[vc_row][vc_column][vc_column_text]

تست هوش کودک| بررسی 8 تست هوش+بررسی کامل و مزایا تست-هویو

[/vc_column_text][vc_column_text]

پس از تولد کودک تمام تلاش پدر و مادر برای زندگی بهتر اوست و یکی از مهم‌ترین نکاتی که به آن توجه دارند میزان هوش کودک است. درست است که بخش بزرگی از هوش ناشی از وراثت و ژنتیک کودک است، اما بخش دیگری از آن هم به پرورش و رشد هوش به مرور زمان بستگی دارد. چه بسیار کودکان باهوش که در خانواده‌ها به دلیل عدم شناخت و انجام انواع تست هوش کودک از رشد و پرورش و بهره آن بی‌بهره ماندند.

اما قدم اول برای شناخت و پرورش هوش یک کودک، دانستن میزان هوش اوست که امروزه با پیشرفت علم روانشناسی، انواع تست هوش کودک برای تشخیص بهره هوش کودک وجود دارد.

انواع تست علمی هوش کودکان، انواع تست های هوش و حافظه کودکان، انواع ازمون هوش کودکان همه و همه برای تشخیص میزان هوش کودک است و ما در این مقاله کمک می‌کنیم تا شما را با انواع تست هوش کودک آشنا کنیم.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”184793″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

هوش چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم انواع تست علمی هوش کودکان را توضیح دهیم، لازم است بدانیم اصلاً هوش چیست؟ بازی تست هوش کودکان چیست؟

هوش توانایی حل مسئله و مشکل و توان تجزیه و تحلیل موقعیت‌ها است و از همه مهم‌تر توانایی تفکر. به طور کلی ما دو نوع هوش داریم: هوش کلامی و هوش غیرکلامی.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”184794″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

چرا باید از کودکمان تست هوش بگیریم؟

یکی از مهم‌ترین دلیل برای انجام انواع تست های هوش و حافظه کودکان دانستن معلولیت ذهنی آنهاست. اگر کودکی دارای معلولیت ذهنی باشد با انجام آزمون‌های هوشی مناسب و تشخیص زودهنگام آن می‌توان به کودک برای بالا بردن توانایی‌هایش کمک کرد و او را در جهت مناسب هدایت نمود. پیشنهاد می شود با انواع بازی آموزشی هویو آشنا شوید.

قرار گرفتن کودک در محیطی مناسب برای رشد بسیار مهم است، تصور کنید یک کودک تیزهوش در مدارس معمولی چه قدر آزار می‌بیند و نمی‌تواند از استعداد خود استفاده کند و حتی برعکس، کودکی که توانایی کمی در حل مسئله دارد نیز در مدارس عادی هم نمی‌تواند خود را به هم‌سن و سالان خود برساند و همین باعث می‌شود آسیب روحی فراوانی ببینند.

در نظر داشته باشید که هوش بالا نشان موفقیت نیست بلکه داشتن بهره هوشی بالا بدون مهارت‌های رفتاری مناسب کاملاً بی‌فایده و گاهی بازدارنده است. شما با دانستن میزان هوش کودکتان نوع برخورد و رفتار خود را متناسب با آن انجام می‌دهید و توقع مناسبی از او نیز خواهید داشت. پیشنهاد می شود از انواع اسباب بازی ساختنی هویو دیدن فرمایید.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”184799″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

انواع تست هوش کودکان

از چه تست هوشی استفاده کنیم؟

برای جواب به این سؤال لازم است بدانیم هدفمان از انجام تست هوش برای کودکان چیست؟ وقتی پاسخ به این سؤال را بدانیم می‌توانیم با مراجعه به یک مشاور دلسوز و متعهد آزمون مناسب خود را انتخاب کنیم.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”159116″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

1.آزمون هوش ریون

یکی از انواع تست های هوش و حافظه کودکان آزمون هوش ریون است که برای کودکان 5 تا 7 سال مناسب است و بسیار معتبر است. این آزمون توانایی حل مسئله کودکان را بررسی می‌کند.

یکی دیگر از انواع تست هوش برای کودکان، تست هوش ریون است که به صورت تصویری انجام می‌شود. در هر سوال هوش کودکان موضوعی به صورت شکل مطرح می‌شود و کودک باید الگوی شکل را کامل کند. این تست اعتبار بالایی دارد.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”184792″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

2.آزمون هوش وکسلر

آزمون هوش وکسلر یکی از معتبرترین آزمون‌های هوش است که برای کودکان بسیار مناسب است. این آزمون طوری طراحی شده که برای کودکان مناسب باشد و به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند. آزمون هوش وکسلر ضریب هوش کلامی و غیرکلامی را بررسی می‌کند.

آزمون وکسلر سه بخش دارد: خانه حیوانات، جمله ها و طراحی هندسی. این آزمون برای تعیین بهره هوشی و سن عقلی کودک است.

معمولاً در مدارس تیزهوشان و مدارسی که میزان هوش برای ورود به آنجا اهمیت بالایی دارد از این آزمون برای ورود استفاده می‌شود. درباره آموزش رنگ آمیزی به کودکان بخوانید.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”184795″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

3. آزمون هوش آدمک

آزمون هوش آدمک را شما به راحتی در منزل می‌توانید از کودک خود به عمل آورید و نتایج آن را بررسی کنید.

تست هوش کودک آدمک یا گودیناف یک آزمون بسیار راحت است. هدفی که از انجام این آزمون در نظر گرفته شده تعیین سن عقلی و بهره هوشی کودک است.

شما خودتان می‌توانید این تست را در خانه انجام دهید. از کودک خود بخواهید آدمکی ترسیم کند و آن را نقاشی کند به او بگویید هر چه قدر که بخواهد برای نقاشی این آدمک زمان دارد. بهتر است که این ترسیم با مداد سیاه باشد و در نهایت بر اساس اعضایی از آدمک که کودک ترسیم کرده به او نمره می‌دهند. این آزمون برای کودکان 3 تا 13 سال استفاده می‌شود و برای کودکانی که به راحتی ارتباط کلامی برقرار نمی‌کنند نیز مناسب است.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”159117″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

4. هوش بوناردل

یکی از تست‌های آسان تست هوش بوناردل است و برای عموم کاربرد دارد. تست هوش بوناردل هوش کلی را می‌سنجد.[/vc_column_text][vc_column_text]

5. آزمون هوش استنفورد بینه

تست هوش کودکانه استنفورد برای مهارت‌های شناختی است و توانایی استفاده از زبان را مورد بررسی قرار می‌دهد. مهارت‌های شناختی شامل حافظه، حل مسئله، استدلال، توانایی قضاوت، انجام محاسبات است. آزمون هوش استنفورد توانایی تشخیص کودکانی با هوش بسیار پایین را دارد.

در حقیقت آن چیزی که به عنوان بهره هوشی یا IQ (تست آی کیو کودکان) می‌شناسیم با انجام تست هوش استنفورد بینه انجام می‌شود. پیشنهاد می شود درباره نقش بازی در رشد کودکان بخوانید.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”184798″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

6.آزمون هوش چندگانه گارنر

گاردنر اعتقاد داشت نباید هوش را تک بعدی دید و باید وسیع تر از این به آن نگاه کرد. او مدل 9 گانه هوش را مطرح کرد.

شما می‌توانید با انجام تست هوش‌های چندگانه گاردنر از میزان استعداد ها و توانایی‌های خود یا فرزندتان آشنا شوید. این تست توسظ تیم روانشناسی شرکت هویو آماده شده است و با 90 سوال در مورد علایق و ترجیحات شما میزان هوش‌های مختلف شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. پیشنهاد می‌شود برای انجام تست هوش یا حتی خرید اشتراک برای فرزندتان روی تصویر زیر کلیک کنید.[/vc_column_text][vc_single_image image=”183668″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”custom_link” img_link_target=”_blank” link=”https://hooyo.ir/%D9%87%D9%88%DB%8C%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1/”][vc_column_text]

7.آزمون هوش کتل

یکی از سخت‌ترین انواع تست هوش بچه ها، آزمون هوش کتل است که برای اندازه‌گیری سنجش هوش غیرکلامی است.

[/vc_column_text][vc_column_text]

8. آزمون هوش رینولدز

آزمون هوش رینولدز یکی دیگر از انواع ازمون هوش کودکان است. این آزمون برای سنجش حافظه کودکان است.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”159118″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]سال‌هاست که ما در جستجوی شناخت هوش و استعداد هستیم تا از زندگی بهتری برای فرزندانمان بهره ببریم. انواع تست علمی هوش کودکان، انواع تست های هوش و حافظه کودکان، انواع ازمون هوش کودکان همه به ما عدد یا معیاری می‌دهند تا بتوانیم شاخصی برای بهره هوشی کودک خود داشته باشیم. در متن بالا انواع تست هوش کودک را برای شما بیان کردیم، اما بهتر است بدانید که دانستن نتایج این آزمون‌ها جز در موارد خاص و استثنایی قطعیت ندارد و نیازمند تلاش و بهره‌گیری از علم روز برای پرورش هوش و استعداد فرزندتان هستید.[/vc_column_text][vc_column_text]

برخی از سوالات رایج:

1. انواع تست هوش کودکان کدام اند؟

1. آزمون هوش ریون توانایی حل مسئله کودکان را بررسی می‌کند.
2. آزمون هوش وکسلر ضریب هوش کلامی و غیرکلامی را بررسی می‌کند.
3. آزمون هوش آدمک که هدف آن تعیین سن عقلی و بهره هوشی کودک است.

2. تست هوش کلامی چیست؟

به توانایی درک کلمات (شنیداری یا نوشتاری) و همچنین استفاده از زبان برای نوشتن و خوندن گفته می شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

پیشنهاد اسباب بازی

3.3 6 رای
نظر به نوشته
guest
10 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین پر بازدیدترین
Inline Feedbacks
دیدگاه ها
الی

من از محصول تست هوش هویواستار استفاده کردم. واقعا عالی بود. توصیه میکنم حتما تستش کنید.

اسحاق

تست هوش گاردنر واسه بچه ۵ ساله میشه داد؟

ماندانا

سوال هوش نمیذارید اینجا؟ چطوری این تست‌ها رو بدیم؟؟

امینه

تست ای کیو کودک من انجام دادم اما نتیجه متفاوت بوده چطوری باید از تست مطمئن شد. کدوم تست معتبر تره

سارا

خیلی بد بود

طلا باقری

سلام وقتتون بخیر
ازمون هوش رینولدز رو‌ چطور تهیه کنم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید