هوش مالی کودک| 7 راه تقویت هوش مالی

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چیز باعث می‌شود در شرایط یکسان، برخی از افراد نسبت به بقیه، وضع مالی بهتری داشته باشند. حتی ممکن است این تفاوت بین افرادی که منابع مالی مشابه‌ای هم دارند، مشهود باشد. دلیل اصلی این تفاوت، نگرش و تفکری است که تحت عنوان هوش مالی شناخته می‌شود که پرورش آن از کودکی ممکن است. در ادامه به بررسی هوش مالی کودک و تقویت آن می‌پردازیم. 

هوش مالی چیست؟

امروزه اکثر جوانان یا مشکلات مالی زیادی دارند و یا در مورد آینده‌ی مالی خود تصویر واضحی ندارند. حتی ممکن است اصلا به آن فکر هم نکنند. اگرچه روزانه 8 ساعت کار می‌کنند؛ تقریبا هیچ پس اندازی ندارند و مدام بین طرح‌های اعتباری و وام‌ها جابه‌جا می‌شوند. 

از سوی دیگر، تعداد اندکی از جوانان، با اینکه در مشاغلی مانند گروه اول کار می‌کنند، هر ماه مقداری از حقوق‌شان را پس انداز می‌کنند و ضمن توسعه‌ی فردی، شغل خود را نیز توسعه می‌دهند یا برای راه اندازی شغلی دیگر برنامه می‌چینند. 

 تفاوت بین این دو گروهی که اشاره شد، در تصوری است که راجع به مدیریت امور مالی و چگونگی شکل گیری هوش مالی کودک نهفته است. در واقع این تصورها و باورهای ذهنی افراد است که شرایط مالی آن‌ها را کمک می‌کند و اولین ابزار لازم برای پولدار شدن، داشتن هوش مالی است.

اگرچه یادگیری نحوه مدیریت منابع مالی در هر سنی ممکن است، اما معمولاً بهتر است فرآیند یادگیری مهارت‌های مالی را از سنین پایین شروع کنند. یادگیری مدیریت امور مالی از سنین پایین نه تنها این فرایند را سرگرم کننده‌تر می‌کند بلکه به دلیل عدم وجود فشار مالی در مراحل اولیه زندگی نیز هیجان‌انگیزتر خواهد بود.

چرا باید هوش مالی کودک خود را تقویت کنیم؟

تقویت هوش مالی کودک و قرار گرفتن کودک در معرض سواد مالی از سنین پایین به دلایل مختلف بسیار ضروری است. یکی از مهم‌ترین دلایل این است که کودک می‌تواند ضمن تقویت هوش مالی، شانس آن را داشته باشد که بتواند از زودتر از هم‌سن و سالانش منابع مالی‌اش را مدیریت کند. در این صورت، می‌تواند در بزرگسالی از نظر مالی موقعیت بهتری داشته باشد. 

پس انداز کردن

چگونه مهارت‌های مالی را به کودکان آموزش دهیم؟

چندین روش مختلف برای آموزش مهارت‌های مالی به کودکان وجود دارد که در این مطلب به بررسی چند مورد کاربردی و مهم‌تر می‌پردازیم.

پس انداز کردن

ایجاد تغییر در عادت‌ها در کودکان به مراتب راحت‌تر از ایجاد تغییر در عادت‌های بزرگسالان است. کودک کوچکی که دائماً تشویق می‌شود بخشی از پول ناهارش را ذخیره کند، یا بخشی از پول تو جیبی ماهانه‌ای که از والدینش را می‌گیرد، پس انداز کند، بدون اینکه نیاز مالی داشته باشد، به راحتی به پس انداز کردن و برنامه ریزی برای مدیریت منابع مالی‌اش عادت می‌کند. 

بسیاری از جوانان با محدودیت‌های مالی روبرو هستند. یکی از دلایل این امر این است که آن‌ها در کودکی در با فرهنگ پس انداز آشنا نشده‌اند و این کار را تمرین نکرده‌اند.

یک صندوق پس انداز شیک یا قلک بخرید. حتی می‌توانید یک حساب پس انداز مخصوص کودکان باز کنید. سپس کودک خود را تشویق کنید تا در بازه‌های زمانی معین، مقداری از پولش را پس انداز کند. نیازی نیست از ابتدا مبالغ بالایی را تعیین کنید. مهم نیست چه مقدار پول ذخیره می‌شود، مهم این است پس انداز کردن به عنوان یک عادت در کودک شما نهادینه شود تا هوش مالی کودک شما نیز تقویت گردد. 

در پایان یک سال تحصیلی، به آن‌ها کمک کنید تا قلک های خود را باز کنند و بگذارید ببینند نظم و انضباط آن‌ها چه چیزی برایشان به ارمغان آورده است. راستی، پاداش و جایزه را فراموش نکنید! تشویق کودک باعث افزایش انگیزه او برای ادامه‌ی مسیر می‌شود.

ارزش پس انداز کردن

اولویت بندی

به فرزندان خود کمک کنید تا بفهمند اولویت بندی به چه معناست. به کودک خود بگویید هنگام خریدن یا هزینه کردن برای چیزی، این سوالات را باید از خودش بپرسد: 

  • آیا الان می‌توانم هزینه‌ی آن را بپردازم؟
  • آیا در حال حاضر به آن احتیاج دارم؟
  • آیا نیاز من به آن اورژانسی است؟

سپس به او بگویید در صورتی که جوابش به این سوالات منفی است، بدین معناست که آن وسیله در اولویت قرار نمی‌گیرد.

به فرزند خود بیاموزید که در سنین پایین بداند که نداشتن چیزهایی که سایر بچه ها دارند، نشان نمی‌دهد که او شایستگی‌های لازم را ندارد و با بقیه فرق دارد. 

هنر نه گفتن

نه گفتن یکی از مهم‌ترین مواردی است که برای تقویت هوش مالی کودک، لازم است آن را فرا بگیرد. به کودک خود بیاموزید که مردم همیشه آنچه را که می‌خواهند بلافاصله همانطور که می‌خواهند به دست نمی‌آورند و به همین دلیل قرار نیست خواسته‌های او نیز بدون درنگ و به بهترین نحو برآورده شوند. به کودک یاد بدهید توان شنیدن نه و گفتن آن را داشته باشد. 

شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا دلیل اینکه چرا فوراً خواسته‌های کودک به او داده نمی‌شود را بدون آسیب رساندن به احساساتش به او توضیح دهید. 

تقویت هوش مالی کودک

ترجیح کیفیت بر کمیت

کودک شما باید بداند که همیشه ارزان‌تر به معنای بهتر نیست. در مورد خرید اقلام، ارزش بلند مدت باید بیش از هزینه در نظر گرفته شود. به جای خرید اقلام ارزان قیمت و با کیفیت پایین، همیشه بهتر است اقلام با ارزش را خریداری کنند حتی اگر هزینه آن‌ها کمی بیشتر باشد. با توجه به اجناس باکیفیت ماندگاری بیشتری دارند، در دراز مدت پول بیشتری ذخیره می‌کنند.

به کودکان خود یاد بدهید که با وجود هزینه‌ی بیشتر، همیشه سمت ارزشمندتر را انتخاب کنند.


سرمایه گذاری کردن

آموزش ارزش کتاب به کودک بر روی دسته ای از اسباب بازی ها و برچسب های فانتزی یکی از کارهایی است که والدین  باید بیشتر انجام دهند. بچه ها باید یاد بگیرند که خودشان روی آموزش خود سرمایه گذاری کنند.

وقتی از سر کنجکاوی سوالی از شما می‌پرسند، آن‌ها را تشویق و راهنمایی کنید تا در اینترنت، تحت نظارت شما، به دنبال پاسخ سوال‌شان باشند. با این روش، آن‌ها به مرور یاد می‌گیرند که چگونه خود را آموزش دهند که این یک ویژگی اساسی است که اکثر افراد موفق از آن برخوردارند. 

در حالی به نظر می‌رسد شما باید کودک را فقط خوشحال کنید، شما باید علاوه بر این کار، کودک را به مرور با بزرگسالی آشنا کرده و سرمایه گذاری که از اصلی‌ترین موارد هوش مالی است را به کودک خود آموزش دهید. 

ارزش آموزش سرمایه گذاری به کودکان

بودجه بندی و پایبندی به آن

شیوه زندگی هر پدر و مادری باید با در نظر گرفتن بودجه در دسترس آن‌ها،  در نظر گرفته شود. اگر هنوز خودتان با بودجه بندی و تصمیم گیری براساس آن آشنا نیستید، حتما آن را فرا بگیرید که برای تقویت هوش مالی کودک خود به آن نیاز دارید.

اولین چیزی که در بودجه بندی باید به فرزندان خود بیاموزید این است که هنگام مسافرت، معاشرت با دوستان، خرید و ... باید ابتدا از خود بپرسند  که 'بودجه‌ی من برای این کار چقدر است؟'

اگر فرزندان شما چیزی را تقاضا می‌کنند که در حال حاضر برای آن بودجه ندارید، باید توضیح دهید که چرا نمی‌توانید آن را تهیه کنید، تا به مرور این سوال و برنامه ریزی بر اساس بودجه، به بخشی از کودک شما تبدیل شود. کودک شما باید بدانند که یا باید یک نیاز مبرم باشد تا سریع تهیه شود، یا یک خرید برنامه ریزی شده با بودجه ای که قبلاً تخصیص داده شده است! 

با استفاده از این تکنیک، به مرور فرزندان شما خواهند آموخت که خریدها نباید هیجانی باشد تا بتوانند در بزرگسالی، از آینده مالی خود مراقبت به نحو احسن مراقبت کنند.

قناعت

یکی از دلایلی که موجب می‌شود کودکان حتی قبل از آشنایی با مسائل مالی، خوشحال نباشند، عدم رضایت از دارایی‌هایشان است.

یاد دادن قناعت به کودکان ضمن تقویت سواد مالی کودک، او را از تلاش کردن برای بدست آوردن یک زندگی بیشتر از توانش باز می‌دارد. اگرچه تحسین و تمایل به چیزهایی که دیگران ندارند، مطلوب نیست، اما کودک باید قبل از هرگونه خرید برآورد درستی از آمادگی مالی خودش داشته باشد. به فرزندان خود بیاموزید که اگر چیزی را می‌خواهند که در حال حاضر قادر به پرداخت هزینه‌ی آن نیستند، می‌توانند منتظر بمانند تا زمانی که آمادگی مالی لازم را داشته باشند. 

به کودک خود بیاموزید که وقتی چیزهایی به او داده می‌شود، سپاسگزار باشد.

قدردانی واجب است. قدردان بودن باعث می‌شود افراد احساس بهتری داشته و تمایل بیشتری برای کمک به افراد دیگر داشته باشند.

بازی‌های تقویت کننده هوش مالی کودک

یکی از راه‌های آموزش سرمایه گذاری از سنین پایین، انجام بازی‌های مرتبط با سرمایه گذاری است. یکی از این بازی‌ها، بازی رومیزی معروف و قدیمی منوپولی است که علاوه بر آموزش سرمایه گذاری، بسیار جذاب نیز است. برای مشاهده این بازی و سایر بازی‌های رومیزی فکری مناسب کودکان اینجا را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید قواعد و جزئیات بیشتر بازی مونوپولی را از این مقاله مطالعه کنید. 

شطرنج همچنین می‌تواند توانایی آن‌ها را در آینده نگری افزایش دهد تا بتوانند در بزرگسالی تصمیمات قاطع‌تر و حساب شده‌تری بگیرند. 

بازی مونوپولی

نکات پایانی مقاله

به طور خلاصه، مدیریت مالی یک تعهد مادام العمر است و به همین ترتیب، شخصیتی است که با گذشت زمان ساخته می‌شود. به همین دلیل، ضروری است که کودکان را از همان سنین اولیه مدیریت مالی آشنا کرده و با آموزش مهارت‌های مالی، هوش مالی کودک را پرورش دهیم. 

کودکان منضبط و دارای سواد مالی، به نوبه خود، در بزرگسالی خود کنترلی بیشتری دارند که منجر بهتر مدیریت کردن مالی‌شان می‌شود.

خیلی ممنونم که تا پایان ما را همراهی کردید. امیدوارم از این پست لذت برده باشید و پاسخ سوالات خود را گرفته باشید. لطفاً در صورت تمایل، سایر روش‌های مفیدی را که می‌دانید، در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد اسباب بازی

منابع مورد استفاده:

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها