آرزوی هر پدر و مادری است که بتواند فرزندی سالم از نظر جسمی و روانی تربیت کند و تمام تلاش خود را برای این امر انجام می‌دهد؛ اما به راستی چگونه می‌توان به روشی درست و اصولی با کودک برخورد کرد. اشتباهات تربیت کودک امری است که به راحتی قابل جبران نیست و اثرات آن تا سال‌ها گریبان والدین و اطرافیان را خواهد گرفت.

برای آشنایی با اشتباهات والدین در تربیت کودک در این متن ما مواردی از رفتار اشتباه والدین در تربیت را بیان می‌کنیم و شما با خواندن آن با اشتباهات تربیت کودک آشنا می‌شوید.

 

اشتباهات تربیت کودک

 

1. با کودکانتان صادق باشید

سعی کنید همیشه با کودکان صادق باشید و در مورد مسائلی که نباید با او حرف نزنید تا مجبور به دروغ گفتن و پنهان کاری نشوید. خیلی مهم است که به کودک خود دروغ نگویید، زیرا کودک شما را باور کرده و شما را درست کارترین فرد زندگی خود می‌داند.

شما با دروغ گفتن به او اعتماد و محبت او را از دست می‌دهید. شما الگوی رفتاری او هستید و به مرور زمان کودک شما هم دروغ را یاد می‌گیرد. پیشنهاد می شود درباره نقش بازی در رشد کودکان بخوانید.

 

2. واژه‌هایی که نباید به کودک بگویید

یک اشتباه رایج والدین در تربیت کودکان گفتن واژه‌هایی است که مناسب سن او نیست. به عنوان مثال در بعضی موارد ما به کودک می‌گوییم: اول بیا یه بغل بده تا فلان کار رو بکنم یا یه بوس بده تا بهت شکلات بدم، یا بوس بده تا ببرمت بیرون.

این نوع جملات و رفتارها تأثیر بدی در آینده کودک می‌گذارد. ما به کودک یاد می‌دهیم که برای رسیدن به خواسته‌اش باید حریم شخصی‌اش را نادیده بگیرد. این مسئله باعث می‌شود که کودک در بزرگسالی به شدت آسیب ببیند. علاوه بر این که ممکن است کودک آسیب جنسی و یا جسمی ببیند، توانایی نه گفتن در مقابل خواسته دیگران در او کمرنگ و به مرور برای رسیدن به خواسته‌هایش ناتوان می‌شود.

 

3. رشوه دادن به کودک

یکی از اشتباهات والدین در تربیت کودک دادن وعده در قبال رفتار‌هایی است که آن‌ها انتظار دارند. این که در قبال هر رفتار درستی به کودک خودمان وعده‌ای بدهیم، به او این پیام را می‌دهیم که هر رفتار خوبی پاداشی دارد؛ بنابراین کودک برای انجام رفتار و اعمال درست و سالم خود نیز انتظار و توقع یک پاداش از طرف والدین را پیدا می‌کند و به مرور اگر پاسخی نگیرد خشمگین می‌شود و یا از انجام آن عمل سر باز می‌زند.

بهتر است که بدون انتظار به او هدیه دهید و از رفتار خوبی که کرده تشکر کنید اما این رابطه را به یک رابطه بده بستانی تبدیل نکنید. با انواع تست هوش کودک آشنا شوید.

اشتباهات والدین در تربیت کودک

 

یکی از اشتباهات والدین در تربیت کودک دادن وعده در قبال رفتار‌هایی است که آن‌ها انتظار دارند.

 

4. بد دهانی و تحقیر کردن

یک اشتباه رایج والدین در تربیت کودکان بددهانی والدین و تحقیر مداوم آن‌هاست. بعضی از والدین کودک خود را با زبان تنبیه می‌کنند. آن‌ها با تحقیر و استفاده از الفاظ بد و سرزنش کودک گمان می‌کنند به او آموزش می‌دهند که چگونه رفتار کند. از طرفی گاهی والدین خشم و اضطراب‌های خود را با بددهانی نسبت به کودک خود کاهش می‌دهند.

باید بدانید که اثرات این گونه رفتارها بر روی کودک بسیار زیان بار است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. آموزش ریاضی به کودکان را مطالعه کنید.

 

5. تنبیه بدنی بزرگ‌ترین اشتباه

یکی از غلط‌ترین رفتارها در برخورد با اشتباه کودک، تنبیه بدنی است. علاوه بر آسیبی که با تنبیه بدنی به جسم کودک می‌زنید، شما او را تحقیر می‌کنید و همین امر باعث خشم کودک نسبت به شما می‌شود. کودکانی که برای هر رفتار نادرستی کتک می‌خورند، به مرور زمان حس انتقام جویی در آن‌ها ایجاد می‌شود و روابط تیره و تاری با والدین خود پیدا می‌کنند.

والدین باید از راهکارهای دیگر برای این که کودک متوجه اشتباه خود شود استفاده کنند. با او گفتگو کنند و او را نسبت به رفتاری که انجام داده آگاه کنند. استفاده از وسایل تفریحی و بازی را برای او محدود کنند. گاهی هم لازم است از یک مشاور کودک کمک بگیرند و رفتار را ریشه‌ای درمان کنند. درباره بهترین کتاب داستان کودک بخوانید.

 

6. قاطع نبودن

خیلی خوب است که با فرزندتان دوست باشید و او با شما احساس دوستی کند، اما فراموش نکنید که باید بتوانید به وقت از اقتدار خود استفاده کنید. مهربانی بیش از اندازه کودک را نه تنها لوس می‌کند بلکه وقتی بزرگتر شود توان نه شنیدن را ندارد.

پس بهتر است از ابتدا علاوه بر محبت به کودکتان به اون یاد دهید که قرار نیست همیشه همه اتفاقات طبق خواست و میل او پیش رود و لازم است در برخورد با مسائلی از شما حرف شنوی داشته باشد.

شما هم باید بدانید که علاوه بر دوستی به صلاح خود کودک است که گاهی شما برای او تصمیم مناسب بگیرید هر چند با خواست و اصرار او تفاوت داشته باشد. درباره آموزش رنگ آمیزی به کودکان بخوانید.

 

7. سخت گیری بیش از حد

یکی از اشتباهات والدین در تربیت کودک سخت گیری بیش از اندازه است. بعضی والدین قوانین سختی در خانه برای کودک خود وضع می‌کنند و مدام او را کنترل می‌کنند. این دست از والدین توقع دارند تا هر آنچه می‌گویند بی پرسشی توسط کودکشان پذیرفته شود و گمان می‌کنند که اگر محبت خود را به کودک ابراز کنند کودک لوسی خواهند داشت. سخت گیری ترس و خشم را در کودک ایجاد می‌کند و به مرور آسیب‌های جدی به او می‌زند. پیشنهاد می شود مقاله ” هوش درون فردی کودک ” را مطالعه کنید.

رفتار اشتباه والدین در تربیت

بهتر است والدین بتوانند کاری کنند تا کودک با عشق از قوانین آن‌ها پیروی کند و برای آنها توضیح دهند که دلیل این انتظارات چیست. رفتار معقول و داشتن انعطاف در تصمیم گیری، مدیریت خشم و اعتماد به نفس بالا از شاخص‌هایی است که والدین نمونه دارند و بنابراین فرزندان سالم‌تری نیز تربیت می‌کنند.

 

8. برای کودک خود وقت صرف نمی‌کنند

گاهی والدین به دلیل مشغله زیادی که دارند یا این که هر دو شاغل هستند، فرصتی برای تربیت کودک خود نمی‌گذارند و یا تربیت کودک را به پدر و مادر خود می‌سپارند. این اتفاق علاوه بر این که باعث دوری فرزند از والدین خود می‌شود، به علت تفاوت معیارهای خود با خانواده دچار دوگانگی می‌گردد، تربیت کودک در خارج از خانواده شکل می‌گیرد و آسیب‌های جدی به او می‌رسد.

بهتر است که برای کودک خود وقت صرف کنید و نسبت به زمان‌هایی که با او می‌گذرانید متعهد باشید.

 

پدر و مادر بودن مسئولیت بزرگی است که بعد از تولد فرزند شما بر دوشتان قرار می‌گیرد با مطالعه و دانستن نکات مهم تربیتی می‌توانید به اشتباهات تربیت کودک آگاه شوید و به رشد شخصیت فرزندانتان کمک کنید. این نکته را بدانید که تربیت کودک فقط به عهده والدین است و آن‌ها باید به این وظیفه عمل کنند تا بتوانند در آینده از تربیت صحیح فرزند خود لذت ببرند و ارتباط خوبی با هم برقرار کنند و رفتار اشتباه والدین در تربیت می‌تواند تا سالها برای شما مشکل و مسئله ایجاد کند.

در متن بالا چند اشتباه رایج والدین در تربیت کودکان را برای شما شرح دادیم تا بتوانید با بخشی از اشتباهات تربیت کودک آشنا شوید.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها