بازی زو چیست؟ +9 فواید بازی زو

 

بازی زو یا کبدی یک بازی محلی و پرجنب‌وجوش است که از قدیم در ایران رواج دارد. این بازی باعث افزایش دقت و سرعت و روحیه استقامت و چابکی در بین افراد می‌شود. بازی کبدی تا جایی شهرت پیدا کرد که در سال ۱۳۸۱ برای اولین بار مسابقات قهرمانی آن در سطح آسیا برگزار شد.

البته انجمن کبدی در ایران از سال ۱۳۷۵ در ایران تشکیل شد و شروع به فعالیت نمود. این انجمن در سال ۱۳۸۱ در مسابقات آسیا شرکت کرد و به مقام سوم دست پیدا کرد. همجنین در سال ۱۳۸۲ نیز به مقام قهرمانی در رده جوانان و بزرگسالان رسید. در سال‌های بعد نیز تیم ملی کبدی ایران در بازی المپیک‌های آسیا شرکت کرد و به مقام‌ها و مدال‌های زیادی دست‌ یافت.

بازی زو همان بازی کبدی است که از قدیم در ایران رواج داشته است، با این تفاوت که بیشتر به صورت غیر رسمی و بین کودکان انجام می‌شده است.  پیشنهاد می شود از انواع عروسک دخترانه هویو دیدن فرمایید.

قواعد بازی زو

آموزش بازی زو

در بازی زو ابتدا افراد به ۲ گروه تقسیم می‌شوند. هر گروه معمولا بین ۷ تا ۱۰ عضو دارد. زمین بازی زو بهتر است فضای آزاد یا سالن ورزشی باشد. خطی بین دو گروه کشیده می‌شود و هر دو گروه پشت خط می‌ایستند.

سپس یک در میان یکی از اعضای گروه‌ها با گفتن کلمه زووو به میان تیم مقابل می‌رود و یکی از اعضای آن تیم را می‌گیرد.

اگر او بتواند به یکی از افراد تیم رقیب دست بزند،‌ او را از دور بازی خارج می‌کند و خودش باید قبل از تمام شدن نفسش به گروه برگردد.

اما اگر تیم رقیب بتوانند تا زمانی که صدای زووو او بند بیاید از دست او فرار کنند و نفس کم بیاورد، این شخص سوخته و از بازی خارج می‌شود. این بار یکی از اعضای تیم رقیب همین کار را انجام می دهد و … .

 • در حین بازی اگر تیم رقیب فرد حمله کننده را بگیرد، فرد حمله‌کننده از بازی خارج خواهد شد.
 • هر نوبت فرد حمله‌کننده از یک تیم است.
 • هر بازیکنی که توسط شخص حمله‌کننده لمس شود، از بازی خارج خواهد شد.
 • اگر شخص حمله‌کننده توسط تیم مدافعین گرفته شود اما بتواند برگردد و خط را لمس کند، همه نفراتی که مهاجم را گرفته‌اند از بای خارج خواهند شد.

با انواع بازی سرگرمی هویو آشنا شوید.

هدف بازی زو

هدف بازی زو

هدف بازی زو این است که تمامی افراد تیم حریف را از بازی خارج کنیم، در آخر گروهی که تمامی افرادش از بازی خارج شده باشند بازنده و گروه دیگر برنده است. درباره مهارت فرزندپروری بخوانید.

فواید بازی زو

فواید بازی زو

بازی زو علاوه بر بالا بردن سرعت عمل و جنب‌وجوش افراد باعث افزایش استقامت و جرئت افراد می‌شود. در این بازی افراد از طریق کنترل، تمرکز ذهن و حرکات بدنشان بازی می‌کنند. این بازی فعالیت‌ّای ذهنی و فیزیکی را با هم درگیر می‌کند و باعث می‌شود هم ذهن و هم جسم فعال شده و رشد کند. از فواید بازی زو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استقامت بدنتان را زیاد می‌کند.
 • عکس‌العمل و سرعت شما بیشتر می‌شود.
 • چابکی‌تان افزایش می‌یابد.
 • توانایی انجام چند کار در یک زمان در شما رشد می‌کند.
 • تمرکز ذهنتان را زیادتر می‌کند.
 • باعث بهبود هماهنگی عصب و عضله می‌شود.
 • انعطاف‌پذیری‌تان افزایش می‌یاید.
 • بدنتان در حالت کنترل و تعادل قرار می‌گیرد.
 • باعث غلبه شما بر ترس و استرس می‌شود.

پیشنهاد می شود از اسباب بازی بزرگسال هویو دیدن فرمایید.

برخی از سوالات رایج:

1. بازی زو چیست؟

بازی زو یا کبدی یک بازی محلی و پرجنب‌وجوش است که از قدیم در ایران رواج دارد. این بازی باعث افزایش دقت و سرعت و روحیه استقامت و چابکی در بین افراد می‌شود.

2. فواید بازی زو چیست؟

استقامت بدنتان را زیاد می‌کند، عکس‌العمل و سرعت شما بیشتر می‌شود، چابکی‌تان افزایش می‌یابد و …

پیشنهاد اسباب بازی

5 1 رای
نظر به نوشته
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بازدیدترین
Inline Feedbacks
دیدگاه ها
روزبه یگانه

خیلی عالی