[vc_row][vc_column][vc_column_text]

LEGO یا لگو چیست؟ حقایقی از لگو که نمیدانید+ویدئو

[/vc_column_text][vc_column_text]

لگو چیست:از دنیای اسباب بازی‌ها کودکان امروزه عاشق بازی با اسباب بازی لگو هستند. لگو که سال‌هاست وسیله‌ای برای بازی کودکان است، طراحی‌های فوق‌العاده جذابی دارد. اما به راستی LEGO چیست ؟ فواید لگو چیست؟ اسباب بازی لگو چیست ؟

LEGO چیست یا لگو چیست؟ همه ما برای یک بار هم شده با لگو بازی کرده ایم و لذت خلق سازه را چشیده‌ایم. غرق شدن در دنیای خیالی لگو و رفتن به فانتزی عجیب باعث رشد خلاقیت می‌شود. کودکان با استفاده از اسباب بازی لگو داستان خیالی خود را خلق می‌کنند و ساعت‌ها ساکت سرگرم خلق فضای ذهنی خود می‌شوند. برای این که بدانید لگو چیست و فواید لگو چیست تا انتها متن را دنبال کنید.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”182478″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

ویدئو انیمیشن داستان لگو

[/vc_column_text][vc_column_text]

تاریخچه لگو

در پاسخ به سوال لگو چیه باید گفت لگو lego یک کلمه دانمارکی، برگرفته از ریشه leg godt به معنی خوب بازی کردن، گردآوری و خوب جفت کردن است. اولین لگو در سال 1932 و از جنس چوب در یک کارگاه کوچک نجاری تولید شد. این کارگاه در ابتدا مبلمان و لوازم منزل تولید می‌کرد. کارگاه اولیه او به علت آتش سوزی از بین رفت اما بار دیگر با تلاش و پشتکار شروع به کار کرد. و با شروع بحران اقتصادی در سال‌های ابتدایی فعالیتش به ساخت برخی محصولات کوچک و پرکاربرد مثل میز اتو و نردبان روی آورد. در کنار این فعالیت‌ها با قطعات باقیمانده چون اسباب‌بازی‌های چوبی نیز تولید می‌کرد. علارغم فروش ناچیز محصولات تولید اسباب‌بازی‌ها ادامه پیدا کرد و نام تجاری لگو برای آن انتخاب شد و بدین ترتیب شرکت لگو با 7 کارمند و مدیریت اوله کریستیانسن و شعار “تنها بهترین است که ارزش دارد” پایه‌گزاری شد.
پس از مدتی اسباب‌بازی‌های لگو در سراسر دانمارک شناخته و محبوب شدند. اولین محصول پر فروش این شرکت یک اردک چوبی بود که با نخ به جلو کشیده می‌شد.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”182477″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

با شروع جنگ جهانی دوم، بار دیگر شرکت دچار بحران شد. در سال 1942 و پس از اشغال دانمارک کارخانه در آتش سوزی سوخت. اما این بحران نیز مانع از رشد شرکت نشد و بار دیگر کارخانه ترمیم شد و به کار پرداخت. پس از جنگ، علارغم ممنوعیت استفاده از پلاستیک در دانمارک، دستگاه تزریق پلاستیکی خریداری کرد. دو سال بعد پس از لغو قانون ممنوعیت استفاده از پلاستیک اولین محصولات پلاستیکی این شرکت کهگآجرهای پلاستیکی اتوماتیک” نامیده می‌شدند تولید شد.

در سال 1960 بار دیگر بخش تولید قطعات چوبی کارخانه لگو در اثر اصابت رعد و برق دچار آتش سوزی شد. این حادثه باعث شد شرکت لگو ساخت اسباب‌بازی‌های چوبی را متوقف کند. در دهه 60 لگو به سراسر اروپا صادر می‌شد و با ورود به بازار آمریکا رشد و موفقیت این شرکت افزون شد. توجه به نوآوری رابطه با مشتریان و اعمال نظرات آن‌ها ویژگی بارز و رمز موفقیت لگو بود.

در تاریخ ۷ ژوئن ۱۹۶۸پارک لگولند با هدف جذب مشتری و علاقه‌مند سازی آن‌ها به محصولات افتتاح شد و با استقبال ۶۲۵۰۰۰نفر در فصل اول مواجه شد. امروزه نمونه‌های مختلفی از این پارک در سراسر دنیا وجود دارد.در حال حاضر لگو سودده‌ترین کمپانی اسباب‌بازی دنیا است.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”182476″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

لگو چیست ؟

لگو چیه؟ لگو در حقیقت همان اسباب بازی است که با آن چیزی می‌سازی و بعد خراب کنی تا یک چیز نو بسازی به همین سادگی.

اسباب بازی لگو توسط گروه لگو در دانمارک تولید می‌شود و ریشه کلمه LEGO از کلمه leg godt به معنی خوب بازی کردن است. لگو نزدیک به صد سال است که تولید می‌شود و سال‌‌هاست که توانسته یکی از پرفروش‌ترین اسباب بازی‌های جهان باشد.

لگو از آجرهای رنگی و دانه دانه که با قطعه بعدی به صورت یک قالب در هم قرار می‌گیرد و با ترکیب آن اشکال مختلف به وجود می‌آید تشکیل شده است. این آجرهای رنگی کمک می‌کند تا کودک شما ماشین،قطار،هواپیما و هزاران سازه دیگر بسازد. علاوه بر آجرها لگو از آدمک‌های مختلف با فیگور های متفاوت و الهام بخش برای کودکان نیز استفاده کرده است که باعث محبوبیت و جذابیت بیش‌تر کودکان شده است. کودک به آسانی این آجرها را از هم جدا می‌کند و می‌تواند با استفاده از خلاقیت خود طرحی نو بسازد.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”182467″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

فواید لگو چیست؟

بازی با لگو در عین اینکه ساده به نظر می‌رسد مهارت‌های زیادی در کودک را افزایش می‌دهد.
1. افزایش هوش حرکتی-جنبشی، به این معنی که ذهن و بدن هماهنگی بالایی دارند.
2. افزایش هوش تصویری-فضایی، به معنی درک و به خاطر سپردن رابطه فضایی و محل قرارگرفتن اشکال سه بعدی نسبت به یکدیگر است. همچنین توانایی فرد در تصویر سازی و جهت یابی را نیز شامل می‌شود.
3. افزایش خلاقیت، در ساخت اشکال مختلف با لگو هیچ محدودیتی وجود ندارد و کودک می‌تواند هرچه را تصور کند بسازد. بدون مرز فکر کردن و ساخت تخیلاتش می‌تواند خلاقیت کودک را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.
4. تقویت اعتماد به‌نفس، وقتی کودک آنچه را تصور کرده می‌سازد و مود تشویق والدین و مربیانش قرار می‌گیرد توانایی‌های خود را باور می‌کند. جسورانه‌تر عمل می‌کند و اعتماد به‌نفسش بالا می‌رود.
اسباب بازی لگو با جاگذاری قطعات مختلف کنار هم ذهن تحلیل گر کودک را پرورش می‌دهد. باعث می‌شود تجسم خلاق کودک رشد پیدا کند و اعتماد به نفس او بالا برود.
یکی از بزرگترین فواید لگو رشد مهارت‌‌ها و تقویت هوش کودک است. کودک با توجه به قصه‌ای که در ذهن خود می‌سازد قطعات را کنار هم می‌چیند و برای خود شخصیت‌ها وسازه ها را خلق می‌کند. کودک هنگام بازی با لگو با مفهوم ساخت و ساز آشنا می‌شود. مهارت حل مسئله در او بالا می‌رود.
5. عضلات مچ و انگشتان را تقویت می‌کند، کار با قطعات لگو و تلاش برای ساخت آن می‌تواند عضلات دست را تقویت کند و به تسلط او بر بدنش کمک کند.
یکی دیگر از فواید اسباب بازی لگو تقویت عضلات دست و مهارت و هماهنگی کار با دستان است. اسباب بازی لگو باعث تقویت مچ دست کودک می‌شود و کمک می‌کند او از مهارت‌های حرکتی بهتری برخوردار شود.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”183951″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”custom_link” link=”https://hooyo.ir/product-category/toy/lego/”][vc_column_text]

6. به درک هندسه و ریاضی کمک می‌کند.
7. به قدرت تفکر منظم و سازماندهی ذهن کودک کمک می‌کند. ترتیب ساخت قطعات لگو و به شکل نهایی درآمدن باعث می‌شود کودک مفهوم مرحله را درک کند و ذهنش را بر این اساس شکل دهد.
کودک با اسباب بازی لگو می‌تواند سازه‌های مختلف را خلق کند و بنابراین دایره لغات او افزایش پیدا می‌کند و با مفاهیم جدید آشنا می‌شود.
8. برای همه گروه‌های سنی و شخصیتی مناسب است. کودکان درونگرا و برونگرا به یک میزان اما به شکل‌های مختلف از بازی با لگو لذت می‌برند. همچنین لگو مناسب برای بازی درمانی کودک اوتیسم نیز هست.

9. باعث رشد و ارتقا مهارت‌های اجتماعی کودک می‌شود. همکاری کودکان در ساخت یک ساختمان یا قطار با لگو مفهوم کار گروهی و ارتباط موثر با دیگران را به کودک آموزش می‌دهد.
بازی اسباب بازی لگو به صورت گروهی باعث تقویت حس مشارکت و دوستی در کودکان می‌شود و مهارت گفت و گو و ارتباط را بین کودکان افزایش می‌دهد.
10. بین چشم و دست هماهنگی ایجاد می‌شود. در کودکان 2 سال هماهنگی چشم و دست به طور کامل ایجاد نشده است و بازی با لگو به این هماهنگی کمک می‌کند. همراهی و صبر والدین در ایجاد این هماهنگی بسیار موثر است.
11. مفهوم ساخت و ترکیب را می‌آموزد. قطعات لگو سرهم می‌شوند و یک شکل یکپارچه را به وجود می‌آورند و به راحتی قابلیت جدا سازی دارند. کودک مفهوم ترکیب و تجزیه را از طریق بازی با لگو به خوبی می‌آموزد.
12. آموزش عدد و رنگ از طریق بازی با لگو بسیار جذاب و آموزنده است.
از فواید لگو برای کودکان زیر هفت سال جنبه آموزشی آن است. با استفاده از لگو شما می‌توانید اعداد، حروف الفبا و واژگان را به کودک آموزش بدهید.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”182470″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

13. می‌توان هنگام ساخت لگو از او بخواهید داستان آن را نیز تعریف کند این کار به تقویت مهارت‌ها کلامی او کمک می‌کند و دایره لغات او را افزایش می‌دهد.
14. آموزش مفاهیم مکانی با لگو ساده‌تر است. مفاهی مقل زیر، رو، بالا، پایین، عقب، جلو و … به وسیله لگو برای کودک قابل فهم‌تر هستند.
15. به طرز مفهومی اصول مکانیکی را آموزش می‌دهد. تعادل، گشتاور، مفاهیم استاتیک، اعمال نیرو و مقاوت به صورت مفهومی در ذهن کودک ثبت می‌شود و در آینده به یادگیری تئوری این مفاهیم کمک می‌کند.
16. تفکر سه بعدی را آموزش می‌دهد. لگو یک پازل سه بعدی است که کمک می‌کند کودک سه بعدی تصور کند و آن‌را اجرا کند.
از فواید لگو همچنین بالا بردن تمرکز در کودکان است و همچنین باعث افزایش هوش و توانایی تفکر سه بعدی کودکان می‌شود.
17. آموزش جمع و تفریق با استفاده از لگو بسیار ساده‌تر است.
18. آموزش اشکال هندسی با کمک لگو درک کودک را بهتر می‌کند.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”182468″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

19. بازی با لگو خسته کننده و تکراری نمی‌شود.
کودکان به علت روش کار با اسباب بازی لگو که ساختن و خراب کردن است با راه حل‌های مختلف حل مشکلات آشنا می‌شوند و به دلیل آزادی عملی که در اسباب بازی لگو وجود دارد احساس خستگی نمی‌کنند.
اسباب بازی لگو مانند سایر اسباب بازی ها نیست که پس از یک بار بازی تکراری و خسته کننده شود. بلکه هر بار کودک می‌تواند سازه جدیدی خلق کند و بنابراین با اسباب بازی لگو مدتها سرگرم می‌شود.
20. لگو در تعیین مسیر شغلی کودک نقش جالب توجهی دارد. افرادی که در کودکی در ساخت لگو خلاقیت‌ داشته‌اند در حال حاضر در مشاغل ساختمانی، مکانیک و مهندسی مشغول فعالیت هستند.
یکی دیگر از فواید اسباب بازی لگو این است که به کودک کمک می‌کند خود را در آینده تصور کند در حالی که مشغول ساخت شغل و یا موقعیتی است. لگو قدرت داستان پردازی را در کودک پرورش می‌دهد، او با ساختن اشکال هندسی با مفاهیم مختلف آشنا می‌شود و پس از ساخت سازه مورد نظرش احساس قدرت و غرور می‌کند.
اسباب بازی لگو از جنس پلاستیکی باکیفیت تشکیل شده که بسیار مقاوم است و به راحتی آسیب نمی‌بیند و شکسته یا خراب نمی‌شود. بنابراین مدت‌ها می‌تواند استفاده شود و حتی به عنوان یک یادگاری برای نسل بعد بماند.
از همه این ها که بگذریم یکی از مهم‌ترین فواید اسباب بازی لگو این است که نظم و سازماندهی را به کودک یاد می‌دهد و این عمل را به صورت غیر مستقیم و در حالی که کودک در پی سرگرمی و بازی است انجام می‌دهد.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”182466″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

اسباب بازی لگو برای چه سنی مناسب است؟

اسباب بازی لگو برای سنین مختلف طراحی شده و هر چه سن کودک بالاتر برود لگو پیشرفته تر می‌شود. این اسباب بازی برای کودکان کم سن تر طوری طراحی شده که جدا کردن و اتصال قطعات برایش راحت تر باشد. اسباب بازی لگو برای کودکان زیر سه سال بزرگتر و با رنگ های شادتر طراحی شده است و حتماً دقت کنید که کودکان زیر سه سال مناسب بازی با لگوهای دیگر نیست. زیرا کودکان در این سنین برای تشخیص هر چیزی از دهان خود استفاده می‌کنند و قطعات کوچک لگوها را در دهان خود می‌گذارد و باعث آسیب خود می‌شود.

هنگام خرید لگو به سن کودک خود توجه کنید و با توجه به سن خود این اسباب بازی را تهیه کنید تا کودک با توانایی که دارد از آن بهره بگیرد.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”182464″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

اما در حقیقت لگو مختص سن و سال خاصی نیست و شما با هر سنی می‌توانید با این بازی سرگرم شوید. شما هم حتماً مشاهده کردید والدینی که در کنار فرزندان خود نشسته اند و با شادی و شور مشغول بازی کردن هستند و غرق لذت خلق کردن شده‌اند.
لگو برای جذاب‌تر کردن بازی خود از کاراکترهای کارتونی استفاده کرده و شخصیت‌هایی را در بازی خود قرار داده است. این آدمک‌های جذاب با فیگورهای دوست داشتنی باعث شده‌اند که فضای بازی لگو جذاب‌تر شود.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”182465″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

فیلم ایده بازی با لگو

[/vc_column_text][vc_column_text]

نکات ایمنی در بازی لگو

برای کودکان زیر سه سال قطعات بزرگتر لگو را خریداری کنید تا خطر بلع آن‌ها را تهدید نکند. در هنگام خرید لگو به نوع مواد به‌کار رفته و رنگ آن توجه کنید تا از مواد درجه یک و مرغوب تهیه شده باشند.

اسباب‌بازی لگو را از برندهای نام آشنا و معتبر تهیه کنید و از خرید لگوهای بدون بسته بندی و نام خودداری کنید. برخی شرکت‌ها در اقدامی سودجویانه از مواد بازیافتی و دست دوم و رنگ‌های غیر بهداشتی اسباب‌بازی لگو را تولید می‌کنند که باعث مشکلات کبدی، تنفسی و مسمویت‌های خطرناک برای کودکان می‌شوند.

بهتر است قبل از شروع بازی به کوک راهنمایی‌هایی بکنید تا بتواند وارد بازی شود و بداند هدف از آن لگو چیست؟ بعد از آن کودک را رها کنید تا با توجه به خلاقیت خود در آزادی دست به ساخت سازه مورد نظر بزند. در متن بالا تلاش کردیم شما را با مفهوم LEGO چیست یا لگو چیست آشنا کنیم و فواید لگو را شرح دهیم.

فواید لگو بسیار زیاد است اما همین چند مورد که بیان کردیم کافی است تا بدانید با یک اسباب بازی معمولی طرف نیستم. جواب سوال اسباب بازی لگو چیست شاید این باشد یک اسباب بازی خارق العاده است که بازی کردن با آن برای هر کودکی لازم است.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”182462″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

عکس لگو

برای مشاهده عکس اسباب بازی بیشتر این مقاله را مشاهده کنید.[/vc_column_text][vc_single_image image=”187514″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”187513″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”187512″ img_size=”full” alignment=”center” title=”عکس لگو پری دریایی”][vc_single_image image=”187511″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

برخی از سوالات رایج:

بازی لگو چیست؟

لگو در حقیقت همان اسباب بازی است که با آن چیزی می‌سازی و بعد خراب کنی تا یک چیز نو بسازی به همین سادگی.

فواید لگو چیست؟

رشد مهارت‌های کودک، افزایش خلاقیت، تقویت اعتماد به‌نفس، رشد مهارت‌های اجتماعی کودک و …

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

پیشنهاد اسباب بازی

1 1 رای
نظر به نوشته
guest
3 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین پر بازدیدترین
Inline Feedbacks
دیدگاه ها
علی

ممنون
کاش انواع لگو رو هم گفته بودید و ویژگی هاشون

مهناز اکبری

بازی لگو خیلی برای بچه مفیده. هم ساعت ها سرگرم میشه هم کلی خلاق میشه. پسرم یه عالمه لگو داره که میتونه نصف روز هم باهاشون لگوبازی کنه حتی و خسته نشه