هماهنگی بین چشم و دست در کودک بر یادگیری بسیاری از مهارت‌ها در کودکان اثرگذار است. با انجام بازی های مرتبط می توان این هماهنگی را در کودک بالا برد.

۲۵ بازی آسان برای تقویت هماهنگی بین چشم دست کودک

مهارت‌های نوزاد در بدو تولد، بسیار ابتدایی و محدود است. این مهارت‌ها و توانایی‌ها به مرور و تغییرات سنی نوزاد، بهبود می‌یابد و رشد می‌کند. رشد جسمی نوزادان، همراه با رشد روانی و شناختی همراه است و کودک در سنین مختلف، مهارت‌های مختلفی را آموزش می‌بیند. مهارت‌هایی که در صورت همکاری خانواده و والدین می‌تواند سرعت بیشتری پیدا کند و کودک ماهرتری را تربیت کند.

یکی از نکاتی که بر یادگیری بسیاری از مهارت‌ها در کودکان اثرگذار است، هماهنگی بین چشم و دست در کودک است. هنگام تولد، کودک توانایی کنترل این موضوع را ندارد. موضوعی که در ابتدا و بدو تولد کاملا طبیعی است. این موضوع نیز مانند تمام دیگر موضوعات، به مرور و با بزرگ‌شدن نوزاد تغییراتی را پیدا می‌کند و وضعیت بهتری را به دست می‌آورد. در این مقاله قصد داریم تا این موضوع و اهمیت آن را مورد بررسی قرار دهیم و در ادامه به روش‌ها و بازی‌هایی بپردازیم که با استفاده از آن‌ها می‌توان وضعیت این موضوع را در کودک بهبود داد.

تعریف هماهنگی چشم و دست

هنگامی که صحبت از هماهنگی چشم و دست در کودکان می‌شود، باید به دنبال فعالیت‌هایی باشیم که بتوانیم این هماهنگی را در آن مشاهده کنیم. هماهنگی بین چشم و دست در فعالیت‌هایی که لازم است به طور هم‌زمان از چشم و دست استفاده شود، دیده می‌شود. بسیاری از بازی‌ها، غذا خوردن، برداشتن و بلندکردن اشیا، تشخیص اشیا از بین اشیا دیگر و قیچی و مداد و انگشتان برخی از این موارد هستند.

در واقع هماهنگی بین دست و چشم زمانی رخ می‌دهد که کودک بتواند میان چیزهایی که می‌بیند و حرکات دست خود توازن خوبی را برقرار نماید. به همین دلیل این موضوع برای رشد شناختی و جسمانی کودک از اهمیت بسیاری برخوردار است. 

فعالیت های هماهنگ کننده چشم و دست
هماهنگی بین چشم و دست در فعالیت‌هایی که لازم است به طور هم‌زمان از چشم و دست استفاده شود، دیده می‌شود.

نحوه آموزش هماهنگی چشم و دست

 هماهنگی چشم و دست از نکات مهمی است که می‌تواند با آموزش‌ دادن به کودکان رشد سریع‌تر و بهتری را در پیش داشته باشد. به همین دلیل لازم است تا برای کودکان خود شرایطی را فراهم کنید تا بتوانند این هماهنگی را به خوبی یاد بگیرند. این موضوع را لازم است از سنین پایین پیگیری نمایید. مهم‌ترین نکته برای آموزش هماهنگی بین دست و چشم، آزاد گذاشتن کودک برای انجام کارها و کمک به او در رسیدن به این هماهنگی است. لازم است صبر و حوصله به خرج دهید و کودک را در این مسیر همراهی نمایید.

مثلا از سن یک تا دوسالگی لازم است به کودک اجازه داده شود تا خودش غذا بخورد. به دست گرفتن قاشق غذا و تمرین به دهان بردن قاشق از ابتدایی‌ترین روش‌هایی است که کودک را برای رسیدن به هماهنگی بین دست و چشم کمک می‌کند.

لباس پوشیدن، بستن بند کفش، شانه کردن مو و تمرین این موضوعات از دیگر این روش‌ها است. به طور کلی محول کردن وظایفی سبک و در حد کودک که لازم باشد در آن‌ها کودک از دست و چشم خود هم‌زمان استفاده کند، می‌تواند این موضوع را برای کودک آسان کند و آن را به کودک آموزش دهد.

دیگر کاری که می‌تواند هماهنگی دست و چشم را به کودک آموزش دهد، استفاده از برخی بازی‌ها است. بازی‌های بسیاری هستند که برای کودک حکم تمرین برای آموزش هماهنگی بین چشم و دست را دارند. در ادامه به برخی از این بازی‌ها خواهیم پرداخت. 

برای افزایش هماهنگی چشم دست کودک باید خودش غذا بخورد
به دست گرفتن قاشق غذا و تمرین به دهان بردن قاشق از ابتدایی‌ترین روش‌هایی است که کودک را برای رسیدن به هماهنگی بین دست و چشم کمک می‌کند.

معرفی بازی برای تقویت هماهنگی چشم و دست

حال که با مفهوم هماهنگی بین چشم و دست کودک و نحوه آموزش آن آشنا شدید، لازم است تا بازی‌هایی را بیان کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توان وضعیت هماهنگی بین چشم و دست کودک را افزایش داد. در این بین، بازی‌های بسیاری هستند که کودک می‌تواند با استفاده از آن‌ها، این هماهنگی و مهارت را تمرین کند. برخی از این بازی‌ها عبارت‌اند از:

 1. بازی با توپ، پرتاب کردن و گرفتن توپ
 2. باغبانی و گل‌کاری
 3. استفاده از بازی نخ و مهره
 4. مبارزه با بالشت
 5. بولینگ و انداختن توپ
 6. ساخت پازل (برای مطالعه راهنمای انتخاب پازل مناسب کودک این مقاله را مطالعه کنید)
 7. شن‌بازی و ساخت قلعه ( برای مشاهده ویدئو آموزش ساخت شن جادویی در خانه این مقاله را مشاهده کنید)
 8. ساخت کاردستی و کاغذدیواری
 9. طناب زدن
 10. دوچرخه سواری
 11. نقاشی و طراحی
 12. استفاده از تخته سیاه و گچ
 13. نقاشی انگشتی
 14. فوتبال و والیبال
 15. بازی دارت
 16. قلاب و ماهیگیری
 17. پرتاب حلقه
 18. دومینو
 19. پینگ پنگ
 20. رنگ آمیزی اشکال
 21. تیراندازی با تفنگ پلاستیکی
 22. یک قل و دو قل
 23. مازها
 24. بازی با لگو
 25. حمل تخم مرغ با قاشق

البته گفتنی است که هریک از این بازی‌ها باید متناسب با سن کودک شما انجام گیرد. لازم است تا با شناخت این بازی‌ها و پیدا کردن گزینه‌های مناسب با سن کودک خود، این بازی‌ها را با کودکتان انجام دهید.

بازی برای افزایش هماهنگی چشم دست
بازی‌های بسیاری هستند که کودک می‌تواند با استفاده از آن‌ها، این هماهنگی و مهارت را تمرین کند.

نکات پایانی مقاله

اگر مقاله را تا به اینجا همراه ما بوده باشید، اکنون به خوبی می‌دانید که هماهنگی بین چشم و دست به چه مقدار برای کودکان اهمیت دارد. موضوعی بسیار مهم که می‌تواند برای آینده کودکان بسیار سرنوشت ساز باشد. به همین دلیل لازم است تا پیش از آن که این موضوع دیر شود و به تعویق بیفتد، فکری اساسی برای این موضوع صورت گیرد.

به همین دلیل در این مقاله تلاش کردیم تا در ابتدا این موضوع و اهمیت آن را مورد بررسی قرار دهیم و پس از آن، به دنبال راهکارهایی باشیم تا با استفاده از آن، بتوان این موضوع را در کودک افزایش داد و به شرایط بهتری رساند. رشد و افزایشی که می‌تواند با استفاده از دادن استقلال بیشتر به کودک و استفاده از بازی‌ها صورت پذیرد. به همین دلیل در صورتی که این موضوع یکی از دغدغه‌های شما برای تربیت کودک و رشد شناختی فرزندتان است، این مقاله انتخاب خوبی برای شما است.

امید است تا به اینجای مقاله ما را همراهی کرده باشید و اکنون بتوانید با استفاده از هریک از این بازی‌ها متناسب با سن کودکتان، این رشد را در کودک خود به وجود بیاورید. رشدی که بتواند کودکی توانمند و سالم را برای شما به ارمغان بیاورد و سلامت بیشتر کودک شما را در آینده تامین نماید.

توپ بازی برای افزایش هماهنگی چشم و دست کودک

پیشنهاد اسباب بازی

منابع مورد استفاده:

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها