اکشن فیگور چیست؟

فیگور، اکشن فیگور و اسباب‌بازی‌های متحرک ممکن است جزو کلماتی باشد که قبلاً به گوشتان خورده باشد اما شاید به‌طور کامل با آن‌ها آشنا نباشید؛ اما ممکن است سؤالاتی مانند اکشن فیگور چیست؟ و یا تفاوت فیگور با اکشن فیگور چیست؟ تاریخچه اکشن فیگور چیست؟ به ذهن شما خطور کرده باشد. اگر دوست دارید به جواب این سؤالات برسید پیشنهاد می‌کنیم با ما در این مقاله همراه باشید تا تمامی سؤالاتتان در مورد اکشن فیگور را به‌طور کامل جواب دهیم.

تاریخچۀ پیدایش اکشن فیگور

اگر بخواهیم در مورد تاریخچه اکشن فیگورهای جذاب و متنوع صحبت کنیم باید بگوییم برای اولین بار شرکت هاسبرو در سال 1964 یک اسباب‌بازی مخصوص پسران ساخت. اسباب‌بازی که این شرکت ساخت یک سرباز تکاور Gi Joe بود که ارتفاع آن به 11.5 اینچ می‌رسید.

همان‌طور که گفتیم این اسباب‌بازی مخصوص پسران ساخته‌شده بود اما به علت این‌که کلمه اسباب‌بازی به‌نوعی دخترانه به نظر می‌رسید و این مسئله مشکل بزرگی را برای معرفی و بازاریابی محصول جدید این شرکت به وجود می‌آورد به همین دلیل برای اولین بار از کلمه اکشن فیگور برای معرفی سرباز تکاور ساخته‌شده استفاده شد.

اکشن فیگور برای چه کسانی ساخته شد؟

همان‌طور که در قسمت قبلی گفته شد مخاطب اصلی اکشن فیگورها پسران بودند و هدف اصلی از ساخت این نوع از اسباب‌بازی‌ها سرگرم کردن پسربچه‌ها بود؛ اما بعد از وارد شدن اکشن فیگورها به بازار فروش افراد مختلفی فارغ از جنسیت اعم از همه نوجوانان، جوانان و کلکسیون دارهای مختلف به آن علاقه‌مند شدند.

این نوع از اسباب‌بازی‌های متحرک که بر اساس کاراکترهای معروف و پرطرفدار کمیک بوک ها، فیلم‌های ابرقهرمانی، انیمه ها و غیره ساخته می‌شوند و باعث توجه کلکسیون دارهای زیادی در جهان شدند. اکشن فیگورهای اسپایدرمن، بتمن، هالک، جوکر، فیگور سربازان جنگی و غیره جزو محبوب‌ترین اکشن فیگورهای ساخته‌شده هستند.

Action figure چیست

اکشن فیگور یا Action Figure چیست؟

اکشن فیگورها نوعی از اسباب‌بازی‌ها هستند که از ماده‌های مختلفی ساخته می‌شوند که در بیش‌تر مواقع از پلاستیک ساخته می‌شوند. اکشن فیگورها طبق شخصیت‌های داستان‌های کمیک، فیگور قهرمانان ، شخصیت‌های انیمه و انیمیشنی مختلف، افراد معروف و سلبریتی و غیره ساخته می‌شوند.

اکشن فیگورها معمولاً در بین پسرها دارای طرفداران زیادی است اما می‌توان گفت امروزه اکشن فیگورها مخاطب‌های مختلفی از دختران و پسران در رده‌های سنی مختلف دارند.

اکشن فیگور یک اسباب‌بازی مجسمه‌ای است که از شخصیت‌های مختلف و با پلاستیک ساخته می‌شوند. اکشن فیگورها امروزه دارای تنوع زیادی هستند و انواع مختلفی از آن‌ها بر اساس شخصیت‌های مختلف ساخته می‌شوند. اکشن فیگورها یکی از محبوب‌ترین انواع اسباب‌بازی‌ها هستند و اگرچه در ابتدا فقط برای پسران ساخته‌شده بودند اما رفته‌رفته مخاطب آن‌ها گسترش‌یافته و علی‌رغم جنسیت و سن، افراد مختلفی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

فیگور چیست؟

اگر به اسباب‌بازی‌ها سرزده بشوید حتماً چشمتان به اسباب‌بازی‌های پلاستیکی که در شکل‌های مجسمه مانندی هستند خورده است. این مجسمه‌های کوچک که می‌توانند از روی کاراکترهای مختلفی ساخته شوند، فیگور هستند.

فیگورها مانند اکشن فیگورها از روی شخصیت‌های سینمایی، کمیک بوک ها، کارتون‌ها، انیمیشن ها، انیمه ها و غیره ساخته می‌شوند. فیگورها در رده اسباب‌بازی قرار دارند و از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند. این اسباب‌بازی‌ها بیش‌تر مناسب جمع‌آوری کلکسیون است و برخلاف تصور مردم برای بازی کردن مناسب نیستند.

فیگورها یک قطعه کامل هستند و بدن آن‌ها ثابت است و به‌صورت متحرک ساخته نمی‌شوند. سربازهای پلاستیکی و ابرقهرمان‌های مختلف جزو اولین فیگورهای ساخته‌شده در جهان بودند. درباره آموزش نقاشی کودکان بخوانید.

تفاوت فیگور و اکشن فیگور

تفاوت فیگور و اکشن فیگور چیست؟

اکشن فیگورها در رده اسباب بازی‌ پسرانه در گروه‌های سنی خاصی ساخته‌شده بود اما هنگام ورود به بازار مخاطب و رده سنی آن دچار تغییرات شد و به‌عنوان کلکسیون موردتوجه کلکسیون دارها قرار گرفت. شاید کلمه اکشن فیگور و فیگور را در کنار هم دیده باشید و فکر کرده باشید که این دو باهم برابر و یکسان هستند اما بهتر است بدانید که علی‌رغم شباهت‌هایی که ممکن است باهم داشته باشند در اصل آن‌ها از یکدیگر متفاوت هستند و این تفاوت قابل به‌راحتی قابل‌تشخیص است.

اگر بخواهیم تفاوت فیگور و اکشن فیگور را بیان کنیم ابتدا بهتر است در مورد وجه تشابه آن‌ها صحبت کنیم. شباهت این دو در این مسئله است که جنس ساخت و شخصیت‌های آن‌ها باهم برابر است یعنی هم اکشن فیگور و هم فیگور از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند و هردوی آن‌ها از روی شخصیت‌های مختلف سینمایی، انیمیشنی، ابرقهرمان ها و کاراکترهای کمیک بوک، انیمه و غیره ساخته می‌شوند.

تنها تفاوت اکشن فیگور و فیگور در این است که اکشن فیگورها امکان حرکت دارند. در اصل برای ساخت اکشن فیگورها از مفصل‌های حرکتی استفاده می‌شود که فرد می‌تواند آن‌ها را طبق میل خود حرکت دهد اکشن فیگورها دارای دست‌وپا و سر یا لوازم جانبی هستند که می‌توان آن‌ها را جدا کرد و آن‌ها را حرکت داد حتی لوازم جانبی اکشن فیگورها قابلیت جدا شدن و وصل شدن دوباره به بدنه آن رادارند اما فیگورها به‌طور یکپارچه ساخته می‌شوند و به‌طور ثابت بوده و امکان حرکت برای آن‌ها وجود ندارد. پیشنهاد می شود درباره بازی مافیا بخوانید.

علی‌رغم تفاوت‌های اکشن فیگور و فیگورها هریک از آن‌ها دارای طرفداران خاص خود هستند به‌طوری‌که بعضی از افراد فیگورها را می‌پسندند و برخی دیگر اکشن فیگور را به فیگورها ترجیح می‌دهند. فیگور و اکشن فیگورها از شخصیت‌های مختلفی ساخته می‌شوند و به‌جز پلاستیک می‌توانند از جنس پارچه، چوب و یا دیگر ماده‌ها نیز ساخته شوند. اکشن فیگور و فیگورها معمولاً دارای ابعاد کوچکی هستند.

 

انواع اکشن فیگور

معرفی انواع اکشن فیگور

اکشن فیگور فوتبالی

اکشن فیگور فوتبالی همان‌طور که از اسم آن مشخص است به اکشن فیگورهایی می‌گویند که از روی شخصیت‌های معروف و محبوب دنیای فوتبال ساخته می‌شوند. شخصیت‌های مانند مسی، کریستین رونالدو، دیوید بکهام، روبرتو کارلوس و غیره یکی از نمونه‌های فیگورهای فوتبالی هستند. اندازه اکشن فیگورها بین چند سانتی‌متر الی یک متر است که هر چه قدر دارای ابعاد بزرگ‌تری باشند دارای قیمت بالاتری خواهند بود. پیشنهاد می شود با بهترین کافه بازی های تهران آشنا شوید.

اکشن فیگور انیمه

این نوع از اکشن فیگورها از روی شخصیت‌های انیمه ساخته می‌شوند. انیمه در اصل نوع خاصی از انیمیشن های ژاپنی است که در بین کودکان و نوجوانان بسیار محبوب است و می‌توان گفت مخاطبان اصلی آن‌ها نیز همین رده سنی است اما به علت محبوبیت زیاد آن می‌توان گفت انیمه ها در رده‌های سنی مختلف دارای طرفداران خاص خود هستند.

اکشن فیگور ابرقهرمان‌ها

اکشن فیگور ابرقهرمانی جزو محصولاتی هستند که همه رده‌های سنی بالای 6 سال را شامل می‌شود. از کودک تا افراد بزرگ‌سال و میان‌سال ممکن است به این نوع از اکشن فیگورها که بر اساس قهرمان‌های داستان‌های کمیک، شخصیت‌های سینمایی مختلف مانند اونجرز، هری پاتر، ارباب حلقه‌ها، لیگ عدالت و غیره ساخته می‌شوند علاقه داشته باشند.

اکشن فیگور افراد معروف

این نوع از اکشن فیگورها بر اساس افراد معروف و سلبریتی که در جهان وجود دارند ساخته می‌شوند. این نوع از اکشن فیگورها نیز در بین طرفداران و فن‌های افراد معروف محبوب است. اکشن فیگورهای افراد معروف در جهان می‌توانند شامل اکشن فیگورهای فوتبالی نیز باشند چراکه این شخصیت‌ها هم جزو افراد معروف هستند. این نوع از اکشن فیگور بر اساس شخصیت‌های مختلف معروف فوتبالیست، بازیگر، خواننده، مدل و غیره ساخته می‌شوند. پیشنهاد می شود از بازی های آموزشی هویو دیدن فرمایید.

اکشن فیگور ابرقهرمان‌ها

چرا اکشن فیگور و فیگورها برای بازی کودکان مناسب است؟

کودکان علاقه زیادی به اکشن فیگور و فیگورها دارند. شاید علت این علاقه به ایجاد تخیل و فراهم کردن بستر مناسب برای پیاده‌سازی آن برمی‌گردد. زمانی که بچه‌ها با این نوع از اسباب‌بازی‌ها بازی می‌کنند در ذهن خود ماجراجویی‌های زیادی را با آن‌ها انجام می‌دهند و به دنیای خلاق ذهن خود می‌روند. این خیال‌پردازی‌ها باعث افزایش خلاقیت، هوش و سرگرم شدن کودک می‌شوند و می‌تواند یکی از بهترین روش‌های سالم برای بازی و سرگرمی کودکان باشد.  پیشنهاد می شود از اسباب بازی های فکری کودکان هویو دیدن فرمایید.

سخن پایانی

اکشن فیگورها جزو رده خاصی از اسباب‌ بازی‌ ها هستند که در ظاهر مجسمه و مدل ساخته می‌شوند. این به‌اصطلاح مجسمه‌ها از روی شخصیت‌های مختلف ساخته می‌شوند. شرکت‌های زیادی در دنیا اقدام به ساخت آن‌ها می‌کنند و انواع مختلف و زیبایی از آن‌ها را به بازار عرضه می‌کنند.

اکشن فیگور و فیگور را امروزه برای رده‌های سنی مختلف و جنسیت‌های مختلف ساخته می‌شوند و کلکسیون دارهای مختلفی اقدام به جمع‌آوری انواع آن‌ها می‌کنند. اکشن فیگورها انقلاب و تغییر بزرگی را در دنیای اسباب‌بازی‌ها ایجاد کردند و باعث ایجاد دنیای متفاوت و جدیدی از اسباب‌بازی شدند که در میان افراد مختلف از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. پیشنهاد می شود مقاله لوپ کار چیست را نیز بخوانید.

برخی از سوالات رایج:

1. فیگور چیست؟

اگر به اسباب‌بازی‌ها سرزده بشوید حتماً چشمتان به اسباب‌بازی‌های پلاستیکی که در شکل‌های مجسمه مانندی هستند خورده است. این مجسمه‌های کوچک که می‌توانند از روی کاراکترهای مختلفی ساخته شوند، فیگور هستند.

2. تفاوت فیگور و اکشن فیگور چیست؟

تنها تفاوت اکشن فیگور و فیگور در این است که اکشن فیگورها امکان حرکت دارند. در اصل برای ساخت اکشن فیگورها از مفصل‌های حرکتی استفاده می‌شود که فرد می‌تواند آن‌ها را طبق میل خود حرکت دهد.اما فیگورها به‌طور یکپارچه ساخته می‌شوند و به‌طور ثابت بوده و امکان حرکت برای آن‌ها وجود ندارد.

پیشنهاد اسباب بازی

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها