وقتی کودکتان دو ساله شود، تقریباً هر ماه شاهد تغییرات بزرگی در او خواهید بود. دانستن این تغییرات برای والدین می‌تواند راهنمای تربیت بهتر فرزند باشد

ویژگی کودکان در دو سالگی| همه آنچه والدین باید بدانند

وقتی کودکتان دو ساله شود، تقریباً هر ماه شاهد تغییرات بزرگی در او خواهید بود. حالا او می‌تواند تا حدی مستقل باشد و محیط اطراف خودش را کنترل کند. او در این سن تمایل دارد که کارهایی را بدون کمک شما انجام دهد و از این وضعیت لذت می‌برد.

دو سالگی کودک مثل همه‌ی سنین دیگر مهم است و همه‌ی کسانی که با یک کودک دو ساله در تعامل هستند، در صورتی می‌توانند رابطه‌ی خوب و سالمی با او برقرار کنند که ویژگی‌های جسمی و روانی‌اش را بشناسند و آگاه باشند که در دنیای او چه می‌گذرد.

در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا به چند ویژگی کودک دو ساله بپردازیم؛ ویژگی‌هایی مهم و تأثیرگذار که اگر به آن‌ها توجه نشود، رشد کودک دچار اختلال می‌شود و نمی‌تواند این بازه‌ی سنی را در شرایطی سالم و استاندارد پشت‌سر بگذارد.

رشد جسمی

کودک دو ساله‌ی شما تمایل دارد که مهارت‌های حرکتی در حال شکوفایی‌اش را به نمایش بگذارد. اگر زمانی که در حال دویدن، بالا کشیدن از چیزها، پرت کردن چیزها یا ضربه زدن است، بادقت او را زیرنظر داشته باشید، می‌بینید که بین دو تا سه سالگی، چه تغییرات قابل‌توجهی را در فعالیت‌های بدنی‌ و رشد جسمی اش تجربه می‌کند.

کودکان دو ساله تسلط بیشتری بر حرکات دست‌ها و انگشت‌ها دارند و این نشان می‌دهد که در حال پرورش مهارت‌های حرکتی ظریفشان هستند. در این سن شما می‌توانید از فرزندتان انتظار داشته باشید که یک مداد را در دست بگیرد و بر روی کاغذ خط و دایره بکشد.

نقاط عطف رشد جسمی کودک دو ساله

 • مهارت‌های حرکتی برجسته: وقتی عضلات کودک دو ساله رشد کنند، او قادر خواهد بود که از مبل و صندلی بالا برود، یک توپ را شوت کند و مسافت‌های کوتاهی را بدود.
 • مهارت‌های حرکتی ظریف: بیشتر کودکان دو ساله می‌توانند روی کاغذ خط‌خطی کنند، نقاشی بکشند و حداقل چهار مکعب را روی همدیگر قرار بدهند.
 • تغییرات قابل‌توجه: کودک دو ساله شروع می‌کند به راه رفتن شبیه به یک بزرگسال. در این سن او قادر است بدون این‌که بیافتد در کنار شما قدم بردارد و با کمکی جزئی از پله‌ها بالا برود.
مهارت های جسمی و حرکتی کودک دو ساله
کودکان دو ساله تسلط بیشتری بر حرکات دست‌ها و انگشت‌ها دارند و این نشان می‌دهد که در حال پرورش مهارت‌های حرکتی ظریفشان هستند.

رشد عاطفی

دو سالگی آغاز بدخلقی است. در این سن است که کودک شروع می‌کند به یادگیری بیان احساساتش وقتی که خسته، عصبانی و غمگین است.

از آنجایی که کودک دو ساله آن‌قدری در مهارت‌های زبانی پیشرفت نکرده است که به‌راحتی بگوید: «من عصبانی‌ام» یا «من احساس تنهایی می‌کنم.»، این هیجانات را به صورت عملی نشان می‌دهد. تعجب نکنید وقتی که فرزندتان خودش را زمین می‌اندازد و جیغ می‌کشد. این رفتارها بخشی سالم از فرایند رشد او هستند.

