نقش بازی در رشد کودکان چیست | بررسی مزایا بازی در رشد کودکان

 

بازی‌ها در کودکی نقش بسیار مهمی در تربیت و شکل‌گیری شخصیت کودک ایفا می‌کنند. از آن‌جایی که کودک بخش زیادی از زمان خود را مشغول بازی کردن است، بازی‌ها تأثیر مهمی در رشد او دارند. نقش بازی در رشد کودکان گاهی می‌توانند از رفتار والدین نیز مهم‌تر باشد، زیرا شخصیت کودک به‌راحتی با انجام بازی‌های مختلف شکل می‌گیرد.

بازی برای تمام کودکان در سنین مختلف از کودکی تا نوجوانی و بزرگ‌سالی مهم است. بازی‌ها انواع مختلف داشته و هرکدام تأثیر خاصی بر روی کودک می‌گذارند. یکی دیگر از دلایل اهمیت بازی برای کودکان این است که بازی فرصتی بسیار عالیست تا والدین بتوانند به‌طور کامل با کودک خود ارتباط برقرار کرده و تعامل داشته باشند.

البته این تعامل به میزان زیادی کاهش داشته و بسیاری از والدین به دلیل مشغله‌های مختلف از بازی با کودک دور شده‌اند. بازی‌ها مزایای مهمی بر رشد کودک داشته که در ادامه به‌صورت مفصل به تاثیر بازی بر رشد کودکان می‌پردازیم.

معرفی انواع بازی

بازی‌ها انواع مختلفی داشته و تنوع بسیار بالایی دارند و هرکدام بر یکی از جنبه‌های رشد و شخصیتی کودک تأثیر می‌گذارند. برخی از آن‌های باعث تقویت مهارت‌ حرکتی کودک شده، برخی بر مهارت‌های دیداری و شنیداری کودک تأثیر می‌گذارند، برخی از آن‌های باعث تقویت مهارت‌های اجتماعی و … می‌شوند.

بشر در طول تاریخ تنوع بسیار بالایی از بازی‌های مختلف را ابداع کرده است. هر بازی می‌تواند اثرات مثبتی بر کودک شما داشته و به رشد خلاقیت‌ها و استعدادهای او کمک کند. البته توجه داشته باشید هر بازی برای سن خاصی طراحی‌شده و هنگام خرید بازی برای کودک خود حتماً به محدودیت سنی آن و نقش بازی در رشد کودکان توجه داشته باشید.

برخی از اسباب‌بازی‌های ساخته‌شده دارای بخش‌های خطرناک برای کودک هستند. حتماً به جنس و قسمت‌های مختلف اسباب‌بازی توجه داشته و مطمئن شوید کودک در حین بازی آسیب نمی‌بیند. اسباب‌بازی‌های کودکان باید فاقد قطعات تیز و برنده بوده، وزن آن‌ها برای سن کودک مناسب بوده، سمی نباشند، قطعات ریز نداشته باشند (مخصوصا برای کودکان در سنین پایین)، کاملاً ایمن بوده و گواهی سلامت داشته باشند. درباره اسباب بازی آموزشی کودک بخوانید.

اهمیت بازی کردن والدین با کودکان

والدین باید بتوانند رابطه نزدیکی با کودک خود داشته باشند. صحبت کردن، محبت کردن، در آغوش گرفتن و … ازجمله روش‌هایی برای نزدیک شدن والدین به کودک است. یکی از بهترین روش‌ها برای تعامل با کودک بازی کردن است. انجام بازی‌های فیزیکی، بازی‌ فکری دو یا چند نفره، بازی‌های سازه‌ای و … علاوه بر تأثیر مثبت بر ارتباط با کودک، او را برای انجام بازی نیز تشویق می‌کند. درباره بازی بولینگ برای کودکان بخوانید.

تاثیر بازی در رشد کودکان

زمانی که والدین به بازی با کودک می‌پردازند، کودک سعی می‌کند از رفتارهای والدین آموزش دیده و همان رفتار را تکرار کند. اگر قصد بازی با کودک خود دارید حتماً به رفتارها و صحبت‌های خود حین بازی توجه داشته باشید زیرا کودک کاملاً رفتار خود را یاد می‌گیرد. والدین اولین و مهم‌ترین همبازی‌های کودک هستند، پس بهتر است تمام تلاش خود را به کار گرفته تا رفتارهای مفید و آموزنده به کودک منتقل کنند.با انواع تست هوش کودک آشنا شوید.

نقش بازی در رشد کودکان

بازی‌ها هرکدام بر بخشی از شخصیت کودک و قسمتی از رشد او اثر می‌گذارند. در ادامه برخی از مزیت‌های بازی و رشد کودک معرفی شده‌اند.

رشد فیزیکی

برخی از بازی‌ها کودک را به انجام فعالیت‌های فیزیکی وادار می‌کنند. بالا رفتن، دویدن، بازی با توپ، پریدن، رقصیدن و … ازجمله فعالیت‌هایی هستند که در حین بازی‌های فیزیکی انجام می‌گیرد. این نوع بازی‌ها از سلامت کلی کودکان، رشد جسمانی، بهره‌مندی از مزایای شیوه زندگی فعال و یادگیری مهارت‌های استقلال کودک مانند لباس پوشیدن، غذا خوردن و … حمایت می‌کند. درباره اشتباهات تربیت کودک بخوانید.

یادگیری مهارت‌های اجتماعی

برخی بازی‌ها به این صورت طراحی شده‌اند که کودک باید در نقش‌های مختلفی ظاهر شود. این کار به تقویت مهارت‌های اجتماعی و ارتباط با دیگران کمک می‌کند. از دیگر فواید بازی در رشد کودکان این است که بازی با دوستان و همسالان کودک می‌تواند مهارت‌های اجتماعی را تقویت کرده و فرد را برای حضور در اجتماع آماده کند. زمانی که کودک با سایر کودکان به بازی و سرگرمی مشغول می‌شود، می‌آموزد که در زندگی باید با اطرافیان ارتباط برقرار کند. درباره فواید لگو بخوانید.

فواید بازی در رشد کودکان

مهارت‌های فردی

برخی بازی‌ها به‌صورت تک نفره طراحی شده‌اند، ازجمله بازی‌های فکری که کودک را وادار به یادگیری، به خاطر سپردن، توجه به جزئیات و … می‌کنند. با انجام این بازی‌ها کودک مهارت‌های زیر را پرورش می‌دهد:

  • حل مسئله
  • قدرت تخیل و خلاقیت
  • یادگیری مفاهیمی مانند شکل‌ها، رنگ‌ها، اندازه‌گیری، شمارش و تشخیص حروف
  • تقویت نقاط قوت مانند تمرکز، استقامت و انعطاف‌پذیری.

پیشنهاد می شود درباره بهترین باشگاه های بولینگ تهران بخوانید.

بازی‌های زبانی

برخی دیگر از بازی‌ها به صورتی طراحی شده‌اند که کودک مدام مجبور به گوش دادن و صحبت کردن است. به‌عنوان‌ مثال عروسک‌هایی که صحبت‌های کودک را تکرار می‌کنند، به کودک کمک می‌کنند که به‌راحتی صحبت کرده، شعر بخواند و بتواند ارتباط قوی‌تری با افراد پیرامون خود داشته باشد و باعث افزایش هوش کلامی کودک شود.

بازی‌های سازه‌ای

از نقش اسباب بازی در رشد کودکان غافل نشوید. بازی های ساختنی به بالا بردن قدرت تمرکز کودک کمک می‌کنند. کودک با فکر کردن و تمرکز قطعه‌های بازی را در جای درست خود قرار داده و نه تنها به رشد مهارت شناختی کمک کرده بلکه باعث می‌شوند مهارت‌های مختلف هوش حرکتی نیز در کودک تقویت شود. حرکت‌های مختلف دست‌وپا هماهنگ شده و فرصتی برای رشد و پرورش خلاقیت‌های کودک فراهم می‌شود.

بازی‌های سازه‌ای

یادگیری واژه‌های مختلف

کودک در حین بازی با اسباب‌بازی‌ها، عروسک‌ها و وسایل سرگرمی خود صحبت می‌کند. اگر در حین بازی از او سؤال بپرسید و بخواهید در مورد بازی خود توضیح دهد، نه‌تنها مهارت صحبت کردن، بلکه قدرت تفکر او نیز پرورش می‌یابد. صحبت کردن در مورد وسایل مختلف باعث می‌شود واژه‌های جدیدی یاد گرفته و محل به‌کارگیری آن‌ها را نیز آموزش ببیند. این موارد ازجمله فواید بازی در رشد کودکان است. درباره آموزش صبر به کودکان بخوانید.

یادگیری واژه‌های مختلف

سخن آخر

رشد و پرورش کودکان تحت تأثیر عوامل مختلفی اتفاق می‌افتد. یکی از عوامل بسیار مهم و تأثیرگذار انجام بازی‌های مختلف است به صورتی که تأثیر بازی در رشد کودکان از موارد مهم و انکارناپذیر است. بازی‌ها نه‌تنها باعث سرگرمی کودکان شده بلکه به رشد و شکل‌گیری شخصیت کودک نیز کمک می‌کنند. بازی‌های مختلف طراحی‌شده بر جنبه‌های مختلف جسمی، صحبت کردن، تفکر و یادگیری مهارت‌های مختلف کودک کمک می‌کنند.

والدین وظیفه دارند در تمام مراحل رشد کودک بازی‌های مناسب سن را برای او تهیه کنند. همچنین در کنار کودک به بازی پرداخته و ارتباط خود را با کودک قوی‌تر کنند. نقش بازی در رشد کودکان در تمام سنین بسیار مهم بوده و از مهم‌ترین بخش‌های تربیتی کودک به شمار می‌رود که همواره باید موردتوجه والدین قرار بگیرد. پیشنهاد می شود مقاله ” نشانه والدین بد چیست ” را بخوانید.

برخی از سوالات رایج:

1. نقش بازی در رشد کودکان چیست؟

نقش بازی در رشد کودکان گاهی می‌توانند از رفتار والدین نیز مهم‌تر باشد، زیرا شخصیت کودک به‌راحتی با انجام بازی‌های مختلف شکل می‌گیرد.

2. مزایا بازی در رشد کودکان چیست؟

بازی ها باعث رشد فیزیکی، یادگیری مهارت‌های اجتماعی، مهارت‌های فردی، یادگیری واژه‌های مختلف، افزایش مهارت های کلامی و … می شوند.

پیشنهاد اسباب بازی

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها