یاددهی درس‌های مالی و مهارت‌های ضروری زندگی برای مدیریت پول به کودکان هرگز زود نیست.
من به عنوان یک پرفسور مالی با تجربه و همچنین پدر دو پسر جوان، میخواهم 12 تا از بهترین روش‌های یاددهی عادات پولی خوب به کودکان در همه سنین را با شما به اشتراک بگذارم.

قلک۱. خواسته‌ها و نیازها با استفاده از M&Ms

با استفاده از M&Ms، پاپ کورن یا آب میوه به بچه‌ها تفاوت بین خواسته و نیاز را توضیح دهید. یک نیاز چیزی است که برای بقای ما ضروری است درحالی که یک خواسته چیز خوبی است اما برای بقای ما ضروری نیست. از بچه‌ها بپرسید که آن‌ها M&Ms نیاز دارند یا اینکه فقط یک خواسته هست.

۲. هزینه‌ها و مزایای برنامه‌های آخر هفته

به کودکتان توضیح دهید که چگونه یک تصمیم جمعی بگیرد. اینکه به پارک بروند یا با اسباب بازی بازی کنند؟ در خانه یا پارک بازی کنند؟ به آن‌ها توضیح دهید که هر گزینه‌ای چه هزینه‌ها و مزایایی دارند و مثل یک کلاس درس برای آن‌ها مثال‌هایی از تصمیم‌هایی بزنید که می‌توانند بگیرند. برای مثال از آن‌ها یک لیست بخواهید که در پایان هفته چه کارهایی می‌توانن انجام دهند و با آن‌ها کمک کنید که به در آن تصمیم به موفقیت برسند.

۳. هزینه‌ی فرصت با میان وعده‌ها

مفهوم هزینه‌ی فرصت را به کودکانتان توضیح دهید. این که چه چیزی را از دست می‌دهید وقتی یک گزینه را انتخاب می کنید. پس اگر 4 گزینه وجود داشته باشد( بگویید پیتزا خوردن، ماکارونی با پنیر، ناگت مرغ یا اسپاگتی)، هزینه فرصت، هزینه از دست دادن بهترین گزینه‌ی بعدی است. در این مثال اگر شما از خوردن اسپاگتی و ناگت مرغ متنفرین و پیتزا را برای خوردن انتخاب می کنید، هزینه فرصت شما از دست دادن خوردن ماکارونی با پنیر است.

۴. عرضه و تقاضا در اتوبوس

به یاد داشته باشد هر لحظه برای کودک شما لحظه‌ی یادگیری است. برای مثال وقتی با اتوبوس مدرسه رانندگی می‌کنید به آن ها قیمت بنزین در پمپ بنزین‌ها را نشان دهید و برایشان توضیح دهید که چرا آن‌ها اغلب تغییر می‌کنند. قیمت را با استفاده از مفهوم عرضه و تقاضا توضیح دهید.

۵. بودجه‌بندی فروشگاه‌های مواد غذایی

والدین از بچه‌ها بخواهند که به خرید مواد غذایی بروند. والدین از بچه‌هایشان بخواهند که به فروشگاه بروند و بسته‌های غلات یا هر چیز دیگر را خریداری کنند. و به آن‌ها پول بدهید و بگویید کالا را به شکل عاقلانه انتخاب کند.
از والدین بخواید که با کودکانشان بحث کنند که کودکان چه کاری را درست انجام دادن و چه کاری را می‌توانند در زمان آتی بهتر انجام دهند.

۶. مقایسه خرید

ارزش مقایسه خرید را به کودکان یاد دهید. به آن‌ها تبلیغات‌های فروشگاه‌های مختلف را بدهید و به او بگویید که تو X تومان برای خرج کردن در فروشگاه داری و برای همه‌ی خرید‌هایت همین مقدار پول را داری، با اینکار او را به چالش بکشید.

۷. کوپون‌ها را به برنامه‌های خود اضافه کنید

به کودکان مزایای استفاده از کوپون‌ها را بگویید. به او تصویر چطور استفاده کردن از یک کوپون برای خرید وسایل مدرسه را نشان دهید. به او ارزش فله‌ای خرید کردن یا از فروشگا های عمده فروشی خرید کردن را نشان دهید.

۸. رفتن به بانک

میتونید یک بازدید از بانک محلتان داشته باشد. در بانک مدیر می‌تواند چطور باز کردن حساب بانکی را به کودک نشان دهد یا اینکه چطور از ATM استفاده کند.

۹. موافقان و مخالفان کارت اعتباری

اگر هفته گذشته به رستوران رفته‌اید و پولی پرداخت کرده اید با کودکتان درباره‌ی موافقت یا مخالفت با استفاده از کارت اعتباری صحبت کنید.

۱۰. سرقت هویت

با کودکان در مورد سرقت هویت و اهمیت محافظت از اطلاعات شخصی در مقابله با دیگران صحبت کنید. برای نوجوانان شما می‌توانید یک گفتگویی درباره چگونه به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی در فضای مجازی و دوستانش داشته باشید.
برای جوانان شما می توانید با بازی تظاهر به راحتی این موضوع را نشان دهید. مثلاً اگر علی چیزی را در کلاس بشکند و تظاهر کند که محمد آن را شکسته، در واقع محمد می‌تواند مورد تنبیه قرار بگیرد. این امر باعث می‌شود تا آن‌ها مفهوم عمومی و هزینه سرقت هویت را درک کنند. سپس، توضیح دهید که چگونه مراقب اطلاعات شخصی که با دیگران به اشتراک میگذارند باشند.

۱۱. داشتن الویت‌های اصلی

به کودکان خود توضیح دهید که پول تنها یک ابزار است و برای خوش حال بودن نیازی به آن نیست. به این معنی که پول یک ابزار در طول زندگی است نه یک هدف نهایی در زندگی. پول عشق نمی‌آورد و شادی را تضمین نمی‌کند. به کودکانتان ارزش‌های مربوط به کمک و مراقبت از دیگران، بازیافت و محیط زیست را یاد دهید. و در آخر آن‌ها را به یک رابطه سالم با پول برسانید در غیر این صورت به جای خودش، پول راه زندگی او را کنترل خواهد کرد.

آموزش با بازی

شما همچنین می توانید از بعضی از بازی ها مانند مونوپولی و ایروپولی برای تقویت هوش مالی  استفاده کنید تا مهارت‌های مالی را برای کوکان جذاب تر کنید

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها