[vc_row][vc_column][vc_column_text]

تست هوش ریون(raven)چیست؟ مزایا و معایب + تحلیل تست

[/vc_column_text][vc_column_text]

تست هوش ریون در بین تست‌های هوش، از برخی دیگر از تست‌ها معروف‌تر است. این تست معمولا در مدارس نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این آزمون هوش مانند هر تست دیگری با استفاده از یک یکسری سوال انجام می‌شود. اگر به دنبال استفاده از این تست هستید، پیش از هرچیزی باید نسبت به آن اطلاعات دقیقی را داشته باشید. اطلاعاتی که به شما کمک کند تا بهره بیشتری را از این تست ببرید.
در ادامه این مقاله در ابتدا این تست و تاریخچه آن را معرفی کرده و پس از آن به بررسی آن می‌پردازیم. مزایا و معایب این تست را بررسی کرده و برخی از نمونه سوال‌های این تست را با هم مرور خواهیم کرد.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”186496″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

سوالات آزمون هوش ریون

یکی از آزمون‌های هوش مطرح در سراسر دنیا، تست هوش ریون است. این تست هوش، آزمونی غیرکلامی و در قالب 60 سوال تستی است که برای اندازه گیری هوش منطقی و حافظه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این تست علاوه بر هوش عمومی فرد، توانایی استدلال انتزاعی او نیز سنجیده می‌شود و با استفاده از ماتریس‌های ریون عددی به عنوان تخمینی از هوش سیال فرد در نظر گرفته می‌شود.
از این تست می‌توان برای کودکان 5 سال به بالا استفاده کرد و محدودیت سنی برای انتهای بازه آن وجود ندارد. در مسیر 60 سواله این تست، سوالات کم‌کم رو به سختی می‌روند و در سوالات آخر جواب دادن به سوال بسیار سخت می‌شود.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”179659″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

تاریخچه شکل گیری تست هوش ریون

 نام این تست برگرفته از اسم سازنده این تست است. جان سی ریون فردی بود که در سال 1936 این تست را پایه ریزی کرد. این روانشناس انگلیسی تست هوش ریون را براساس دو عامل استقرا و بهره هوشی طراحی کرد و الگوهای آن را به پیش برد. در این تست آزمون‌هایی به شکل ماتریس وجود دارد. ماتریس‌های 2*2، 4*4 یا 6*6 که هریک درصدی از بهره هوشی تست را تشکیل می‌دهند.
ریون به دنبال آن بود تا تستی برای سنین پایه کودکان طراحی کند تا با استفاده از آن بتوان ابزاری برای سنجش توانایی کودکان در سنین کم داشت. آزمون‌های رایج آن زمان دلیلی بودند که سبب شدند تا ریون آزمونی براساس هوش عمومی را طراحی کند. آزمونی که برای پایان نامه کارشناسی ارشد این روانشناس مورد تدوین قرار گرفت و در آن به طور کامل تشریح و بررسی شده است.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”186497″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

تحلیل آزمون هوش ریون

همان‌طور که گفته شد این آزمون تستی ماتریسی بوده که با توجه به 8 الگوی قبلی باید الگوی نهم در بین تصاویر پیدا شود. تمام سوالات این تست براساس هندسه بصری طراحی شده است و یک قطعه گم شده دارد. قطعه‌ای که باید از بین 6 تا 8 گزینه انتخابی پیدا شود و در جای خود قرار گیرد.
این تست دارای 60 سوال و 45 دقیقه زمان است. در این بازه زمانی باید به این سوالات پاسخ داد. هرسوال یک امتیاز دارد که با توجه به سن، میزان نمره‌ای که در نهایت کسب خواهید کرد متفاوت است. پاسخ به هر سوال یک نمره دارد و درنهایت مجموع نمرات در جدولی با توجه به سن سنجیده می‌شود. این آزمون در نهایت نتیجه را در جدولی با 7 دسته بندی اعلام می‌کند. 7 دسته بندی که در آن‌ها میزان نمره نهایی که با میزان سن سنجیده شده است، وارد می‌شود. بیشتر افراد در این جدول، در جایگاه متوسط قرار می‌گیرند که نمره‌ای بین 89 تا 112 دارد. در رده‌های قبل و بعد از متوسط نیز تعداد افراد بسیاری جای می‌گیرند. دسته بعدی متوسط، ممتاز و دسته قبل از آن پایین‌تر از متوسط نامیده می‌شود.
البته برای داشتن تحلیلی دقیق و جامع بهتر است تا این تست را در مرکزی معتبر و زیر نظر متخصص روانشناسی انجام دهید تا بتوانید اطلاعات دقیق و کاملی را به وسیله آن به دست آورید.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”179660″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

مزایا و معایب تست هوش ریون

تست هوش ریون مانند هر تست هوش دیگری دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود است. ویژگی‌هایی که می‌تواند به عنوان نقطه مثبت یا منفی این تست شناخته شود. در این بخش به بررسی مزایا و معایب تست هوش ریون می پردازیم، البته برای آگاهی بیشتر می توانید مشترک هویو استار شوید.

[/vc_column_text][vc_column_text]

مزایای استفاده از تست ریون:

-غیرکلامی بودن این تست سبب می‌شود تا برای هر فرهنگ و زبانی قابل استفاده باشد.
-در صورت نداشتن سواد نوشتن و خواندن نیز این تست کاربرد دارد.
-قابل استفاده برای سنین مختلف از 5 سال به بالا
-از این تست حتی برای افرادی که دچار مشکل ذهنی هستند نیز می‌توان بهره برد.
-استفاده از این تست برای سنین مختلف، امتیازهای متفاوتی را در پی دارد و تست با توجه به سن سنجیده می‌شود.
-تستی کم هزینه است که وقت زیادی نیز نیاز ندارد.
-مانند یک سرگرمی و بازی جذاب است که افراد علاقه دارند تا آن را حل کنند.
-بالا بردن اطلاعات شناختی و بصری در افراد

[/vc_column_text][vc_column_text]

معایب استفاده از تست ریون:

-معیار دقیقی برای سنجش تمام ابعاد هوش نیست و تنها هوش عمومی را می‌سنجد.
-افراد را با توجه به آموزش طبقه بندی می‌کند و توانایی‌هایی را که در مدرسه تدریس می‌شوند، اندازه گیری می‌کند.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”179658″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

نمونه سوالات تست ریون

همان‌طور که گفتیم، هر سوال در این تست دارای چندین تصویر است که یک الگوی تکراری را دنبال می‌کنند. یکی از این تصاویر جایگاه خالی دارد و باید با توجه به الگوی دنبال شده در تمام این تصاویر، جایگاه خالی پر شود. برای انتخاب جایگاه خالی 6 تا 8 گزینه در دسترس است که می‌تواند آن را پر کند. در ادامه تصویری از یکی از سوالات این تست را مشاهده می‌کنید:

[/vc_column_text][vc_single_image image=”179657″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

تست هوش در فروشگاه اینترنتی هویو

اگر به دنبال آن هستید تا با تست‌های هوش آشنا شوید و با یکی از این  تست های هوش، میزان هوش خود را بسنجید، قبل از هرچیزی لازم است تا نسبت به این تست‌ها آگاهی لازم را داشته باشید. مفهوم هوش مفهومی بسیار گسترده است که در هر تست به بخشی از آن اشاره می‌شود. از همین رو هریک از این تست‌ها کاربرد و جایگاه متفاوتی را دارند.
در این مقاله سعی کردیم تمامی اطلاعات لازم را درباره تست هوش ریون بیان کنیم. اطلاعاتی که از معرفی این تست آغاز کردیم و تا تحلیل پاسخ آن و مزایا و معایب تست ریون را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

پیشنهاد اسباب بازی

1 1 رای
نظر به نوشته
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین پر بازدیدترین
Inline Feedbacks
دیدگاه ها
زهرا اسدی

تست هوش ریون رو میشه واسه بچه ۴ ساله هم انجان داد؟ کاش نمونه تست رو اضافه کنید همینجا تست بدیم

هویو

یه مقدار زود هست. تست گاردنر رو براشون بدید.
حتما اضافه میشه