نقاط عطف رشد عاطفی کودک دو ساله

 • نشان دادن طیف وسیع احساسات، از غم گرفته تا خشم.
 • تجربه‌ی خوب احساسی موقع کمک کردن به شما برای لباس پوشاندن به خودش یا انجام کارها به‌صورت مستقل.
 • تغییرات خلقی گاه‌به‌گاه که نشان می‌دهند کودک درحال تلاش برای کنترل احساسات، اعمال و واکنش‌هایش است.

برای مطالعه بیشتر رشد عاطفی در کودکان اینجا را مطالعه کنید.

مهارت های عاطفی کودک دو ساله
دو سالگی آغاز بدخلقی است. در این سن است که کودک شروع می‌کند به یادگیری بیان احساساتش وقتی که خسته، عصبانی و غمگین است.

رشد اجتماعی

بیشتر کودکان دو ساله به‌صورت طبیعی خودمحور هستند و این به این معنی است که نمی‌توانند درک کنند دیگران دارای احساسات، دغدغه‌ها و افکار خودشان هستند. آن‌ها تصور می‌کنند که دنیا حول محور آن‌ها می‌چرخد و همه باید در هر لحظه نیازهای‌شان را برطرف کنند.

پس تعجب نکنید اگر فرزند دوساله‌تان آماده‌ی یک بازی اخلاق‌مدارانه با کودکان دیگر نیست. رشد اجتماعی او هنوز کامل نشده است و احتمالاً ترجیح می‌دهد در کنار دیگر کودکان بازی کند نه مقابل آن‌ها.

اما در همین مرحله هم کودکان دو ساله دوست دارند که در اطراف دیگران باشند و این بهترین فرصت برای آن‌هاست تا کم‌کم مهارت های اجتماعی را یاد بگیردند.

نقاط عطف رشد اجتماعی کودک دو ساله

 • تقلید کردن از کلمات و رفتارهای دیگران و تلاش برای همدلی و آرام کردن یک کودک دیگر، به‌شیوه‌ای که شما او را آرام می‌کنید.
 • تمایل به بازی‌های نمایشی و وانمودی.
 • رفتارهای نامناسب و پرخاشگرانه برای تجربه‌ی نتیجه‌ی آن‌ها.

برای آشنایی بیشتر با رشد اجتماعی در کودکان می‌توانید اینجا را مطالعه کنید.

رشد اجتماعی کودک دو ساله
پس تعجب نکنید اگر فرزند دوساله‌تان آماده‌ی یک بازی اخلاق‌مدارانه با کودکان دیگر نیست. رشد اجتماعی او هنوز کامل نشده است و احتمالاً ترجیح می‌دهد در کنار دیگر کودکان بازی کند نه مقابل آن‌ها.

رشد شناختی

در سن دو سالگی ، کودک نوپای‌تان بازی‌های تخیلی‌ای را خلق می‌کند و چند فعالیت را با هم ترکیب می‌کند تا آن‌ها را پیچیده‌تر کند. چون او دیگر مثل قبل علاقه‌ای به بازی کردن با یک اسباب‌بازی و رفتن به سراغ اسباب‌بازی دیگر را ندارد.

این‌ها همه نشانه‌هایی از رشد شناختی کودک هستند؛ کودکی که حالا ذهنش شروع کرده است به شناخت روابط بین چیزها و ایده‌ها.

برای درک بهتر ابعاد رشد شناختی و تغییر و تحولات آن در کودکان این مقاله را مطالعه کنید.

رشد شناختی کودک دو ساله
در سن دو سالگی ، کودک نوپای‌تان بازی‌های تخیلی‌ای را خلق می‌کند و چند فعالیت را با هم ترکیب می‌کند تا آن‌ها را پیچیده‌تر کند

گفتار و زبان

رشد کودکان مختلف متفاوت است اما اکثر کودکان نوپا حداقل پنجاه کلمه را بلدند. اگرچه مهارت‌های زبانی کودکان پسر با سرعت کمتری رشد می‌کنند اما قبل از تولد سه‌سالگی، بیشتر دوساله‌ها می‌توانند سه کلمه را در یک جمله، پشت‌سر همدیگر بیاورند.

می‌توانید تمام نکات مربوط به حرف زدن کودکان را در این مقاله مطالعه کنید

زبان و گفتار کودک دو ساله
رشد کودکان مختلف متفاوت است اما اکثر کودکان نوپا حداقل پنجاه کلمه را بلدند.

بازی

دو سالگی زمانی است برای کاوش کردن، تجربه کردن و فهمیدن این‌که چیزهای مختلف چطور کار می‌کنند. همه‌ی این‌ها در طول زمان بازی اتفاق می‌افتند و به همین دلیل بهترین کاری که شما به‌عنوان یک والد می‌توانید برای تربیت کودک دو ساله انجام دهید این است که از طریق بازی کردن، فرصت‌های زیادی را برای تجربه و یادگیری در اختیارش قرار دهید.

کودک در این سن تمایل دارد که کارهایی را بارها و بارها انجام دهد و تکرار کند. مثلاً چندین بار مکعب‌های چوبی یا پلاستیکی را روی هم بچیند، برج بساز و بعد آن را خراب کند. همین تکرارها به او کمک می‌کند که چیزهای جدید را یاد بگیرید و آن‌ها را درونی کند.

بازی با کودک دو ساله یکی از بهترین روش‌های برای آموزش دادن به او است. تمام نکات مربوط به بازی کردن با کودکان دو ساله را از اینجا مطالعه کنید.

نقاط عطف رشد شناختی کودک دو ساله

 • توانایی دنبال کردن و انجام دادن درخواست‌هایی مثل «لطفاً این اسباب‌بازی را بردار و بده به من.»
 • ترکیب کردن کلمات برای ساختن جمله‌های ساده
 • به‌خاطر سپردن جملات در کتاب‌های قصه‌ای که چندبار برای او خوانده شده است.
بازی کودک دو ساله
بازی با کودک دو ساله یکی از بهترین روش‌های برای آموزش دادن به او است.

دیگر ویژگی‌های کودک دو ساله

بیشتر کودکان دو ساله می‌توانند شب‌ها، حداقل یازده ساعت بخوابند. اگر کودک شما خواب کمی دارد، بهتر است این موضوع را با یک متخصص در میان بگذارید. گاهی اوقات عواملی مثل استرس، بیماری و یادگیری یک مهارت جدید (مثل راه رفتن) موجب کم‌خوابی کودک می‌شود.

ممکن است کودک شما در طول روز نیاز داشته باشد که دوبار بخوابد یا یک خواب طولانی داشته باشد. یک برنامه‌ی منظم خواب برای رشد کودک دو ساله، از اهمیت بالایی برخوردار است.

زمانی که کودک توانایی بیرون آمدن از گهواره را پیدا کند یعنی آماده‌ی انتقال به تخت‌خواب کودک است. به‌طورکلی بهترین زمان برای آغاز خوابیدن در تخت‌خواب، هجده ماهگی تا سه سالگی است.

خواب کودک دو ساله
بیشتر کودکان دو ساله می‌توانند شب‌ها، حداقل یازده ساعت بخوابند.

نکات پایانی مقاله

مهارت‌ها و دانش کودک دو ساله، با سرعت بالایی رشد می‌کنند. این نکته‌ی مهم را به خاطر بسپارید که کودک شما بسیاری از چیزها را از طریق بازی کردن یاد می‌گیرد. درواقع بخش‌های قابل‌توجهی از تربیت کودک دو ساله از طریق بازی‌ها و اسباب‌بازی‌ها میسر می‌شود.

حالا که فرزند شما مستقل‌تر شده است و راحت‌تر حرکت و فعالیت می‌کند، می‌توانید مهارت‌های مناسب سنش را به او یاد بدهید و توانایی‌هایش را تقویت کنید.

در این مقاله تلاش کردیم تا به چند ویژگی کودک دوساله بپردازیم. چون باور داریم که قبل از تلاش برای پرورش کودک و آموزش دادن به او، باید ویزگی‌های جسمی و روانشناختی‌اش را شناخت و متناسب با خصوصیات او رفتار کرد.

بازی کودک دو ساله با همسالان
مهارت‌ها و دانش کودک دو ساله، با سرعت بالایی رشد می‌کنند. این نکته‌ی مهم را به خاطر بسپارید که کودک شما بسیاری از چیزها را از طریق بازی کردن یاد می‌گیرد.

پیشنهاد اسباب بازی

منابع مورد استفاده:

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها