ولنتاین چه روزی است؟

روز ولنتاین (valentine) که آن را به اسم روز عشاق یا ابراز عشق و دوستی می‌شناسند، در فرهنگ غربی و مسیحی به صورت سالانه در روز 14 فوریه معادل 25 بهمن برگزار می‌شود. امسال این روز مصادف با جمعه‌ی آخر بهمن سال 98 خواهد بود.

ولنتاین چیست؟

روز ولنتاین روزی است که افراد در آن روز به هم محبت می‌کنند و عشق خود را ابراز می‌نمایند. این ابراز محبت در روز ولنتاین صرفا بین عشاق و دختران و پسران نیست، بلکه می‌تواند بین هر دو نفری که به یکدیگر محبت دارند اتفاق بیفتد، بین دو دوست، مادر و پدر و فرزندان، همکاران و…
ابراز محبت در روز ولنتاین عموما با دادن گل، کارت تبریک، یادبود، شکلات و عروسک، پیام‌های عاشقانه و محبت‌آمیز، انواع یادگاری و عکس و یادداشت و… اتفاق می‌افتد.
برای آنکه با ریشه و تاریخچه‌ی این روز آشنا شوید، ادامه این مطلب را بخوانید.

ریشه و تاریخچه‌ی ولنتاین؛ افسانه‌ها در برابر واقعیت‌ها!

درمورد سابقه‌ی تاریخی روز ولنتاین، افسانه‌های متفاوتی وجود دارد. بعضی‌ها این روز را متعلق به یونان باستان می‌دانند و بعضی‌ها معتقدند ولنتاین مربوط به حادثه‌ای است که در قرن سوم میلادی اتفاق افتاده است. در ادامه برای شما این دو افسانه را تعریف می‌کنیم:

افسانه اول: عشق آب آورده!

افسانه نامه‌های ولنتاینی

در یونان باستان روز ۱۴ فوریه به روز جونز (پادشاه همه بت‌ها و خدای الهه‌ها و ازدواج) معروف بود. در این روز جشنی برگزار می‌شد که در آن دختران جوان نام خود را روی کاغذی نوشته، در بطری‌هایی می‌گذاشتند و به آب می‌انداختند. در طرف دیگه رودخانه، پسران جوان در انتظار می‌ایستادند و هرکدام یک بطری را از آب می‌گرفتند و تا شب ۱۴ فوریه (25 بهمن) با دختری که اسم او را از آب گرفته بودند در جشن شرکت می‌کردند! گاهی هم این آشنایی‌ها به ازدواج منجر می‌شد و این روز را روز عشق یا ولنتاین نامیدند.

افسانه دوم: عشق خدایی!

کشیش ولنتاین

شخصی به اسم «ولنتاین» کشیشی بود که در قرن سوم میلادی زندگی می‌کرد. در آن زمان امپراتور رُم ازدواج را قدغن کرد؛ چون فکر می‌کرد سربازان متاهل جنگجوهای خوبی نیستند! ولنتاین که فکر می‌کرد این کار عادلانه نیست، مراسم ازدواج زوج‌های جوان را در خفا انجام می‌داد و به آن‌ها گل‌های سرخ هدیه می‌داد. اما امپراتور مطلع شد و دستور دستگیری او را صادر کرد.
ولنتاین به زندان افتاد و در آنجا عاشق دختر نابینای زندان‌بان شد. این رابطه تا حدی پیش رفت که عشق ولنتاین و اعتقاد او به پروردگار باعث بازگشت بینایی دختر زندان‌بان شد. سرانجام ولنتاین را در روز ۱۴ فوریه اعدام کردند. کاری که او انجام ‌داد باعث شد هر سال آن روز را به نام او جشن بگیرند و این روز بهانه‌ای شد برای روز عشق!

البته این داستان‌ها فقط افسانه‌هایی هستند که صحت آن‌ها مشخص نیست، افسانه‌هایی که هر سال در ۱۴ فوریه دوباره زنده می‌شوند.

 

نمادهای روز ولنتاین

طرح قلبقلب ولنتاینی

گذشتگان ما باور داشتند که قلب انسان‌ها مرکز و جایگاه تمام احساسات است. بنابر‌این هدیه دادن عروسک قلب یا نماد قلب در روز ولنتاین به کسی که دوستش داشتند را نشانه عشق و دادن همه چیز به او می‌دانستند.

کبوتر، قمری و مرغ عشق

کبوتر عشق

بعضی از مردم قمری و کبوتر را نماد وفاداری، صداقت و عشق می‌دانند. مرغ عشق‌ها هم پرنده‌های کوچک نارنجی رنگ هستند که دوست دارند با جفت خود به یک جای دنج بروند و بدون همدیگر زنده نمی‌مانند!

خدای عشق، کیوپید (cupid)

از نظر لغوی کیوپید به معنای آرزوست. ولی در اساطیر و افسانه‌های روم باستان کیوپید به معنای خدای عشق بوده که به شکل یک کودک برهنه که در حال تیراندازی با کمان است مجسم می‌شود. کیوپید الهام بخش عشق بوده و به همین دلیل به عنوان نماد روز ولنتاین شناخته شده است.

روبان

روبان قرمز ولنتاین

این رسم بر می‌گردد به زمان‌های کهن که در آن زمان شوالیه‌ها هنگام رفتن به نبرد روسری یا دستمالی که از معشوقه خود گرفته بودند را به‌عنوان یادگار به همراه خود می‌بردند.

گل رز

گل رز قرمز ولنتاین

گل رز نماد عشق و گذشت است. از این رو این گل انتخاب معمول همه عاشقان در سراسر جهان برای روز ولنتاین بوده و هست. البته مناسب‌ترین رنگ‌ها برای روز ولنتاین قرمز، صورتی و سفید هستند.

 

روز عشق در ایران

در ایران باستان هم، از بیست قرن پیش از میلاد، روزی معروف به روز عشق وجود داشته است. در تقویم جدید ایرانی، روز ۲۹ بهمن، یعنی تنها ۴ روز پس از روز ولنتاین، سپندارمذگان نامیده می‌شود.
سپندارمز لقب زمین است؛ یعنی گستراننده، مقدس و فروتن. زمین نماد عشق است، چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می‌ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می‌بیند و همه را مثل مادری در دامن پر‌مهر خودش پناه می‌دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان، سپندارمزگان را نماد عشق و این روز را روز گرامیداشت عشق می‌دانستند. در این روز خانم‌ها به همسران خود هدیه می‌‌دادند. مردان نیز همسرها و دختران خود را بر تخت شاهی می‌نشاندند، به آن‌ها هدیه می‌دادند و از آن‌ها اطاعت می‌‌کردند.

 

خلاصه روز ولنتاین یا سپندارمزگان، فرقی نمی‌کنه! مهم اینه که هر دو روزی برای گرامیداشت عشق هستن. امیدواریم که همیشه شاد و سربلند باشید. از ابراز عشق به اطرافیانتون دریغ نکنید و برای عشق ورزیدن به دنبال بهانه نباشید.

دوستدار شما، تیم پر عشق هویو

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین پر بازدیدترین
Inline Feedbacks
دیدگاه ها
sepide

ما هم ولنتاین رو جشن میگیریم هم سپندارمزگان :دی
مهم نیست اولین بار توی کدوم کشور جشن گرفته شده یا به وجود اومده مهم خوشحال بودن آدم ها توی اون روزه.

هویو

درسته
مهم عشق ورزیدن هست. این که ولنتاین باشه یا سپندارمزگان یا هر روز دیگه‌ای فرقی نمیکنه.
ممنون از نظرتون.