تمیز کردن اسباب بازی کودکان

تمیز کردن اسباب بازی‌های کودک یک راه مهم در حفظ بهداشت محیط زندگی کودکان و حفظ سلامت عمومی است. چیزی که در یک محیط مراقبت از کودک کاملاً حیاتی و ضروری است. با این حال، عاری از میکروب نگه داشتن محیط کودکان کار سختی است زیرا کودکان هر چیزی را که به دستشان می‌رسد را لمس می‌کنند و دائما چیزهایی را که پیدا می‌کنند در دهان خود قرار می دهند.

 این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا اسباب بازی‌های کودکان دائماً با دست و دهان کودک در تماس هستند. کودکان به سرعت هر گونه میکروب را به اسباب‌بازی‌های خود منتقل می‌کنند و از آنجایی که اغلب از یک اسباب‌بازی به اسباب‌بازی دیگر می‌روند، می‌توانند انواع میکروب‌ها در تمام اسباب بازی‌ها خود پخش کنند.

همین موضوع سبب شده است تا تمیز کردن و نظافت اسباب بازی‌های کودکان از اهمیت زیادی برخوردار شود و روش‌های بسیاری برای برطرف کردن این مشکل پدید آید. در این مقاله به اهمیت و روش‌های مختلف تمیز کردن اسباب بازی‌های کودکان خواهیم پرداخت و برای انواع اسباب بازی‌های کودکان راه‌حل‌های مختلفی را بیان خواهیم کرد.

اهیمت تمیز کردن اسباب بازی کودکان

مراحل تمیز کردن اسباب بازی کودکان

قبل از ضدعفونی کردن یک اسباب بازی، مهم است که اسباب بازی را کاملا تمیز کنید. اسباب بازی‌ها باید به خوبی تمیز شده و آبکشی شوند تا هرگونه کثیفی یا زباله از سطح آن‌ها پاک شود. این کار را می‌توان با آب گرم و مواد شوینده ملایم انجام داد. با حذف تمام زباله‌ها و کثیفی‌ها از سطح اسباب بازی لازم است تا به مراحل بعدی برویم. مرحله بعدی، ضدعفونی کردن اسباب بازی است که به طور موثرتری عمل می‌کند. در این مرحله با ضدعفونی کردن اسباب بازی اطمینان حاصل می‌شود که اسباب بازی در هنگام استفاده هیچ گونه آسیبی را برای کودک در پی نخواهد داشت.

مراحل مختلف تمیز کردن اسباب بازی کودکان

روش‌های تمیز کردن اسباب بازی

بازی‌های چوبی و پلاستیکی هستند، تمیز کردن آسان‌تری دارند. از سوی دیگر، ضدعفونی کردن اسباب‌بازی‌های نرم یا مخمل‌دار می‌تواند دشوارتر باشد. زیرا این اسباب بازی‌ها تمایل به جذب مایعات و مواد ضدعفونی دارند. از آنجایی که حیوانات عروسکی از مواد مختلفی ساخته می‌شوند، ممکن است لازم باشد روش‌های تمیز کردن خود را از یک اسباب بازی به اسباب بازی دیگر تغییر دهید. ضمنا توجه داشته باشید که همیشه قبل از تمیز کردن اسباب بازی برچسب سازنده آن را بخوانید.

ضدعفونی کردن انواع مختلف اسباب بازی

نکات شستشوی عروسک پولیشی و خزدار در خانه

برخی از اسباب بازی‌های مخمل دار در ماشین لباسشویی قابل شست‌وشو هستند. برای این اسباب بازی‌ها بهترین گزینه و انتخاب برای تمیز شدن، ماشین لباسشویی است. البته دقت کنید که قبل از قرار دادن اسباب بازی‌ها در ماشین لباسشویی، لکه‌های قابل مشاهده را پاک کنید. این اسباب بازی‌ها را در ملایم‌ترین چرخه و تنظیم ماشین لباسشویی همراه با آب سرد بشویید. به یاد داشته باشید که اسباب‌بازی‌ها را در خشک‌کن ماشین لباسشویی  قرار ندهید زیرا ممکن است باعث چروک شدن آن‌ها شود. در عوض لازم است تا آن‌ها را با یک حوله خشک کنید و اجازه دهید که در هوای آزاد خشک شوند.البته برخی از اسباب بازی‌ها نرم و عروسکی، برای قرار دادن در ماشین لباسشویی بسیار ظریف هستند یا اینکه از موادی ساخته شده‌اند که برای آن‌ها استفاده از ماشین لباسشویی توصیه نمی‌شود. بهترین راه برای تمیز کردن این نوع اسباب بازی‌ها تمیز کردن آنها با استفاده از محلول آب و صابون ظرفشویی است. برای تمیز کردن آن‌ها لازم است تا تمام سطح اسباب بازی را با پارچه‌ای آغشته به محلول به آرامی مالش دهید. سپس محلول را به آرامی از روی اسباب بازی با آب گرم بشویید و خشک کنید. در نهایت نیز اجازه دهید اسباب بازی کاملاً در هوا خشک شود.

شست‌شوی اسباب بازی‌ها و عروسک‌های نرم

تمیز کردن اسباب بازی الکترونیکی

تمیز نگه داشتن اسباب بازی‌های الکترونیکی نیز به اندازه هر اسباب بازی دیگری مهم است. اولین قدم برای تمیز کردن صحیح این نوع از اسباب بازی‌ها، خواندن توصیه‌ها و دستورالعمل‌های سازنده آن است. به یاد داشته باشید که اسباب بازی‌های پر شده با قطعات الکترونیکی فقط باید به صورت سطحی شسته شوند. مراحل تمیز کردن و ضدعفونی کردن این اسباب بازی‌ها را در ادامه می‌خوانید:

  1. باتری‌های اسباب بازی ها را بردارید و در مکانی امن قرار دهید.
  2. از پارچه‌ای آغشته به مخلوط آب و مایع ظرفشویی برای پاک کردن تمام سطوح اسباب بازی استفاده کنید، اما مراقب باشید که آب بیش از حدی را روی پارچه باقی نگذارید. زیرا نفوذ آب به داخل اسباب بازی می‌تواند به آن آسیب برساند.
  3. هنگامی که اسباب بازی به طور کامل تمیز شد لازم است تا اسباب بازی ضدعفونی شود. برای ضد عفونی کردن آن، یک دستمال کاغذی یا پارچه‌ای را با یک ضدعفونی کننده خانگی مناسب اسپری کنید و تمام سطوح اسباب بازی را پاک کنید.
  4. پس از خشک شدن اسباب‌بازی، تمام سطوح را با یک دستمال مرطوب پاک کنید تا مواد ضدعفونی اضافی که ممکن است روی سطوح اسباب‌بازی باقی مانده باشد را پاک کنید
تمیز کردن انواع اسباب بازی مختلف

تمیز کردن اسباب بازی‌های پلاستیکی

اسباب‌بازی‌های پلاستیکی سخت نیاز به ضدعفونی منظم دارند. این کار حتی برای کودکان بزرگ‌تر که ممکن است مانند نوزادان اسباب‌بازی‌های خود را در دهان خود قرار ندهند نیز صادق است. لازم است تا حداقل هفته‌ای یکبار اسباب بازی‌های پلاستیکی کودکان را ضد عفونی کنید. برای پاک کردن تمام سطوح اسباب‌بازی‌های پلاستیکی، از یک دستمال ضدعفونی‌کننده یا یک پارچه اشباع شده در محلول سفیدکننده استفاده کنید. ضمنا می‌توانید اسباب بازی‌های پلاستیکی را در چرخه ملایم ماشین ظرفشویی در کیسه توری بشویید. البته برای این کار لازم است تا دستورالعمل اسباب بازی را با دقت بخوانید و به نکات آن توجه لازم را داشته باشید.

تمیز کردن اسباب بازی پلاستیکی

ضدعفونی کردن اسباب بازی‌های چوبی

اسباب بازی‌های چوبی باید به طور دوره‌ای ضد عفونی شوند. با این حال، به دلیل آسیب‌هایی که به چوب وارد می‌شود، شستن این اسباب بازی‌ها با استفاده از آب امکان پذیر نیست و لازم است تا شرایط متفاوتی را برای آن‌ها به وجود آورد.از همین رو لازم است تا با نسبت یک به چهار، سرکه سفید مقطر و آب را مخلوط کرده و در یک بطری اسپری بریزید. مخلوط را روی سطوح اسباب بازی‌های چوبی اسپری کنید و پس از آن اسباب بازی‌ها را با یک پارچه تمیز خشک کنید. به این ترتیب اسباب بازی چوبی خود را بدون هیچ گونه آسیبی تمیز و ضدعفونی خواهید کرد.

ضدعفونی کردن انواع اسباب بازی چوبی

تمیز کردن اسباب بازی‌های فلزی

برای جلوگیری از زنگ زدگی، اسباب بازی‌های فلزی را لازم است تا با دقت ضدعفونی کنید. این اسباب بازی‌ها را به هیچ عنوان نباید در ماشین لباسشویی قرار داد چون باعث زنگ زدن و از بین رفتن آن‌ها می‌شود. به همین دلیل لازم است تا راه‌حل دیگری برای ضدعفونی کردن این اسباب بازی‌ها را تدارک دید.برای ضدعفونی کردن آن‌ها لازم است تا نصف فنجان سفید کننده کلر را با یک گالن آب گرم مخلوط کنید و از این محلول استفاده کنید. با استفاده از یک پارچه تمیز و کمی مرطوب، می‌توان این اسباب بازی‌ها را مشابه با اسباب بازی‌های پلاستیکی تمیز کرد.

جلوگیری از زنگ زدگی در جین تمیز کردن اسباب بازی فلزی

زمان تمیز کردن اسباب بازی‌های مختلف کودکان

اسباب بازی‌های کودکان را باید با توجه به میزان استفاده کودکان از آن اسباب بازی تمیز و ضدعفونی کرد. بسته به میزان استفاده از اسباب بازی، تمیز کردن آن‌ها نیز متفاوت است. 

  • اسباب بازی‌های مورد علاقه‌ای که کودک روزانه با آن بازی می‌کند، باید حداقل هفته‌ای یک بار ضد عفونی شود. این موضوع در مورد اسباب بازی‌هایی که کودک با آن‌ها می‌خوابد نیز صادق است.
  • اسباب بازی هایی که کودکان اغلب در دهان خود می گذارند، باید هر یک یا دو روز یکبار تمیز شوند.
  • اسباب‌بازی‌هایی که کودکان کمتر با آن‌ها بازی می‌کنند، ممکن است فقط یک یا دو بار در ماه نیاز به تمیز شدن را داشته باشند.
زمان مناسب برای تمیز کردن اسباب بازی کودکان

خلاصه نکات تمیز کردن اسباب بازی

همان‌طور که خود به خوبی می‌دانید، اسباب بازی‌ها یکی از مهم‌ترین وسایل همراه کودکان هستند. کودکان زمان بسیاری از روز خود را با اسباب بازی‌ها می‌گذرانند و آن‌ها جزئی از روزمره زندگی کودکان هستند. از همین رو تمیز بودن این وسایل اهمیت بسیاری دارند. 

این موضوعات سبب شده است تا پاکیزگی و تمیز بودن اسباب بازی‌های کودکان اهمیت بالایی را داشته باشد. به همین دلیل در این مقاله به این موضوع پرداختیم و روش‌های تمیز کردن و ضدعفونی شدن اسباب بازی‌های مختلف را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم روش‌های گفته شده در مقاله مناسب شما بوده باشد و مورد استفاده قرار گیرد. اگر شما هم از روشی برای تمیز کردن اسباب بازی‌های فرزندتان استفاده می‌کنید در کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

پیشنهاد اسباب بازی

منابع مورد استفاده:

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها