد. اما اوریگامی چیست؟ چگونه به کودک آموزش داده شده و بر خلاقیت کودک تأثیر می‌گذارد. در ادامه ابتدا به معرفی همه چیز درباره اوریگامی پرداخته و سپس تأثیر آن بر خلاقیت کودک و نحوه آموزش آن به کودک را بررسی می‌کنیم.

 

اوریگامی چیست؟

اوریگامی یکی از دست سازه‌های جالب انسان است که اولین بار توسط ژاپنی‌ها ابداع شده است. این کاردستی به سرعت در سراسر جهان محبوب شده و افراد بسیاری به تولید آن علاقه‌مند شده‌اند. اوریگامی با کاغذ ایجاد می‌شود، به این صورت که با ایجاد تاهای مختلف هندسی بر روی کاغذ اشکال جالب ایجاد می‌شود.

این اشکال شامل شکل حیوانات، شکل‌های هندسی و تنوع بالایی از کاردستی‌هاست. اوریگامی بدون هیچگونه برشی بر روی کاغذ تنها با تا کردن ایجاد می‌شود. به اوریگامی هنر اندیشه و تاکردن گفته می‌شود. درباره بهترین کتاب داستان کودک بخوانید.

 

کاربرد اوریگامی

 

فواید اوریگامی چیست؟

اوریگامی فواید بسیار زیادی برای کودک شما خواهد داشت. در ادامه با ما همراه باشید تا مهم‌ترین فواید این کاردستی جذاب را معرفی کنیم.

افزایش صبوری کودک

اوریگامی شاید در ابتدا شکل خاصی نداشته باشد ولی با پیگیری روند تا کردن در نهایت نتیجه جالب بوده و کاردستی جذابی تولید می‌شود. بازی با کاغذ به کودک صبور بودن را آموزش داده و کودک مجبور می‌شود تا انتها پیگیر کار بوده تا نتیجه آن را مشاهده کند.

تقویت قوه تجسم

یکی از مزایایی که اوریگامی برای کودک دارد، این است که تمام شکل‌ها و اجسامی که در ذهن دارد می‌تواند با اوریگامی ایجاد کند. این کار باعث تقویت تجسم کودک می‌شود.

افزایش دقت و تمرکز

انجام این بازی بسیار ساده است اما ایجاد اشکال درست نیازمند طی کردن دقیق مراحل ساخت شکل موردنظر است. اگر در حین کار یکی از مراحل انجام نشود نتیجه نهایی به درستی حاصل نمی‌شود.

به همین دلیل باید با دقت و تمرکز بالا انجام شود. کودک شما برای درست کردن این کاردستی باید زمانی را با آرامش و با دقت و تمرکز بالا برای تولید آن صرف کند. این کار نه تنها باعث افزایش میزان دقت و تمرکز او شده بلکه برای مدتی از استرس و اضطراب دور می‌شود. دربار نشانه والدین بد بخوانید.

 

تاثیر اوریگامی بر خلاقیت

 

آموزش ریاضی به کودک با استفاده از اوریگامی

یکی از فواید جذاب اوریگامی آموزش مفاهیم پایه ریاضی است. با استفاده از اوریگامی می‌توانید شکل‌های هندسی، اشکال دو بعدی، مفهوم تقارن و … را به کودک خود آموزش دهید. این مفاهیم به سادگی با اوریگامی به کودک آموزش داده می‌شوند.

 

تأثیر اوریگامی بر خلاقیت

کودکان استعدادها و خلاقیت‌های مختلفی دارند. این خلاقیت‌ها با روش‌های مختلفی کشف شده و شکوفا می‌شوند. اوریگامی یکی از جذاب‌ترین روش‌ها برای ایجاد خلاقیت در کودکان است. از آن‌جایی ساخت این کاردستی تماما با دست انجام شده و کودک باید با چند حرکت ساده شکل‌های متنوعی ایجاد کند، کودک مجبور به فکر کردن می‌شود. در ادامه بررسی از مهم‌ترین فواید اوریگامی برای کودکان و تأثیر آن بر خلاقیت کودک معرفی شده‌اند. درباره بازی ابلون بخوانید.

ایجاد خلاقیت مهم‌ترین و اساسی‌ترین فایده اوریگامی برای کودک است. کودک شما ساعت‌ها با استفاده از یک کاغذ سرگرم شده و مشغول ساخت اشکال گوناگون می‌شود. هربار شکل جدیدی ایجاد می‌کند و مرحله به مرحله در تولید این اشکال پیشرفت می‌کند. این کاغذ را می‌توان بارها و بارها به شکل‌های مختلف تا کرد و هربار کودک شما خلاقیت‌های جدیدی برای تولید کاردستی به کار می‌برد.

کاربرد اوریگامی بیشتر سرگرمی و استفاده از فواید گفته شده برای تمام افراد با رده‌های سنی است. با این کار نه تنها زمان زیادی را سرگرم شده بلکه می‌توانید از فواید گفته شده بهره‌مند شوید. درباره آموزش رنگ آمیزی بخوانید.

 

همه چیز درباره اوریگامی

 

نحوه آموزش اوریگامی به کودکان

اوریگامی چیست؟ اوریگامی به کمک یک کاغذ ساده که به صورت مربعی برش داده شده است ایجاد می‌شود. کاغذ مخصوص اوریگامی نیز در بازار موجود است اما با همین کاغذهای ساده هم می‌توان اوریگامی ساخت. برای آموزش اوریگامی به کودکان روش‌های مختلفی وجود دارد. درباره مهارت فرزندپروری بخوانید.

ابتدا باید کودک را با این کاردستی جذاب آشنا کنید. پس از آن از اشکال بسیار ساده شروع کنید. نحوه تا زدن کاغذ را به او آموزش دهید. پس از آموزش اشکال ساده می‌توانید اوریگامی‌های پیچیده‌تر را به کودک نشان داده و نحوه ساخت را به او آموزش دهید. مطمئنا زمانی که کودک شما برای اولین بار کاغذ به دست گرفته و شروع به ساخت می‌کند، توانایی ساخت شکل‌های مختلف را به درستی نخواهد داشت اما با تمرین و تکرار می‌تواند هر نوع شکلی را ایجاد کند. از اسباب بازی آموزشی هویو دیدن فرمایید.

 

نحوه آموزش اوریگامی به کودکان

 

برای آموزش ساخت اشکال مختلف می‌توانید از فیلم‌های آموزشی در اینترنت استفاده کنید. این فیلم‌ها را به کودک نشان داده تا با مشاهده آن‌ها نحوه ساخت اشکال مختلف را آموزش ببیند. مشاهده فیلم‌های آموزشی مراحل ساخت اوریگامی را به ساده نشان داده و کودک آموزش می‌بیند. با مشاهده و آموزش کودک شما آموزش دیده و پس از آن با خلاقیت خود می‌تواند ایده‌های جدیدی داده و اوریگامی‌های متفاوت ایجاد کند. درباره آموزش صبر به کودکان بخوانید.

 

فواید اوریگامی چیست؟

 

سخن آخر

همان‌طور که مشاهده کردید اوریگامی بازی ساده و جذابی است که تمام افراد می‌توانند به انجام آن بپردازند. این بازی با کمک یک کاغذ ساده انجام می‌شود اما تأثیرات زیادی بر کودک شما خواهد داشت. مهم‌ترین تأثیر بازی اوریگامی بر کودک ایجاد خلاقیت و کمک به پرورش بسیاری از استعدادهای کودک است.

کودک شما با ایجاد اشکال متنوع کاغذی هربار گوشه جدیدی از خلاقیت‌های خود را نشان می‌دهد. آموزش اوریگامی به کودک بسیار ساده است. ابتدا به کودک خود توضیح دهید اوریگامی چیست؟ سپس ایجاد اشکال بسیار ساده را به او آموزش دهید. تمرین و تکرار باعث می‌شود کودک به راحتی ساخت اشکال مختلف را آموزش دیده و از انجام این بازی لذت ببرد. پیشنهاد می شود از اسباب بازی فکری کارتی هویو دیدن فرمایید.

 

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها