[vc_row][vc_column][vc_column_text]

آموزش نقاشی کودکان| آموزش نقاشی ساده+ویدئو

[/vc_column_text][vc_column_text]

اگر شما هم بدنبال آموزش نقاشی کودکان هستید این مقاله مناسب شماست. نقاشی یکی از سرگرم‌کننده‌ترین و جذاب‌ترین کارها برای اوقات خالی بچه‌ها است اما احتمال دارد والدین و بزرگسالانی که قصد آموزش نقاشی و رنگ آمیزی به کودکان رادارند، دارای مهارت بالایی نباشند و در همین مرحله است که آموزشی نقاشی کودکان به‌صورت قدم‌به‌قدم یک‌راه حل راحت و مناسب برای این مشکل است.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”163173″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

شما می‌توانید به‌راحتی با دیدن نقاشی‌های مرحله‌به‌مرحله کودکان این نقاشی‌ها را به کودکان نیز آموزش دهید و درعین‌حال بتوانید با کودک خود وقت گذارنده و سرگرم شوید.

مغز کودکان در زمان کشیدن نقاشی فعالیت زیادی را انجام می‌دهد. نیمکره چپ مسئولیت رسیدگی به وظایف با زمینه منطقی را دارد و نیمکره راست مغز مسئولیت خلاقیت و تخیل را دارد. زمانی که کودکان مشغول کشیدن نقاشی هستند هر دو نیمکره مغز آن‌ها فعال می‌شود و توانایی آن‌ها بالاتر می‌رود.نقاشی کودکان‌ یکی از بهترین سرگرمی‌ها برای همه کودکان است و باعث بالا رفتن هوش و خلاقیت کودک می‌شود.

[/vc_column_text][vc_column_text]

ویدئو آموزش نقاشی با رنگ اکریلیک

[/vc_column_text][vc_column_text]

ویدئو آموزش نقاشی آسان انگشتی به کودکان

[/vc_column_text][vc_column_text]

ویدئو آموزش نقاشی ساده برای کودکان با مداد

[/vc_column_text][vc_column_text]

آموزش نقاشی کودکان ساده

مراحل آموزش نقاشی کودکان مثل نقاشی اسباب بازی ساده به این صورت است:

  • مدل موردنظری که قصد کشیدن آن رادارید انتخاب کنید (می‌توانید برای انتخاب آن نظر کودک را پرسیده و نقاشی را که او می‌خواهد بکشید)
  • بعد از آن احتیاج به دو کاغذ نقاشی دارید یک ورق برای خودتان و دیگری برای کودک
  • همچنین به دو مداد سیاه نرم، پاک‌کن و به‌ دلخواه یکی از وسایل رنگ‌آمیزی مانند مداد رنگی، مداد شمعی، ماژیک، پاستل و غیره را می‌توانید انتخاب کنید.
  • بعد از آن می‌توانید به آموزش‌های قدم‌به‌قدم نقاشی نگاه کنید و شروع به کشیدن آن کنید.
  • مانند آموزشی که می‌بینید شروع به کشیدن نقاشی کنید و به کودک خود نیز یاد دهید تا از روی شما و آموزش موجود نقاشی خود را شروع کند.
  • نقاشی را به‌ صورت قدم‌ به‌ قدم تکمیل کنید و منتظر باشید تا کودکتان نیز این مراحل را کامل کند.
  • احتمال دارد کودکتان نتواند شکل‌های هندسی در نقاشی را به‌خوبی بکشد اما حتماً از نقاشی کودک تعریف کرده و برای ادامه نقاشی او را تشویق کنید.
  • مراحل نقاشی را تمام کنید و از کودکتان نیز بخواهید تا نقاشی‌اش را به‌صورت کامل دربیاورد.
  • همچنین می‌توانید از کودک بخواهید یک‌بار در چرک‌نویس نقاشی کند و برای دوم نقاشی خود را تمیزتر و بی‌نقص‌تر تکمیل کند.
  • در آخر نیز نقاشی خود را به‌صورت تمیز رنگ کرده و به کودک خود نیز بگویید که نقاشی خود را رنگ‌آمیزی کند.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”163174″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

اهمیت آموزش نقاشی کودکان

نقاشی برای کودکان یکی از مهارت مهم است که آموزش آن‌یکی از وظایف پدر و مادر محسوب می‌شود. کودکان با کمک نقاشی می‌توانند خلاقیت و مهارت خود را بالا ببرند و از این طریق تخیلات و فانتزی‌های کودکانه خود را بر روی کاغذ انتقال دهند.

آموزش نقاشی به کودکان دارای اهمیت زیادی است و بهتر است یاددادن آن را به کودک خود در نظر بگیرید. نقاشی سرگرمی سالم و مناسبی برای اوقات فراغت کودکان است و شما می‌توانید با پیوستن به نقاشی کودکان و همراه شدن با آن‌ها باعث خوشحالی و سرگرمی بیش‌تر کودک در ا ین کار شوید.

نقاشی به کودکان مهارت‌های مختلف و زیادی را یاد می‌دهد به همین علت توصیه می‌کنیم حتماً نقاشی را جزو فعالیت‌های معمول کودک قرار دهید و به افزایش مهارت او در این زمینه کمک کنید.

یادتان باشد که برای رده‌های سنی کودکان، آموزش‌های نقاشی مختلفی وجود دارد به همین دلیل مهم است که به نسبت سن کودک مهارت نقاشی مناسب را به او یاد دهید. بهترین سن شروع آموزش نقاشی به کودکان بالای ۲.۵ سال است. قبل از آن بهتر است کودک با تخیل خود نقاشی بکشد.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”163175″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم؟

والدین می‌توانند با برقرار کردن روابط دوستانه و صمیمی با کودک از او بخواهند تا برایشان شکل‌های مختلفی اعم از حیوان، درخت، انسان، خانواده و یا هر نوع نقاشی که خودش می‌خواهد را ترسیم کنند البته نباید او را مجبور به این کارکنید و حتماً از روش‌های شاد و سرگرم‌کننده برای این کار استفاده کنید. نقاشی‌های دخترانه و مدل‌های نقاشی پسرانه زیادی هستند که می‌توانید با توجه به علاقه کودکتان انتخاب کنید و آموزش ساده نقاشی را شروع کنید.

روش‌های مختلفی نیز برای آموزش نقاشی ساده قدم به قدم به کودکان وجود دارد برای مثال یکی از این روش‌ها فیلم آموزش نقاشی کودکان است و می‌توانید با دیدن فیلم‌های آموزشی مختلف نقاشی‌های متنوع را به کودکان یاد دهید.

همچنین علاوه بر فیلم‌های آموزشی می‌توانید از نمونه‌های قدم‌به‌قدم نقاشی، نمونه‌های نقاشی نیز استفاده کنید و در نظر داشته باشید در حین مراحل آموزش این کارها را به کارهایی سرگرم‌کننده و جالب تبدیل کنید.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”163176″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

معرفی مهم‌ترین فواید آموزش نقاشی کودکان

آموزش نقاشی به کودکان دارای فواید و مزیت‌های زیادی است و می‌تواند بر روی موفقیت آن‌ها در زمینه‌های مختلف زندگی تأثیر بگذارد و از مهم‌ترین فواید آموزش نقاشی به کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

[/vc_column_text][vc_single_image image=”188243″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

تقویت خلاقیت

بیش‌تر کودکانی که نقاشی می‌کنند و یا در دوره‌های مختلف نقاشی شرکت می‌کنند مهارت‌های مختلفی را از این طریق یاد می‌گیرند و می‌توانند بافکر و ذهنی باز، نقاشی‌های خود را با کمک خلاقیت ترسیم کنند.

این کودکان با نقاشی کردن یاد می‌گیرند تا از موقعیت‌های دیگر خود استفاده کنند و در طی روند نقاشی توانایی فکر کردن در زمان‌های ضروری را تقویت کنند و از این طریق مهارت‌های تصمیم‌گیری خود را افزایش دهند.

همچنین آموزش نقاشی بارنگ‌های مختلف باعث بالا رفتن میزان خلاقیت کودکان می‌شود.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”188245″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

شادی و خوش‌گذرانی

آموزش نقاشی کودکانه ساده با استفاده از رنگ‌ها متنوع و جذاب می‌تواند لحظات فرح‌بخش و شادی را برای کودکان فراهم کند. همچنین کودکان زمانی که واکنش افراد دیگر به نقاشی‌هایشان را می‌بینند خوشحال شده و از این کار لذت می‌برند.

بیش‌تر کودکان نقاشی کردن را به کارهای مختلف دیگری ترجیح می‌دهند و به‌قدری از نقاشی کشیدن خوشحال شده و لذت می‌برند که ممکن است ساعت‌های طولانی بدون خستگی به این کار ادامه دهند.

نقاشی کردن یکی از بهترین فعالیت‌های مفید و سرگرم‌کننده برای کودکان است.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”188244″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

عزت‌ نفس

نقاشی کردن یک مهارت است که کودکانی که از قادر به انجام دادن این هنر هستند باید به خود افتخار کنند. نقاشی کردن باعث افزایش اعتماد به‌ نفس کودکان می‌شود و عکس‌العمل خوب دیگران نیز بیش‌ از پیش باعث بالا رفتن اعتماد به‌ نفس در آن‌ها می‌شود.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”188242″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

رهایی از اضطراب

نقاشی کردن به‌نوعی یک روش خوب برای کاهش اضطراب کودکان است و می‌توانند با نقاشی میزان اضطراب خود را کاهش دهند. نقاشی می‌تواند باعث آرامش کودکان شده و آن‌ها را برای ساعت‌ها سرگرم کند. احساسات مثبت و خوبی که در زمان نقاشی در کودکان شکل می‌گیرد باعث از بین رفتن تمامی احساسات منفی و بد در آن‌ها می‌شود. نقاشی می‌تواند به‌عنوان یک روش درمانی برای از بین بردن اضطراب و استرس کودکان باشد.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”188241″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

کمک به رشد مغز

نقاشی همچنین با ایجاد خلاقیت باعث رشد مغز کودکان می‌شود. این نوع از فعالیت‌های خلاقانه به پیشرفت مغزی کودکان کمک می‌کند. سمت راست مغز وظیفه احساسات و خلاقیت را بر عهده دارد و سمت چپ مغز بر روی روندهای تحلیلی و منطقی تمرکز دارد.

نقاشی اما باعث می‌شود کودک به‌صورت هم‌زمان از دو طرف نیمکره مغز خود استفاده کند این فعالیت باعث می‌شود هر دو طرف مغز باهم ارتباط داشته باشند و درنتیجه برای این کار از ظرفیت کامل مغز استفاده شود.

طبق تحقیقات انجام‌شده زمانی که کودکان مشغول کشیدن نقاشی هستند مفاهیم مختلف را بهتر از قبل یاد می‌گیرند و میزان هوش و خلاقیت آن‌ها بالاتر می‌رود.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”188240″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

درک هنری

کودکانی که به آموزش نقاشی روی می‌آورند درک هنری در آن‌ها بالاتر می‌رود و باعث افزایش این مهارت در آن‌ها تا آخر عمرشان می‌شود. شما می‌توانید با آموزش نقاشی ساده برای کودکان باعث شوید درک آن‌ها از آثار هنری مختلف و بزرگ بالاتر برود و بتوانند این هنرها را بهتر درک کنند.

نقاشی کردن در کودکان لحظات شاد و سرگرم‌کننده‌ای به آن‌ها ارمغان می‌دهد و باعث می‌شود مغز آن‌ها قوی‌تر شده و قدرت تفکر و خلاقیت در آن‌ها افزایش یابد. همچنین نقاشی یک روش مناسب برای رفع اضطراب و آرام شدن کودکان است.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”188239″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

35 نمونه از آموزش نقاشی کودکان به‌صورت قدم‌به‌قدم

[/vc_column_text][vc_single_image image=”163177″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163178″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163179″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163180″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163182″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163184″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163185″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163187″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163188″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163189″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163190″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163191″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163192″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163193″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163194″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163195″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163196″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163197″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163198″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163199″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163200″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163201″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163202″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163204″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163210″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163211″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163212″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163213″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163214″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163215″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163216″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163217″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163218″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”163181″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

سخن پایانی

برای این‌که بتوانید به کودک خود نقاشی کردن را آموزش دهید بهتر است همراه با او نقاشی بکشید و در تمامی مراحل نقاشی در کنار کودکتان باشید اما اجازه دهید کودک طبق سلیقه و ذهن خلاق خود نقاشی خود را ترسیم کند و در مراحل آن دخالتی نکنید اما اگر خود کودک سؤالی از شما راجع به نحوه نقاشی کشیدن بپرسد می‌توانید راهنمایی لازم را به او بدهید.

همچنین سعی کنید کودک را مجبور به نقاشی کردن نکنید و آموزش نقاشی را از روش‌های سرگرم‌کننده، جالب و کودکانه به او یاد دهید. یکی از این روش‌ها آموزش قدم‌به‌قدم نقاشی و فیلم آموزش نقاشی کودکان است.

درنهایت برای جمع‌بندی باید بگوییم در این مقاله به بررسی موضوع آموزش نقاشی به کودک پرداختیم و فواید و روش‌های آموزش آن را به شما معرفی کردیم.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

برخی از سوالات رایج:

1.  فواید آموزش نقاشی به کودکان کدام اند؟

تقویت خلاقیت، شادی و خوش‌گذرانی، عزت‌ نفس، رهایی از اضطراب، کمک به رشد مغز و درک هنری.

2. چگونه آموزش نقاشی به کودکان باعث رشد مغزی آنها می شود؟

نقاشی باعث می‌شود کودک به‌صورت هم‌زمان از دو طرف نیمکره مغز خود استفاده کند این فعالیت باعث می‌شود هر دو طرف مغز باهم ارتباط داشته باشند و درنتیجه برای این کار از ظرفیت کامل مغز استفاده شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

پیشنهاد اسباب بازی

3.1 7 رای
نظر به نوشته
guest
7 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین پر بازدیدترین
Inline Feedbacks
دیدگاه ها
مهناز

ممنون از مقاله خوبتون
میشه آموزش نقاشی با آبرنگ و تلاش هم بزارید؟ بچه‌ها نقاشی های این مدلی رو بشتر دوست دارن

ادریس

بازم آموزش نقاشی ساده بزارید خیلی خوب بود این ویدئو نقاشی با رنگ اکریلیک

فاطمه

آموزش نقاشی کودکانه با پاستل و مداد شمعی هم بزارید

دختر کفشدوزکی

مهناز جان نقاشی با ابرنگ زیاد خوب نیسیت همین ها خوبن

سمیرا

آموزش نقاشی ساده که گذاشتید خیلی خوب هست. من با پسرم از ۱.۵ سالگی اش نقاشی می کشیدیم الان که ۳ سالشه کلی از هم سن‌هاش بیشتر نقاشی بلده