زمانی که به دنبال خرید دوچرخه هستید، بارها و بارها با کلمه سایز دوچرخه روبه‌رو خواهید شد. این واژه که ممکن است به عنوان شماره دوچرخه نیز نامیده بشود، یکی از مشخصه‌های هر دوچرخه‌ای است. در زمان خرید این محصول، داشتن اطلاعاتی درباره این موضوع می‌تواند به شما کمک کند تا خرید بهتری را برای خود رقم بزنید. خریدی کاملا حرفه‌ای که بتواند برای شما لذت دوچرخه‌سواری را بیشتر و بیشتر کند. در این مقاله و در ادامه با بیان نکاتی در این باره به شما کمک خواهیم کرد تا بتوانید به نتیجه دلخواه خود دست یافته و دوچرخه مناسب خود را خریداری کنید. دوچرخه‌ای با سایز متناسب با اندام شما که بتواند سفری دلچسب با دوچرخه را برای شما رقم بزند.

فهرست

مفهوم سایز دوچرخه برای استفاده تمامی افراد
فاکتورهای اصلی و مهم برای سایزبندی دوچرخه
راهکارهای محاسبه سایز دوچرخه مناسب و مورد نظر هر فرد
توجه به نوع دوچرخه برای انتخاب سایز دوچرخه مناسب برای هر فرد
انتخاب سایز مناسب برای لاستیک دوچرخه
اهمیت استفاده از سایز دوچرخه مناسب برای همه افراد

مفهوم سایز دوچرخه برای استفاده تمامی افراد

وقتی از واژه سایز دوچرخه استفاده می‌کنیم، لازم است تا مفهوم آن را نیز بدانیم. دوچرخه‌ها در اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شوند. هریک از این ابعاد برای قد و اندام متفاوتی مناسب هستند. از همین رو داشتن یک دوچرخه با اندازه متناسب با سایز بدن، نیازمند دانستن مفهوم اندازه دوچرخه است.
ممکن است تا به حال، تنها سایز دوچرخه را با عدد 26 شنیده باشید. این در حالی است که دوچرخه‌های بزرگسال نیز دارای سایز بندی مختلفی هستند تا تمامی افراد و با اندامی بتوانند از دوچرخه مورد نظر و متناسب خود بهره ببرند. در این مقاله و در ادامه به دنبال بیان کردن سایز دوچرخه بر اساس اعداد موجود هستیم. اعدادی که کمک کند تا شما انتخاب بهتری را برای خود رقم بزنید.
سایز دوچرخه را می‌توان در دو عدد خلاصه کرد. سایز تنه دوچرخه و سایز طوقه آن. البته در این بین سایز لاستیک دوچرخه موضوعی کاملا جداگانه بوده که در انتها با بررسی کامل آن به صورت مجزا، مقاله را تکمیل خواهیم کرد.

قد دوچرخه سوار Cm سایز دوچرخه
89-102 12
96-110 16
113-144 20
145-169 24
170-180 26
180-190 27.5
190 به بالا 29
جدول سایز دوچرخه به نسبت قد انسان

فاکتورهای اصلی و مهم برای سایزبندی دوچرخه

در اولین قدم برای اندازه‌گیری سایز دوچرخه لازم است تا فاکتورهای اصلی اندازه‌گیری آن را بشناسید. اصلی‌ترین فاکتورها برای اندازه و سایز دوچرخه، بر اساس اندام هر فرد مشخص می‌شود. در واقع اندام شما تعیین‌کننده سایز دوچرخه متناسب برای شما هستند که در ادامه به دو فاکتور اصلی در این باره اشاره خواهیم کرد. دو فاکتوری که پس از این موضوع، در روش محاسبه سایز و شماره دوچرخه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 1. نسبت قد دوچرخه‌سوار به ارتفاع میله برای انتخاب سایز دوچرخه مناسب
  در این فاکتور لازم است تا هریک از دو کلمه مطرح شده را به عنوان یک واژه تعریف کنیم. در این بخش استفاده از قد دوچرخه‌سوار به فاصله میان فاق پا تا کف پا گفته می‌شود. ارتفاع میله دوچرخه، عددی است که برای اندازه‌گیری آن لازم است از زین تا رکاب مشخص شود. میزان نسبت این دو عدد نسبت به یکدیگر، عددی خواهد شد که می‌تواند در خرید دوچرخه با سایز مناسب به شما کمک کند.
 2. فاصله فرمان با بدن دوچرخه‌سوار برای انتخاب سایز دوچرخه مناسب
  علاوه بر عدد بالا، فاکتور دیگری نیز برای اندازه‌گیری شماره دوچرخه مناسب وجود دارد. فاصله فرمان با بدن اندازه‌ای است که لازم است متناسب با دست دوچرخه‌سوار انتخاب شود. در واقع با اندازه‌گیری این فاصله و سنجش آن با طول دستان دوچرخه‌سوار می‌توانید انتخاب بهتری را برای شماره دوچرخه متناسب با خود داشته باشید. در ادامه با بیان چگونگی محاسبه و اندازه‌گیری هریک از این موارد، به شما کمک خواهیم کرد تا انتخاب خوبی را برای خود رقم بزنید.

راهکارهای محاسبه سایز دوچرخه مناسب و مورد نظر هر فرد

همان‌طور که پیش از این نیز متوجه شدید، راهکارهای بسیاری برای محاسبه سایز دوچرخه متناسب با بدن شما وجود دارد. در این میان برای اینکه بتوانید انتخاب دقیقی را داشته باشید، راهکارهای بسیاری وجود دارند که امکان محاسبه اندازه سایز مناسب را برای شما فراهم می‌کنند. در این بخش و در ادامه به دنبال آن هستیم تا با بیان سه راهکار مختلف، به شما کمک کنیم تا تمامی اطلاعاتی که تا به اینجا فرا گرفته‌اید را به عدد مورد نظر خود تبدیل کنید.

 • اندازه‌گیری بر اساس فاصله فاق پا تا میله دوچرخه
  در اولین قدم و اولین راه‌حل لازم است تا نسبت فاصله فاق پا تا میله دوچرخه او را بسنجید. در این اندازه‌گیری با مشخص‌کردن ارتفاع داخلی پا، یعنی اندازه‌گیری فاصله فاق تا کف پا می‌توانید اندازه متناسب دوچرخه خود را بیابید.
  برای این موضوع لازم است تا ارتفاع داخلی پا اندازه‌گیری شود. پس از اندازه‌گیری این عدد، لازم است تا عدد به دست آمده از فاصله میله بالایی دوچرخه تا زمین 5.08 سانتی‌متر معادل با دو اینچ بیشتر باشد. در این صورت، شماره دوچرخه مورد نظر، انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. البته این موضوع برای دوچرخه‌های کلاسیک که میله صاف و بدون شیب دارند، به عدد یک اینچ، معادل با 2.05 سانتی‌متر کاهش پیدا می‌کند.
سایز دوچرخه نسبت به قد
ارتباط نوع و سایز فریم به ارتفاع داخلی پا
 • استفاده از نسبت اندازه دست‌ها به طول قد
  روش دیگری که می‌تواند به شما در انتخاب دوچرخه مناسب کمک‌کننده باشد، استفاده از اندازه‌گیری نسبت طول دست‌ها در حالت کشیده به طول قد فرد است. برای اندازه‌گیری این عدد، لازم است تا دست‌های خود را به شکلی صاف در دو طرف بدن قرار دهید و فاصله دو سر انگشت خود را اندازه بگیرید. پس از این اندازه‌گیری، عدد به دست آمده را از قد خود کم کنید. عدد به دست آمده که با واژه ape index شناخته می‌شود، می‌تواند در انتخاب دوچرخه مناسب برای شما کمک‌کننده باشد.
  در صورتی که این عدد نشان دهد که طول دست‌های شما از قدتان بیشتر است و عدد مثبتی باشد، بهتر است تا از دوچرخه بزرگ‌تری استفاده کنید. منفی بودن این عدد، مشخص‌کننده آن است که قد شما از طول دست‌هایتان بیشتر است و شما نیاز به استفاده از دوچرخه‌هایی با بدنه‌ای کوچک‌تر از سایز دوچرخه نرمال را دارید.
 • نرم‌افزارهای مختلف برای محاسبه سایز دوچرخه مناسب
  علاوه بر تمامی روش‌های ذکر شده، این روزها نرم‌افزارهایی نیز برای کمک به محاسبه سایز دوچرخه مناسب شما نیز وجود دارند. ebicycles یکی از این نرم‌افزارها بوده که با استفاده از آن می‌توانید سایز دوچرخه مناسب خود را بیابید. برای استفاده از این نرم‌افزار ابتدا نوع دوچرخه خود را مشخص کرده و در ادامه بر اساس معیارهای مورد نظر سایز دوچرخه متناسب برای شما مشخص می‌شود.
  پس از انتخاب نوع دوچرخه، لازم است تا جنسیت خود را نیز انتخاب کنید. حال می‌توانید بر اساس اینچ یا سانتی‌متر ارتفاع قد و فاصله بین کف پاهای خود تا نشیمن‌گاه (همان عدد اندازه‌گیری شده برای فاق پا) را وارد کنید. با وارد کردن تمامی این اعداد و درخواست محاسبه از نرم‌افزار، مشخصات دوچرخه مناسب برای شما در صفحه نرم‌افزار نمایان خواهد شد. اطلاعات دقیق و کاملی که به شما کمک می‌کند تا در حین خرید دوچرخه، دقیق‌ترین شماره و سایز را برای خود انتخاب کنید و بتوانید به نتیجه دلخواه خود دست یابید.
لیست سایز دوچرخه
لیست سایز دوچرخه

توجه به نوع دوچرخه برای انتخاب سایز دوچرخه مناسب برای هر فرد

یکی از موضوعات مهمی که در حین خرید دوچرخه و بررسی سایز دوچرخه مناسب کمتر در نظر گرفته می‌شود، نوع دوچرخه انتخابی است. زمانی که می‌خواهید دوچرخه‌ای را خریداری کنید، لازم است با مشخص‌کردن نوع دوچرخه مورد نظر خود و بر اساس جدول سایز دوچرخه، به انتخاب مناسبی برای خود بپردازید.

دوچرخه شهری: در این بین شناخته شده‌ترین انواع دوچرخه موجود در بازار دوچرخه‌های شهری هستند که کاربرد و استفاده بیشتری دارند. این دوچرخه‌ها که معمولا با هزینه کمتری نیز قابل دسترسی و خریداری هستند، از مبتدی تا پیشرفته امکان استفاده را دارند. از همین رو یکی از اصلی‌ترین انواع دوچرخه موجود در بازار را می‌توان این انواع دوچرخه دانست. از این نوع دوچرخه معمولا برای شروع دوچرخه‌سواری استفاده می‌شود.

دوچرخه شهری

دوچرخه جاده: دوچرخه‌های جاده را می‌توان به عنوان بزرگترین و سرسخت‌ترین انواع دوچرخه موجود در بازار دانست. این دوچرخه‌ها که معمولا برای افراد حرفه‌ای و در مسیر رکاب‌زنی در جاده و به منظور سفر مورد استفاده قرار می‌گیرد، انتخاب‌هایی بزرگ و سنگین وزن هستند. در کوچکترین سایز این دوچرخه، وزن و ابعاد بیشتری نسبت به دیگر انواع دوچرخه مشاهده می‌شود. استفاده از این دوچرخه‌ها برای افراد حرفه‌ای ساده بوده و به راحتی می‌توانند رکاب زدن را با آن تجربه کنند. البته باید به یاد داشته باشید که این دوچرخه‌ها به منظور استفاده دائمی و روزانه ممکن است به دلیل وزن زیاد خود، خسته کننده باشند.

دوچرخه جاده

دوچرخه کوهستان: سومین دسته از انواع دوچرخه‌، دوچرخه‌های کوهستان هستند. انواع دوچرخه کوهستان معمولا در سایز دوچرخه ظریف‌تر از دیگر انواع هستند. از آنجایی که از این دوچرخه‌ها برای استفاده در مسیرهای صعب‌العبور و سخت استفاده می‌شود، معمولا بدنه‌ای سبک داشته که منجر به کاهش وزن نسبت به دیگر انواع دوچرخه می‌شود. از همین رو برای رکاب زنی دائمی مناسب نیستند و ممکن است خسارات بسیاری به آن‌ها وارد شود. با این حال، استفاده از این انواع دوچرخه در کوهستان، مسیر سربالایی و طبیعت، دوچرخه‌سواری را لذت‌بخش و ساده خواهد کرد.

دوچرخه کوهستان
دوچرخه کوهستان مناسب برای مسیرهای سخت

انتخاب سایز مناسب برای لاستیک دوچرخه

سایز لاستیک نیز یکی دیگر از عواملی است که در میزان اندازه و ارتفاع دوچرخه تاثیر دارد. این موضوع که با سایز دوچرخه و تنه آن کاملا متفاوت است، نیاز به داشتن اطلاعات مجزایی دارد. سایز لاستیک با اینکه جزئی از اندازه دوچرخه محسوب نمی‌شود، اما عاملی است که می‌تواند بر روی میزان سلامتی دوچرخه‌سوار تاثیرگذار باشد. از همین رو انتخاب درست سایز لاستیک دوچرخه نیز امری مهم و ضروری است.
لاستیک دوچرخه که اندازه آن معمولا بر اساس اینچ مشخص می‌شود، برای بزرگسالان در سه عدد خلاصه می‌شود. 26، 27.5 و 29 اعدادی هستند که لاستیک دوچرخه ممکن است به خود گرفته و بر اساس آن سنجیده می‌شود. البته لازم به ذکر است که این اعداد در دوچرخه‌های کودکان نیز مشاهده می‌شود و کاربرد دارد.

با این حال، عدد لاستیک دوچرخه برای کودکان استفاده کمتری دارد. زیرا معمولا کودکان رشد سریعی دارند و به سرعت اندازه و تنه دوچرخه برای آن‌ها کوتاه و کم می‌شود. از همین رو نیاز به تعویض بدنه دوچرخه است و با افزایش اندازه لاستیک دوچرخه نمی‌توان آن را برطرف کرد. از همین رو در دوچرخه‌های بزرگسال بیشتر از واژه لاستیک دوچرخه استفاده می‌شود. این اندازه لازم است با میزان توانایی دوچرخه‌سوار و قد او سنجیده شود تا انتخابی درست و متناسب برای دوچرخه‌سوار صورت گیرد. انتخابی که بتواند لذت دوچرخه‌سواری را برای او افزایش داده و سبب استفاده بهتر و مناسب‌تر از دوچرخه بشود.

سایز چرخ
ارتباط شعاع چرخ و سایز دوچرخه

اهمیت استفاده از سایز دوچرخه مناسب برای همه افراد

حال که تمامی این نکات را خواندید و با چگونگی اندازه‌گیری سایز دوچرخه مناسب خود و لیست سایز دوچرخه آشنا شدید، لازم است تا نسبت به اهمیت این موضوع نیز آگاه باشید. اگر می‌خواهید که دوچرخه‌سواری دلچسب و دوست‌داشتنی را برای خود رقم بزنید و بتوانید به راحتی از دوچرخه مورد نظرتان استفاده کنید، سایز دوچرخه متناسب با شما اهمیت بسیاری دارد.
زمانی که سایز نامناسب برای دوچرخه خود انتخاب کنید، ممکن است دوچرخه‌سواری برای شما دشوار شود، آسیب‌های جدی را در حین دوچرخه‌سواری تجربه کنید و سلامتی شما به خطر بیفتد. این موضوع در حین استفاده از دوچرخه بزرگ‌تر از سایز، بیشتر مشاهده می‌شود. حال آن که اگر دوچرخه کوچکی را برای خود انتخاب کنید، ممکن است لذت دوچرخه‌سواری برای شما کم شود و نتوانید به اندازه کافی از ارتفاع داشتن و رکاب زدن استفاده کنید. برخی دیگر از مزایای انتخاب سایز دوچرخه مناسب برای هر فرد عبارت است از:

 1. افزایش میزان لذت دوچرخه‌سواری برای رکاب زننده
 2. تامین ایمنی در حین دوچرخه‌سواری برای دوچرخه‌سوار
 3. افزایش سلامتی دوچرخه‌سوار با توجه به سایز انتخاب شده
 4. عدم نیاز به هزینه کردن دوباره برای خرید مجدد دوچرخه مناسب
 5. کاهش میزان خستگی از دوچرخه‌سواری با انتخاب درست و متناسب

جمع‌بندی

سایز دوچرخه یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در حین استفاده و بهره‌برداری از دوچرخه مطرح می‎‌شود. این موضوع که می‌تواند بر روی خرید دوچرخه تاثیر بسیاری داشته باشد، با راهکارهای مختلفی می‌تواند به نتیجه برسد. در این مقاله و آنچه که گذشت، به دنبال یافتن سایز دوچرخه مناسب بودیم و درباره تمامی نکاتی مرتبط با آن سخن گفتیم. از چیستی و مفهوم سایز دوچرخه گرفته تا بررسی فاکتورهای اصلی برای تعیین سایز دوچرخه را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.
در ادامه به سراغ راهکارهای اصلی یافتن سایز دوچرخه مناسب برای هر فرد رفتیم و در قالب چندین مورد، این راهکارها را بیان کردیم. تنوع راهکاری که به شما کمک کند تا با داشتن هر عددی بتوانید به انتخاب دوچرخه با شماره و سایز درست دست یابید. این موضوع که از اهمیت بالایی برخوردار است، در این مقاله به شکلی کامل و دقیق مورد بررسی قرار گرفت. امید است که تمامی این نکات مطرح شده و موضوعات به شما کمک کند تا بتوانید انتخاب درست و خوبی را برای خود رقم بزنید.

سوالات متداول

بهترین سایز دوچرخه مناسب برای بزرگسالان چیست؟
ممکن است دوچرخه با سایز 26 را بیش از دیگر دوچرخه‌ها شنیده باشید اما این به معنای بهترین بودن آن نیست. بهترین سایز دوچرخه با توجه به هر فرد و اندام او مشخص می‌شود.

موارد تعیین کننده سایز دوچرخه مناسب برای افراد چه هستند؟
قد فرد، طول دست‌ها و پاهای هر فرد، فاصله داخلی پا و مواردی از این قبیل به عنوان مواردی تاثیرگذار بر روی سایز مناسب یک دوچرخه شناخته می‌شوند.

بهترین راهکار رسیدن به سایز دوچرخه مناسب برای هر فرد چه راهی است؟
اگر امکان استفاده از نرم‌افزار معرفی شده را دارید، با استفاده از این نرم‌افزار به سادگی می‌توانید دقیق‌ترین سایز دوچرخه مناسب خود را بیابید.

منابع: bacharkh | irrentcar

پیشنهاد اسباب بازی

5 1 رای
نظر به نوشته
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بازدیدترین
Inline Feedbacks
دیدگاه ها
رسول درفشب

ممنون از اطلاعات مفید شما