بسیاری از مشکلاتی که در بزرگ‌سالی برای افراد پیش می‌آید، نداشتن صبر کافی در مواجه با مشکلات مختلف است. عصبانیت و اصطلاحاً از کوره دررفتن باعث ایجاد مشکلات بسیاری زیادی در زندگی می‌شود. این‌گونه عصبانیت و نداشتن صبر ریشه در کودکی افراد و نحوه برخورد و تربیت آن‌ها دارد.

البته هیچ کودکی باشخصیت و رفتارهای مثبت متولد نمی‌شود و والدین باید باتربیت درست و آموزش‌های صحیح به شکل‌گیری شخصیت مثبت کودک خود کمک کنند.

یکی از ویژگی‌های شخصیتی مثبت، صبور بودن است. آموزش صبر به کودکان باعث می‌شود کودک از پرخاشگری و عصبانیت دور شده و آرام و باحوصله باشد. اما چگونه می‌توان این ویژگی را در کودک پرورش داد؟ چطور می‌توان یک کودک صبور و باحوصله تربیت کرد؟

 

آیا آموزش صبور بودن به کودکان آسان است؟

تربیت کودک ازجمله کارهای بسیار سخت برای والدین است. در این میان آموزش برخی از فعالیت‌ها و یادگیری ویژگی‌های مثبت شخصیتی سخت‌تر است. صبر کردن برای کودکی که هنوز معنا و مفهوم صبر را نمی‌داند و هیچ درکی از این موضوع ندارد نیازمند داشتن اطلاعات بسیار زیاد و یادگیری روش‌های مفید و تأثیرگذار است. درباره اشتباهات تربیت کودک بخوانید.

 

آموزش صبور بودن به کودکان

 

سن مناسب برای آموزش شکیبایی به کودکان

به نظر شما از چه سنی می‌توان صبور بودن را به کودک آموزش داد؟ نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که کودکان شخصیت‌های متفاوتی داشته و با همسالان و هم نوعان خود متفاوت‌اند. برخی از کودکان از بدو تولد نسبت به دیگر کودکان صبورتر و آرام‌تر هستند، به همین دلیل به‌هیچ‌عنوان کودک خود را با کودکان دیگر مقایسه نکنید. برای تشخیص این‌که آیا زمان مناسب برای آموزش شکیبایی به کودکان فرارسیده یا نه، تنها باید به ویژگی‌های کودک توجه داشته باشید.

 

آموزش صبر را می‌توان از همان زمان نوزادی آغاز کرد، اما در هر سنی روش‌های مختلفی وجود داشته که با توجه به سن و جنسیت کودک خود می‌توانید از این روش‌ها استفاده نمایید. البته توجه داشته باشید که هرچه کودک بزرگ‌تر شده و مهارت‌های زبانی او تقویت شده باشند، درک بهتری از محیط داشته و راحت‌تر می‌توان صبوری او را تقویت کرد. نظرات مختلفی در مورد نحوه رفتار با کودک وجود دارد.

 

برخی از متخصصان حوزه کودک اعتقاد دارند در سنین پایین اگر کودک خواسته‌ای داشته باشد باید به‌سرعت برآورده شود تا کودک احساس امنیت داشته باشد، اما برخی دیگر نیز به این موضوع اعتقاد نداشته و می‌گویند آموزش صبر باید از همان دوران نوزادی شروع شود. درباره اوریگامی چیست بخوانید.

 

روش‌های مفید برای آموزش صبر برای کودکان

روش‌ها و رفتارهای مختلفی برای آموزش صبر به کودکان وجود دارد. این روش‌ها ممکن است برای برخی از کودکان نتیجه دلخواه را به همراه نداشته باشد و یا برخی از آن‌ها برای سنین بزرگ‌تری مناسب باشند. درهرصورت اولین قدم شناخت درست کودک است. در ادامه روش‌ها و بهترین راه برای آموزش صبر به کودکان در سنین مختلف آموزش داده شده است. با انواع تست هوش کودک آشنا شوید.

 

روش‌های مفید برای آموزش صبر برای کودکان

 

ایجاد وقفه میان اعلام نیاز کودک و برطرف کردن آن

زمانی که کودک از شما درخواستی دارد، بهتر است زمان کوتاهی را منتظر مانده و بلافاصله به درخواست او پاسخ ندهید. البته این کار برای کودکان در سنین مختلف متفاوت است. به‌عنوان‌مثال برای نوزاد باید درحد چند ثانیه بوده و با بزرگ شدن کودک این زمان را افزایش داد. می‌توانید از زمان‌های کم شروع کرده و هر بار زمان بیشتری کودک را منتظر بگذارید.

به این تربیت باگذشت چند روز مشاهده می‌کنید که کودک شما زمان بیشتری را صبر می‌کند. اگر کودک شما از شما لباسی بخواهد می‌توانید به او بگویید تا آخر هفته یا آخر ماه یا زمان تعطیلات صبر کند، این کار باعث می‌شود کودک یاد بگیرد برای رسیدن به خواسته‌هایش باید منتظر بماند. از اسباب بازی فکری کارتی هویو دیدن فرمایید.

 

استفاده از زمان‌سنج

بسیاری از کودکان در سنین پایین مفهوم زمان را درک نمی‌کنند و اگر مدام به آن‌ها بگویید: ” یه ساعت دیگه”، “یکم دیگه وایسا” و … کودک نه تنها صبور نمی‌شود بلکه بی‌قرار‌تر می‌شود. برای حل این مشکل می‌توانید از زمان‌سنج استفاده کنید. زمان‌سنج برای کودک خود تهیه کرده و مدت زمانی که قصد دارید او را منتظر بگذارید را بر روی زمان‌سنج مشخص کنید.

از کودک خود بخواهید به زمان‌سنج نگاه کرده و برای برآورده شدن خواسته خود منتظر پایان زمان یا به صدا درآمدن آن باشد. به این صورت نه‌تنها کودک مدام بی‌قراری نمی‌کند، بلکه سرگرم شده و علاوه بر صبوری، مفهوم زمان را نیز بهتر درک می‌کند. درباره لگو چیست بخوانید و با فواید آن آشنا شوید.

 

بهترین راه برای آموزش صبر

 

آموزش رعایت کردن نوبت

رعایت نوبت و منتظر ماندن نیز به کودک شما صبوری می‌آموزد. به کودک خود آموزش دهید زمانی که به محل عمومی مانند پارک، نانوایی، مطب پزشک و … مراجعه می‌کند، باید منتظر رسیدن نوبت بماند. می‌توانید کودک خود را به تعداد زیاد به پارک برده و به او بگویید با رعایت نوبت از وسیله‌های مختلف استفاده کند. این کار نه‌تنها باعث صبوری او شده بلکه بر روی روابط اجتماعی و اخلاق او نیز تأثیر می‌گذارد. پیشنهاد می شود درباره بازی اسم فامیل بخوانید.

 

ایجاد تجربه مثبت

زمانی که از کودک خود می‌خواهید برای خواسته‌های خود صبر کند ممکن سؤالات بسیار زیادی از شما بپرسد. این سؤالات معمولاً به این دلیل پیش می‌آید که کودک درک درستی از زمان ندارد. بهتر است باحوصله به تمام سؤالات او پاسخ دهید و بدون عصبانیت به او کمک کنید تا زمان موردنظر صبر کند. ایجاد حس مثبت در کودک باعث می‌شود صبور بودن را آموزش ببیند.

 

به وعده‌های خود عمل کنید

زمانی که از کودک خود می‌خواهید برای رسیدن به خواسته‌هایش منتظر بماند، در زمان گفته‌شده به وعده خود عمل کنید. این کار باعث می‌شود کودک یاد بگیرد در صورت صبوری و تحمل انتظار درنهایت به خواسته خود می‌رسد. گاهی اوقات والدین در زمان گفته‌شده به وعده خود عمل نمی‌کنند و همین امر باعث می‌شود کودک دیگر برای خواسته‌های خود صبر نکند. با بهترین اسباب بازی فکری آشنا شوید.

 

آموزش شکیبایی به کودکان

 

سخن آخر

تربیت فرزند بسیار مهم بوده و روش‌های تربیتی باید از بدو تولد توسط والدین آغاز شوند. صبر یکی از ویژگی‌های شخصیتی بسیار مهم در افراد است و صبور بودن ریشه در تربیت کودکی فرد دارد. جامعه امروزی به‌سرعت خواسته‌های افراد را برآورده کرده و در بسیاری از مواقع نیاز به صبر کردن نیست، اما همچنان صبوری بسیار مهم بوده و در آینده کودک تأثیر می‌گذارد.

برای آموزش صبر به کودکان روش‌های مختلفی وجود داشته که با توجه به سن، جنسیت، شخصیت و ویژگی‌های ذاتی فرزند خود می‌توانید این روش‌ها را به کار بگیرید. کودکان صبور در آینده افراد آرام‌، موفق و بدون استرس و اضطراب خواهند بود. پیشنهاد می شود مقاله ” نشانه والدین بد ” را بخوانید.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها