یکی از دغدغه‌های والدین برای کودکان انتخاب اسباب بازی مناسب برای اوست. اسباب بازی که علاوه بر ایجاد سرگرمی در کودک باعث رشد خلاقیت و هوش او شود. اما بهترین اسباب بازی فکری کدام است؟

این سوالی است که ذهن بسیاری از والدین را درگیر کرده است. زیرا آنها دوست دارند علاوه بر انتخاب یک اسباب بازی مناسب سن کودک خود که او را سرگرم کند از مفید بودن آن نیز اطمینان داشته باشند تا مبادا این سرگرمی آسیبی را متوجه کودک دلبندشان کند.

برای انتخاب بهترین اسباب بازی فکری کودکان باید با ویژگی یک اسباب بازی فکری خوب آشنا شوید تا بتوانید بهترین اسباب بازی فکری را برای کودک خود انتخاب کنید.

در متن زیر ما قصد داریم به معرفی بهترین اسباب بازی فکری کودکان بپردازیم تا شما بتوانید انتخاب درست و مناسبی برای فرزندان خود داشته باشید.

 

معرفی بهترین اسباب بازی فکری

  • لگو

در بین اسباب بازی‌های فکری امروزه لگو حرف اول را می‌زند. اسباب بازی لگو که سالهای زیادی از تولید آن می‌گذرد توانسته تا امروز محبوبیت خود را بین کودکان حفظ کند.

از فواید لگو علاوه بر بالا بردن هوش و خلاقیت کودک باعث سرگرمی او نیز می‌شود. لگو که از مجموعه‌ای آجر رنگی تشکیل شده است به کودک کمک می‌کند تا با استفاده از ذهن خود و قدرت تخیلش سازه‌های مختلف را بسازد و از به وجود آوردن آن احساس غرور کند.

بازی با اسباب بازی لگو محدودیت سنی ندارد و این بازی برای تمام سنین به صورت مجزا طراحی شده است. برای کودکان زیر سه سال آجرها بزرگتر هستند تا به اشتباه کودک آن را وارد دهانش نکند و آسیبی به او نزند. درباره بازی زو بخوانید.

بهترین اسباب بازی فکری کودکان

بازی لگو علاوه بر فواید زیادی که برای پرورش هوش و خلاقیت کودک دارد تمرکز او را بالا می‌برد و به مهارت‌های حرکتی او کمک می‌کند. بازی با این آجر ها و قرار دادن آن ها بر روی هم باعث تقویت عضلات دست و انگشتان کودک می‌شود.

پس اگر برای تقویت فکر و هوش کودک خود به دنبال اسباب بازی هستید بهترین اسباب بازی فکری کودکان لگو است و در انتخاب آن تردیدی نکنید. درباره انواع هوش گاردنر بخوانید.

 

  • مکعب روبیک 

مکعب روبیک یک اسباب بازی فکری جهانی است و یکی از بهترین اسباب بازی فکری کودکان است. مکعب روبیک در حقیقت یک پازل سه بعدی است که در سال 1974 توسط یک مجسمه ساز مجارستانی ساخته شد. مکعب روبیک تا به امروز پرفروش‌ترین اسباب بازی جهان بوده است. این مکعب دارای 6 رنگ آبی ، قرمز ، زرد ، سفید ، نارنجی و سبز است که باید با حرکت دادن بتوانید هر 6 وجه را به یک رنگ در بیاورید.

مکعب روبیک تمرکز را بالا می‌برد و عملکرد ذهن را بهبود می‌بخشد. مکعب روبیک محدودیت سنی ندارد و تا سالمندان نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. یکی از بهترین اسباب بازی فکری کودکان مکعب روبیک است. درباره اشتباهات تربیت کودک بخوانید.

معرفی بهترین اسباب بازی فکری

 

  • بازی فکری دست چین

در معرفی بهترین اسباب بازی کودک، بازی دست چین است. بازی فکری دست چین یکی دیگر از اسباب بازی‌هایی است که باعث رشد هوش و خلاقیت کودک می‌شود. بازی دست چین دارای ۲۰ عدد لیوان کوچک رنگی، ۲۴ عدد کارت بازی و یک عدد زنگ فلزی است. در این بازی کارت‌ها پشت و رو در وسط به همراه زنگ گذاشته می‌شود و همه باید با سرعت لیوان‌ها را مطابق کارتی که در وسط گذاشته شده است بچینند.

بازی فکری دست چین باعث تقویت دقت و تمرکز، افزایش اعتماد به نفس، کنترل هیجان در کودک می‌شود. بازی فکری دست چین به دو تا چهار نفر نیاز دارد و مناسب کودکان پنج سال به بالاست. بازی فکری دست چین از بهترین اسباب بازی فکری کودکان است. درباره بازی اسم فامیل بخوانید.

 

  • جنگا

جنگا یکی از بهترین اسباب بازی فکری کودکان است که شبیه برج سازی است. در این بازی 54 قطعه چوبی وجود دارد که باید در 18 طبقه سه تایی چیده شود. بعد هر بازیکنی به ترتیب یکی از قطعات چوبی را می‌کشد و بر روی برج می‌گذارد باید این سازه را تا ناپایدارترین حالت حفظ کنید و در نهایت بازیکنی که آخرین قطعه چوبی را بکشد و برج بریزد بازنده است.

جنگا برای افزایش مهارت‌های حرکتی کودک بسیار مناسب است، علاوه بر این تمرکز او را نیز بالا می‌برد. به کودک یاد می‌دهد قبل از هر اقدامی نتیجه نهایی آن را بررسی کند تا بتواند تصمیم درستی بگیرد.

جنگا برای کودکان زیر سه سال مناسب نیست. با انواع تست هوش کودک آشنا شوید.

بازی های فکری کودکانه

  • پازل

پازل یکی از بهترین اسباب بازی‌های فکری است که حتی برای بزرگسالان نیز جذابیت خاصی دارد. با وجود آن که پازل یک بازی قدیمی است اما به اشکال مختلف وجود دارد و با قطعات پلاستیکی و یا حتی وسایل بزرگ‌تر نیز دیده می‌شود به هر حال پازل در هر شکلی باعث رشد هوش کودک می‌شود. قدرت استدلال و هوش تصویری کودک با پازل تقویت می‌شود و باعث بالا بردن تمرکز و توانایی بصری او می‌شود.

پازل‌های مقوایی از تصاویر کوچک با قطعات بزرگ‌، تا تصاویر بزرگ با قطعات کوچک تر تشکیل شده اند که به همین دلیل سخت‌تر و زمان برتر نیز می‌شوند. کودک پس از کامل شدن تصویر احساس غرور و موفقیت می‌کند. درباره آموزش صبر به کودکان بخوانید.

 

  • بازی های تخته ای

یکی از بهترین اسباب بازی‌های فکری بازی‌های تخته‌ای است. بازی ‌های تخته‌ای به صورت گروهی انجام می‌شود که کمک می‌کند علاوه بر بالا بردن هوش و استعداد کودک شما، صبر و شکیبایی را در بازی‌های چند نفره یاد بگیرد. منچ، مار و پله،شطرنج، دوز از بازی‌های تخته‌ای هستند. در میان بازی‌های تخته‌ای شطرنج جایگاه ویژه‌ای دارد که از ورزش هم محسوب می‌شود و سالانه مسابقات زیادی در این زمنیه برگزار می‌شود.

شطرنج یکی از بهترین بازی‌های فکری است که آموزش آن از کودکی باعث افزایش هوش، مهارت استدلال، و بالا بردن قدرت تجسم و پیش بینی کودک می‌شود. شطرنج بازی کردن علاوه بر این که به تمرکز بالایی نیاز دارد به علت این که بازی به صورت دو نفره برگزار می‌شود، مهارت شناخت و ارتباط با عملکرد طرف مقابل و داشتن عکس العمل مناسب را نیز در فرزندتان بالا می‌برد. درباره آموزش رنگ آمیزی به کودکان بخوانید.

 

سخن آخر

این نکته را به یاد داشته باشید که برای خرید بهترین اسباب بازی فکری سن کودک بسیار مهم است. برای خرید اسباب بازی حتماً به سن مناسب درج شده روی بسته آن توجه کنید، زیرا که درگیر کردن کودک با اسباب بازی که مناسب سن او نیست او را سرخورده و گاهی به او آسیب می‌زند. برای انتخاب بهترین اسباب بازی فکری، امیدواریم معرفی بهترین اسباب بازی فکری مفید بوده باشد.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها