اختلال یادگیری کودکان

اختلالات یادگیری در کودکان به عنوان بخشی از مشکلاتی شناخته می‌شود که کودکان بسیاری ممکن است آن‌ها را تجربه کنند. تجربه اختلالات یادگیری در بین کودکان به اشکال مختلف و متفاوتی است و شکل مشخص و یکسانی ندارد. در این بین این اختلالات می‌تواند سبب شود تا کودک با مشکلات بسیاری روبه‌رو شود. مشکلاتی که او را در روند آموزش و یادگیری با درگیری‌های بسیاری روبه‌رو کند. اگر به دنبال آن هستید تا کودک شما بتواند به بهترین شکل ممکن با اختلال یادگیری خود کنار آمده و بتواند مشکلات خود را برطرف نماید، لازم است اطلاعات دقیقی را در این باره داشته باشید. داشتن اطلاعات دقیق درباره هر مشکلی در کودکان، می‌تواند پیشگیری کننده مناسبی از ایجاد مشکلات بزرگتر باشد. در این مقاله همراه ما باشید تا بتوانید با این موضوع در روند رشدی کودکان آشنا شوید و بتوانید سلامتی بیشتری را برای کودک خود به ارمغان بیاورید.

اختلال یادگیری در کودکان

اختلال یادگیری چیست؟

پیش از هرچیزی و به سراغ کودکان رفتن، لازم است تا ابتدا معنا و مفهومی را برای اختلال یادگیری مشخص کنیم. دانستن معنای اختلال یادگیری به باقی مراحل کمک می‌کند و شرایط بهتری را برای رسیدن به مقصود فراهم می‌آورد. اختلالات یادگیری یا Learning Disability که در انگلیسی با علامت اختصاری LD نیز شناخته می‌شود، طیف وسیعی از ناهنجاری و مشکلات را در بر می‌گیرد. در واقع این اختلالات ممکن است در ابعاد رشدی مختلفی در کودکان صورت گیرد. در حالی که هریک از این انواع در هر کودکی متنوع و متفاوت بوده و سبب شود تا کودک مشکلات متفاوتی را تجربه کند.
زمانی که کودک سخت در تلاش است و نمی‌تواند با استفاده از مهارت‌های خود مشکلاتی که دارد را حل نماید، ممکن است نشانی از اختلال یادگیری باشد. البته لازم به ذکر است که تشخیص انواع اختلال یادگیری به همین سادگی هم نیست و برای تشخیص آن لازم است تا افراد به متخصص مراجعه کنند. البته این اختلال نشانه‌های مشخصی را دارد که در صورت بروز لازم است تا متخصص این حوزه کودک را ویزیت کند. در ادامه درباره این نشانه‌ها و تشخیص این اختلال صحبت بیشتری را خواهیم داشت. درباره انواع رویکردهای آموزشی می توانید  این مقاله را مطالعه کنید.

علت اختلال یادگیری در کودکان

 علت بروز اختلال یادگیری در کودکان

اختلال یادگیری نیز مانند بسیاری از اختلالات و بیماری‌ها دلیل مشخص شده و دقیقی را ندارد. طی پژوهش‌های مختلف و متفاوت، موارد بسیاری به عنوان دلیل ایجاد این اختلال شناخته شده است. دلایلی که هریک می‌تواند تشدید کننده ابتلا به آن باشد. البته به صورت کلی ناتوانی‌های یادگیری به دلیل عوامل ژنتیکی یا عصبی زیستی به وجود می‌آیند. عواملی که سبب می‌شود تا عملکرد مغز به گونه‌ای تغییر کند و بر یک یا چند فرآیند شناختی مرتبط با یادگیری تأثیر گذارد. البته باید به یاد داشته باشید. علاوه بر این موارد، موارد دیگری مانند محیط و فضای متشنج، مشکلات در زمان بارداری و مشکلاتی در آب و هوا نیز می‌تواند سبب تشدید بروز این اختلال در کودکان شود. در واقع سه عامل ژنتیک، فیزیولوژیک و محیط دست به دست یکدیگر داده و شرایط را برای بروز این اختلالات فراهم می‌آورند.
به یاد داشته باشید که این مشکلات پردازشی در مغز می‌تواند در یادگیری مهارت‌های اساسی مانند خواندن، نوشتن و فهم ریاضی اختلال ایجاد کند. افراد مبتلا به این اختلال، همچنین می‌توانند با مهارت‌های سطوح بالاتری مانند سازماندهی، برنامه ریزی زمان، استدلال انتزاعی، حافظه بلند مدت، کوتاه مدت و توجه تداخل داشته باشند. درک این نکته مهم است که ناتوانی‌های یادگیری می‌توانند زندگی فرد را بسیار تحت تأثیر قرار دهد و بر روابط اجتماعی مختلفی چون با خانواده، دوستان و در محل کار تأثیر بگذارد.

نشانه های اختلال یادگیری

نشانه‌های اختلال یادگیری در کودکان

به صورت کلی اختلال یادگیری در انواع و اقسام بسیاری وجود دارند. انواع و اقسامی که هریک می‌تواند نشان از نوعی اختلال یادگیری باشد. اما به هرشکل تمامی این انواع اختلال، نشانه‌های کلی و مشخصی را دارند. نشانه‌هایی که در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد.
-مشکل در تشخیص دادن سمت چپ و راست
-عدم توانایی تشخیص الگوهای به کار برده شده
-عدم شناسایی اقلام براساس اندازه و شکل
-مشکل در به خاطر سپردن مطالب بیان شده
-عدم هماهنگی در حرکت بین چشم و دست
-خواندن مطالب به سختی و با استفاده از کلمات شمرده شمرده
-عدم فهم مطالب در هنگام خواندن ‌آن‌ها
-ناتوانی در درک قوانین و دستورالعمل‌ها و رعایت کردن این موارد
-عدم توانایی در برقرار مردن ارتباطات اجتماعی خوب
-اختلال در بیان جملات کامل و دادن پاسخ شفاف و رسا
-بروز واکنش‌های هیجانی در هنگام انجام دادن فعالیت‌های مختلف
-مشکل داشتن در استفاده از دست در انجام کارها مانند اختلال در نقاشی، نوشتن، برش و طراحی
-عدم توانایی درک مفهوم زمان
-مشکل در راه رفتن متعادل و دویدن سریع
توجه بسیار کم و مشکل در تمرکز کردن
-تجربه دائمی احساس ناامیدی و بی‌لیاقتی دائمی
-داشتن حافظه دیداری و شنیداری ضعیف
-عدم سازگاری در مدرسه با دیگر دانش‌آموزان
-تکان دادن و جابه‌حا کردن سر در هنگام بیان خواندن مطالب به جای جابه‌جایی چشم‌ها
-عدم توانایی تفکیک صدا

اختلال یادگیری در کودکان

انواع اختلالات یادگیری شناسایی شده

همان‌طور که بیان شد، اختلالات یادگیری در انواع و اقسام مختلفی ممکن است بروز کنند. این اختلالات با توجه به مشکلی که برای فرد به وجود می‌آورند به دسته بندی‌های مختلف و متفاوتی تقسیم می‌شوند. در برخی از دسته بندی‌ها این اختلالات را سه مورد، در برخی 5 مورد و در برخی آن‌ها را بیشتر می‌دانند. در ادامه 5 مورد از شایع‌ترین انواع این اختلالات را نام برده و به طور مختصر درباره هریک اطلاعاتی را ذکر خواهیم کرد.

دیسکالکولیا (Dyscalculia)

کودکانی که درگیر این اختلال یادگیری هستند، در درک اعداد و یادگیری ریاضیات دچار مشکل می‌شوند. در این شرایط کودکان ممکن است به راحتی نتوانند ریاضیات را درک کنند و با اعداد و مفاهیم ریاضی ارتباط برقرار کنند. این اختلال را اختلال در ریاضیات نیز می‌نامند.

دیسگرافیا (Dysgraphia)

دیسگرافیا، اختلالی است که فرد در نوشتن دچار مشکل می‌شود. در واقع در این شرایط فرد نمی‌تواند دستخط خوبی را تجربه کند و مهارت‌های حرکتی ظریف در او دچار مشکل و اختلال می‌شود.

انواع اختلال یادگیری

نارساخوانی (Dyslexia)

نارساخوانی سومین اختلال یادگیری است که بر خواندن و مهارت‌های پردازش مبتنی بر زبان مربوطه تأثیر می‌گذارد. کودکانی که دچار این اختلال هستند به راحتی نمی‌توانند پردازش‌های ذهنی را انجام دهند و در مهارت‌های زبانی با مشکلات بسیاری روبه‌رو می‌شوند.

اختلال در یادگیری غیرکلامی (Non-Verbal Learning Disabilities)

در اختلال یادگیری بعدی که به نام اختلال در یادگیری غیرکلامی شناخته می‌شود، فرد در تفسیر نشانه‌های غیرکلامی مانند حالات صورت یا زبان بدن مشکل دارد و ممکن است هماهنگی ضعیفی نیز داشته باشد.

اختلال زبان شفاهی / نوشتاری و نقص خاص درک مطلب (Oral / Written Language Disorder and Specific Reading Comprehension Deficit)

اختلال یادگیری پنجم، اختلال زبان شفاهی و نوشتاری و نقص خاص درک مطلب است. این اختلال بر درک فرد از آنچه می‌خواند یا زبان گفتاری او تأثیر می‌گذارد. توانایی بیان خود با زبان شفاهی نیز ممکن است تحت تأثیر این اختلال قرار گیرد و مشکلاتی را در این باره برای کودک فراهم آورد.

بروز اختلال یادگیری در کودکان

مشکلات کودکان با اختلال یادگیری

کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری ممکن است از این که با وجود تلاش زیاد، نمی توانند در یک موضوع تسلط پیدا کنند احساس ناامیدی کنند، درمانده شوند و از کار و فعالیت کناره گیری کنند. اختلالات یادگیری همچنین می تواند همراه با اختلالات عاطفی یا رفتاری، مانند اختلال نقص توجه-بیش فعالی (ADHD) یا اضطراب همراه شود. به این ترتیب اختلالات یادگیری زمینه را برای ایجاد مشکلات بیشتر برای کودکان فراهم می‌آورد. در واقع این موضوع سبب می‌شود تا مجموعه‌ای از مشکلات بتواند موفقیت یک کودک را در مدرسه سخت و دشوار کند. تمامی این موضعات در کنار یکدیگر، اهمیت تشخیص اختلال یادگیری را بیش از پیش کرده و آینده کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تشخیص صحیح هر اختلال سبب می‌شود تا کودک بتواند نوع کمک مناسب را برای هر کدام دریافت کند و سلامتی بیشتری را تجربه نماید.

تشخیص اختلال یادگیری در کودک

از آنجایی که مشکلات خواندن، نوشتن و ریاضی مشکلات قابل تشخیصی در طول سال‌های مدرسه هستند، علائم و نشانه‌های ناتوانی‌های یادگیری اغلب در آن زمان تشخیص داده می‌شوند. با این حال، برخی از افراد تا زمانی که در تحصیلات پس از متوسطه یا بزرگسالان در نیروی کار نباشند، ارزیابی نمی‌شوند. سایر افراد دارای ناتوانی یادگیری ممکن است هرگز ارزیابی نشوند و زندگی خود را طی کنند، بدون اینکه بدانند چرا با تحصیلاتشان مشکل دارند و چرا ممکن است در شغل خود یا در روابط با خانواده و دوستان دچار مشکل شوند.
به همین دلیل برای تشخیص دقیق و کامل این مشکل در افراد، لازم است تا متخصص این زمینه فرد را ویزیت کند. متخصصین بسیاری این روزها در این زمینه مشغول به فعالیت هستند. متخصصین روانشناس، روانپزشک و مشاور می‌توانند به افراد درگیر با این مسئله کمک کنند تا شرایط بهتر و مناسب‌تری را تجربه کنند. با تشخیص درست و به موقع، مرحله بزرگی از کنترل این مشکل طی می‌شود و کودک می‌تواند شرایط بهتر و مناسب‌تری را برای حل مشکلات خود داشته باشد.

تشخیص اختلال یادگیری در کودکان

درمان اختلال یادگیری

کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری اغلب نیاز به کمک و آموزش‌های تخصصی دارند. داشتن اختلال یادگیری می‌تواند کودک را واجد شرایط دریافت خدمات آموزشی ویژه در مدرسه کند. مدارس معمولاً تست‌هایی را برای شناسایی اختلالات یادگیری انجام می‌دهند تا ببینند آیا کودک نیاز به مداخله دارد یا خیر. در صورت وجود نگرانی‌های دیگری در مورد رفتار یا احساسات کودک، ارزیابی توسط یک متخصص مورد نیاز است. والدین، مربیان و معلمان مدرسه و متخصصین این حوزه می‌توانند برای یافتن ارجاعات و درمان مناسب با یکدیگر همکاری کنند. با انجام این پروسه و پیگیری آن کودک مراحل درمانی را با آسودگی بیشتری پشت سر گذاشته و شرایط درمانی بهتری را تجربه خواهد کرد.

درمان اختلال یادگیری

خلاصه نکات اختلال یادگیری کودکان

همان‌طور که تا به اینجا خواندید، اختلالات یادگیری شکلی از مشکلات هستند که بسیاری از کودکان ممکن است آن را تجربه کنند. این اختلالات معمولا تا پیش از سن دبستان قابل تشخیص نیستند و در شرایط بسیار کم و محدودی ممکن است قبل از 6 سالگی تشخیص داده شوند. از همین رو درمان و کنترل آن‌ها کمی سخت و دشوار می‌شود. اما نشدنی نیست!
در این مقاله به دنبال آن بودیم تا با بیان اطلاعاتی درباره این اختلال، بتوانیم آشنایی کافی را برای والدین به همراه آوریم. آشنایی با اختلالات یادگیری که به والدین، معلمان و مربیان کمک کند تا در اولین فرصت، شناسایی اختلال را انجام دهند و برای درمان کودک اقدام کنند. از چیشتی این اختلال شروع کردیم و علل بروز آن را برشمردیم. نشانه‌های آن را مورد ارزیابی قرار دادیم و درباره انواع این اختلال نکاتی را بیان کردیم. در ادامه به مشکلاتی که همراه با این اختلال می‌شوند پرداختیم و از تشخیص و درمان آن نیز سخن گفتیم. امید است این مقاله را تا به اینجا همراه ما بوده باشید و اکنون با کسب اطلاعات دقیق و کامل درباره اختلالات یادگیری بتوانید زندگی بهتر و سالم‌تری را برای کودک خود به ارمغان بیاورید.

پیشنهاد اسباب بازی

منابع مورد استفاده:

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها