اگر به دنبال قیمت دوچرخه هستید و می‎خواهید با دانش کافی به خرید بپردازید، نیاز است تا تشخیص انواع دوچرخه را به خوبی یاد داشته باشید. با دانستن راه‌های شناخت انواع دوچرخه شما می‌توانید در حین خرید دوچرخه، انتخاب دقیق‌تر و کامل‌تری را داشته باشید و بر اساس نیاز خود خریداری کنید. در این شرایط حتی در صورتی که فروشنده نیز اطلاعات کافی نداشته باشد، با مشکل روبه‌رو نخواهید شد.

از همین رو تشخیص انواع دوچرخه موضوعی مهم است که می‌تواند به شما در رسیدن به نتیجه مطلوب برای خرید کمک کننده باشد. در این مقاله و در ادامه با بررسی دوچرخه و دسته‌بندی‌های صورت گرفته برای آن، به دنبال شناخت انواع دوچرخه هستیم.

فهرست

دوچرخه شهری
دوچرخه کوهستان
دوچرخه جاده و کورسی
دوچرخه هیبرید
دوچرخه توریستی
دوچرخه نمایشی bmx
دوچرخه time trial
دوچرخه برقی
دوچرخه خوابیده
دوچرخه‌های چند نفری

تشخیص انواع دوچرخه بر اساس محیط مورد استفاده

همان‌طور که گفته شد، دوچرخه‌ها بر اساس موارد مختلفی ممکن است تقسیم‌بندی شوند. در این میان یکی از اصلی‌ترین موارد دسته‌بندی دوچرخه‌ها بر اساس محیط مورد استفاده و نوع کاربری هستند. در این موضوع که موارد بسیاری زیرمجموعه قرار می‌گیرند لازم است تا تشخیص انواع دوچرخه را با توجه به شرایط خود داشته باشید.

در واقع اگر نیاز به استفاده دوچرخه برای رفت و آمد شهری دارید، این دوچرخه با دوچرخه حرفه‌ای مسابقه متفاوت است! اگر می‌خواهید به کوهستان و مسیرهای سربالایی بروید، دوچرخه متفاوتی از انواع دوچرخه نمایشی را نیاز دارید. موضوعاتی که در ادامه به صورت کلی و جامع مورد بررسی قرار خواهند گرفت تا بتوانید خرید خوبی را برای خود داشته باشید.

دوچرخه شهری

نام آشناترین انواع دوچرخه که بیشترین استفاده را نیز دارد، انواع دوچرخه شهری هستند. دوچرخه‌های شهری به عنوان قدیمی‌ترین سبک در انواع دوچرخه شناخته می‌شوند که با پیشرفت تکنولوژی تغییرات بسیاری را در دل خود مشاهده کرده‌اند. بیشترین استفاده از این نوع دوچرخه، همان‌طور که از نام آن مشخص است، به منظور حمل‌ونقل و تردد شهری صورت می‌گیرد.

فریم این دوچرخه‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که با داشتن آلومینیوم بسیار بتواند مقاوم بوده و در برابر دوچرخه‌سواری طولانی مدت راندمان بالایی را از آن دوچرخه‌سوار کند. این محصول در انواع تک سرعته و دارای دنده در بازار موجود هستند که بر اساس تعداد دنده در بین دوچرخه‌های کورسی و کوهستان قرار می‌گیرند. تعداد دنده‌های یک دوچرخه شهری از دوچرخه‌های کوهستان بیشتر و از دنده‌های انواع دوچرخه کورسی کمتر است.

در حین خرید این دوچرخه‌ها باید توجه داشته باشید که معمولا سیستم فرمان و تعلیق این محصولات به دو دسته دوشاخ با کمک فنر یا بدون کمک فنر تقسیم می‌شود. نکته‌ای که می‌تواند بر روی مسیر دوچرخه‌سواری شما تاثیر بگذارد و سرعت بیشتر یا کمتری را برای شما به وجود آورد. در دوچرخه‌های دوشاخ بدون کمک فنر، سرعت بالایی وجود دارد و از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌شود. در واقع شما هر مقدار که انرژی به دوچرخه وارد کنید، به همان اندازه به سمت جلو حرکت می‌کنید. اما دوچرخه‌های دوشاخ با کمک فنر، کمی در سرعت نرمال‌تر هستند و با شدت کمتری سرعت را به سمت چرخ‌های دوچرخه وارد می‌کنند.

دوچرخع شهری

دوچرخه کوهستان

اگر به دنبال دوچرخه‌سواری بر کوهپایه هستید و می‌خواهید که در مسیرهای خاکی با دوچرخه حرکت کنید، لازم است تا یک دوچرخه حرفه‌ای و مناسب را برای این مسیر انتخاب کنید. اگر به دنبال تشخیص انواع دوچرخه هستید و می‌خواهید یک دوچرخه کوهستان را در این بین برای خود بیابید، لازم است در اولین قدم به بدنه دوچرخه توجه کنید.

دوچرخه‌های کوهستان، بدنه‌های آلومینیومی و سبکی دارند و بسیار کم وزن هستند. برای تشخیص انواع دوچرخه کوهستان، لازم است تا به کشیدگی بدنه این دوچرخه‌ها توجه کرد. معمولا در این انواع، چرخ‌های دوچرخه در دورترین فاصله از بدنه قرار دارند و بهترین و راحت‌ترین مسیر را برای بالا رفتن از کوه و سراشیبی‌های تند فراهم می‌کنند.

مطلب پیشنهادی: سایز دوچرخه چگونه محاسبه می‌شود؟ ۰ تا ۱۰۰ اطلاعات مربوط به سایز دوچرخه + جدول


البته برای تشخیص انواع دوچرخه از تعداد دنده آن نیز می‌توانید استفاده کنید. در این محصولات با بررسی تعداد دنده‌ها می‌توانید شناخت انواع دوچرخه را در پیش بگیرید. تعداد دنده در دوچرخه کوهستان، کمتر از دوچرخه‌های شهری و کورسی بوده و همین موضوع به عنوان یکی از راه‌های شناخت انواع دوچرخه مطرح می‌شود.

در این دوچرخه‌ها نوع ترمز نیز با دیگر انواع دوچرخه متفاوت است. استفاده از ترمز دیسکی بر روی این انواع دوچرخه سبب شده است تا عملکردی سریع‌تر داشته و بتواند با سرعت بیشتری ترمز کردن را پیاده کند. به دلیل استفاده از این انواع دوچرخه بر روی سطوح سراشیبی و بسیار پست‌وبلند، این نکته اهمیت بسیاری داشته و سلامت جان دوچرخه‌سوار را تامین می‌کند.

دوچرخه کوهستان

دوچرخه جاده و کورسی

به عنوان اصلی‌ترین روش تشخیص انواع دوچرخه جاده یا کورسی می‌توان به نازک بودن چرخ در این انواع دوچرخه اشاره کرد. علاوه بر این مورد، به عنوان راه دیگر شناخت انواع دوچرخه کورسی و جاده‌ای می‌توان به نزدیک بودن تایر دوچرخه به بدنه اشاره کرد. برخلاف دوچرخه‌های کوهستان، در دوچرخه جاده‌ای، تایر دوچرخه به بدنه نزدیک است و به این ترتیب میزان اصطکاک دوچرخه با زمین به حداقل خود می‌رسد. به این ترتیب میزان اصطکاک در بین بدن دوچرخه‌سوار و هوا نیز کاهش پیدا می‌کند و سرعت بیشتری در حین حرکت به دوچرخه‌سوار داده می‌شود.

اگر برای تشخیص انواع دوچرخه کورسی، به سراغ بدنه آن بروید، متوجه خواهید شد که این دوچرخه‌ها از سبک‌ترین مواد ممکن ساخته شده و بسیار راحت در حرکت هستند. از همین رو برای بسیاری از مسابقات جاده‌ای دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند تا بتوان با ایجاد بیشترین سرعت ممکن، رقابت بهتری را در سمیر ایجاد کرد.

سیستم ترمز ویبریک، سیستمی است که معمولا بر روی این محصولات پیاده می‌شود. علاوه بر این، تعداد دندانه‌های طبق قامه در این محصولات بیش از دیگر انواع دوچرخه بوده که این موضوع سبب می‌شود که به صورت کلی طبق قامه بزرگ‌تری در این دوچرخه‌ها وجود داشته باشد. این موضوع به افزایش سرعت و کاهش اصطکاک در انواع دوچرخه کوهستانی کمک کرده و به عنوان یکی از راهکارهای تشخیص انواع دوچرخه در بازار مطرح می‌شود.

دوچرخه جاده

دوچرخه هیبرید

اگر به دنبال تشخیص انواع دوچرخه هیبریدی از دیگر انواع دوچرخه هستید، در این بخش از مقاله همراه ما باشید. ممکن است در کنار انواع دوچرخه کوهستان و شهری نام این دوچرخه‌ها را بسیار شنیده باشید. دوچرخه‌هایی که به منظور استفاده در دو محیط شهری و کوهستانی تعبیه و طراحی شده‌اند و از همین رو ویژگی هر دو دسته از این دوچرخه‌ها را در کنار یکدیگر دارند.

البته از جهتی دیگر، این دوچرخه‌ها را به انواع دوچرخه کورسی نیز می‌توان نزدیک دانست. در واقع این محصولات، ترکیبی از سه نوع دوچرخه قبلی هستند که با محبوبیت بالایی برخوردار هستند.
تنوع در انواع دوچرخه هیبریدی بسیار بالا بوده و در این بین تشخیص انواع دوچرخه هیبریدی کمی سخت‌تر از دیگر انواع دوچرخه خواهد شد. در بین انواع این دوچرخه‌ها، بسته به اینکه دوچرخه به کدام یک از سه مدل دوچرخه کوهستان، شهری و جاده‌ای نزدیک‌تر است، نوع سیستم کمی متفاوت می‌شود.

فریم دوچرخه، سیستم دنده‌ای آن، سیستم ترمز و نوع ترمز انتخاب شده بر روی دوچرخه، سیستم تعلیق و فرمان و در نهایت چرخ‌های مناسب برای دوچرخه، با توجه به تنوع این محصولات در بازار بسیار متفاوت و مختلف است. موضوعی که سبب انتخاب ساده‌تر و راحت‌تر برای تمامی افراد شده و نتیجه بهتری را در نهایت برای دوچرخه‌سواران در پیش خواهد داشت.

دوچرخه هیبریدی

دوچرخه توریستی

اگر علاقه دارید که با دوچرخه سفر کنید و به دنیای جدید و متفاوتی قدم بگذارید، لازم است تا امکانات مناسبی را داشته باشید. انواع دوچرخه‌های توریستی، محصولاتی هستند که به شکلی محکم‌تر از دیگر دوچرخه‌ها ساخته و تولید می‌شوند. برای تشخیص انواع دوچرخه توریستی، تنها لازم است تا نگاهی به بدنه آن بیندازید. معمولا در این موارد، دوچرخه‌ها از جنس‌های محکم‌تر از آلومینیوم ساخته و تولید می‌شوند تا برای حمل بار و وزن بسیار توانایی خوبی را به همراه بیاورند. در کنار این موارد، ممکن است سبک این دوچرخه‌ها به انواع دوچرخه کوهستان یا کورسی شبیه باشد که بستگی به نیاز هر فرد کاملا متفاوت و متغیر است.

نجوه تشخیص دوچرخه توریستی

دوچرخه نمایشی bmx

برای آن که بتوانید تشخیص انواع دوچرخه نمایشی bmx را داشته باشید، تنها لازم است تا به بدنه و ظرافت این انواع دوچرخه توجه داشته باشید. معمولا این دوچرخه‌ها سایزهای کوچک و بچه‌گانه‌ای را دارند و سبک وزن هستند. اصلی‌ترین راه شناخت انواع دوچرخه نمایشی را می‌توان همین موضوع دانست. نداشتن هیچگونه ترمز و کمک فنر، در کنار بدون دنده بودن و تک سرعته بودن مواردی هستند که دوچرخه‌های نمایشی bmx را از دیگر انواع دوچرخه جدا می‌کنند و راهی برای تشخیص انواع دوچرخه نمایشی bmx محسوب می‌شوند.

از این دوچرخه‌ها معمولا برای انجام حرکات نمایشی استفاده می‌شود. پرش از ارتفاع، پله و موانع موجود در شهر مواردی هستند که با استفاده از این دوچرخه‌ها و برای افراد حرفه‌ای قابل انجام است. معمولا زیبایی‌های بصری ساخته شده با دوچرخه و مسابقات حرکات نمایشی دوچرخه با استفاده از این نوع دوچرخه‌ها صورت می‌گیرند.

دوچرخه نمایشی بی ام ایکس BMX
اجرای حرکات نمایشی با دوچرخه BMX

دوچرخه time trial

در دسته‌بندی دوچرخه‌های حرفه‌ای و برای انجام حرکات نمایشی، می‌توان در کنار انواع دوچرخه bmx، دوچرخه‌های time trial را نیز مشاهده کرد. این مدل از دوچرخه‌ها را می‌توان ترکیبی از دوچرخه bmx و دوچرخه کوهستان دانست. محصولاتی که برای افراد بسیار حرفه‌ای طراحی شده و به منظور ایجاد حرکات نمایشی بر روی کوهستان و محیط‌های باز استفاده می‌شوند.
در این نوع از دوچرخه، اصلی‌ترین ویژگی ایجاد تعادل برای دوچرخه‌سوار است. برای اینکه دوچرخه‌سوار به راحتی و بر روی محیط‌های مختلف بتواند حرکات نمایشی خود را پیاده کند، با استفاده از دوچرخه time trial و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن می‌تواند به نتیجه مطلوبی دست یابد.

ویژگی‌هایی چون فریم‌های کوچک، طوقه‌های عمق دار، ترمز دیسکی و کمک فنر قوی به عنوان راهی برای تشخیص انواع دوچرخه نمایشی time trial محسوب می‌شود. این ویژگی‌ها می‌توانند سبب شوند تا دوچرخه‌سواران حرفه‌ای با سرعت بالا و بسیار بتوانند بر روی موانع حرکت کرده و حرکات نمایشی خود را در معرض دید بگذارند. محیط‌های شهری و درون پارک‌ها و بر روی سنگ‌ها و صخره‌ها بخشی از محیط مناسب برای انجام حرکات آکروباتیک دوچرخه سواران هستند که با استفاده از دوچرخه time trial صورت می‌گیرد.

دوچرخه تریال

دوچرخه برقی

دوچرخه‌های برقی به عنوان یکی از مدرن‌ترین انواع دوچرخه شناخته می‌شوند که در بازار با تنوع بالایی روبه‌رو هستند. برای تشخیص انواع دوچرخه برقی، تنها لازم است به حضور یا عدم حضور یک موتور برقی کوچک توجه داشته باشید. دوچرخه‌های برقی که با نام دوچرخه‌های E-bike نیز شناخته می‌شوند، مجهز به یک موتور الکتریکی کوچک بوده که دوچرخه‌سوار را در طول مسیر کمک می‌کنند.

تنوع دوچرخه‌های برقی را می‌توان در مدل‌های مختلف شهری، کوهستانی و جاده‌ای مشاهده کرد. در هریک از این سه دسته دوچرخه، می‌توانید دوچرخه‌های برقی را مشاهده کنید. دوچرخه‌هایی که با یک باتری قبال شارژ توانایی حمل‌ونقل شما را برای چیزی در حدود 25 تا 70 کیلومتر داشته و با سرعت‌های مختلفی این مسیر را طی می‌کنند.

تشخیص انواع دوچرخه برقی از دیگر انواع دوچرخه بسیار ساده و راحت است. معمولا باتری دوچرخه در بخش پایین و فریم جلویی و مثلث شکل دوچرخه قرار گرفته است و سبب افزایش راندمان کاری دوچرخه می‌شود. به این ترتیب سرعت بسیاری در دوچرخه به وجود آمده و انرژی کمتری را از دوچرخه‌سوار صرف می‌کند. استفاده از انواع دوچرخه برقی، در اروپا و بسیاری از دیگر کشورها با رشد چشمگیری روبه‌رو شده است و به مرور جایگزین مناسبی برای موتور و اتومبیل شده است.

دوچرخه برقی
توان و قدرت بالای دوچرخه برقی

دوچرخه خوابیده

انواع دوچرخه و سه‌چرخه خوابیده به عنوان یکی از غیرمعمول‌ترین انواع دوچرخه شناخته شده که در بازار و خیابان نیز کمتر دیده می‌شوند. این دوچرخه‌ها شکل متفاوتی دارند که به تشخیص انواع دوچرخه خوابیده از دیگر دوچرخه‌ها کمک می‌کند. صندلی‌های این نوع از دوچرخه، به عنوان صندلی‌های بسیار راحت‌تری شناخته می‌شوند که فشار بالاتنه را گرفته و استفاده از آن را راحت‌تر می‌کنند. البته باید توجه داشته باشید که حرکت و استفاده از این نوع دوچرخه خیلی ساده نیست و ممکن است کمی متفاوت از دیگر انواع دوچرخه باشد.

حفظ کردن تعادل در انواع دوچرخه خوابیده کمی مشکل است که با تمرین متداوم به راحتی امکان‌پذیر می‌شود. البته غیر از این مورد، موارد دیگری نیز هستند که به عنوان مشکلات و دردسرهای دوچرخه خوابیده شناخته می‌شوند. داشتن وزن زیاد و سخت شدن گذر از سربالایی به وسیله این دوچرخه بخشی از این مشکل است که نیاز به فشار بیشتری برای عبور دارد. در کنار آن، نبود لوازم یدکی این نوع از دوچرخه در بازار نیز به عنوان یک مشکل و معضل استفاده از دوچرخه خوابیده شناخته می‌شود. به هر حال اگر علاقه به استفاده از انواع این دوچرخه یا سه‌چرخه دارید، بهتر است تا ابتدا از انواع سه‌چرخه آن استفاده کنید و با تمرین این سیستم برای استفاده از دوچرخه خوابیده آماده شوید.

دوچرخه خوابیده
نمایشی از راحتی دوچرخه خوابیده

دوچرخه‌های چند نفری

به عنوان آخرین مدل از انواع دوچرخه به سراغ دوچرخه‌های دو یا چند نفری رفته‌ایم. تشخیص انواع دوچرخه دو یا چند نفری نسبت به دیگر انواع بسیار ساده است. این دوچرخه‌ها معمولا بیش از یک زین داشته با بتوانند تعداد افراد بیشتری را حمل کنند. در استفاده از این دوچرخه، شما سرعت بیشتری را تجربه خواهید کرد زیرا قرار است دو نفری رکاب بزنید و وزنتان را با یکدیگر به اشتراک بگذارید. البته گفتنی است که استفاده از این انواع دوچرخه کمی محدودیت را در کاب زدن ایجاد می‌کند که امری کاملا بدیهی و مشخص است. با این حال اگر به سفر دو نفره علاقه دارید، استفاده از این مدل دوچرخه می‌تواند برای شما دوست‌داشتنی باشد.

دوچرخه دو نفره

جمع بندی

برای تشخیص انواع دوچرخه، موارد بسیاری هستند که با دقت به آن‌ها می‌توانید به نتیجه برسید. یکی از اصلی‌ترین این موارد، تقسیم‌بندی دوچرخه به دسته‌بندی‌های مختلفی است که می‌تواند سبب مشاهده بهتر و دقیق‌تری در این زمینه شود. در این مقاله سعی کردیم تا با بیان دسته‌بندی انواع دوچرخه به شما کمک کنیم تا تفاوت هریک از این مدل‌ها را شناخته و برای شناخت انواع دوچرخه از یکدیگر با مشکل کمتری روبه‌رو شوید.

مهم‌ترین مواردی را که برای تشخیص انواع دوچرخه مختلف می‌توانست به شما کمک کند را بیان کردیم و در نهایت نیز با یک جمع‌بندی کامل به شما کمک کردیم تا نتیجه خوب و مناسبی را در این زمینه به دست آورید. نتیجه‌ای که امید است برای شما کارساز بوده و بر اساس آن بتوانید تشخیص انواع دوچرخه را به سادگی در پیش داشته باشید.

سوالات متداول

برای تشخیص انواع دوچرخه شهری اصلی‌ترین ویژگی چیست؟
داشتن بدنه آلومینیومی ساده، فریم کشیده و ترمزهای لقمه‌ای یا ویبریک بخشی از اصلی‌ترین ویژگی‌های این دوچرخه‌ها هستند.

تفاوت بارز و اصلی انواع دوچرخه کوهستان و جاده‌ای در چه چیزی مشاهده می‌شود؟
در دوچرخه‌های کوهستان، فریمی کشیده‌تر و تعداد دنده‌های کمتری به نسبت انواع دوچرخه جاده‌ای دیده می‌شود. ضمن اینکه معمولا بر روی دوچرخه کوهستان ترمز دیسکی استفاده می‌شود.

بهترین نوع دوچرخه برای سفر کردن چه دوچرخه‌هایی هستند؟
با توجه به نوع سفر شما، انتخاب بهترین دوچرخه متفاوت است. در صورت سفر جاده‌ای، دوچرخه‌های جاده‌ای یا شهری و در صورت سفر به کوهستان و نیاز به عبور از مناطق سربالایی، دوچرخه‌‎های کوهستان انتخاب بهتری هستند.

منابع: edinburghbicycle | halfords | bikeradar

پیشنهاد اسباب بازی

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها