دنیای تلویزیون و سینمای ایران سال‌های زیادی است که همراه با عروسک‌ها بوده است. دنیایی عجیب و تکرار نشدنی که در دل خود روایات بسیاری دارد. عروسک‌های بسیاری وارد این دنیا شده‌اند که هرکدام با بیان یک شخصیت و روایت یک داستان به دنبال ساخت برنامه‌ای هیجان‌انگیز و دوست داشتنی در تلویزیون ایران بوده‌اند.
در این بین، برخی عروسک‌ها با محبوبیت بیشتری برخوردار بوده و بیشتر شناخته شده‌اند. در این مقاله و در ادامه به دنبال آن هستیم تا محبوب‌ترین عروسک‌های دنیای سینما و تلویزیون را شناخته و درباره آن‌ها اطلاعات مختصری را بیان کنیم. اطلاعاتی که درباره ماندگارترین عروسک‌های تلویزیونی که به احتمال زیاد با بخشی از آن‌ها آشنایی داشته و برخی دیگر ممکن است برای شما جدید باشد.

مقدمه

کلاه قرمزی؛ شخصیتی برای تمامی متولدین تمام دهه‌ها
پسرخاله؛ همراه محبوب کلاه قرمزی در تمامی برنامه‌ها
زی‌زی گولو؛ قصه‌های تابه‌تا و استفاده از ورد جادویی
مدرسه موش‌ها؛ داستان همهمه‌های یک کلاس درس
سنجد؛ ماجراهای تکرار نشدنی یک عروسک خبرنگار
جناب خان؛ عروسک پرسروصدای این روزهای تلویزیون
بچه؛ همراه جدید ایرج طهماسب به عنوان عروسک کودک کار

کلاه قرمزی؛ شخصیتی برای تمامی متولدین تمام دهه‌ها

کمتر کسی پیدا می‌شود که عروسک محبوب و دوست داشتنی کلاه قرمزی را نشناسد. این عروسک دوست داشتنی که اولین بار توسط ایرج طهماسب و حمید جبلی بر روی صحنه آمد، به عنوان یکی از محبوب‌ترین عروسک‌های تلویزیونی شناخته می‌شود. عروسکی دوست داشتنی که در طی سال‌های حضور خود توانسته است روزبه‌روز محبوب‌تر بشود. اولین‌بار کلاه قرمزی در اوایل دهه 70 شمسی دیده شد.

عروسکی که حواس پرتی و اشتباهات بسیاری دارد و به عنوان یک کودک در کنار آقای مجری در حال اجرای برنامه است. ایرج طهماسب بارها و بارها در برنامه‌های مختلف خود با کلاه قرمزی نکات درست را به او گوشزد کرده و از او می‌خواهد که کارها را به شکل درست‌تری انجام دهد. با این حال، این موضوع تکرار می‌شود و فضایی طنرآلود و آموزنده را فراهم می‌کند. فضایی که در ابتدا ممکن است به نظر برسد که برای کودکان طراحی شده است اما در دل داستان‌های کلاه قرمزی داستان‌ها و نکات بسیار آموزنده‌ای نیز برای بزرگسالان وجود دارد!

کلاه قرمزی محبوب‌ترین عروسک‌

پسرخاله؛ همراه محبوب کلاه قرمزی در تمامی برنامه‌ها

پسرخاله عروسک محبوب دیگری است که در کنار کلاه قرمزی دیده می‌شود. این عروسک دوست داشتنی که چند سال بعد از کلاه قرمزی همراه او شد، به عنوان یک دوست بسیار مهربان شناخته می‌شود. دوستی که از طبقه پایین جامعه است اما انسان دوستی و معرف در رفتار و کلمات او بسیار دیده می‌شود.

مطلب پیشنهادی: فواید عروسک بازی برای کودکان چیست؟ تاثیر بازی با عروسک بر رشد خلاقیت کودکان

با تمام طنزی که کلاه قرمزی دارد، بار اصلی طنز برنامه در کلمات پسر خاله است. کلمات بسیار بانمک و دوست داشتنی پسرخاله، هر مخاطبی را به خنده می‌اندازد و لبخند را به لبان افراد می‌آورد. البته در کنار این دو شخصیت، عروسک‌های محبوب دیگری نیز در برنامه حمید جبلی و ایرچ طهماسب ورود پیدا کردند. فامیل دور، آقای همساده، جیگر، ببعی، دیوی، عزیزم ببخشید و دختر همسایه تعدادی از این عروسک‌ها بودند که هرکدام به عنوان یکی از محبوب‌ترین عروسک‌های تلویزیونی شناخته می‌شوند و مخاطبان بسیاری برای خود دارند.

عروسک پسرخاله

زی‌زی گولو؛ قصه‌های پرماجرای تابه‌تا

مجموعه تلویزیونی قضه‌های تابه‌تا که با همراهی امیرحسین صدیق و لیلی رشیدی در کنار عروسک زی‌زی‌گولو به عنوان یکی از محبوب‌ترین عروسک‌های تلویزیونی شناخته می‌شود. این عروسک محبوب و دوست داشتنی، شکلی متفاوت و بسیار بانمک داشت که داستان‌های زندگی هرروزه خود را در قالب یک سریال به نمایش می‌گذاشت. همراه شدن این عروسک با زندگی یک خانواده سبب افزایش جذابیت این عروسک شده و جذابیت داستان‌های بیان شده را برای مخاطب بیشتر می‌کرد.

زی زی گولو

مدرسه موش‌ها؛ داستان همهمه‌های یک کلاس درس

مرضیه برومند و خاطرات مدرسه موش‌ها به عنوان اولین عروسک‌های دنیای سینما و تلویزیون در ایران شناخته می‌شوند. عروسک‌هایی که حس کلاس درس را زنده می‌کردند و در دهه شصت شمسی پا به عرصه بازیگری گذاشتند. یک مدرسه با تعدادی عروسک موش که قرار بود تا کودکان را نسبت به مدرسه رفتن راغب کند. کمتر کسی که ماندگارترین عروسک‌های دده شصت مانند نارنجی، کپل، عینکی و گوش دراز را نشناسد.

این برنامه به همت مرضیه برومند و همراهی حمید جبلی، ایراج طهماسب، فاطمه معتمد آریا و برخی دیگر بازیگران به نام و مطرح سینما و تلویزیون به نمایش درآمد و در ذهن مخاطبان بسیاری خود را ماندگار کرد. تعداد قسمت‌های بسیار این مجموعه، در سال‌های بعد به عنوان یک فیلم سینمایی با نام شهر موش‌ها بر روی پرده سینما نیز حضور یافت.

عروسک های مدرسه موشها

سنجد؛ ماجراهای تکرار نشدنی یک عروسک خبرنگار

داستان‌های یک خبرنگار در دهه 70 شمسی از زبان عروسک سنجد با همراهی نگار استخری شنیده می‌شد. عروسکی که در مدت زمان کوتاهی توانست تا در تلویزیون ایران در بین محبوب‌ترین عروسک‌ها جای گیرد و نام خود را مطرح کند. سنجد شخصیتی جدی و پرتلاش داشت که با موضوعات مختلفی با کودکان به گفت‌وگو می‌نشست. با این حال، برنامه‌های تلویزیونی سنجد نیز تنها مختص کودکان نبود.

سنجد به عنوان یکی از محبوب‌ترین عروسک‌های بزرگسالان نیز شناخته می‎شود که در سال‌های دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد همراه با او بودند. البته گفتنی است که سنجد در سال‌های اخیر نیز چندباری در تلویزیون حضور یافت اما به اندازه قبل با محبوبیت و استقبال زیادی روبه‌رو نشد.

عروسک سنجد
عروسک محبوب سنجد بهمراه بازیگردان آن

جناب خان؛ عروسک محبوب برنامه خندوانه

اگر به دنبال یک عروسک جدیدتر باشید که در دنیای تلویزیونی به عنوان یکی از محبوب‌ترین عروسک‌ها شناخته می‌شود، جناب خان نامی بسیار آشنا برای تمامی افراد است. عروسکی حاشیه ساز و بسیار محبوب که شخصیت یک لبو فروش جنوبی را دارد. این عروسک همراهی در برنامه خندوانه و رامبد جوان است که کلمات طنز و خنده‌دار او هر مخاطبی را به خنده وامی‌دارد. از همین رو به یکی از معروف‌ترین عروسک‌های سینما و تلویزیون تبدیل شده است و نامی ماندگار را از خود به جای گذاشته است.

عروسک جناب خان در مجموعه خندوانه

بچه؛ همراه جدید ایرج طهماسب به عنوان عروسک کودک کار

آخرین عروسکی که در این بخش به دنبال بررسی درباره آن هستیم، عروسک بچه کودک کار است. او را که می‌توان به راحتی در دسته محبوب‌ترین عروسک‌ها جای داد، به سرعت و در زمان کوتاهی توانست با ورد زبان همگان شود. این عروسک، در عید 1401 و توسط ایرج طهماسب بر روی پرده رفت. یک عروسک با شخصیت کودک کار که به خوبی مشکلات کودکان کار را در جامعه به تصویر می‌کشد.

ممکن است برخی محبوبیت و دوست داشتنی بودن این عروسک را به واسطه اجرای ایرج طهماسب بدانند، با این حال این عروسک خود نیز شخصیتی بسیار هیجان انگیز دارد که با اجرا و همراهی هوتن شکیبا به محبوبیت بیشتری نیز رسیده است. البته در برنامه مهمونی عروسک‌های دیگری نیز حضور دارند که هرکدام شخصیتی متفاوت و جداگانه را برای خود داشته و دنیای متفاوتی را بیان می‌کنند.

عروسک بچه در مجموعه مهمانی

جمع بندی

دنیای معروف‌ترین عروسک‌های سینما، دنیایی بسیار گسترده و دوست داشتنی است که تقریبا تمامی ما با آن خاطراتی را داریم. از اولین عروسک‌های تلویزیونی که با همت مرضیه برومند در مدرسه موش‌ها بر روی صحنه رفتند تا عروسک بچه به عنوان جدیدترین عروسک محبوب تلویزیونی، می‌توان نام برد. عروسک‌هایی که برخی از آن‌ها خاطرات نوستالوژی و قدیمی را زنده می‌کنند و فضایی متفاوت را برای ما به تصویر می‌کشند.

در این بین، همان‌طور که خواندید، تعدادی به عنوان محبوب‌ترین عروسک‌ها شناخته شده و بیشتر در این فضا دیده شده‌اند، ماندگار بوده و در یاد و خاطرات کوچک و بزرگ جای گرفتند. امید است با خواندن این مقاله و نکات بیان شده در آن، با خاطرات زیبا و دوست داشتنی خود همراه شده و زیبایی‌های دنیای کودکی خود را مرور کرده باشید.

سوالات متداول

محبوب‌ترین عروسک تلویزیونی را کدام عروسک می‌توان دانست؟
مجموعه کلاه قرمزی یکی از آن مجموعه‌هایی است که با چندبار پخش شدن برای تمامی دهه‌ها خاطرات بسیاری را ساخته است. از همین رو ممکن است محبوب‌ترین عروسک‌ها را بتوان عروسک‌های این مجموعه دانست.

اولین مجموعه تلویزیونی عروسکی در ایران در چه سالی نمایش داده شد؟
مدرسه موش‌ها به عنوان قدیمی‌ترین مجموعه تلویزیونی در سال 1363 به همت مرضیه برومند و برخی دیگر از هنرمندان بر روی تلویزیون رفت و برای مخاطبان به نمایش درآمد.

عروسک‌های ماندگار دیگر در سینما و تلویزیون، چه عروسک‌هایی هستند؟
برنامه خونه مادربزرگه نیز به عنوان یکی دیگر از این برنامه‌ها شناخته می‌شود که در آن می‌توان عروسک‌هایی چون جان قربان مهمان نواز و گل‌باقالی خانم را مشاهده کرد.

منابع: kamapress | fenjanmag

پیشنهاد اسباب بازی

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها