همه‌ی دنیا بر پایه خلاقیت است. بدون خلاقیت تطبیق دادن با شرایط جدید یا تغییر دیدگاه نسبت به جهان غیر ممکن خواهد بود. هنگامی که فردی را «خلاق» خطاب می‌کنیم، به درجه خلاقیت او اشاره داریم. دید خلاقانه کودکان همیشه به مزاج سایرین خوش نمی‌آید.

توسعه

صفات شخصیتی برخی از کودکان خلاق اغلب به عنوان صفاتی عجیب و غریب و بیهوده دیده می‌شوند.

   • آزادی افکار: پرداختن به نظر‌ها ممکن است همچون بی‌انضباطی و کوتاه کردن راه رسیدن به هدف جلوه‌گر شود.
   • سادگی: کودکان خلاق با “ایده‌هایی که دوام نمی‌آورند” هیجان زده می‌شوند و شکاف‌ها (سختی‌ها)، کمبودها و معایب آن ایده‌ها برای بزرگسالان را در نظر نمی‌گیرند.
   • حالت‌ها: کودکان خلاق طنز را در ایده‌هایی که بزرگسالان بسیار جدی می‌بینند، پیدا می‌کنند. این توانایی برای سوال کردن و پیش‌بینی دیگر موارد ممکن است به عنوان تمسخر یا رفتار ناخوشایند تفسیر شود.
   • رویاپردازی: کودکان خلاق دارای تخیلی پربار هستند و با استفاده از همین تخیل بسیاری از مشکلات خود را حل می‌کنند. این امر که اجازه دهید ذهن آن‌ها آزاد باشد می‌توانند کمک کند تا دیدگاه‌های جدیدی داشته باشند.
   • تنهایی: تفکر خلاقانه از طریق ایده‌های شکل نگرفته (فرم نگرفته) و شکننده توسعه می‌یابد. کودکان برای ظهور ایده‌های جدید به تنهایی نیاز دارند؛ اما اینکه جامعه دائما بر همکاری تأکید دارد این امر را دشوار می‌سازد.
   • فعالیت: ایده‌ها معمولا زمانی به ذهنشان می‌رسند که هیچ کاری انجام نمی‌دهند. اما زمانی که به ذهنشان رسید؛فعالیت‌های بعد از آن به نظرشان می‌آید کودکان خلاق را به خود جذب می‌کند.

چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

     • الگو شوید: به کنجکاوی‌، شور و شوق و ایده‌های کودکانه خودتان احترام بگذارید. پذیرای تجربیات جدید باشید. خلاقیت خود را با فرزندتان به اشتراک بگذارید و به ایده‌های او علاقه نشان دهید.
     • نگرش‌تان را بررسی کنید: کودکانی که احساس کنند دوست داشته شده‌اند و به آن‌ها اعتماد شده است؛ متقاعد می‌شوند که متفاوت از سایرین هستند و تشویق می‌شوند تا خلاقیت بیشتری از خود نشان دهند. توجه بیش از حد به کلیشه‌های مرسوم در اجتماع مانع رشد خلاقیت کودک می‌شود.
     • کودک خود را تشویق کنید: تجربیات و اکتشافات کودک خود را تشویق کنید. تمرین کنید که بدون پیش‌داوری به صحبت‌های کودک خود گوش کنید. هنگام تصحیح، انتقاد و سوال کردن در مورد ایده‌های فرزندتان با درایت عمل کنید. آمادگی این را داشته باشید تا کودکان با شکست مواجه شود و در چنین شرایطی از او حمایت کنید؛ اما از “تبریکات پوچ (الکی)” برای کوچکترین موفقیتی پرهیز کنید و هنگامی که احساس نیاز می‌کنید شور و خوشحالی خود را بیان کنید.
     • محیط را غنی کنید: لوازم بازی به کودکان اجازه می‌دهند ایده‌آفرینی کنند و به تخیل بپردازند. مجله های قدیمی، کتاب ها، روزنامه ها، بازی ها، لباس های قدیمی و همچنین جواهراتی که بلااستفاده مانده‌اند؛ جز وسایلی هستند که کودکان می‌توانند نامحدود از آن‌ها استفاده کنند. با آن‌ها پیاده‌روی کنید. با دیگران گپ بزنید. فرصت‌هایی را برای کودک فراهم نمایید که قوه تخیل او تحریک شود.
     • محیط را دارای چارچوب کنید: اینکه شخصیت خاص کودکان خلاق تا حدی می‌تواند منشا مشکلات باشد، صحیح است. اما این تصور که همه‌ی کودکان خلاق هستند اشتباه است. مقررات باید کاملا شفاف بیان شده باشند و به طور سیستماتیک در صورت مشاهده کوچکترین سوءرفتار اعمال شوند.
     • تماشای تلویزیون: برنامه‌های تلویزیونی اگر کنترل شده و به درستی انتخاب شده باشند، می‌توانند تصاویر بصری و قوه تخیل را در کنار بهبود دانش بالا ببرند. با این حال کودکان خلاق فقط از ایده‌های موجود استفاده نمی‌کنند، بلکه خودشان نیز ایده اختراع می‌کنند.
     • کودکتان را تشویق کنید تا ایده‌هایش را یادداشت کند: کودکان از سنین اولیه به نقاشی و بازی با رنگ‌ها علاقه دارند. هر دوی این روش‌ها برای حل مشکلات به روش خلاقانه فوق‌العاده هستند. قبل از ثبت ایده‌ها، کودکان می‌توانند آن‌ها را با بزرگسالان و همسالان خود در میان بگذارند. خوب است که در آینده کودکتان را تشویق کنید تا یه دفتر برای ثبت خاطرات روزانه‌اش داشته باشد.
     • خلاقیت را به او آموزش دهید: فرایند خلاقیت هرگز بدون مشکل پیش نمی‌رود و کودکان در زمان شکست آسیب‌پذیر هستند. به آن‌ها بگویید که خوب است که خیال پردازی کنند، دوست خیالی داشته باشند، فکر و علاقه‌ای متفاوت از دیگر بچه‌ها داشته باشند. شما می‌توانید نقش بسیار بزرگی در بالا بردن پتانسیل خلاقیت و شور و شوق هنری در فرزند خود داشته باشید.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها