اسباب بازی رباتیک و علمی گروهی از اسباب بازی‌های پیشرفته برای کودکان و نوجوانان است. این اسباب بازی‌ها می‌توانند ساختاری ساده یا پیچیده داشته باشند، نیمه آماده و یا کاملا آماده باشند. کودکان و نوجوانان علاقه زیادی به بازی‌های چالشی و سخت دارند. این بازی‌ها اعتماد به نفس آن‌ها را تقویت می‌کند و مهارت‌های حل مسئله را به چالش می‌کشد، از این جهت بازی‌های رباتیک و علمی مزایای بسیاری برای این  گروه سنی دارند. این اسباب بازی‌ها بر پایه یک انرژی مثل برق یا باتری یا یک مسئله علمی هدایت می‌شوند و نیازمند درک کودک از منشا حرکت بازی هستند لذا ذهن کودک خلاق‌تر می‌شود و به دنبال حل سوالات بیشتر خود می‌رود. مزایای این دسته از اسباب بازی‌ها تنها منحصر به موارد بالا نمی‌شوند و برای هر گروه سنی و جنسیتی مفید و آموزنده است.


سن استفاده از اسباب بازی‌های علمی و رباتیک

سن استفاده از اسباب بازی‌های علمی و رباتیک را نمی‌توان به گروه خاصی محدود کرد، شرایط رشدی در کودکان متفاوت است و مهارت‌های حرکتی و تطبیقی کودکان بسته به رشد آن‌ها کاملتر می‌شود. برخی از کودکان در سنین 6 سالگی ممکن است توانایی استفاده از این اسباب بازی‌ها را داشته باشند در حالی که دیگر کودکان با توجه به شرایط رشدی که دارند، ممکن است لازم باشد در حدود 8 تا 9 سالگی به سراغ این اسباب بازی‌ها بروند. از همین رو سنی دقیق برای شروع آموزش رباتیک و استفاده از اسباب بازی‌های مربوطه وجود ندارد.
برای یافتن سن مناسب استفاده کودکتان از این نوع اسباب بازی‌ها، می‌توانید در حدود سن 6 سالگی با او این اسباب بازی‌ها را به اشتراک بگذارید. در صورتی که از آن‌ها استقبال کرد و توانست نتیجه دلخواه را از بازی با آن‌ها کسب کند، می‌تواند بازی با آن‌ها را ادامه دهید. اگر هم استفاده از این اسباب بازی خوشایند کودک شما نبود، کمی صبر کنید و در سال‌های بعدی با او این اسباب بازی‌ها را به اشتراک بگذارید.


مزایای استفاده از اسباب بازی‌های علمی و رباتیک برای کودکان

اسباب بازی برای کودک وسیله‌ای برای کشف تواناهایی خود و دنیای خارج است، از این جهت خرید اسباب بازی مناسب شخصیت کودک و نیازهای او اهمیت بالایی دارد. از طرفی شناخت ویژگی‌های کامل یک اسباب بازی و مزایای و معایب آن به والدین کمک می‌کند تا انتخاب هوشمندانه‌تری داشته باشند. 

اسباب بازی های رباتیک و علمی هماهنگی بین چشم و دست کودک را بالا می‌برند و نیاز به تسلط کامل کودک بر ماهیچه‌های دست خود دارند. کودک هنگام ساخت یک ربات نیاز به دقت و تمرکز بالا دارد و باید به صرف زمان و پشتکار یک محصول را بسازد تا بتواند با آن بازی کند. ساخت ربات در مدارس معمولا در قالب گروه‌های چند نفره و یا به کمک والدین انجام می‌شود و باعث بالا رفتن مهارت کار تیمی و همدلی در کودک خواهد شد. 

افزایش خلاقیت در کودکان و نوجوانان

استفاده از اسباب بازی‌های رباتیک سبب می‌شود تا کودکان به دنبال یافتن راه‌حل‌های جدیدی باشند. کودکان در بین تمام قطعات این اسباب بازی‌ها خلاقیت خود را بروز می‌دهند و با ایجاد و ساخت ابزارهایی جدید، دنیای جدید و متفاوتی را خلق می‌کنند. دنیایی که ممکن است در خارج از این بازی نتوانند به این شکل برای خود ایجاد کنند و خلاقیت‌های خود را در آن بروز دهند. 

مزیت اسباب بازی رباتیک و علمی
افزایش صبوری و آرامش در کودکان

در استفاده از این اسباب بازی‌ها نیاز است تا کودکان صبر داشته باشند تا به نتیجه دلخواه خود برسند. از همین رو و به دلیل جذابیتی که این اسباب بازی‌ها دارند، کودکان صبر بیشتری را به خرج می‌دهند و کمتر عجله می‌کنند تا به انتها برسند. آن‌ها یاد می‌گیرند که برای رسیدن به نتیجه دلخواه داشتن صبر و حوصله لازم است. به همین دلیل این اسباب بازی‌ها از کودک شما فردی صبورتر و باحوصله‌تر می‌سازد!

افزایش تمرکز و دقت در کودکان

در استفاده از اسباب بازی‌های رباتیک و علمی، کودکان به تمرکز بالایی نیاز دارند. این اسباب بازی‌ها به دلیل داشتن قطعات کوچک و بسیار دقیق، برای استفاده تمرکز و دقت بالایی را می‌طلبند به همین دلیل این نوع اسباب بازی منجر به افزایش دقت و تمرکز در کودک می‌شود.

ایجاد نظم در ذهن کودکان و زندگی روزمره آن‌ها

این اسباب بازی‌ها به دلیل داشتن نظم مشخص و دقیق، به ذهن کودک نیز نظم می‌بخشد. در واقع کودک با استفاده از این نوع اسباب بازی به خوبی یاد می‌گیرد که به دنبال نظم در زندگی خود باشد. اصل مهم این اسباب بازی‌ها برای کارکرد بهتر و دقیق‌تر داشتن نظم و قرار گرفتن در جایگاه مشخص است. همین موضوع سبب می‌شود تا کودکان در استفاده از این اسباب بازی به دنبال نظم دادن به زندگی خود باشند و از نظم استقبال خوبی را داشته باشند.

اسباب بازی های رباتیک و علمی
جنبه‌های آموزشی استفاده از اسباب بازی‌های علمی و رباتیک

علاوه بر نکاتی که در بالا به عنوان مزایای اسباب بازی‌های رباتیک و علمی ذکر شدند، مواردی دیگر نیز وجود دارند. از دیگر مزایایی که این اسباب بازی‌ها برای کودکان و نوجوانان دارد، جنبه‌های آموزشی این اسباب بازی‌ها است. در واقع کودکان و نوجوانان با استفاده از این اسباب بازی‌ها، تنها سرگرم نمی‌شوند و موارد بسیاری را می‌آموزند.

یادگیری اصول علمی با استفاده از اسباب بازی

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های آموزشی اسباب بازی‌های علمی و رباتیک، آموزش جنبه‌های علمی است. کودکان در قالب استفاده از اسباب بازی، وارد دنیای علم می‌شوند و نکات بسیاری را از علم‌های مختلف می‌آموزند. در مسیر استفاده و ساخت این اسباب بازی‌ها، کودکان با دنیایی از علم درگیر هستند. دنیایی که در عین پیچیدگی، در قالب اسباب بازی به کودکان ارائه می‌شود و به سادگی هرچه تمام‌تر به آن‌ها شناسانده می‌شود.

ساخت زندگی بر پایه مسائل علمی

زمانی که کودکان از این اسباب بازی‌ها استفاده می‌کنند و اصول علمی را فرا می‌گیرند، به دنبال استفاده از این اصول علمی هستند. کودکان با استفاده از این اصول علمی، پایه ریزی زندگی خود را انجام می‌دهند و مبنای بسیاری از اعمال و رفتارهای خود را بر اصول علمی می‌گذارند. در واقع کودکان اصولی که در استفاده از اسباب بازی‌های علمی و رباتیک فرا گرفته‌اند را در زندگی روزمره خود پیاده و اجرایی می‌کنند.

جنبه های آموزشی اسباب بازی رباتیک و علمی
شبیه سازی آینده براساس اصول علمی

کودکان به صورت دائمی درحال خیال پردازی و تصور آینده خود هستند. هنگامی که اسباب بازی‌های کودکان به اسباب بازی‌هایی تبدیل شود که از اصول علمی بهره می‌برند، زندگی و مسیر حرکت کودکان نیز به این سمت حرکت می‌کند. در واقع زمانی که کودکان این اصول را برای خود چارچوب اصلی زندگی قرار می‌دهند، تصورات آینده خود را نیز بر همین اساس پایه ریزی می‌کنند. همین موضوع سبب می‌شود تا کودکان دنیایی کاملا اصولی و علمی را برای آینده خود متصور شوند و زندگی کامل‌تر و دقیق‌تری را در پیش بگیرند.

انتخاب شغلی بهتر برای آینده

اسباب بازی‌های کودکان و نوجوانان، در واقع همان چیزی هستند که مسیر شغلی و اهداف آینده آن‌ها را در ادامه تعیین می‌کنند. کودکانی که به دنبال استفاده از اسباب بازی‌های علمی و رباتیک هستند، مسیری علمی و بر مبنای این اسباب بازی را برای خود انتخاب خواهند کرد. در واقع استفاده از اسباب بازی یکی از عواملی است که مسیر شغلی آینده کودکان را مشخص می‌کند.

ارتباط اسباب بازی رباتیک و علمی و آینده شغلی
خلاصه نکات اسباب بازی‌های علمی و رباتیک برای کودکان

دنیای اسباب بازی‌های کودکان، دنیایی بسیار گسترده و پهناور است. دنیایی که در آن کودکان برای انتخاب اسباب بازی خود دست بازی دارند و می‌توانند به راحتی گزینه‌های مورد نظر خود را پیدا کنند. یکی از این گزینه‌ها که امروزه مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است، اسباب بازی‌های علمی و رباتیک هستند. این اسباب بازی ها معمولا روش ساخت پیچیده دارند و کودک هنگام ساخت و کنترل بازی نیاز به دقت و تمرکز دارد. 

پیشنهاد اسباب بازی

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها