پس از تولد کودک تمام تلاش پدر و مادر برای زندگی بهتر اوست و یکی از مهم‌ترین نکاتی که به آن توجه دارند میزان هوش کودک است. درست است که بخش بزرگی از هوش ناشی از وراثت و ژنتیک کودک است، اما بخش دیگری از آن هم به پرورش و رشد هوش به مرور زمان بستگی دارد. چه بسیار کودکان باهوش که در خانواده‌ها به دلیل عدم شناخت و انجام انواع تست هوش کودک از رشد و پرورش و بهره آن بی‌بهره ماندند.

 

اما قدم اول برای شناخت و پرورش هوش یک کودک، دانستن میزان هوش اوست که امروزه با پیشرفت علم روانشناسی، انواع تست هوش کودک برای تشخیص بهره هوش کودک وجود دارد.

انواع تست علمی هوش کودکان، انواع تست های هوش و حافظه کودکان، انواع ازمون هوش کودکان همه و همه برای تشخیص میزان هوش کودک است و ما در این مقاله کمک می‌کنیم تا شما را با انواع تست هوش کودک آشنا کنیم.

 

هوش چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم انواع تست علمی هوش کودکان را توضیح دهیم، لازم است بدانیم اصلاً هوش چیست؟

هوش توانایی حل مسئله و مشکل و توان تجزیه و تحلیل موقعیت‌ها است و از همه مهم‌تر توانایی تفکر. به طور کلی ما دو نوع هوش داریم: هوش کلامی و هوش غیرکلامی

چرا باید از کودکمان تست هوش بگیریم؟

یکی از مهم‌ترین دلیل برای انجام انواع تست های هوش و حافظه کودکان دانستن معلولیت ذهنی آنهاست. اگر کودکی دارای معلولیت ذهنی باشد با انجام آزمون‌های هوشی مناسب و تشخیص زودهنگام آن می‌توان به کودک برای بالا بردن توانایی‌هایش کمک کرد و او را در جهت مناسب هدایت نمود.

قرار گرفتن کودک در محیطی مناسب برای رشد بسیار مهم است، تصور کنید یک کودک تیزهوش در مدارس معمولی چه قدر آزار می‌بیند و نمی‌تواند از استعداد خود استفاده کند و حتی برعکس، کودکی که توانایی کمی در حل مسئله دارد نیز در مدارس عادی هم نمی‌تواند خود را به هم‌سن و سالان خود برساند و همین باعث می‌شود آسیب روحی فراوانی ببینند.

در نظر داشته باشید که هوش بالا نشان موفقیت نیست بلکه داشتن بهره هوشی بالا بدون مهارت‌های رفتاری مناسب کاملاً بی‌فایده و گاهی بازدارنده است. شما با دانستن میزان هوش کودکتان نوع برخورد و رفتار خود را متناسب با آن انجام می‌دهید و توقع مناسبی از او نیز خواهید داشت. با هوش تصویری فضایی نیز آشنا شوید.

انواع تست هوش کودک

از چه تست هوشی استفاده کنیم؟

برای جواب به این سؤال لازم است بدانیم هدفمان از انجام تست هوش چیست؟ وقتی پاسخ به این سؤال را بدانیم می‌توانیم با مراجعه به یک مشاور دلسوز و متعهد آزمون مناسب خود را انتخاب کنیم.

 1.آزمون هوش ریون

انواع تست علمی هوش کودکان

یکی از انواع تست های هوش و حافظه کودکان آزمون هوش ریون است که برای کودکان 5 تا 7 سال مناسب است و بسیار معتبر است. این آزمون توانایی حل مسئله کودکان را بررسی می‌کند.

تست هوش ریون به صورت تصویری انجام می‌شود. در هر سؤال موضوعی به صورت شکل مطرح می‌شود و کودک باید الگوی شکل را کامل کند. این تست اعتبار بالایی دارد. درباره بهترین کتاب داستان کودک بخوانید.

 

2.آزمون هوش وکسلر

آزمون هوش وکسلر یکی از معتبرترین آزمون‌های هوش است که برای کودکان بسیار مناسب است. این آزمون طوری طراحی شده که برای کودکان مناسب باشد و به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند. آزمون هوش وکسلر ضریب هوش کلامی و غیرکلامی را بررسی می‌کند.

آزمون وکسلر سه بخش دارد: خانه حیوانات، جمله ها و طراحی هندسی. این آزمون برای تعیین بهره هوشی و سن عقلی کودک است.

معمولاً در مدارس تیزهوشان و مدارسی که میزان هوش برای ورود به آنجا اهمیت بالایی دارد از این آزمون برای ورود استفاده می‌شود. درباره آموزش رنگ آمیزی به کودکان بخوانید.

 

3. آزمون هوش آدمک

انواع تست های هوش و حافظه کودکان

آزمون هوش آدمک را شما به راحتی در منزل می‌توانید از کودک خود به عمل آورید و نتایج آن را بررسی کنید.

آزمون هوش آدمک را شما به راحتی در منزل می‌توانید از کودک خود به عمل آورید و نتایج آن را بررسی کنید.

تست هوش آدمک یا گودیناف یک آزمون بسیار راحت است. هدفی که از انجام این آزمون در نظر گرفته شده تعیین سن عقلی و بهره هوشی کودک است.

شما خودتان می‌توانید این تست را در خانه انجام دهید. از کودک خود بخواهید آدمکی ترسیم کند و آن را نقاشی کند به او بگویید هر چه قدر که بخواهد برای نقاشی این آدمک زمان دارد. بهتر است که این ترسیم با مداد سیاه باشد و در نهایت بر اساس اعضایی از آدمک که کودک ترسیم کرده به او نمره می‌دهند. این آزمون برای کودکان 3 تا 13 سال استفاده می‌شود و برای کودکانی که به راحتی ارتباط کلامی برقرار نمی‌کنند نیز مناسب است. هوش کلامی زبانی را بشناسید.

 

4. هوش بوناردل

یکی از تست‌های آسان تست هوش بوناردل است و برای عموم کاربرد دارد. تست هوش بوناردل هوش کلی را می‌سنجد.

 

5. آزمون هوش استنفورد بینه

تست هوش استنفورد برای مهارت‌های شناختی است و توانایی استفاده از زبان را مورد بررسی قرار می‌دهد. مهارت‌های شناختی شامل حافظه، حل مسئله، استدلال، توانایی قضاوت، انجام محاسبات است. آزمون هوش استنفورد توانایی تشخیص کودکانی با هوش بسیار پایین را دارد.

در حقیقت آن چیزی که به عنوان بهره هوشی یا IQ می‌شناسیم با انجام تست هوش استنفورد بینه انجام می‌شود. پیشنهاد می شود درباره نقش بازی در رشد کودکان بخوانید.

 

6.آزمون هوش چندگانه گارنر

گاردنر اعتقاد داشت نباید هوش را تک بعدی دید و باید وسیع تر از این به آن نگاه کرد. او مدل 9 گانه هوش را مطرح کرد.
• هوش کلامی زبانی
• هوش جنبشی-حرکتی
• هوش ریاضی
• هوش موسیقیایی
• هوش وجودی
• هوش درون فردی
• هوش میان فردی
• هوش طبیعت‌گرا
• هوش فضایی

 

7.آزمون هوش کتل

یکی از سخت‌ترین تست‌های هوش، آزمون هوش کتل است که برای اندازه‌گیری سنجش هوش غیرکلامی است.

 

8. آزمون هوش رینولدز

آزمون هوش رینولدز یکی دیگر از انواع ازمون هوش کودکان است. این آزمون برای سنجش حافظه کودکان است. درباره هوش حرکتی جنبشی چقدر می دانید؟

انواع ازمون هوش کودکان

سال‌هاست که ما در جستجوی شناخت هوش و استعداد هستیم تا از زندگی بهتری برای فرزندانمان بهره ببریم. انواع تست علمی هوش کودکان، انواع تست های هوش و حافظه کودکان، انواع ازمون هوش کودکان همه به ما عدد یا معیاری می‌دهند تا بتوانیم شاخصی برای بهره هوشی کودک خود داشته باشیم. در متن بالا انواع تست هوش کودک را برای شما بیان کردیم، اما بهتر است بدانید که دانستن نتایج این آزمون‌ها جز در موارد خاص و استثنایی قطعیت ندارد و نیازمند تلاش و بهره‌گیری از علم روز برای پرورش هوش و استعداد فرزندتان هستید.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها