0 تا 100 آموزش بازی مافیا + نکات حرفه ای نقش ها

بازی مافیا یک نبرد بین یک گروه مافیا و یک گروه شهروند است. در هر جمعی حداقل یک نفر هست که این بازی رو انجام داده. بازی مافیا با شکل اولیه اون ابتدا توسط دیمیتری دیویدف، که دانشجوی دانشکده روانشناسی مسکو بود و به عنوان یک پروژه تحقیقاتی اختراع شد. بعدها بازی مافیا در دانشگاه‌های مختلف محبوبیت بسیاری پیدا کرد و به یک بازی پر طرفدار تبدیل شد.

روش بازی مافیا

نقش هر بازیکن به طور مخفیانه تعیین می‌شه. در طی بازی مافیا همدیگه رو می‌شناسند، اما شهروندها فقط از تعداد مافیاها آگاه هستند و خود مافیاها را نمی‌شناسند. بعضی از شهروندها هم نقش خاصی در بازی به عهده دارند و به همین واسطه از نقش برخی افراد آگاه می‌شن. در حال حاضر بازی مافیا در سراسر جهان با قوانین و شخصیت‌های متعددی انجام می‌شود. در این مقاله میخوایم شما رو با قوانین بازی مافیا و نقش‌های بازی مافیا بیشتر آشنا کنیم.

هدف بازی مافیا

هدف بازی مافیا بیرون کردن افراد تیم رقیب از بازی است. یعنی مافیاها سعی می‌کنند شهروندها را از بازی بیرون کنند و شهروندها سعی می‌کنند مافیاها را پیدا کنند و به آن‌ها رای دهند تا از بازی بیرون بروند.

بازی مافیا حتی در یک جمع شش نفره هم قابل اجراست اما اگر یک بازی تمام عیار بخواهیم باید بگوییم ۱۰ نفر به بالا برای این بازی تعدادی است که بازی جذابی را می‌سازد.

روش بازی مافیا

قوانین بازی مافیا

در ابتدا یک نفر به عنوان گاد بازی یا روایتگر انتخاب می‌شود. در ادامه در قسمت نقش‌های بازی مافیا این نقش بیشتر معرفی خواهد شد. برای تعیین نقش ها می‌توانید از نرم افزارها نیز استفاده کنید و نقش‌ها را به طور مخفیانه به هر فرد تخصیص دهید. مثلا پیشنهاد می‌شود در گروه‌های ۱۳ نفره ۳ نفر مافیا، ۱ کاراگاه، ۱ دکتر، ۱ گاد و ۷ نفر شهروند ساده باشند. هیچکس نباید از نقش دیگران آگاه باشد، همچنین نباید نقش خود را لو دهید. با بهترین کافه بازی های تهران آشنا شوید.

شب و روز در بازی مافیا

در هنگام شب، همه باید چشم‌های خود را بسته نگه دارند و اصطلاحاً بخوابند.گاد که باید بی‌طرف باشد، در شب اول سعی بر شناخت اعضاء مهم بازی می‌کند. او باید تک تک از نقش‌هایی که در بازی وجود دارند بخواهد که خود را به او نشان دهند؛ به عنوان مثال گاد مافیاها را صدا می‌کند و آن‌ها چشم خود را باز می‌کنند و هم تیمی‌هایشان را می‌شناسند. در این مرحله مافیاها همدیگر را می‌شناسند اما شهروندها آن‌ها و یکدیگر را نمی‌شناسند.

در سایر شب ها نیز گاد با بیدا کردن نقش‌ها از آن‌ها میخواهد که نقش خود را اجرا کنند. مثلا گروه مافیا را بیدار می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد با مشورت هم یک نفر را انتخاب کرده و بکشند. گروه مافیا یا آدمکش که شب‌ها قدرت قتل شبانه کسب می‌کنند، باید یک نفر را انتخاب و با اشاره به گاد نشان دهند تا کشته شود.

گاد بعد از اینکه از انتخاب گروه مافیا با خبر شد، دستور می‌دهد که مافیا به خواب برود و در صورت وجود، نقش‌های دیگر را که در ادامه معرفی خواهیم کرد بیدار می‌کند. پیشنهاد می شود از جدیدترین اسباب بازی ورزشی هویو دیدن فرمایید.

هدف بازی مافیا

در هنگام روز در ابتدا بازیکن کشته شده، توسط گاد اعلام شده و از بازی حذف می‌شود. باید توجه کنید که اکه بازیکنان حذف شده حق حرف زدن و یا اشاره کردن ندارند. بازیکنان بازمانده در مورد قتل شب گذشته و هویت بازیکنان بحث می‌کنند.

صحبت‌های شب اول معمولا تصادفی هستند و سندیت خاصی ندارند. اما در روز‌های بعد کمی بحث‌ها منطقی‌تر می‌شوند. در انتهای روز رای‌گیری می‌شود که چه کسی کشته شود و به دو فردی که بیشترین رای را میاورند حق دفاع از خود را داده می‌شود.

در نهایت یک رای‌گیری نهایی انجام شده و شخصی که انتخاب می‌شود می‌تواند یک وصیت کند و از بازی خارج می‌شود. لازم به ذکر است در ورژن سخت این بازی شخص بعد از مردن نباید نقش خود را افشا سازد اما در روش آسان نقشش را به همه می‌گوید.

جالب است بدانید اگر تعداد افراد کم بود و خدا به صورت مجزا انتخاب نشد، کسی که در شب اول کشته می‌شود به عنوان گاد انتخاب می‌شود. سپس مجددا شب شده و همه چشمان خود را می‌بندند.

مرحله‌های شب و روز پشت سرهم انجام شده و بازی آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که گاد اعلام کند همه اعضاء مافیا از بین رفته و شهروندان برنده شده‌اند؛ یا زمانی که تعداد مافیا با اعضاء شهروندان برابر و یا بیشتر شده و گاد اعلام کند که گروه مافیا برنده شده‌اند. پیشنهاد می شود از اسباب بازی بزرگسال هویو دیدن فرمایید.

در ادامه به توضیح نقش‌های موجود در بازی مافیا می‌پردازیم.

نقش‌ های بازی مافیا

گاد

بازی مافیا یه یک نفر تحت عنوان گاد یا روایتگر نیاز دارد. این فرد معمولا کسی است که به بازی و نقش‌های آن مسلط است. وظیفه او نظارت بر روند بازی است و خودش نقشی در روند بازی ندارد. او وظیفه دارد بی‌طرف بازی کند. زمانی که در شب نقش‌ها را صدا می‌زند، نباید رو به آن‌ها صحبت کند تا دیگر بازیکن‌ها از جهت صحبت گاد، نقش‌ها را تشخیص دهند.

گادفادر

گادفادر، عضو اصلی و رئیس تیم مافیاست. در هنگام شب این گادفادر است که تعیین می‌:ند چه کسی را بکشند. او می‌تواند این کار را با مشورت هم‌تیمی‌هایش انجام دهد. بیدار شدن گادفادر در فاز شب بر تمامی نقش‌های دیگر اولویت دارد. با انواع بازی سرگرمی هویو آشنا شوید.

قوانین بازی مافیا

کاراگاه

کارآگاه یک شهروند است، او شب‌ها به دستور گاد بیدار شده، یکی از افرادی که به مافیا بودنش شک دارد را انتخاب و از او استعلام می‌گیرد. او باید بدون اینکه شناسایی شود با حرکت سر، دست یا چشم، یکی از افراد را به گاد نشان دهد. گاد در پاسخ به کارآگاه با حرکت سر تأیید و یا رد می‌کند. کارآگاه می‌تواند در صورت لزوم نتیجه استعلام‌هایش را در روز اعلام کند.

پاسخ استعلام کارآگاه از نقش گادفادر، همیشه مانند استعلام از شهروندان منفی می‌شود. یعنی کارآگاه هیچ وقت نمی‌تواند با استعلام خود، گادفادر را پیدا کند. پیشنهاد می شود مقاله لوپ کار چیست را نیز بخوانید.

دکتر

دکتر هم به دستور گاد بیدار می‌شود و می‌تواند خودش یا یکی از اعضاء شهروندان را نجات دهد. اگر این شخص همان کسی باشد که مافیا تصمیم به کشته شدن او گرفتند، نجات پیدا کرده و در روز، گاد اعلام می‌کند که در شبی که گذشت کسی کشته نشد. دکتر هم می‌تواند در صورت لزوم به بازیکن‌ها اعلام کند که پزشک است. البته بهتر است تا مجبور نشده هویت خود را فاش نکند؛ زیرا ممکن است مافیاها با شناخت او، در فاز شب به او حمله کنند.

رویین‌تن

رویین‌تن، قوی‌ترین شهروند بازی است. او در شب، خود را رویین کرده و مافیا نمی‌تواند رویین‌تن را در شب بکشد و تیم مافیا باید او را در روز و با جمع کردن رأی شهروندان به قتل برساند. البته رویین‌تن می‌تواند خود را در روز معرفی کرده و به عنوان رهبر تیم شهروندان به بازی ادامه دهد.

تروریست

تروریست هم از اعضاء تیم مافیاست و اگر روز به رأی شهروندان کشته شود، می‌تواند یکی دیگر از بازیکنان را هم به همراه خود حذف یا ترور کند.

ناتاشا

ناتاشا یکی از اعضای مافیا است که هر شب یکی از شهروندان را لال می‌کند. فرد مذکور در تمام روز بعد نمی‌تواند صحبتی بکند. او نمی‌تواند در دو شب متوالی یک نفر را لال کند.

کشیش

کشیش هر شب با حدس زدن یک نفر را سیو میکند یا از لالی در می‌آورد. پیشنهاد می شود از انواع عروسک دخترانه هویو دیدن فرمایید.

شب و روز در بازی مافیا

مذاکره‌کننده

مذاکره کننده یکی از اعضای مافیا است که در جریان بازی می‌تواند یکی از اعضا را انتخاب کند و او را عضوی از مافیا کند. مافیا قصد مذاکره داشته باشد، در شب به گاد می‌گوید. مافیا نمی‌توانند همزمان شهروندی را از بین ببرند.

مافیا پس از انتخاب فرد مذکور چشم‌هایشان را می‌بندند. روایتگر بازی یا خدا، به روی دست کسی که انتخاب شده است می‌زنند. گفتنی است که فردی که نقش کارآگاه، پزشک و کشیش دارد تبدیل به مافیا نمی‌شود. پیشنهاد می شود مقاله قصه های صوتی کودکان را بخوانید.

اسنایپر

اسنایپر یا تک تیر انداز از اعضاء شهروندان است. او معمولا ۲ تیر دارد. البته با توجه به تعداد نفرات این تیرها ممکن است کمتر یا بیشتر باشند. اسنایپر شب‌ها به دستور گاد بیدار می‌شود و به یکی از افرادی که فکر می‌کند مافیا است شلیک می‌کند. او می‌تواند از شلیک کردن خودداری کند. تیر اسنایپر بر رویین‌تن و یا بر روی سیو دکتر تأثیر ندارد و گاد در فاز روز اعلام می‌کند که تیر اسنایپر به سنگ خورد.

اگر در یک شب، مافیا و اسنایپر هر دو یک نفر را بکشند و دکتر هم همان شخص را سیو کرده باشد، شخص کشته می‌شود. ترتیب اعمال نقش‌ها این گونه است: گادفادر، دکتر، اسناپیر

ساقی

ساقی هم از اعضاء تیم شهروندان است. او باید در فاز شب یکی از بازیکنان را انتخاب کند؛ بازیکن مذکور اصطلاحاً مست می‌شود. او به هرکسی اشاره کند، نقش آن شخص اجرا نخواهد شد. باید بدانید او نمی‌تواند در دو شب متوالی نفر را مست کند.

دزد

دزد هم مانند ناتاشا یکی از نقش‌های سیاه در بازی مافیا است. دزد در فاز شب بیدار می‌شود و دو نفر را انتخاب می‌کند. اما اگر نفر اول یک شهروند عادی یا مافیای ساده یا تروریست باشد هیچ اتفاقی نمی‌افتد. دزد هم مانند ناتاشا و ساقی، او نیز نمی‌تواند دو شب متوالی یک نفر را بع عنوان نفر اول انتخاب کند. اما نفر دوم می‌تواند هر شب یک فرد ثابت باشد.

در صورتی که نفر اول رویین‌تن باشد، رویین‌تنی او دزد انتقال پیدا می‌کند و دزد در آن شب رویین‌تن خواهد بود. پیشنهاد می شود از انواع اسباب بازی چوبی هویو دیدن فرمایید.

نقش‌ های بازی مافیا

شهروند خائن

شهروند خائن هم مانند ناتاشا و دزد، جزء گروه سیاه است. او در شمارش، جزء شهروندان به حساب می‌آید؛ او سعی می‌کند مافیا را بشناسد و در بردن به آن‌ها کمک کند. پیشنهاد می شود درباره آموزش نقطه بازی بخوانید.

شهروندان متحد

اگرچه شهروندان در بازی مافیا به هم معرفی نمی‌شوند، اما شهروندان متحد در شب اول به دستور گاد به هم معرفی می‌شوند. البته این نقش برای تعداد افراد بالای ۲۰ نفر مناسب است.

محافظ

محافظ یا روح، با تیر مافیا یا اسنایپر کشته نمی‌شود. البته اگر او در روز کشته شود، تبدیل به یک شهروند عادی شده و از روز بعد به عنوان شهروند بازی می‌کند. او همچنین می‌تواند شخصی که ترور شده را به بازی برگرداند؛ البته اگر از این قدرت خود استفاده کند، به یک شهروند ساده تبدیل می‌شود.

در بازی مافیا نقش‌های متفاوت بسیار زیادی وجود دارد مانند قاتل، شهروند احمق، شهروند سفید، تفنگ‌دار، پارتیزان، فارمر، ردگیر، کمین‌گر، فرشته، وکیل، نارنجک انداز، پیرزن، یاکوزا، پزشک دیوانگان، فرماندار، سامورایی، جلیقه دار، آهنگر، جیب‌بر، قاضی، خرابکار، شارلاتان، افسونگر، فراماسون دارد. اما در اکثر بازی ها فقط تعدادی از نقش‌های معرفی شده، استفاده می‌شوند. پیشنهاد می شود مقاله اکشن فیگور چیست را بخوانید.

پیشنهاد اسباب بازی

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها