زمانی که می‌خواهید برای کودک خود دوچرخه خرید کنید، لازم است تا نسبت به دوچرخه سواری او آگاهی خوبی داشته باشید. دوچرخه سواری با تمام لذتی که دارد، در صورت عدم آموزش درست، ممکن است مشکلات بسیاری را برای کودک شما به وجود آورد. از همین رو در این مقاله و در ادامه بر آن شدیم تا مهم‌ترین نکات آموزش دوچرخه سواری به کودکان را بیان کرده و آن‌ها را در قالب شرایط پیش از دوچرخه سواری، اصلی‌ترین مراحل دوچرخه سواری و نکات آموزش دوچرخه سواری به کودکان بیان کنیم. امید است با خواندن این نکات، بتوانید فضای خوبی را برای دوچرخه سواری کودک خود فراهم کرده و آموزش خوبی را برای او رقم بزنید.

فهرست

آماده کردن شرایط برای آموزش دوچرخه سواری به کودکان
جزبه‌جز مراحل آموزش دوچرخه سواری به کودکان
مهم‌ترین نکات آموزش دوچرخه سواری به کودکان

🟡 آماده کردن شرایط برای آموزش دوچرخه سواری به کودکان

در اولین قدم به منظور آموزش دوچرخه سواری به کودکان لازم است تا پیش نیازهای این آموزش را برای کودکان فراهم کنیم. در این بخش به سراغ شش مورد از اصلی‌ترین پیش نیازهای آموزش دوچرخه سواری به کودکان رفتیم که در ادامه به ارائه توضیحاتی در باره هرکدام از موارد خواهیم پرداخت.

1️⃣ پیدا کردن سایز مناسب دوچرخه برای کودک با توجه به قد او

زمانی که کودک بر روی دوچرخه قرار گرفت، می‌توانید سایز مناسب دوچرخه برای او را مشخص کنید. در جدول‌های تعیین سایز دوچرخه کودکان، اندازه مناسب دوچرخه برای هر سن و سالی نوشته شده است. با این حال، پس از قرار گرفتن کودک بر روی زین دوچرخه نیز می‌توانید به شکل دقیق‌تری این سایز را تعیین کنید.
لازم است تا پای کودک به طور کامل بر روی زمین قرار گیرد، البته توجه داشته باشید که زانوی کودک شما خم نباشد. همچنین فاصله دسته دوچرخه تا بدن کودک به اندازه‌ای باشد که به راحتی بدن کودک امکان گرفتن دسته‌های دوچرخه را داشته باشد.

سایز: سایز دوچرخه چگونه محاسبه می‌شود؟ ۰ تا ۱۰۰ اطلاعات مربوط به سایز دوچرخه + جدول

2️⃣ آموزش صحیح نشستن کودک بر روی صندلی دوچرخه

در اولین قدم برای آن که بتوانید به درستی آموزش دوچرخه سواری به کودکان را در پیش بگیرید، لازم است تا صحیح نشستن بر روی صندلی دوچرخه را به کودک خود آموزش دهید. برای این کار دوچرخه را به صورت ایستاده نگه دارید و از کودک خود بخواهید تا بر روی زین دوچرخه بنشیند. دسته‌های دوچرخه را گرفته و به نحو درست مدل نشستن خود بر روی دوچرخه را تنظیم کند.

3️⃣ انتخاب فضایی مناسب و هموار برای دوچرخه سواری کردن کودک

حال که سایز مناسب دوچرخه کودک را مشخص کردید، در مرحله بعدی از آموزش دوچرخه سواری به کودکان لازم است تا فضای مناسب و همواری را برای تمرین دوچرخه سواری کودک مشخص کنید. این فضا لازم است تا بدون مانع بوده، هموار و صاف باشد و ترجیحا سراشیبی و سربالایی نداشته باشد. برای آن که کودک در ابتدا بتواند دوچرخه سواری راحتی را داشته باشد، تعیین یک فضای امن و ساده اهمیت بسیاری دارد. موضوعی که به سادگی قابل پیگیری و نتیجه است.

محیط و پیست دوچرخه سواری

4️⃣ تنظیم کردن ارتفاع صندلی و رکاب‌های دوچرخه به منظور استفاده بهتر کودک

در مرحله بعدی از پیش نیازهای آموزش دوچرخه سواری به کودکان، لازم است تا بدنه دوچرخه را با توجه به کودک خود آماده استفاده کنید. ارتفاع صندلی دوچرخه باید به گونه‌ای باشد که کودک در استفاده از آن راحت باشید. از آنجایی که سایز دوچرخه‌ها محدود است، با بالا و پایین کردن ارتفاع دوچرخه و تغییر وضعیت رکاب‌های دوچرخه کودک می‌توانید این مشکل را برطرف کرده و از دوچرخه کودک، بهترین نوع ممکن را برای او بسازید.

تنظیم صندلی دوچرخه

5️⃣ باد کردن لاستیک‌های دوچرخه به شکلی صحیح و به اندازه برای دوچرخه سواری

یکی دیگر از پیش نیازهای ضروری و اساسی در آموزش دوچرخه سواری به کودکان باد کردن لاستیک‌های دوچرخه به اندازه مناسب و درست است. لازم است تا پیش از استفاده کودک و تمرین با دوچرخه، از میزان تناسب باد دوچرخه به خوبی اگاه باشید. باد دوچرخه باید به اندازه‌ای باشد که دوچرخه به خوبی حرکت کند. البته زیاد بودن آن نیز می‌تواند موجب پاره شدن لاستیک شود. از همین رو با ایجاد باد به اندازه در لاستیک‌های دوچرخه، تمرین و آموزش دوچرخه سواری به کودکان را ساده‌تر کنید.

تنظیم باد لاستیک دوچرخه

6️⃣ استفاده کردن از یک کلاه ایمنی مناسب با اندازه سر کودک برای دوچرخه سواری

در آخرین قدم از پیش نیازهای آموزش دوچرخه سواری به کودکان لازم است تا نسبت به خریداری و استفاده از یک کلاه مناسب دوچرخه سواری برای کودک خود اقدام کنید. یک کلاه به اندازه سر کودک شما، می‌تواند از خطرات احتمالی در حین تمرین و آموزش دوچرخه سواری به کودکان جلوگیری کرده و ایمنی بیشتری را برای او به وجود آورد.

کلاه ایمنی کودک

🟢 جزبه‌جز مراحل آموزش دوچرخه سواری به کودکان

پس از آن که پیش نیازهای لازم برای دوچرخه سواری را برای کودک خود آماده کردید، لازم است تا به سراغ مراحل اصلی آموزش دوچرخه سواری به کودکان بروید. در این بخش با بیان مراحل اصلی دوچرخه سواری در قالب 6 بخش اصلی، به شما کمک خواهیم کرد تا بتوانید به بهترین و اصولی‌ترین شکل ممکن دوچرخه سواری را به کودک خود آموزش دهید.

1️⃣تمرین کردن سوار شدن و پیاده شدن از دوچرخه به منظور حفظ تعادل

برای آن که بتوانید آموزش دوچرخه سواری به کودکان را به صورت اصولی به پیش ببرید، در اولین مرحله از دوچرخه سواری، سوار شدن و پیاده شدن از دوچرخه را به کودک خود آموزش دهید. در قدم اول با نگه داشتن دوچرخه از کودک بخواهید بر روی آن قرار گیرد و تعادل خود را بدون رکاب زدن حفظ کند. پس از آن، نگه داشتن دوچرخه را نیز به کودک بسپارید و برای سوار شدن و پیاده شدن از دوچرخه، او را همراهی کنید. زمانی که این مرحله را به درستی یاد گرفت، به سراغ مراحل بعدی آموزش دوچرخه سواری به کودکان بروید.

2️⃣ سر خوردن بر روی سطوح صاف با استفاده از دوچرخه و بدون رکاب زدن

به عنوان یکی دیگر از مراحل آموزش دوچرخه سواری به کودکان لازم است تا از کودک بخواهید تا بر روی سطوح صاف با دوچرخه سر بخورد. بدون رکاب زدن و با استفاده از قرار گرفتن بر روی یک سطح صاف و شیبدار، امکان انجام این مرحله به سادگی و راحتی وجود دارد. البته باید در این مرحله به دقت مواظب کودک خود باشید تا با مشکلی روبه‌رو نشود و خطر و آسیبی او را تهدید نکند.

3️⃣ آموزش رکاب زدن دوچرخه به کودک با متمرکز کردن توجه نسبت به پا

پس از آن که کودک مرحله سر خوردن بر روی سطوح را بدون رکاب زدن آموزش دید، لازم است به سراغ آموزش رکاب زدن بروید. به عنوان سومین مرحله از آموزش دوچرخه سواری به کودکان، رکاب زدن یک مرحله مهم و اصولی شناخته می‌شود. در این مرحله برای ساده‌تر شدن رکاب زدن کودک، لازم است تا از او بخواهید که در حین رکاب، توجه خود را به پاهای خود متمرکز کرده و نوع رکاب زدن و قرار گرفتن پاهای خود بر روی رکاب دوچرخه را به خوبی رصد کند. به این ترتیب کودک می‌تواند بهترین شکل و مدل از رکاب زدن را به خوبی آموزش دیده و در مراحل بعدی نیز به خوبی موفق عمل کند.

رکاب زدن دوچرخه

4️⃣ آموزش کم کردن سرعت و افزایش سرعت، در کنار ترمز کردن به منظور ایست

در مرحله بعدی از آموزش دوچرخه سواری به کودکان لازم است تا میزان سرعت و افزایش و کاهش آن را به کودک خود یاد دهید. این موضوع به عنوان یک مرحله مهم شناخته می‌شود که در صورت عدم آموزش آن ممکن است ترمز کردن نیز برای کودک سخت و دشوار باشد. از همین رو با همراهی با کودک، به او یاد دهید که افزایش تعداد رکاب‌ زدن‌های او می‌تواند منجر به افزایش سرعت شده و کاهش تعداد رکاب زدن‌ها و فشار دادن اهرم ترمز، از سرعت او می‌کاهد.

6️⃣ همراهی با کودک در عبور از مسیرهای سخت و دوچرخه سواری بین موانع مختلف

برای آن که کودک بتواند به شکل بهتر و مناسب‌تری دوچرخه سواری را یاد بگیرد، لازم است تا از موانع و مسیرهای سخت نیز عبور کند. این مرحله می‌تواند کودک را برای دوچرخه سواری حرفه‌ای آماده کرده و آموزش دوچرخه سواری به کودکان را به شکلی اصولی‌تر و درست‌تر به پیش ببرد.
برای این کار استفاده از موانع با جنس نرم، انتخاب‌های مناسب‌تری هستند. قرار دادن آن‌ها به صورت پیچ در پیچ، می‌تواند کودک را برای عبور از مسیرهای مختلف و دور زدن نیز آماده کند.

7️⃣ دوچرخه سواری کردن با کودک در محیط‌های مختلف و همراهی با او تا یاد گرفتن

در آخرین مرحله از آموزش دوچرخه سواری به کودکان، لازم است تا کودک را به محیطی مناسب برده و با استفاده از کلاه ایمنی او را بر روی دوچرخه بنشانید. در نهایت، همراه کودک شوید و با به کارگیری تمامی مراحل ذکر شده در بالا، دوچرخه سواری کردن او را رصد کنید. در این مرحله از آموزش دوچرخه سواری به کودکان لازم است تا به دقت رکاب زدن و دوچرخه سواری کودک را زیر نظر داشته باشید و در صورت بروز هرگونه مشکل، کودک را آگاه سازید و مشکل را برطرف نمایید.

آموزش دوچرخه سواری به کودکان

🔴 مهم‌ترین نکات آموزش دوچرخه سواری به کودکان

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده تا به اینجا، نکات دیگری نیز هستند که در حین آموزش دوچرخه سواری به کودکان لازم است تا به آن‌ها توجه داشته باشید. نکاتی که به کودک شما کمک کنند تا دوچرخه سواری را به شکل بهتری آموزش دیده و بتواند در نهایت، به درستی به دوچرخه سواری بپردازد. 5 مورد از اصلی‌ترین این موارد عبارت است از:

1️⃣ افزایش اعتماد به نفس در کودک با صبوری و همراهی با او

زمانی که با کودک به تمرین دوچرخه سواری می‌پردازید، لازم است تا صبور باشید و همراه او شوید. داشتن عجله ممکن است کودک شما را دچار ترس و اضطراب کرده و از اعتماد به نفس او بکاهد. از همین رو در نحوه آموزش دوچرخه سواری به کودکان، این نکته را به دقت در نظر داشته باشید.

راهنمای دوچرخه سواری

2️⃣ بهترین سن مناسب برای آموزش دوچرخه سواری به کودکان

از دیگر نکات آموزش دوچرخه سواری به کودکان، توجه داشتن به سن کودک است. با اینکه در هر سن و سالی پس از راه افتادن کودک می‌توان دوچرخه سواری را به او آموزش داد ولی بهترین سن برای کودکان، معمولا بین 3 تا 4 سالگی است. کودکان در این سن راه رفتن را به خوبی یاد گرفته و تعادل خوبی را دارند. از همین رو می‌توانند دوچرخه سواری را نیز به مرور یاد بگیرند و تمرین درست و مناسبی را بر روی دوچرخه داشته باشند.

3️⃣ استفاده از پایه‌های کمکی به منظور دوچرخه سواری بهتر کودک

یکی از موضوعاتی که در حین دوچرخه سواری برای کودکان مطرح می‌شود، استفاده از پایه‌های کمکی است. با اینکه این موضوع امری سلیقه‌ای است اما توجه داشته باشید که استفاده از پایه کمکی بر روی دوچرخه کودک می‌تواند یاد گرفتن حفظ تعادل را کمی سخت و دشوار کند. از همین رو بهتر است در صورت امکان، از همان ابتدا آموزش دوچرخه سواری به کودکان را بدون پایه و کمکی به پیش ببرید.

چرخ های کمکی دوچرخه

4️⃣ متمرکز کردن توجه کودک به مسیر جلوی خود به جای توجه به حرکت پا

زمانی که کودک به خوبی با استفاده از دوچرخه آشنا شد و توانست رکاب زدن را به دقت یاد گیرد، لازم است تا به او کمک کنید تا توجه خود از رکاب زدن را به محیط روبه‌روی خود جلب کند. این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در صورت عدم توجه به محیط روبه‌رو ممکن است تا کودک با موانع برخورد کرده و دچار مشکلاتی در این زمینه شود.

5️⃣ توجه به خستگی کودک در حین آموزش دوچرخه سواری در زمان مناسب

به عنوان آخرین موردی که لازم است تا نسبت به آموزش دوچرخه سواری به کودکان در نظر داشته باشید، توجه به میزان خستگی در کودک است. برای بهتر شدن آموزش دوچرخه سواری به کودکان، لازم است تا در صورت بروز خستگی در کودک به سرعت دوچرخه سواری را متوقف کرده و به کودک فضا و زمان استراحت بدهید. به این ترتیب کودک می‌تواند در زمان بهتری به یادگیری دوچرخه سواری بپردازد.

جمع بندی

دوچرخه سواری یکی از آن تفریحاتی است که کودکان علاقه بسیاری به آن دارند. ورزش و تفریحی هیجان انگیز که در صورت آموزش درست می‌تواند لحظات دوست داشتنی و شادی را برای کودکان رقم بزند. در این مقاله و آنچه که گذشت، از صفر تا صد چگونگی نحوه آموزش دوچرخه سواری به کودکان را مورد بررسی قرار دادیم.

از پیش نیازهای این موضوع صحبت کردیم و در ادامه به سراغ اصلی‌ترین مراحل آن رفتیم. در انتها نیز لازم دیدیم تا درباره مهم‌ترین نکات آموزش دوچرخه سواری به کودکان سخن بگوییم. امید است با همراهی ما تا به اینجا، توانسته باشید که در این باره نکات مهمی را فرا گرفته و در نهایت نیز نتیجه خوبی را برای آموزش دوچرخه سواری به کودکان رقم بزنید.

سوالات متداول

بهترین زمان آموزش دوچرخه سواری به کودکان چه زمانی است؟
با اینکه آموزش دوچرخه سواری به کودکان در هر سنی ممکن است، اما بهترین زمان را می‌توان پس از سه سالگی و تا پیش از 6 سالگی دانست.

استفاده از پایه‌های کمکی برای آموزش دوچرخه سواری به کودکان تا چه میزان ضروری است؟
بهتر است تا در صورت امکان، آموزش دوچرخه سواری به کودکان بدون استفاده از پایه کمکی صورت گیرد.

مهم‌ترین لوازم جانبی برای آموزش دوچرخه سواری به کودکان چه چیزهایی هستند؟
استفاده از کلاه ایمنی برای یک کودک، به عنوان اصلی‌ترین همراهی در مراحل آموزش دوچرخه سواری به کودکان شناخته می‌شود.

منابع: twowheelingtots | cyclingweekly | rei

پیشنهاد اسباب بازی

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها