دلایل ناخن جویدن کودکان

احساس آرامش (راحتی روان)

نوزادان و کودکان نوپا، انگشت شست خود را به عنوان یک عمل آرامش‌بخش می‌کند که امری طبیعی‌ست. این عمل در هنگام بازی یا زمانیکه به حال خودشان هستند به آن‌ها احساس آرامش می‌دهد. جویدن ناخن یک شکل تغییر یافته از مکیدن انگشتان در سن رشد است که همچنان باعث آرامش کودکان می‌شود.

حوصله‌ سر رفتن

هنگامیکه کودکان حوصله‌شان سر می‌رود یا از انجام یک کار یکنواخت خسته می‌شوند شروع به جویدن ناخن می‌کنند. این عمل وقتیکه دست کودکان آزاد است و کاری انجام نمی‌دهند هم در آن‌ها دیده شده؛ مثلا هنگام تماشای تلویزیون یا حضور در کلاس و گوش کردن به مربی.

تسکین اضطراب و استرس

اوضاع و اتفاقات خانه و مدرسه نیز در این عمل کودکان می‌توانند دخیل باشند؛ مانند:

 • دعوا بین اعضای خانواده یا والدین
 • از دست دادن یکی از اعضای خانواده یا نزدیکان
 • طلاق والدین
 • تغییر محل زندگی به خانه‌ای دیگر یا شهری دیگر
 • تغییر مدرسه
 • اذیت شدن توسط همکلاسی‌ها
 • تنبیه توسط معلم، والدین یا اطرافیان
 • فشار برای عالی بودن در کلاس یا ورزش

تقلید عادت از دیگران

کودکان به‌سرعت رفتار بقیه را تقلید می‌کنند. جویدن ناخن نیز یکی از عادت‌هایی است که ممکن از خواهر و برادر، والدین یا اطرافیان تقلید کرده باشند.

ژنتیک

احتمال اینکه عادت‌های شما از طریق ژنتیک به فرزندان‌تان منتقل شود وجود دارد. اگر شما در کودکی عادت به جویدن ناخن‌ها داشته‌اید احتمال اینکه فرزندتان هم این عمل را انجام دهد وجود دارد.

راه حل‌های ناخن جویدن کودکان

ناخن‌های او را روزانه کوتاه کنید.

کوتاه کردن ناخن به معنای کاهش قد ناخن و در نتیجه کاهش کثیفی و آلودگی ناخن‌هاست پس اگر او ناخن‌های را بجود باکتری‌ کمتری از راه دهن وارد بدن او می‌شود.

دست فرزندتان را مشغول نگه دارید.

برخی از راه‌های مشغول نگه داشتن دست کودکان نقاشی کردن (با مدادرنگی، آبرنگ، گواش)، بازی کردن، بازی با گل سفال، خمیر بازی، بازی با اسلایم است.

دهان فرزندتان را مشغول نگه دارید.

اگر دهان کودکان مشغول باشد احتمال کمتری وجود دارد تا ناخن‌هایشان را بجوند؛ چند راهکار مناسب عبارتند از: آدامس‌های بدون قند، تنقلات سالم و هویج و جویدنی‌های سالم.

ناخن‌های فرزندتان را بپوشانید.

اگر ناخن‌های فرزندتان پوشیده باشند برای او سخت‌تر خواهد بود تا آن‌ها را بجود. برای مثال می‌توانید ناخن‌هایش را با چند لایه لاک ناخن، لاک تلخ (برای جلوگیری از جویدن ناخن‌ها)، دستکش، چسب‌زخم.

او را تشویق کنید تا از ناخن‌هایش مراقبت کند.

با استفاده از اینترنت تصاویری از ناخن‌های جویده و دفرمه شده را به او نشان دهید و از او بخواهید تا از ناخن‌هایش مراقبت کند و به آنها رسیدگی کند. مواد غذایی حاوی کلسیم و منیزیم مانند شیر، انواع مغزها، تخم مرغ و … به حفظ و ترمیم ناخن‌هایش کمک خواهند کرد.

راهکارهایی را برای کاهش استرس در فرزندتان پیدا کنید.

بهترین راه برای جلوگیری از جویدن ناخن کاهش استرس و اضطراب اوست. به هیچ عنوان از خشونت و ترساندن او برای متوقف کردنش استفاده نکنید. این کار فقط اضطراب او را افزایش می‌دهد و اوضاع را بدتر می‌کند.

عمیق نفس کشیدن را به فرزندتان یاد دهید.

با تمرین تنفس عمیق، کودک سرعت تپش قلب خود را پایین می‌آورد و آرام می‌گیرد. ابتدا چشم‌هایش را ببندد، سپس به آرامی هوا را از بینی‌اش به داخل بدهد و از دهان خود خارج کند. این عمل را چندین مرتبه تکرار کند تا نتیجه دهد.

او را به مثبت‌اندیشی تشویق کنید.

فرزند شما از رفتارهایتان الگو برداری می‌کند پس سعی کنید که الگوی خوبی برای او باشید. او را تشویق کنید تا بر ویژگی‌های مثبتش تمرکز کند؛ همچنین از او بخواهید تا آرزوها و خاطرات قشنگی که به خاطر دارد را برای شما تعریف کند.

از او بخواهید تا چیزهایی که بابتشان خدا را شکر می‌کند را بنویسید یا نقاشی کند.

این یکی از راه‌های مفیدی است که به او یادآوری می‌کند چه چیزهای خوبی در زندگی دارد. اگر او در تشخیص نعمت‌ها ناتوان است خودتان لیستی تهیه کنید و به عنوان نمونه به او نشان دهید.

او را در کلاس‌های ورزشی ثبت‌نام کنید.

فعالیت بدنی منظم به او کمک می‌کند تا استرس و اضطراب را از خود دور کند. فعالیت‌هایی مانند: ورزش‌های کششی، رقص، ورزش‌های غیر رقابتی، دوچرخه‌سواری و … .

مشکلات و عواقب جویدن ناخن کودکان

 • گاهی اوقات کودکان به اندازه ای ناخن‌های خود را می‌جوند که به خونریزی می‌رسد. علاوه بر آن ممکن است لثه‌های آن‌ها آسیب ببیند.
 • جویدن ناخن‌ها با دست کثیف می‌تواند منجر به عفونت و انواع بیماری‌ها گردد.
 • بی‌اندازه جویدن ناخن‌ها ممکن است نشانه‌ای از اضطراب و استرس شدید باشد که نیاز به رسیدگی دارد.
 • عفونت پوست حاشیه ناخن‌ها
 • انگشتان زشت و آسیب‌دیده
 • ضعیف و نامرتب شدن دندان‌ها

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها