بازی هفت سنگ یک بازی اصیل ایرانی با مزایای بسیار برای کودکان است، اینبار هویو به سراغ قوانین و مزایای این بازی برای کودکان رفته است.

۷ مزیت بازی هفت سنگ| قوانین و آموزش بازی

بسیاری از کودکان امروز، با بازی‌های نوستالوژی و قدیمی گذشته آشنایی ندارند و آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسند. معمولا کودکان امروز بیشتر از هرچیزی با وسایل الکترونیکی و بازی‌های تک نفره خو گرفته‌اند و بازی‌های تحرکی و پر شور و نشاط را از یاد برده‌اند. البته شرایط زندگی کنونی و کوچک شدن خانه‌ها نیز در این موضوع اثرگذار بوده‌اند اما والدین نباید از این بازی‌ها غافل شوند. لازم است تا والدین شرایط این بازی‌ها را فراهم کنند و به یادآوری این بازی‌های هیجان انگیز برای کودکان خود بپردازند.

استفاده از این بازی‌ها علاوه بر داشتن احساس نوستالوژی همراه با خود، سبب می‌شود تا کودکان رشدهای بسیاری را نیز تجربه کنند و از مزایای این بازی‌ها بهره ببرند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مجال، این بازی را به عنوان یکی از بازی‌های مناسب برای کودکان معرفی کنیم. امید است در ادامه همراه ما باشید و بتوانید با استفاده از این مقاله، درباره این بازی اطلاعاتی را کسب کنید.

آموزش بازی هفت سنگ

بازی هفت سنگ، بازی بسیار ساده‌ای است که همه و از هر رنج سنی می‌توانند در آن شرکت داشته باشند. این بازی با چیده شدن هفت عدد سنگ بر روی یکدیگر شکل می‌گیرد. در این بازی، افراد دو تیم می‌شوند. در مرحله اول یک تیم نگهبان سنگ‌ها هستند و تیم دیگر باید پشت توپ بایستند و با توپ و از فاصله مشخص شده، به سنگ‌ها ضربه بزنند. هر تیم 3 بار نوبت پرتاب توپ را دارد. در صورتی که در یکی از پرتاب‌ها، توپ به سنگ‌ها برخورد کند و سنگ‌ها بریزند، تیم زننده ضربه باید متفرق شوند و فرار کنند.

تیم نگهبان سنگ‌ها، باید با توپ افراد تیم دیگر را دنبال کنند و به آن‌ها ضربه بزنند و در این بین، تیم ضربه زننده نیز لازم است تا تلاش کنند و سنگ‌ها را بر روی یکدیگر بچینند. در این بین، هر فردی که با توپ برخود کند، از بازی خارج می‌شود. این مراحل آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا تمامی افراد تیم ضربه زننده با ضربه توپ از بازی خارج شوند یا اینکه این تیم بتوانند سنگ‌ها را بر روی یکدیگر بچینند.

قوانین بازی هفت سنگ

باید به یاد داشته باشید این بازی نیز مانند تمامی بازی‌های دیگر قوانین مخصوص به خودی را دارد. قوانینی که البته در محیط‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد و افراد و اقوام مختلف به اشکال مختلفی آن‌ها را در بازی خود به اجرا دربیاورند.

 1. تعداد افراد این بازی، بهتر است بین 4 تا 16 نفر باشد. البته با بیشتر از این تعداد نیز می‌توان بازی را آغاز کرد.
 2. سن افراد باید بالای هشت سال باشد تا بتوانند قدرت نشانه گیری و هماهنگی بین چشم و دست خود را در بازی به کار گیرند. البته این بازه سنی را انتهایی نیست و هر فردی که توانایی دویدن را داشته باشد، می‌تواند در آن شرکت کند.
 3. فاصله ضربه زدن تا سنگ، بهتر است بین 4 تا 7 متر باشد. البته ممکن است در صورتی که تمامی افراد سن کمی داشته باشند، این فاصله کمتر نیز بشود.
 4. یکی از قوانین هیجان انگیز این بازی، قائم کردن توپ در زیر لباس است! تمامی افراد تیم نگهبان، باید دست‌های خود را زیر لباس ببرند تا مشخص نباشد که توپ در دستان چه کسی است.
 5. برای این بازی لازم است تا از هفت سنگ تخت استفاده شود که امکان چیده شدن آن‌ها بر روی یکدیگر وجود داشته باشد.
 6. بهتر است در حین ضربه زدن به سنگ‌ها کمترین تعداد سنگ بیفتد تا چیده شدن آن‌ها برای تیم ضربه زننده راحت‌تر و ساده ترباشد.
 7. بازی در شرایطی تمام می‌شود که یا سنگ‌ها به طور کامل چیده شود و یا تمامی بازیکنان نیم تیم ضربه زننده از بازی کنار روند.
 8. هر تیمی که در مرحله قبل برنده بازی باشد، در دور بعدی به عنوان تیم ضربه زننده در بازی شرکت خواهد کرد.

تاریخچه بازی هفت سنگ

بازی هفت سنگ یک بازی کاملا ایرانی است که از سال‌های بسیار پیشین در بین ایرانیان رواج داشته است. این بازی تنها مخصوص کودکان نیست و در بسیاری از موارد بزرگسالان نیز از آن بهره می‌برند. با مشاهده برخی منابع و کتاب‌های قدیمی می‌توان دریافت که این بازی ریشه بسیار طولانی در ایران باستان دارد. البته زمان دقیقی برای تولد و حضور این بازی در دنیای بازی‌های ایرانی وجود ندارد.

به هرحال، نکته مهم درباره این بازی، اصالت آن است که با فرهنگ و جامعه ایران شکل گرفته است و متناسب با آن بوده است. بازی که توانسته است در بین تمام اقوام ایرانی جایگاه خود را پیدا کند و از پرطرفدارترین بازی‌های ایرانی لقب بگیرد.

مزایای بازی هفت سنگ

ممکن است به نظر برسد که بازی هفت سنگ تنها یک بازی و سرگرمی است اما باید بدانید که در دنیای کودکان هیچ بازی، تنها یک سرگرمی نیست! در دنیای کودکان بازی‌ها مفاهیم و معناهای بسیاری دارند. کودکان برای بازی‌ها تفسیر دارند و با تفسیر خود بازی‌ها را تعریف می‌کنند. به همین دلیل، تمامی بازی‌های دنیای کودکان مزایای بسیاری دارند. به برخی از مزایای بازی هفت سنگ در ادامه اشاراتی را خواهیم داشت:

 1. همکاری و هم‌فکری تیمی
 2. مسئولیت پذیری در اجتماع و تیم
 3. تمرکز داشتن بر روی بازی
 4. تمرین سرعت و دویدن در حین بازی
 5. تلاش برای مبارزه و پیروز میدان شدن
 6. هماهنگی چشم و دست
 7. بالا بردن قدرت تصمیم گیری در کودکان
 8. برون ریزی هیجانات و تنظیم هیجانی

بازی قدیمی هفت سنگ

اگر کمی به کودکی خود برگردید، بازی‌های بسیاری بودند در آن دوران که بسیار جذاب و دوست داشتنی بودند؛ بازی‌هایی که این روزها کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و کمتر به آن‌ها توجه می‌شود. یکی از این بازی‌های جذاب و دوست داشتنی که مزایای بسیاری برای کودکان دارد، بازی هفت سنگ است. بازی کاملا ایرانی که برای بسیاری از ما خاطرات بسیاری را زنده می‌کند. این بازی هیجان انگیز، قوانین و مراحل مخصوص به خود را دارد. در صورتی که با این بازی آشنا نیستید یا قوانین آن را از یاد برده‌اید، در این مقاله به طور کامل به این موضوع پرداختیم. 

هویو مرجع تخصصی بازی و سرگرمی

 مزایایی که کودک با استفاده از آن‌ها می‌تواند شرایط بسیار مناسبی را برای خود فراهم کند تا برون ریزی هیجانی را داشته باشد. اگر به دنبال بازی پر شور و نشاطی برای کودک خود هستید تا در طی آن، بازی گروهی را نیز تمرین کند، خواندن این مقاله می‌تواند شما را در رسیدن به این هدف یاری نماید. امید است با خواندن این مقاله، بتوانید بازی خوب و جذابی را با کودک خود تجربه کنید و خاطرات هیجان انگیزی را برای او بسازید.

پیشنهاد اسباب بازی

5 1 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها