تاریخچه: بازی ابلون اولین بار در کجا؟

بازی ابلون یک بازی دو نفره یا چهار نفره استراتژیک است که اولین بار در سال ۱۹۸۷ توسط لورنت لوی و میشل لات اختراع شد. این بازی در بین بازیکنان المپیک محبوبیت زیادی پیدا کرد تا جایی که در سال ۱۹۹۹ جایگاه ویژه‌ای بین بازی‌های فکری پیدا کرد. رفته رفته مسابقات بازی ابلون در رده‌های بالاتری برگزار شد و جام ابلون به وجود آمد.

جالب است بدانید کلمه abalone از ترکیب پیشوند ab به معنای هرگز و کلمه alone به معنای تنها تشکیل شده است و ترکیب این دو کلمه با هم معنای ((هرگز تنها نخواهید بود)) می‌دهد. در ادامه به معرفی روش بازی ابلون می‌پردازیم:

روش بازی ابلون

شروع بازی ابلون

در آغاز بازی باید هر کسی یک رنگ از مهره‌ها را انتخاب کند. سپس مهره‌ها را طبق آرایشی که در تصویر می‌بینید، روی صفحه بچینید. بر طبق قوانین بازی کسی که مهره‌های سیاه را دارد بازی را آغاز می‌کند.

هدف در بازی ابلون رساندن مهره‌های حریف به لبه‌های صفحه و بیرون کردن مهره‌های او از بازی است. بازیکنی که ۶ مهره از حریف را بیرون بیاندازد برنده می‌شود. پیشنهاد می شود از جدیدترین اسباب بازی ورزشی هویو دیدن فرمایید.

روش بازی ابلون

قواعد بازی: مهره‌ها چطور حرکت می‌کنند؟

در اینجا قوانین بازی را برای شما شرح میدیم:

قانون اول:

در این بازی هر بازیکن در نوبت خودش اجازه دارد بین ۱ تا ۳ مهره‌اش را در یک جهت حرکت دهد، این حرکت می‌تواند در هر جهتی باشد. او می‌تواند مهره‌های هم راستا را (۲ یا ۳ مهره) را مطابق شکل زیر به ردیف خالی کناری انتقال دهد. پیشنهاد می شود درباره آموزش نقاشی کودکان بخوانید.

مهره‌ها در بازی ابلون چطور حرکت می‌کنند؟

قانون دوم:

بازیکنان می‌توانند در نوبت خود مهره‌ها را مطابق شکل زیر به صورت اریب به خانه‌های مجاور انتقال دهند، دقت کنید که همه مهره‌های او در آن ردیف باید این حرکت را انجام دهند.

قواعد بازی ابلون

قانون سوم:

سومیتو: ۳ روش حرکت دادن مهره‌های حریف روی صفحه بازی

هدف در بازی ابلون رساندن مهره‌های حریف به بیرون صفحه است، دقت کنید که برای این کار باید ابتدا مهره حریف را به حاشیه برسانید و در نوبت بعدی آن را بیرون کنید. سومیتو در ابلون به حالتی گفته می‌شود که مهره‌های شما با مهره‌های حریف در یک راستا قرار بگیرند. در حالت سومیتو، درصورتی که یکی از شرایط زیر برقرار باشد، می‌توانید مهره حریف را به بیرون برانید:

 • بازیکنی که ۲ مهره کنار هم دارد می‌تواند مهره کناری حریف را یک خانه حرکت بدهد. پیشنهاد می شود از اسباب بازی بزرگسال هویو دیدن فرمایید.

چطور بازی ابلون کنیم

 • بازیکن با ۳ مهره کنار هم نیز می‌تواند مهره کناری حریف را یک خانه حرکت بدهد.

شرایط بازی ابلون

 • بازیکنی که ۳ مهره کنار هم دارد می‌تواند ۲ مهره کناری حریف را یک خانه حرکت بدهد.

قانون بازی ابلون

به طور کلی این قانون می‌گوید که بازیکن در نوبت خودش با تعداد مهره‌های بیشتر می‌تواند تعداد مهره‌های کمتر حریف را یک خانه روی صفحه حرکت دهد، البته فقط در صورتی می‌تواند مهره حریف را حرکت دهد که در کنارشان خانه خالی وجود داشته باشد.
به شکل زیر دقت کنید:

در این شکل در هیچکدام از حالت‌ها مهره‌های سیاه نمی‌توانند مهره‌های سفید را حرکت دهند، زیرا:

 • حالت ۱) پس از مهره‌های سفید خاله خالی وجود ندارد.
 • حالت ۲) بین مهره‌های سیاه و سفید خانه خالی وجود دارد.
 • حالت ۳) مهره‌های سباه و سفید در یک راستا نیستند.

با انواع بازی سرگرمی هویو آشنا شوید.

برنده بازی ابلون کیه؟

این بازی مدل ۴ نفره نیز دارد، که قوانین آن مشابه بازی ۲ نفره است. این بازی ۴ رنگ مهره دارد و می‌توان آن را ۲ تا ۴ نفره بازی کرد.

ترفندهای بازی ابلون

پایان بازی: برنده بازی ابلون کیه؟

در پایان برنده بازی کسی است که بتواند سریع‌تر ۶ مهره از مهره‌های حریف را به بیرون بازی انتقال دهد. پیشنهاد می شود از انواع عروسک دخترانه هویو دیدن فرمایید.

روش حرفه‌ ای تر بازی ابلون

اگر دوست دارید حرفه‌ای‌تر این بازی را انجام دهید، چند راهکار دارید:

 • می‌توانید قانون حرکت حداکثر با ۳ مهره را بردارید تا بتوانید با ۴ مهره نیز روی صفحه بازی حرکت کنید.
 • دقت داشته باشید که در بازی ابلون مثل شطرنج، دست به مهره به معنای حرکت است. پس قبل از دست زدن به مهره اطمینان حاصل کنید، این همان حرکتی است که می‌خواهید انجام دهید.

برای یادگیری این بازی دیدن این ویدئو خالی از لطف نیست.

ترفندهای بازی ابلون

برای موفق شدن در این بازی بهتر است ترفندهای بازی ابلون را در خاطر داشته باشید:

 • در این بازی از رسیدن مهره‌هایتان به حاشیه‌ها جلوگیری کنید.
 • برای اطمینان حداقل یک جای خالی بین مهره‌های خود و مهره‌های حریف نگه‌دارید، مگر این که بخواهید مهره‌های حریف را جابجا کنید.
 • سعی کنید که همزمان چندین مهره از حریف را تهدید کنید. تا اگر موفق به نجات یک مهره شد، بتوانید دیگری را از بازی خارج کنید.
 • در هنگام بازی عجله نکنید. اگر با عجله حمله را شروع کنید، احتمالا مهره‌های خود را در خطر قرار خواهید داد.
 • پیش بینی کنید: مانند شطرنج، برای پیروزی در ابلون باید سعی کنید استراتژی حریف را دریابید و بفهمید که در آینده نزدیک چه حرکت‌هایی انجام خواهد شد. به خوبی برنامه‌ریزی کنید و مطمئن شوید که مهره‌هایتان در معرض خطر قرار نخواهند گرفت.
 • مرکز صفحه را در کنترل خود بگیرید: به مرکز صفحه بروید تا در مقابل حمله‌های حریف، سریع‌تر از مهره‌هایتان مراقبت کنید. به بیان دیگر گرفتن کنترل مرکز صفحه یکی از کلید‌های موفقیت در بازی ابلون است. این مورد را به عنوان استراتژی اول خود در نظر داشته باشید.
 • اگرچه بهتر است در اوایل بازی تهاجمی عمل نکنید، پس از مدتی استراتژی خود را تغییر داده و سعی کنید هرچه بیشتر مهره‌های حریف را از صفحه بیرون کنید.
 • مهره‌های حریف را از هم جدا کنید: سعی کنید مهره‌های حریف را از هم جدا کنید. شکست دادن دو ردیف کوچک بسیار آسان‌تر از شکست دادن یک ردیف بزرگ از مهره های حریف است.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد موفق باشید. پیشنهاد می شود درباره اتاق فرار چیست بخوانید.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها