ویروس کرونا چیست و منشا آن از کجاست؟

ویروس کرونا (coronavirus) نامی کلی برای خانواده‌ای از ویروس‌ها است که به طور کلی در پرندگان و پستاندارن شیوع پیدا می‌کند و در بعضی موارد در انسان‌ها بیماری‌های خفیفی مثل یک سرماخوردگی ساده یا آنفولانزا ایجاد می‌کند. ویروس جدید “سارس کوو ۲” (Sars-CoV-2) یا کرونای نو ظهورکه به تازگی از شهر ووهان چین شیوع پیدا کرده است عمدتا باعث عارضه ملموس در بیماران نخواهد شد و در صورتی که باعث بیماری ریوی شود “کووید ۱۹” (Covid-19) نامیده خواهد شد.

علائم ویروس کرونا چیست؟

در حالت معمول این ویروس باعث سرماخوردگی ساده در مبتلایان می‌شود و علائمی مثل تب، سردرد، آبریزش بینی و تنگی نفس خواهد داشت. در موارد حادتر این بیماری کلیه‌ها و دستگاه تنفسی فرد درگیر می‌شوند و مشکلات جدی برای بیماران ایجاد می‌کند.
اولین علامت ابتلا به این بیماری تب است و پس از آن سرفه‌های خشک بروز پیدا می‌کنند اما از آنجا که در اکثر بیماران تب بسیار خفیف بوده و بعضا تشخیص داده نمی‌شود توجه به سرفه‌های خشک و طولانی مدت بسیار حائز اهمیت است. در بیشتر مبتلایان به ویروس کرونا این دوره 7 الی 10 روزه خواهد بود و بعد از آن تب و تنگی نفس شدت پیدا می‌کند. لازم است به محض بروز علائم اولیه به پزشک مراجعه کنید و احتمال ابتلا به ویروس کرونا را بررسی کنید.

آیا کودکان به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند؟

خوشبختانه آمارها نشان می‌دهد با توجه به رشد تصاعدی این ویروس در جهان، کودکان و نوجوانان در برابر این بیماری علائم خفیفی از خود بروز می‌دهند و به عفونت‌های شدید مبتلا نمی‌شوند. البته باید توجه داشته باشید که عدم بروز علائم به این معنی نیست که ویروس کرونا به کودکان منتقل نمی‌شود. کودکان و نوجوانان مانند سایر افراد می‌توانند ویروس را از فرد آلوده بگیرند و به همان میزان در شیوع بیماری نقش داشته باشند پس ضروری است که آموزش‌ها و تذکرات لازم را به آن‌ها یادآوری کنید و هرگونه علائم بیماری را در آن‌ها جدی بگیرید.

ویروس کرونا از چه راه‌هایی منتقل می‌شود؟

آخرین پژوهش‌ها نشان می‌دهند ویروس کرونا در مخاط دهان و بینی، مقعد و خون بیماران وجود دارد؛ بنابراین امکان ابتلا به ویروس کرونا از راه تنفسی، مدفوعی، دهان و به طور کل مایعات بدن وجود دارد. راه تنفسی اصلی‌ترین روش سرایت این ویروس است و از طریق قطره‌های آلوده که از طریق عطسه یا سرفه پخش می‌شود، یا تماس دست با سطوح آلوده منتقل می‌شود. فاصله زمانی انتقال ویروس تا بروز علائم بین 2تا 14 روز است به همین دلیل از کسانی که در معرض ویروس بوده‌اند خواسته می‌شود به مدت 14 روز خود را قرنطینه کنند.

ویروس کرونا تا چه مدت روی سطوح باقی می‌ماند؟

مطالعات نشان می‌دهد ویروس کرونا می‌تواند از چند ساعت تا چند روز روی سطوح باقی بماند (بسته به شرایطی مثل نوع سطح، حرارت و رطوبت محیط). طبق گفته پزشکان، دمای پایین و رطوبت بالا طول عمر این ویروس را افزایش می‌دهد.

روش ‌های پیشگری از ابتلا به ویروس کرونا چیست؟

بهترین کار شستن مداوم دست‌ها به مدت حداقل بیست ثانیه با آب و صابون است. در صورت عدم دسترسی به مواد شوینده می‌توان از ژل‌ها ضد عفونی کننده الکلی استفاده کرد. از حضور در محیط های عمومی و شلوغ خودداری کنید و در صورت امکان فعالیت‌های خود را به خانه منتقل کنید. از دست دادن روبوسی و لمس سایرین بپرهیزید و در اماکن عمومی با ماسک و دستکش حاضر شوید. وقتی سرفه یا عطسه می‌کنید بینی و دهانتان را با دستمال کاغذی بپوشانید و در صورت دسترسی نداشتن به دستمال با آرنج تا شده خود بپوشانید؛ دستمال کاغذی را در محیط رها نکنید، آن را درون کیسه پلاستیکی قرار دهید و بعد دور بیندازید. از تماس با افرادی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند بپرهیزید (حتی کودکان؛ اگرچه علائم در کودکان خفیف است اما ناقل ویروس کرونا هستند). از لمس و نوازش حیوانات اهلی و غیر اهلی خودداری کنید (پژوهشگران هنوز در حال بررسی احتمال انتقال ویروس از حیوانات به انسان هستند). سطوحی مثل دستگیره در، دکمه آسانسور و … را مستقیما لمس نکنید و مکان‌های پر رفت و آمد را به طور مداوم ضد عفونی کنید. ساده‌ترین ماده ضد عفونی کننده از ترکیب 9 قسمت آب و 1 قسمت ماده ضدعفونی کننده ساخته می‌شود. کلیه سطوح و خریدهای خود را با یک دستمال و محلول فوق تمیز کنید و سپس دستمال را آب و ماده شوینده بشورید. خریدهای خود را پیش از انتقال به یخچال و کابینت ضد عفونی کنید. گوشت و مرغ را به خوبی بپزید و در هنگام تمییز کردن آن‌ها دستتان را به اطراف بینی و دهان نزنید. میوه و سبزیجاتی را انتخاب کنید که ظاهری سالم و بدون پوسیدگی دارند و پس از انتقال به منزل اول با مواد ضد عفونی کننده (نمک و سرکه سفید) به خوبی بشورید سپس درون یخچال قرار دهید. مراقب کودکان خود باشید تا با مواد ضد عفونی نشده تماس نداشته باشند. در صورت استفاده از نان‌های بدون بسته‌بندی ابتدا نان را داخل فریزر قرار دهید و حتما قبل از مصرف داخل فر یا ماکروفر گرم کنید. از مصرف لبنیات سنتی و بدون بسته بندی خودداری کنید. غذاهای آماده بدون بسته‌بندی مناسب امکان ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می‌دهند.مکمل‌های مثل ویتامین سی، بیوتین و روی باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شوند اما از زیاده روی در مصرف مکمل‌ها خودداری کنید.

آیا ماسک صورت در مقابل ویروس کرونا محافظت می‌کند؟

ماسک صورت می‌تواند خطر انتقال پخش شدن از طریق عطسه و سرفه را کاهش دهد و همچنین باعث می‌شود فرد به دهان و بینی خود دست نزند. این ماسک ها تا حدی در برابر انتقال این ویروس موثر هستند به همین دلیل بهتر است در صورت حضور در مکان‌های شلوغ از ماسک‌های جراحی استفاده کنید و پس از استفاده ماسک را درون کیسه پلاستیکی قرار داده و در سطل زباله بیندازید. از یک ماسک دوبار استفاده نکنید و در صورتی که از ماسک‌های پارچه‌ای استفاده می‌کنید آن را آب و صابون بشورید. به هیچ وجه ماسک و دستکش خود را در محیط رها نکنید. استفاده از ماسک به تنهایی برای محافظت کافی نیست و دست‌ها باید به صورت مکرر با آب و صابون شسته شوند.

شستن کامل دست‌ها به چه صورت است؟

حداقل زمان توصیه شده برای شستن دست‌ها 20 ثانیه است. 12 مرحله از اصولی‌ترین روش‌هایی که باید به کودکان خود آموزش دهید به شرح زیر است
مرحله1. شیر آب را باز کنید و دست‌ها را خیس کنید
مرحله 2. دست‌های خود را به صابون آغشته کنید
مرحله3. کف دست‌ها را به هم بمالید
مرحله 4. پشت دست‌ها را بشورید.
مرحله 5. کف دست و مابین انگشتان را بشورید
مرحله 6. پشت انگشتان را با کف دست بشورید.
مرحله 7. شست‌ها را به صورت جداگانه به خوبی بشورید
مرحله 8 . نوک انگشتان را به صورت دایره‌ای به کف دست بکشید
مرحله 9. مچ دست‌ها را بشورید
مرحله 10. دست‌ها را کامل بشورید.
مرحله 11. شیر آب را با آرنج ببندید
مرحله 12. با یک دستمال تمیز دست‌ها را خشک کنید
در صورتی که به آب و صابون دسترسی ندارید از ژل‌های ضد عفونی کننده الکلی یا متانول حداقل 60 درصد استفاده کنید.

چگونه در مورد کرونا با کودکان صحبت کنیم؟

مهمترین نکته در شرایط شیوع ویروس کرونا این است که جلوی اضطراب خودتان را در برابر کودکان بگیرید. کوکان برای درک دنیا به بزرگسالان نیاز دارند به همین دلیل ممکن است هنگام صحبت کردن مضطربانه پدر مادراشان با اطرافیان، آن‌ها نیز مضطرب و نگران شوند. پیش از صحبت با کودکتان حقاق را به خوبی درک کنید و به روشی قابل فهم برای او توضیح دهید. به او توضیح دهید این بیماری خطرناک نیست و اگر او و شما مراقبت‌های کافی را انجام دهید مشکلی برای او یا شما پیش نخواهد آمد. می‌توانید به او بگویید کودکان به این بیماری دچار نمی‌شوند. علاوه بر این برای جلوگیری از مشکلاتی مثل آزار و اذیت در مدرسه کودکان باید بدانند قومیت و اصل و نسب، ظاهر و قدرت بدنی تاثیری در احتمال ابتلا به ویروس ندارد. همچنین چون شروع ویروس از شرق آسیا بوده است افرادی با مشخصات ظاهری مردم شرق آسیا لزوما ناقل ویروس کرونا نیستند. با آن‌ها صادق باشید و توضیحات کافی و قابل فهم به آن‌ها بدهید. از اغراق یا بی‌اهمیت جلوه دادن موضوع بپرهیزید. کودکان احساسات شما را به خوبی متوجه خواهند شد و نگرانی یا ترس شما را می‌بینند در مورد احساسات خودتان به او توضیح دهید و به او بگویید می‌تواند هر زمان که خواست در مورد احساسات خودش با شما صحبت کند. به اون گویید نترسد بلکه به او کمک کنید تا ترس خودش را کنترل کند؛ در مورد ترس‌های خودتان و تمام شدن آن‌ها با او صحبت کنید و بگویید ترسیدن طبیعی است و ما می‌توانم آن را کنترل کنیم. کودکان در شرایط سخت به عشق و توجه شما نیاز دارند پس به او توجه کنید و برایش وقت کافی بگذارید. به او توضیح دهید پزشکان تلاش می‌کنند از همه محافظت کنند و اقداماتی مثل تعطیل شدن مهدکودک، مدرسه و مراکز تفریحی برا محافظت از همه افراد است و دائمی نیست. اقدامات بهداشتی را به آن‌ها آموزش دهید و برای شستن کامل دست‌ها به آن‌ها کمک کنید. می‌توانید برای مفرح کردن شستشو دست‌ها یک شعر یا حروف الفبا را بخوانید. شستن دست‌ها قبل از غذا خوردن و بعد از بازی کردن یک عادت خوب است و بهتر است در کودکان نهادینه شود.

چگونه کودکان را در خانه سرگرم کنیم؟

با توجه به تعطیل شدن مدارس و مهد کودک‌ها و شرایط خاص شیوع ویروس کرونا کودکان زمان خود را در خانه سپری می‌کنند. به همین دلیل لازم است برنامه‌های برای سرگرم کردن آن‌ها داشته باشیم. اولین نکته اهمیت بازی‌های تخلیه هیجانی برای تخلیه انرژی و استرس کودکان است. برای او برنامه‌های متنوعی داشته باشد. تماشای فیلم‌های مناسب سن آن‌ها خوب است اما توجه داشته باشید از نشستن طولانی مدت مقابل تلوزیون جلوگیری کنید. بازی‌های کامپیوتری، موبایل، تبلت و تلوزیون می‌تواند در صورت استفاده زیاد آسیب‌زا باشد. نقاشی کشیدن، ساخت کلاژ و کاردستی می‌توانداو را برای ساعت‌ها سرگرم کند، می‌توانید با وسایل بازیافتی کاردستی بسازید و یا به کمک هم آزمایش‌های علمی انجام دهید. با وسایل ساده بازی کنید مثلا یک شی را پنهان کنید و بخواهید او با راهنمایی یک صدا آن را پیدا کند. بازی‌های مثل پانتومیم، خنداندن بقیه اعضا خانواده و غیره هم می‌توانند سرگرم کننده باشند. با کمک آن‌ها آشپزی کنید یا کیک و شیرینی بپزید؛ هنگام آشپزی به او سخت نگیرید و بعد از تمام شدن مراحل کار با همکاری هم آشپزخانه را مرتب کنید. حتما ساعتی را به ورزش کردن و تحرک داشتن اختصاص دهید، اگر در محیط آپارتمانی زندگی می‌کنید با همدیگر کمی نرمش کنید. قصه گویی و خواندن کتاب می‌تواند برای او لذت بخش باشد. می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و یک زبان دیگر به او آموزش دهید، یا یک کار هنری مثل خیاطی، نقاشی، بافتنی یا کارهایی مثل تعمیر قفل در، عوض کردن لامپ و … . همچنین بازی‌های خانوادگی و گروهی برای کودکان بسیار سرگرم کننده و آرامش بخش هستند این بازی‌ها روابط بین خانواده را تقویت می‌کند و باعث می‌شود کودکان لحظات فوق‌العاده‌ای را کنار شما سپری کنند. (برای خریدن بازی‌های خانوادگی می‌توانید به فروشگاه اینترنتی هویو مراجعه کنید)

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها