عروسک همراه روز و شب کودک و همبازی اوست که بیشترین تماس را با فرزندمان دارد. هماهنگونه که شستن دست و صورت و حمام کودک اهمیت دارد، شستشو و نظافت عروسک ها نیز مهم است. ریختن لکه غذا، خاکی شدن، چسبیدن تکه‌ها خوراکی و چسبناک شدن از سطحی‌ترین نوع آلودگی عروسک است. بسیاری از باکتری‌ها و قارچ‌ها در بدن اسباب بازی‌ها جای می‌گیرند و ممکن است باعث بیماری کودک شوند. بهتر است برنامه منظمی برای شستشو و نظافت مرتب اسباب بازی‌های کودک در نظر داشته باشیم و به صورت اصولی آن‌ها تمیز کنیم.

بررسی اجزای مختلف عروسک و جدا کردن آن‌ها

در اولین قدم برای شست‌وشوی عروسک لازم است تا به اجزای آن دقت داشته باشید. در صورتی که عروسک اجزای قابل جدا شدن دارد، بهتر است تا این اجزا را جدا کرده و قسمت‌های آلوده را برای شست‌وشو کنار بگذارید. اگر امکان خارج کردن پشم موجود در عروسک، برای عروسک‌های پولیشی وجود دارد، به این وسیله می‌توانید شستن انواع عروسک را بهتر پیش ببرید. این مورد کاملا بستگی به عروسک مورد نظر شما داشته و لازم است تا با توجه به عروسک خود، این مراحل را به پیش ببرید.

عدم شست‌وشوی عروسک همراه با دیگر لباس‌ها

از دیگر نکات مهمی که لازم است تا در شستن انواع عروسک به آن توجه داشته باشید، شست‌وشوی انحصاری عروسک است. اگر قصد شستن عروسک را در لباسشویی دارید، توجه داشته باشید که عروسک را به تنهایی در لباسشویی بشویید. این موضوع از رنگ پس دادن دیگر لباس‌ها به عروسک جلوگیری کرده و شستن انواع عروسک را ساده‌تر و مطمئن‌تر خواهد کرد. البته این موضوع در شست‌وشوی دستی عروسک نیز مطرح است.

از بین بردن لکه موجود روی عروسک پیش از شست‌وشو

در اولین قدم برای شستن انواع عروسک لازم است تا لکه‌های موجود بر روی عروسک را از بین ببرید. بهترین زمان برای از بین بردن هر لکه، همان زمان ایجاد آن است. در واقع با ایجاد یک لکه بر روی عروسک، لازم است تا آن را به سرعت از بین ببرید. باقی ماندن لکه بر روی عروسک می‌تواند سبب خشک شدن آن شده و مشکلات شست‌وشو را افزایش دهد. از همین رو لازم است تا قبل از شروع مراحل اصلی شست‌وشوی لکه‌های بزرگ و اصلی را از بین برده و به اصطلاح لکه‌گیری عروسک را به خوبی انجام داده باشید.

استفاده از آب با دمای مناسب برای شست‌وشوی عروسک

زمانی که می‌خواهید به شستن انواع عروسک بپردازید، یکی از مهم‌ترین موضوعات توجه به دمای مناسب آب است. این موضوع نه تنها در شست‌وشوی عروسک که در شست‌وشوی هر نوع لباسی از اهمیت بالایی برخوردار است. در زمان شستن انواع عروسک از آب سرد استفاده کنید. این موضوع از رنگ پس دادن قسمت‌های مختلف عروسک به یکدیگر جلوگیری کرده و سبب افزایش دوام و استحکام عروسک برای مدت زمان بیشتری می‌شود. استفاده از آب گرم برای شستن انواع عروسک می‌توان بافت قسمت‌های مختلف عروسک را خراب کرده و آسیب‌های بسیاری را در طول زمان به عروسک برساند.

دوخت بریدگی‌های موجود در عروسک پیش از شست‌وشو

از دیگر موضوعات مهم پیش از شستن انواع عروسک؛ توجه به قسمت‌های خراب شده عروسک است. برای آن که بتوانید از ایجاد آسیب به عروسک جلوگیری کنید، لازم است تا قسمت‌های خراب شده و پارگی‌های عروسک را بدوزید. به این ترتیب قسمت‌های مختلف عروسک در حین شست‌وشو جدا نشده و مشکلی برای عروسک ایجاد نمی‌شود. این موضوع در حین شستن انواع عروسک با ماشین لباسشویی از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا جدا شدن قسمت‌های مختلف عروسک در ماشین لباسشویی می‌تواند سبب بروز مشکلاتی در ماشین لباسشویی نیز بشود.

توجه به عروسک‌های غیرقابل شست‌وشو با ماشین لباسشویی

زمانی که می‌خواهید عروسک خود را شست‌وشو دهید، لازم است تا نسبت به امکان شست‌وشوی آن با ماشین لباسشویی اطلاعاتی را داشته باشید. برخی از عروسک‌ها قابلیت شسته شدن با لباسشویی را دارند. این در حالی است که برخی از انواع عروسک، به هیچ عنوان نباید داخل لباسشویی قرار گیرند. از این موضوع که به عنوان طریقه شستن انواع عروسک یاد می‌شود، می‌توان برای دوام بیشتر عروسک استفاده کرد.

برخی از اصلی‌ترین عروسک‌هایی که نباید از لباسشویی برای شست‌وشوی آن‌ها استفاده کرد، عبارت اند از:

  • عروسک‌های موزیکال
  • عروسک‌های باتری‌خور
  • عروسک‌های قدیمی و آسیب پذیر
  • عروسک‌های چینی و قابل شکستن

استفاده از کیسه پارچه‌ای برای قرار دادن عروسک داخل لباسشویی

برای آن که بتوانید عروسک خود را در ماشین لباسشویی قرار دهید و با ایجاد کمترین مشکل ممکن به شست‌وشوی آن بپردازید، لازم است تا از کیسه پارچه‌ای یا توری بهره ببرید. به این ترتیب و با استفاده از کیسه پارچه‌ای برای شستن انواع عروسک می‌توانید از ایجاد آسیب به عروسک جلوگیری کنید. چشم و دماغ عروسک، در صورت برخورد با ماشین لباسشویی می‌تواند دچار آسیب شود. علاوه بر این دیگر قسمت‌های نرم عروسک نیز در صورت قرار گرفتن در جوار بدنه ماشین لباسشویی می‌تواند دچار پارگی و آسیب شود. از همین رو با استفاده از کیسه پراچه‌ای می‌توان از این موضوع جلوگیری کرد و دوام و استحکام بیشتری برای آن به ارمغان آورد.

توجه به برچسب شست‌وشوی عروسک و موارد ذکر شده بر روی آن

یکی از اصلی‌ترین دلایل وجود تفاوت برای تمیز کردن انواع عروسک، نوع و مدل عروسک است. برای آن که بتوانید براساس نوع عروسک اقدام به شستن انواع عروسک کنید، لازم است تا به برچسب عروسک توجه داشته باشید. بر روی هر عروسک، راهکارهای مناسب برای شست‌وشوی آن نوشته شده است. دما و آب متناسب برای شست‌وشو، امکان یا عدم امکان شست‌وشوی عروسک با ماشین لباسشویی، قابلیت شست‌وشوی عروسک با مواد شوینده مختلف و مواردی از این قبیل بر روی برچسب عروسک نوشته شده است. با استفاده از آن می‌توان بهترین روش را برای شستن انواع عروسک انتخاب کرد.

عدم فشردگی زیاد عروسک و برخورد محکم با آن در حین شست‌وشو

زمانی که به دنبال شستن انواع عروسک هستید، لازم است تا نسبت به میزان فشار آوردن به عروسک توجه داشته باشید. فشردن بیش از اندازه عروسک می‌تواند سبب آسیب رساندن به آن شود. از همین رو بهتر است با عروسک به صورت لطیف برخورد کنید و حرکات خشن و محکم را در حین شستن انواع عروسک به حداقل ممکن برسانید.

عدم شست‌وشوی عروسک به صورت محکم و تنظیم لباسشویی بر روی حالت ملایم

اگر از ماشین لباسشویی برای شستن انواع عروسک استفاده می‌کنید، لازم است تا نوع چرخش لباسشویی را بر اساس کمترین درجه ممکن تنظیم کنید. به این ترتیب شستن انواع عروسک به بهترین شکل ممکن صورت گرفته و کمترین آسیب ممکن نسبت به عروسک در لباسشویی وارد می‌شود.

عدم استفاده از خشک کن لباسشویی برای عروسک و قرار دادن آن در برابر آفتاب

همان‌طور که گفته شد، بهتر است تا ماشین لباسشویی را بر روی آرام‌ترین حرکات خود بگذارید تا از بروز حرکات خشن بر روی عروسک جلوگیری شود. از همین رو استفاده از خشک کن ماشین لباسشویی نیز می‌تواند امری آسیب رسان تلقی شود و سبب خراب شدن عروسک در طی زمان شود. اگر به دنبال شستن انواع عروسک هستید، بهتر است پیش از مرحله خشک کن عروسک، آن را از لباسشویی خارج کرده و در برابر آفتاب قرار دهید. آفتاب علاوه بر خشک کردن عروسک، آن را ضدعفونی نیز خواهد کرد.

استفاده از مایع شوینده مناسب به منظور جلوگیری از ایجاد حساسیت در کودک

انزمانی که به شستن انواع عروسک می‌پردازید، لازم است تا نسبت به مایع شوینده خود نیز حساس باشید. از آنجایی که هدف از شستن انواع عروسک، تمیز بودن عروسک برای استفاده کودکان است، بهتر است تا نوع ماده شوینده نیز با پوست کودکان متناسب باشد. در صورتی که شوینده مناسبی نداشته باشید، ممکن است در طی زمان کودک شما نسبت به عروسک شسته شده واکنش نشان داده و دچار حساسیت پوستی شود.

پیشنهاد اسباب بازی

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها