بازی کردن برای کودکان علاوه بر ایجاد سرگرمی، باعث رشد هوش و خلاقیت آن‌ها می‌شود. روانشناسان توصیه می‌کنند تا از سنین کم برای کودک خود اسباب بازی آموزشی تهیه کنید تا بتوانند مهارت‌های مورد نیاز خود را به وسیله بازی آموزش ببینند.
در زمانی که موبایل و ابزار دیجیتال سهم گسترده‌ای از اوقات روزانه ما را گرفته‌اند کودکان نیز به تبعیت از ما به سمت گوشی موبایل و بازی‌های کامپیوتری می‌روند.

بهتر است کودکان خود را با بهترین اسباب بازی آموزشی کودک آشنا کنید و از کودکی او را تشویق به بازی با وسایل آموزشی کنید. در این متن سعی کردیم محبوب‌ترین اسباب بازی اموزش برای کودکان را به شما معرفی کنیم تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

لیست بهترین اسباب بازی آموزشی کودک

1. مونوپولی 

بازی مونوپولی که یکی از محبوب ترین اسباب بازی اموزش برای کودکان و حتی بزرگسالان است. بازی مونوپولی یک بازی گروهی پرهیجان و جذاب است. این بازی درباره خرید و فروش و اجاره ملک است. بازی مونوپولی به کودکان مهارت‌های اقتصادی را آموزش می‌دهد. کودکان در این بازی مونوپولی مهارت‌هایی از قبیل قدرت چانه زنی، خرید و فروش و نگهداری از پول و … را با انجام بازی و سرگرمی آموزش می‌بینند.

گروه سنی: 9 سال تا 99 سال

محدوده قیمت از 40 هزار تومان تا 1 میلیون تومان

پیشنهاد می شود درباره بازی ریورسی بخوانید.

یست بهترین اسباب بازی آموزشی کودک

2. لگو

در لیست بهترین اسباب بازی آموزشی کودک لگو حرف اول را می‌زند. لگو یک بازی با قدمت بالاست که یکی از پرفروش ترین بازی‌ها در جهان است. محبوب ترین اسباب بازی اموزش برای کودکان لگو است. این اسباب بازی آموزشی از آجرهای رنگی تشکیل شده که کودکان توسط آن‌ها سازه‌های مختلف از جمله ماشین، قطار و هواپیما را می‌سازد.

اسباب بازی لگو از آدمک‌های کارتون‌های محبوب کودکان برای جذاب‌تر شدن این بازی استفاده کرده‌اند. از فواید لگو این است که باعث افزایش هوش و خلاقیت و رشد مهارت‌های حرکتی در کودک می‌شود. لگو یکی از گران‌ترین اسباب بازی برای کودکان است.

گروه سنی از 3 سال

محدوده قیمت از 100 هزارتومان تا 20 میلیون تومان

پیشنهاد می شود مقاله ” نشانه والدین بد ” را بخوانید.

محبوب ترین اسباب بازی اموزش برای کودکان

3. پنتاگو

بازی فکری پنتاگو، یکی از جذاب‌ترین بازی‌های فکری است که هر ساله جوایز بسیاری را گرفته است و به عنوان بهترین بازی سال انتخاب شده است. این بازی باعث تقویت تفکر راهبردی و تجسم انتزاعی در کودکان می‌شود. پنتاگو شامل 4عدد صفحه بازی چرخشی، 36 مهره توپر در 2 رنگ، 1 عدد صفحه جادویی است.

کودک در بازی پنتاگو باید تلاش کند پیش از رقیب خود پنج مهر‌ه خود را در یک ردیف عمودی، افقی، یا اریب قرار دهد. کودک در این بازی باید حرکات حریف را پیش بینی کند تا در دام نیافتید.

گروه سنی 8 سال به بالا

محدوده قیمت از 40 هزار تومان تا 200 هزار تومان

درباره بازی زو بخوانید.

پنتاگو

4. فکر برتر 

فکر برتر یکی دیگر از اسباب بازی‌های آموزشی است که با ابزاری ساده شما می‌توانید تمرکز کودک خود را بالا ببرید. بازی فکر برتر یک بازی آموزشی است که دو نفره انجام می‌شود. شما با توجه به جواب‌های رقیب باید رنگ مهره‌هایی که مخفی ‌شده‌اند را پیدا کنید و مطابق با آن مهرها را بچینید. طرف مقابل باید با مهره‌های سفید و سیاه درست یا غلط بودن چیدمان را به حریف نشان دهد. این بازی ساده بسیار جذاب است و کمک می‌کند تا هوش کودک تقویت شود و مهارت‌های پیش بینی و حل مسئله کودک بالا برود.

گروه سنی از 6 سال

محدوده قیمت: 50 هزارتومان تا 150 هزارتومان

پیشنهاد می شود مقاله ” اشتباهات تربیت کودک ” را بخوانید.

فکر برتر

5. منچ و مارو پله 

بازی منچ و مار و پله یک بازی قدیمی است اما هنوز هم برای همه جذاب و پر هیجان است. این بازی که بر روی یک صفحه مربعی انجام می‌شود، یک روی آن منچ و یک روی دیگر آن مار و پله است. بازی منچ چهار دسته مهره چهارتایی دارد و یک تاس، رقابت در بازی منچ بر سر پر کردن خانه‌های عمودی آن است.

روی دیگر بازی مار و پله است که بازی جذابی است با دونفر نیز انجام می‌شود. در این بازی باید هر بازیکن از نقطه شروع به نقطه انتهایی برساند، هر بازیکنی که زودتر به نقطه پایان برسد برنده مسابقه است.

این بازی باعث افزایش مهارت خیالپردازی و افزایش اعتماد به نفس، تقویت مهارت اجتماعی در بازی جمعی برای کودک می‌شود.

گروه سنی از 5 سال

محدوده قیمت از 40 هزار تومان

پیشنهاد می شود درباره آموزش صبر به کودکان بخوانید.

بازی منچ و مار و پله

6. شطرنج

در لیست بهترین اسباب بازی آموزشی کودک شطرنج یکی از محبوب‌ترین آن‌هاست. شطرنج یکی از بازی‌های قدیمی است که آموزش آن به کودکان باعث افزایش رشد خلاقیت و هوش کودک است و به کودک کمک می‌کند تا تجسم خلاق خود را افزایش دهد. از کودکی می‌توانید شطرنج را به کودک خود یاد بدهد و حتی به عنوان یک ورزش فکری به صورت جدی آن را دنبال کنید.

گروه سنی 6 سال به بالا

محدوده قیمت از 100 هزار تومان به بالا

درباره بازی اسم فامیل بخوانید.

7. بازی راز جنگل

بازی راز جنگل یکی از بازی‌های جذاب و پرهیجان برای کودکان است. داستان این بازی از این قرار است که حکمرانی که سالها به خوبی و عدالت حکومت می‌کرده به سن پیری می‌رسد و تصمیم می‌گیرد جانشینی برای خود انتخاب کند.

جنگلی در آن جا وجود دارد که پر از گنج است، حاکم اعلام می‌کند که هر کسی که سه گنج پیدا کند و برای او بیاورد جانشین او می‌شود. از محبوب ترین اسباب بازی اموزش برای کودکان بازی راز جنگل است.

وسایل بازی یک صفحه، تعدادی درخت، تصاویر گنج‌ها، کارت‌های گنج، ۴ عدد مهره‌ی آدمک، ۲ عدد تاس و دستور بازی است.

گروه سنی 6 تا 12 سال

محدوده قیمت: 40 تا 100 هزار تومان

درباه هوش چیست و انواع هوش گاردنر بخوانید.

بازی راز جنگل

8. خمیربازی

خمیربازی یکی از ساده ترین اسباب بازی‌های آموزشی است که باعث رشد خلاقیت کودک می‌شود. خمیربازی به راحتی در دسترس هر کسی قرار می‌گیرد و کار با آن بسیار ساده است و کودک به راحتی می‌تواند اشکال مختلف را با خمیربازی به وجود بیاورد و از خلق آن لذت ببرد. با انواع تست هوش کودک آشنا شوید.

گروه سنی از 3 سال

محدوده قیمت از 15 هزارتومان به بالا

9. دومینو

دومینو یکی از محبوب ترین اسباب بازی اموزش برای کودکان است. این بازی جذاب و ساده است و به راحتی از سن پایین کودک می‌تواند با این بازی سرگرم شود. این بازی 100 قطعه مستطیلی دارد که کودک باید این قطعات را به اشکال مختلف به صورت متوالی بچیند و در نهایت با زدن ضربه به یکی از مهره‌ها همه مهره‌ها می‌ریزند.

دومینو به تقویت تمرکز و خلاقیت کودک کمک می‌کند. هماهنگی بین دست و چشم را در کودک تقویت کرده و باعث تقویت هوش فضایی و تجسمی می‌شود.

گروه سنی 3سال به بالا

محدوده قیمت 40 هزار تومان تا 100 هزار تومان

پیشنهاد می شود درباره بهترین باشگاه های بولینگ تهران بخوانید.

بازی کشمکش

10. بازی کشمکش

بازی کشمکش یک بازی سرعتی و هیجانی است که در آن هر بازیکن باید تمام مهره‌ها را به صفحه بازی طرف مقابل بفرستد.

باید تلاش کند تا مهره با سرعت از شیار وسط وارد زمین مقابل شود.

گروه سنی 5 سال به بالا

محدوده قیمت از 100 هزارتومان

درباره اتاق فرار تهران بخوانید.

در آخر لیست بهترین اسباب بازی آموزشی کودک لازم است این نکته را مطرح کنیم که بهتر است هنگام خرید بهترین اسباب بازی آموزشی کودک به سن کودک خود توجه کنید و دقت کنید تا اسباب بازی مناسب سن او را انتخاب کنید. علاوه بر این به این نکته توجه کنید که اسباب بازی کودک شما از موادی که برای سلامتی مضر است تشکیل نشده باشد. برای انتخاب بهترین اسباب بازی آموزشی کودک به علایق و سلیقه کودک خود توجه کنید تا همراه با یادگیری از آن لذت ببرد.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها