نشانه والدین بد چیست؟ کیفیت ارتباط میان افراد تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد. همان‌طور که می‌دانید به دلیل تفاوت‌های رفتاری و شخصیتی هیچ‌گاه دو نفر نمی‌توانند کاملاً با یکدیگر تفاهم داشته و بدون نقص باشند، اما با در نظر گرفتن توصیه‌های مختلف می‌توان کیفیت روابط را بهبود بخشید. یکی از سخت‌ترین روابط میان والدین با فرزند است.

والد بودن ازجمله فعالیت‌های بسیار سخت است و بسیاری از افراد به دلیل رفتارهای نادرست و تربیت غیراصولی، ارتباط درستی با فرزند خود ندارند و بیشتر مواقع رفتارهای بد در مقابل فرزندان بروز می‌دهند. این رفتارها از بدو تولد تا بزرگ‌سالی بر روی فرزند تأثیر داشته و شخصیت و مسیر زندگی آن‌ها را نیز دچار تغییر می‌کند.

اما این رفتارهای نادرست چگونه هستند، نشانه والدین بد چیست، والدین بد چه رفتارهایی در مقابل فرزند انجام می‌دهد و موارد دیگری که در ادامه به‌صورت مفصل به آن‌ها می‌پردازیم.

 

والدین بد به چه معناست؟

بسیاری از والدین در مسیر تربیت و رفتار با فرزند خود دچار اشتباهات بسیار زیادی شده و به‌راحتی به روح، روان و شخصیت فرزند خود آسیب می‌زنند. بسیاری از اوقات رفتارهای نادرست والدین عمدی نبوده و نتیجه آگاهی نداشتن از نحوه تربیت و رفتار با کودک شکل می‌گیرد. درهرصورت رفتارهایی از والدین که عمدی یا غیرعمدی اتفاق افتاده و باعث آسیب به فرزند می‌شود در دسته رفتارهای بد قرار می‌گیرند.

گاهی اوقات والدین از رفتار نادرست خود آگاه هستند اما متأسفانه اهمیتی نداده و به‌مرورزمان به کودک خود آسیب می‌زنند. بسیاری دیگر نیز تصور می‌کنند رفتارشان درست است درصورتی‌که بیشترین آسیب را به فرزند وارد می‌کنند و عواقب رفتار خود را نمی‌دانند. درهرصورت لازم است قبل از فرزند آوری در زمینه تربیت و رفتار با کودک اطلاعات کاملی به دست آورده تا فرزندی سالم تربیت کنید.

 

10 نشانه والدین بد چیست؟

والدین بد نشانه‌های مختلفی داشته و رفتارهای نادرستی را در شرایط مختلف از خود بروز می‌دهند. در ادامه 10 نشانه مهم از والدین بد بودن و ویژگی های والدین بد در مقابل فرزند معرفی شده‌اند:

1. سرزنش کودک

کودکان در طول روز ممکن است اشتباهات مختلفی را انجام داده که گاهی بر اثر کنجکاوی، عدم توانایی انجام صحیح فعالیت‌ها، آگاهی نداشتن از عواقب فعالیت و … پیش می‌آید. سرزنش کودک آن هم به تعداد زیاد تأثیر بسیار بدی بر روی شخصیت و رفتار کودک می‌گذارد.

مخصوصاً زمانی که کودک به ‌اشتباه و خطای خود اعتراف کرده و صادقانه با شما در میان می‌گذارد، به‌هیچ‌عنوان نباید سرزنش شود، زیرا زمینه پنهان‌کاری و دروغ‌گویی در کودک فراهم می‌شود. درباره آموزش صبر به کودکان بخوانید.

نشانه والدین بد چیست

 

2. زیاده‌روی در انتقاد و نکوهش

باید بپذیریم که فرزندان ما ممکن است اشتباهات بسیار زیادی را انجام داده و یا گاهی فعالیت‌های مفیدی را انجام دهند. انتقاد بیش‌ازحد از رفتارهای نادرست کودک یا زیاده‌روی در تعریف و تمجید هر دو به یک اندازه تأثیر منفی بر فرزند شما می‌گذارند. والدین بد مدام در حال انتقاد از رفتارهای نادرست و یا تعریف از فعالیت‌های مفید کودک هستند.

یکی دیگر از ویژگی های والدین بد این است که برخی از آن‌ها مدام در حال ایراد گرفتن و سرزنش کودک هستند. به‌طوری‌که هیچ فعالیتی از کودک آن‌ها را راضی نکرده و دائم در حال ایراد گرفتن و انتقاد کردن هستند. کودکان این نوع والدین هر نوع فعالیتی را به هر شکلی انجام دهند با انتقاد والدین روبرو شده و از کار آن‌ها ایراد می‌گیرند. درباره اوریگامی چیست بخوانید.

 

3. تنبیه بدنی کودک

مورد مهم دیگر در نشانه والدین بد تنبیه بدنی کودک است. بهتر است در زمان عصبانیت خود را کنترل کرده و به‌هیچ‌عنوان اقدام به تنبیه بدنی کودک نکنید. این کار نه‌تنها تأثیر مثبتی بر تربیت فرزند شما ندارد، بلکه باعث می‌شود اعتمادبه‌نفس خود را از دست داده و به فردی خجالتی تبدیل شود که از حضور در اجتماع ترس دارد. تنبیه بدنی مخصوصاً در مقابل دیگران تأثیرات بدتری دارد. درباره اشتباهات تربیت کودک بخوانید.

 

ویژگی های والدین بد

 

4. تمسخر کودک

کودکان در ابتدای یادگیری مسائل مختلف مانند صحبت کردن، راه رفتن و … نمی‌توانند بدون خطا فعالیت موردنظر را انجام دهند. در این موارد به‌هیچ‌عنوان نباید کودک با مسخره کنید زیرا تأثیر بسیار بدی بر روحیه و رفتار او خواهد داشت.

یکی دیگر از خصوصیات والدین بد این است که گاهی اوقات والدین برای شوخی و سرگرمی کودک خود را مورد تمسخر قرار داده که بسیار اشتباه است، مخصوصاً زمانی که با تکرار این تمسخر به موضوعی عادی تبدیل شده و ورد زبان اطرافیان می‌شود. درباره مهارت فرزند پروری بخوانید.

 

5. دخالت در تمام اهداف کودک

گاهی اوقات والدین در تمام مسائل و امور مربوط به کودک دخالت کرده و اجازه هیچ‌گونه تصمیم‌گیری به کودک خود نمی‌دهند. این رفتار بسیار اشتباه بوده و قدرت تصمیم‌گیری و انتخاب را در آینده از کودک می‌گیرد. والدین می‌توانند در موارد مختلف به فرزند خود کمک کرده و او را برای انتخاب درست راهنمایی کنند، اما به‌هیچ‌عنوان نباید تصمیم‌گیرنده نهایی باشند. از اسباب بازی پازل ساختنی هویو دیدن فرمایید.

خصوصیات والدین بد

 

6. محبت نکردن به کودک

یکی از مشکلاتی که در بسیاری از روابط والد و فرزند به چشم می‌خورد، محبت نکردن والدین است. گاهی اوقات فرزند خود را در آغوش گرفته و به او عشق بورزید. با محبت کردن و ابزار علاقه به فرزند خود اجازه ندهید ارتباط عاطفی میان شما از بین برود.

 

7. حمایت نکردن از فرزند

کودکان در بسیاری از مواقع به حمایت شما نیاز دارند. زمانی که کودک شما فعالیت استرس‌زایی مانند انجام تکالیف یا امتحانی سخت در پیش دارد، حتماً او را حمایت کرده و تنها نگذارید. حمایت نکردن استرس و اضطراب کودک را بسیار افزایش می‌دهد.

 

8. صحبت نکردن و اجازه ابراز احساسات ندادن

بسیاری از والدین از صحبت کردن با کودک خود پرهیز می‌کنند. زمانی که کودک قصد دارند در مورد مسئله‌ای با والدین خود صحبت کنند به صحبت او گوش نداده و مدام مشغول فعالیت‌های خود هستند.

این کار تأثیر منفی بر کودک گذاشته و باعث می‌شود هرگز اتفاقات و مسائلی که برایش پیش می‌آید را بیان نکند. علاوه بر آن در مواقع شادی و ناراحتی اجازه دهید کودک احساسات خود را ابراز کند.  درباره لگو چیست بخوانید و با فواید آن آشنا شوید.

 

نشانه پدر و مادر بد

 

9. اعتماد نکردن به کودک

یکی از اشتباهات رایج والدین اعتماد نکردن به کودک است به‌طوری‌که اجازه انجام هیچ فعالیتی را به کودک نمی‌دهند. این کار باعث می‌شود کودک سرخورده شده و حس کند هیچ کاری را نمی‌تواند به‌درستی انجام دهد.

 

10. عدم توانایی تأمین امنیت

پدر و مادر موظف هستند تا حد زیادی امنیت شما را تأمین کنند. این مورد مخصوصاً برای فرزند در سنین پایین مهم بوده و از آسیب‌های مختلف جسمی و روحی جلوگیری می‌کند. نشانه پدر و مادر بد این است که در موقعیت‌های مختلف از کودک خود در مقابل آسیب‌های مختلف مراقبت نمی‌کنند. پیشنهاد می شود درباره اهمیت بازی فکری برای کودکان بخوانید.

 

سخن آخر

رفتار والدین با فرزند هم در کودکی و هم بزرگ‌سالی تأثیر زیادی بر روی رفتار، شخصیت و آینده آن‌ها خواهد داشت. موارد گفته‌شده تنها بخشی از چند نشانه والدین بد هستند. این موارد بسیار زیاد بوده و به شکل‌های مختلفی اتفاق می‌افتند. اگر قصد فرزند آوری دارید حتماً قبل از آن به مطالعه کتاب‌های مفید پرداخته و یا با مراجعه به مشاور از نحوه برخورد درست با فرزند و تربیت صحیح آگاه شوید تا فرزندی سالم تربیت کنید.

5 1 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها