بازی گرگم به هوا یا بالا بلندی یک بازی ایرانی و قدیمی است که با وجود ساده بودن بسیار طرفدار دارد. در این مقاله هویو ۱۰ نکته مهم از این بازی را بررسی میکند.

مهمترین مزیت های بازی گرگم به هوا

دنیای بازی‌های قدیمی دنیایی بسیار گسترده و بزرگ است. دنیایی که بیشتر بازی‌های آن محیطی گسترده و وسیع می‌خواهد تا کودکان بتوانند در آن بازی کنند. این روزها که بیشتر کودکان به سمت بازی‌های دیجیتالی و الکترونیکی سوق داده می‌شوند، انجام بازی‌های قدیمی می‌تواند آن‌ها را کمی از این هیاهو دور کند.

یکی از دوست داشتنی‌ترین و هیجان انگیزترین بازی‌های نوستالوژی قدیمی، بازی گرگم به هوا است. بازی بسیار پر شور و نشاطی که سبب می‌شود تا کودکان انرژی خود را تخلیه کنند و بروز هیجانی خوبی را تجربه کنند.

اگر به دنبال یادآوری این بازی به خود و کودکتان هستید، در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید. امید است تا در این مقاله بتوانید با این بازی به خوبی آشنا شوید و تجربه خوبی را از این بازی کسب کنید. تجربه‌ای که سبب شود با کودک خود دنیای جدیدی را کشف کنید!

بازی گروهی گرگم به هوا

تاریخچه بازی گرگم به هوا

بازی گرگم به هوا یکی از بازی‌های اصیل ایرانی است که از سال‌های بسیار دوری در ایران رواج داشته است. این بازی که با نام بالا بندی نیز در بین کودکان شناخته می‌شود، بازی کاملا ایرانی است. از این بازی، بازی‌های بسیار دیگری نیز گرفته شده است و در فرهنگ‌‌های مختلف به اشکال متفاوتی رواج پیدا کرده است. در ادامه به خود این بازی و قوانین و جزئیات آن خواهیم پرداخت.

روش بازی گرگم به هوا

در این بازی ابتدا لازم است تا از بین شرکت کنندگان یک نفر به قید قرعه به عنوان گرگ انتخاب شود. کسی که این عنوان را یدک  می کشد لازم است تا دیگر بازیکنان را دنبال کند و به دنبال گرفتن آن‌ها باشد. دیگر بازیکنان نیز باید از او فرار کنند و به فضاهایی پناه ببرند که از سطح بازی ارتفاع دارند. در واقع بازیکنان در مناطقی که کمی بلندتر هستند، از گرگ بازی در امان هستند.

هر فردی که در این بین، گرگ بتواند او را بگیرد و با تعقیب و گریز، او را لمس کند، به عنوان گرگ جدید بازی شناخته می‌شود. گرگ جدید بازی نیز لازم است تا دیگران را دنبال کند و آن‌ها به عنوان گرگ جدید بازی شکار کند!

بازی گرگم به هوا پدر با فرزند

قوانین بازی گرگم به هوا

 1. برای این بازی تعداد محدود شرکت کننده وجود ندارد و هر تعداد از افراد می‌توانند در آن بازی کنند.
 2. سن افراد شرکت کننده در این بازی، محدودیتی ندارد. البته این بازی برای افراد بالای هفت سال طراحی شده است.
 3. تفاوت ارتفاع گرگ و بازیکنان باید حداقل 20 سانتی‌متر باشد. البته این قانون نیز می‌تواند متغیر باشد.
 4. بهتر است این بازی در محیط‌های باز و گسترده انجام شود تا افراد فضا برای فرار خود را داشته باشد و بتوانند شور و نشاط بیشتری را بر فضای بازی حکمفرما کنند.
 5. می‌توانید مدت زمان ماندن در مکان بلند را مشخص کنید. مثلا افراد بیشتر از ده ثانیه اجازه ندارند در فضای بلند بایستند و باید که جابه‌جا شوند. به این ترتیب بازی از هیجان نمی‌افتد و شور و نشاط بازی ادامه پیدا می‌کند.
 6. ضمنا افراد برای پایین آمدن می‌توانند برای گرگ فاصله مشخص کنند. معمولا این فاصله چیزی در حدود 5 متر است تا افراد بتوانند از گرگ فرار کنند.
 7. این بازی به هیچ ابزاری احتیاج ندارد و تنها لازم است در محیط، فضاهایی با ارتفاع‌های متفاوت وجود داشته باشد.
 8. در برخی موارد نیز، در صورت که دو نفر دست  یکدیگر را بگیرند از گرگ در امان هستند. در واقع علاوه بر اینکه در مکان‌های بلند افراد از گرگ در امان هستند، این موضوع نیز می‌تواند آن‌ها را از گرگ در امان دارد.
بازی گرگم به هوا دو پسر

۱۰ مزیت بازی گرگم به هوا

این بازی نیز مانند بازی‌های دیگر مزایای بسیاری برای کودکان دارد. مزایایی که کودکان با استفاده از آن‌ها در بسیاری از ابعاد رشدی خود، تغییرات بسیاری را خواهند داشت. در ادامه برخی از این مزایا را ذکر خواهیم کرد:

 1. پرورش روحیه ایثار، تعاون و نوع دوستی
 2. بالا رفتن سرعت دویدن در کودکان
 3. بهبود عمل و عکس العمل در کودکان
 4. تقویت قوای عمومی بدن و بالا رفتن آمادگی جسمانی
 5. تقویت عضلات پا در هنگام دویدن
 6. افزایش هوش بصری و تصویری برای تشخیص موقعیت و مکان مناسب
 7. افزایش سرعت عمل و حرکت سریع
 8. بالا رفتن سرعت توانایی تصمیم گیری
 9. ایجاد شور و نشاط برای کودکان
 10. برون ریزی هیجانی و تخلیه هیجانی
دویدن کودکان در بازی گرگم به هوا

نکات پایانی مقاله

یکی از بازی‌های نوستالوژی و قدیمی در بین ایرانیان، بازی گرگم به هوا است. بازی که امروزه به اشکال مختلفی در بازی‌های دیگر دیده می‌شود و از آن بهره برده می‌شود. این بازی که قدمت بسیار طولانی در بین اقوام مختلف ایرانی دارد، یکی از بازی‌های بسیار جذاب و هیجان انگیز است که کودکان با استفاده از آن تجارب بسیاری را کسب می‌کنند.

در هویو بهترین مطالب را در مورد بازی و اسباب بازی در اختیار شما قرار می دهیم، امید است با خواندن این مقاله توانسته باشید با این بازی به خوبی آشنا شوید و بتوانید انتخاب خوبی را برای بازی مورد علاقه کودک خود داشته باشید

پیشنهاد اسباب بازی

منابع مورد استفاده:

1.5 2 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها