اسباب بازی همیشه انتخاب اول یک کودک است، کودک در جستجوی جهان ناشناخته اطراف خود با اسباب بازی‌های خود سرگرم می‌شود و از طریق همین ابزار دست به خلق رؤیاهای خود می‌زند. رشد خلاقیت و هوش کودک ارتباطی مستقیم با بازی‌های کودکی او دارد و یکی از ابزار این بازی‌ها اسباب بازی است.

از دنیای اسباب بازی‌ها کودکان امروزه عاشق بازی با اسباب بازی لگو هستند. لگو که سال‌هاست وسیله‌ای برای بازی کودکان است، طراحی‌های فوق‌العاده جذابی دارد. اما به راستی LEGO چیست ؟ فواید لگو چیست؟ اسباب بازی لگو چیست ؟

LEGO چیست یا لگو چیست؟ همه ما برای یک بار هم شده با لگو بازی کرده ایم و لذت خلق سازه را چشیده‌ایم. غرق شدن در دنیای خیالی لگو و رفتن به فانتزی عجیب باعث رشد خلاقیت می‌شود. کودکان با استفاده از اسباب بازی لگو داستان خیالی خود را خلق می‌کنند و ساعت‌ها ساکت سرگرم خلق فضای ذهنی خود می‌شوند. برای این که بدانید لگو چیست و فواید لگو چیست تا انتها متن را دنبال کنید.

 

لگو چیست ؟

لگو در حقیقت همان اسباب بازی است که با آن چیزی می‌سازی و بعد خراب کنی تا یک چیز نو بسازی به همین سادگی.

اسباب بازی لگو توسط گروه لگو در دانمارک تولید می‌شود و ریشه کلمه LEGO از کلمه leg godt به معنی خوب بازی کردن است. لگو نزدیک به صد سال است که تولید می‌شود و سال‌‌هاست که توانسته یکی از پرفروش‌ترین اسباب بازی‌های جهان باشد.

لگو از آجرهای رنگی و دانه دانه که با قطعه بعدی به صورت یک قالب در هم قرار می‌گیرد و با ترکیب آن اشکال مختلف به وجود می‌آید تشکیل شده است. این آجرهای رنگی کمک می‌کند تا کودک شما ماشین،قطار،هواپیما و هزاران سازه دیگر بسازد. علاوه بر آجرها لگو از آدمک‌های مختلف با فیگور های متفاوت و الهام بخش برای کودکان نیز استفاده کرده است که باعث محبوبیت و جذابیت بیش‌تر کودکان شده است. کودک به آسانی این آجرها را از هم جدا می‌کند و می‌تواند با استفاده از خلاقیت خود طرحی نو بسازد. درباره اشتباهات تربیت کودک بخوانید.

فواید لگو

 

فواید لگو چیست؟

یکی از بزرگترین فواید لگو رشد مهارت‌های کودک و پرورش خلاقیت و هوش اوست. کودک با توجه به قصه‌ای که در ذهن خود می‌سازد قطعات را کنار هم می‌چیند و برای خود شخصیت‌ها وسازه ها را خلق می‌کند. کودک هنگام بازی با لگو با مفهوم ساخت و ساز آشنا می‌شود. مهارت حل مسئله در او بالا می‌رود. درباره بازی زو بخوانید.

یکی دیگر از فواید اسباب بازی لگو تقویت عضلات دست و مهارت و هماهنگی کار با دستان است. اسباب بازی لگو باعث تقویت مچ دست کودک می‌شود و کمک می‌کند او از مهارت‌های حرکتی بهتری برخوردار شود.

کودک با اسباب بازی لگو می‌تواند سازه‌های مختلف را خلق کند و بنابراین دایره لغات او افزایش پیدا می‌کند و با مفاهیم جدید آشنا می‌شود.

اسباب بازی لگو مانند سایر اسباب بازی ها نیست که پس از یک بار بازی تکراری و خسته کننده شود. بلکه هر بار کودک می‌تواند سازه جدیدی خلق کند و بنابراین با اسباب بازی لگو مدتها سرگرم می‌شود. درباره انواع تست هوش کودک بخوانید.

اسباب بازی لگو چیست

کودک با اسباب بازی لگو می‌تواند سازه‌های مختلف را خلق کند و بنابراین دایره لغات او افزایش پیدا می‌کند و با مفاهیم جدید آشنا می‌شود.

اسباب بازی لگو از جنس پلاستیکی باکیفیت تشکیل شده که بسیار مقاوم است و به راحتی آسیب نمی‌بیند و شکسته یا خراب نمی‌شود. بنابراین مدت‌ها می‌تواند استفاده شود و حتی به عنوان یک یادگاری برای نسل بعد بماند.

از همه این ها که بگذریم یکی از مهم‌ترین فواید اسباب بازی لگو این است که نظم و سازماندهی را به کودک یاد می‌دهد و این عمل را به صورت غیر مستقیم و در حالی که کودک در پی سرگرمی و بازی است انجام می‌دهد.

اسباب بازی لگو با جاگذاری قطعات مختلف کنار هم ذهن تحلیل گر کودک را پرورش می‌دهد. باعث می‌شود تجسم خلاق کودک رشد پیدا کند و اعتماد به نفس او بالا برود.

یکی دیگر از فواید اسباب بازی لگو این است که به کودک کمک می‌کند خود را در آینده تصور کند در حالی که مشغول ساخت شغل و یا موقعیتی است. لگو قدرت داستان پردازی را در کودک پرورش می‌دهد، او با ساختن اشکال هندسی با مفاهیم مختلف آشنا می‌شود و پس از ساخت سازه مورد نظرش احساس قدرت و غرور می‌کند. درباره بهترین کتاب داستان کودک بخوانید.

 

از فواید لگو همچنین بالا بردن تمرکز در کودکان است و همچنین باعث افزایش هوش و توانایی تفکر سه بعدی کودکان می‌شود.

کودکان به علت روش کار با اسباب بازی لگو که ساختن و خراب کردن است با راه حل‌های مختلف حل مشکلات آشنا می‌شوند و به دلیل آزادی عملی که در اسباب بازی لگو وجود دارد احساس خستگی نمی‌کنند.

از فواید لگو برای کودکان زیر هفت سال جنبه آموزشی آن است. با استفاده از لگو شما می‌توانید اعداد، حروف الفبا و واژگان را به کودک آموزش بدهید.

بازی اسباب بازی لگو به صورت گروهی باعث تقویت حس مشارکت و دوستی در کودکان می‌شود و مهارت گفت و گو و ارتباط را بین کودکان افزایش می‌دهد. درباره انواع هوش گاردنر بخوانید.

 

اسباب بازی لگو برای چه سنی مناسب است؟

اسباب بازی لگو برای سنین مختلف طراحی شده و هر چه سن کودک بالاتر برود لگو پیشرفته تر می‌شود. این اسباب بازی برای کودکان کم سن تر طوری طراحی شده که جدا کردن و اتصال قطعات برایش راحت تر باشد. اسباب بازی لگو برای کودکان زیر سه سال بزرگتر و با رنگ های شادتر طراحی شده است و حتماً دقت کنید که کودکان زیر سه سال مناسب بازی با لگوهای دیگر نیست. زیرا کودکان در این سنین برای تشخیص هر چیزی از دهان خود استفاده می‌کنند و قطعات کوچک لگوها را در دهان خود می‌گذارد و باعث آسیب خود می‌شود.

هنگام خرید لگو به سن کودک خود توجه کنید و با توجه به سن خود این اسباب بازی را تهیه کنید تا کودک با توانایی که دارد از آن بهره بگیرد. درباره طرز برخود با بد دهنی کودکان بخوانید.

LEGO چیست

اما در حقیقت لگو مختص سن و سال خاصی نیست و شما با هر سنی می‌توانید با این بازی سرگرم شوید. شما هم حتماً مشاهده کردید والدینی که در کنار فرزندان خود نشسته اند و با شادی و شور مشغول بازی کردن هستند و غرق لذت خلق کردن شده‌اند.
لگو برای جذاب‌تر کردن بازی خود از کاراکترهای کارتونی استفاده کرده و شخصیت‌هایی را در بازی خود قرار داده است. این آدمک‌های جذاب با فیگورهای دوست داشتنی باعث شده‌اند که فضای بازی لگو جذاب‌تر شود. پیشنهاد می شود درباره نقش بازی در رشد کودکان بخوانید.

بهتر است قبل از شروع بازی به کوک راهنمایی‌هایی بکنید تا بتواند وارد بازی شود و بداند هدف از آن لگو چیست؟ بعد از آن کودک را رها کنید تا با توجه به خلاقیت خود در آزادی دست به ساخت سازه مورد نظر بزند. در متن بالا تلاش کردیم شما را با مفهوم LEGO چیست یا لگو چیست آشنا کنیم و فواید لگو را شرح دهیم.

فواید لگو بسیار زیاد است اما همین چند مورد که بیان کردیم کافی است تا بدانید با یک اسباب بازی معمولی طرف نیستم. جواب سوال اسباب بازی لگو چیست شاید این باشد یک اسباب بازی خارق العاده است که بازی کردن با آن برای هر کودکی لازم است.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها