مناسب ترین اسباب بازی ها برای کودک ۳ ساله

تهیه‌ی اسباب بازی برای کودک سه ساله یکی از دغدغه‌های مهم والدین است. می‌توان گفت این دغدغه وقتی رفع می‌شود که فرزند سه‌ساله‌مان را به خوبی بشناسیم و بدانیم که چه ویژگی‌ها و مهارت‌هایی را می‌توانیم در او تقویت کنیم.

وقتی فرزند شما سه ساله می‌شود، شروع می‌کند به یادگیری مهارت های اجتماعی . او حالا می‌تواند مشارکت کند، سهیم شود و مهربان باشد. کودکان سه ساله اغلب از بازی کردن با هم‌سالانشان لذت می برند و درک می‌کنند که آدم‌های دیگر هم مثل خودشان صاحب احساسات هستند. آن‌ها از همیشه واضح‌تر صحبت می‌کنند  و در این سن سوال‌هایی می‌پرسند که با «چه»، «چه کسی»، «کجا» و «چرا» شروع می‌شوند. 

 مهارت‌های جسمی و حرکتی کودک سه ساله از گذشته پیشرفته‌تر و قدرتمندتر هستند. او قادر است که روی یک خط راه برود، تعادل خودش را حفظ کند، سه‌چرخه‌سواری کند، توپ بزرگی را به دست بگیرد و با دوپا بپرد. کودکان سه ساله می‌توانند دست‌هایشان را بشویند، با دریافت کمی کمک از شما لباس بپوشند و یک کتاب را ورق بزنند. آن‌ها در این سن نسبت به ابزارهایی برای نوشتن و نقاشی کشیدن علاقه نشان می‌دهند و می‌توانند یک مداد را با انگشت‌هایشان به دست بگیرند. مراحل رشد و ویژگی‌های کودک سه ساله را به طور کامل در این مقاله بخوانید.

باتوجه به این ویژگی‌ها، موقع انتخاب بهترین اسباب بازی کودک سه ساله نباید فقط به ظاهر اسباب بازی توجه کنیم. بلکه باید بدانیم که این اسباب بازی چقدر متناسب با خصوصیات روانی، عاطفی، شناختی و اجتماعی کودک ماست و چه مهارت‌هایی را در او تقویت می‌کند.

در ادامه به معرفی چند اسباب بازی مفید برای کودکان سه ساله می‌پردازیم. همچنین شما می‌توانید اسباب‌بازی‌های مناسب کودک سه تا پنج سال را در فروشگاه هویو مشاهده کنید.

اسباب بازی جایگذاری اشکال مناسب کودک سه ساله
موقع انتخاب بهترین اسباب بازی کودک سه ساله نباید فقط به ظاهر اسباب بازی توجه کنیم. بلکه باید بدانیم که این اسباب بازی چقدر متناسب با خصوصیات روانی، عاطفی، شناختی و اجتماعی کودک ماست و چه مهارت‌هایی را در او تقویت می‌کند.

لباس های مخصوص بازی های وانمودی

در سن سه سالگی قدرت تخیل کودکان از همیشه قدرتمندتر است. به همین دلیل آن‌ها علاقه‌ی زیادی به بازی های وانمودی و نمایشی دارند. مثلاً ممکن است کودک دلش بخواهد شبیه به شخصیت مورد علاقه‌اش در یک کارتون یا کتاب داستان رفتار کند یا در نقش دکتر، معلم، آشپز و...، حاضر شود. بازی‌های نقش آفرینی و وانمودی مزایای فراوان بسیار برای کودک دارند، شما می‌توانید در این مقاله اهمیت بازی‌های نقش آفرینی برای کودکان را مطالعه کنید.

 شما می توانید لباس‌های شخصیت‌های مورد علاقه‌ی او را برایش تهیه کنید تا خلاقیتش را به کار بیندازد و داستان‌هایی نمایشی خلق کند. لازم نیست که حتماً لباس‌های گران‌قیمتی برای او بخرید. خودتان هم می‌توانید با پارچه‌ها و لباس‌هایی که در خانه دارید برایش لباس‌هایی جذاب تهیه کنید. همچنین می‌توانید با تهیه اسباب‌بازی‌های آشنایی با مشاغل به بازی و افزایش خلاقیت کودک خود کمک کنید.

عروسک های نمایشی

کودکان سه ساله عاشق قصه‌گویی و نمایش هستند و این علاقه معمولاً خودش را به شکل بازی های نمایشی نشان می‌دهد. برای تقویت خلاقیت کودک سه ساله، عروسک های نمایشی‌ را در اختیارش قرار دهید. این عروسک‌ها می‌توانند انگشتی یا دستی باشند. مجموعه اسباب‌بازی‌های نقش آفرینی هویو را از اینجا مشاهده کنید.

از آنجایی که کودک در این سن اجتماعی شده است، بازی‌های نمایشی همراه کودک یا کودکان دیگر برایش لذت‌بخش‌تر هستند.

عروسک انگشتی حیوانات
برای تقویت خلاقیت کودک سه ساله، عروسک های نمایشی‌ را در اختیارش قرار دهید. این عروسک‌ها می‌توانند انگشتی یا دستی باشند.

کتاب داستان

وقتی کودک ۳ ساله می شود، این توانایی را دارد که نسبت به گذشته داستان‌های پیچیده‌تری را درک کند و برای مدت زمان بیشتری یک گوشه بنشیند و به داستان‌هایی که برایش می‌خوانید گوش بدهد.  

کتاب داستان مناسب سن او را تهیه کنید و برایش بخوانید. این احتمال وجود دارد که آنقدر از این فعالیت لذت ببرد که قصه‌ها را به حافظه بسپارد و مدتی بعد خودش برای شما داستان‌گویی کند و کتاب را جوری به دست بگیرد انگار که سواد خواندن دارد. کتاب مناسب ۳ تا ۵ سال را در فروشگاه هویو مشاهده کنید.

خمیر بازی

همان‌طور که گفتیم مهارت‌های حرکتی ظریف کودک سه ساله نسبت به قبل پیشرفته‌تر عمل می‌کنند. پس بهتر است اسباب‌بازی‌هایی را در اختیارش قرار بدهیم که همچنان این مهارت‌ها را تقویت کنند.

 خمیربازی نه‌تنها مهارت‌های حرکتی کودک را تقویت می‌کند که به او آرامش می بخشد، تخیلش را به کار می‌اندازد و رابطه‌ی میان دست‌ها و چشم‌هایش را تقویت می‌کند.

بازی با خمیر سرگرم کننده است و اگر در کنار کودکان دیگر انجام شود به رشد مهارت های اجتماعی هم کمک می‌کند.

خمیر بازی کودک سه ساله
خمیربازی نه‌تنها مهارت‌های حرکتی کودک را تقویت می‌کند که به او آرامش می بخشد، تخیلش را به کار می‌اندازد و رابطه‌ی میان دست‌ها و چشم‌هایش را تقویت می‌کند.

پازل

پازل ها تأثیر عمیقی بر رشد کودک سه ساله می‌گذارند. وقتی کودک درگیر بازی با پازل می،شود، مهارت‌هایی مثل حل مسئله و تفکر انتقادی در او رشد می‌کنند و حافظه‌اش تقویت می‌شود. در مجموعه اسباب‌بازی‌های پازل و ساختنی هویو انواع مختلفی از پازل‌های پین‌دار، ضخیم، سه بعدی و … را می‌توانید مشاهده کنید.

لگو و سایر اسباب‌بازی‌های مناسب برای ساختن

حتماً برای فرزند سه‌ساله‌تان لگو یا اسباب‌بازی‌های دیگری مثل بلوک‌ها و مکعب‌های چوبی و پلاستیکی را تهیه کنید. با این نوع اسباب‌بازی‌ها، ارتباط میان چشم‌ها و دست‌های کودک عمیق‌تر می‌شود، قوه‌ی تخیلش به کار می‌افتد و می‌تواند چیزهایی را بسازد که دوست دارد.

 معمولاً کودکان سه ساله عاشق بازی کردن با لگو هستند چون این اسباب‌بازی فرصتی را برای آن‌ها فراهم می‌آورد تا آزادانه بسازند، خراب کنند و خلق کنند.

پازل اسباب بازی مناسب کودک سه سال

سازهای اسباب بازی

کودک سه ساله تمایل زیادی به سروصدا کردن دارد. شما می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و سازهای اسباب‌بازی را در اختیارش قرار دهید تا با انواع صداها آشنا و هوش موسیقی‌اش تقویت شود. با این بازی او می‌تواند مهارت‌های حرکتی ظریفش را هم پرورش دهد.

سازهای اسباب بازی

اسباب‌بازی هنری

شاید فکر کنید که از ابزارهای هنری فقط وسایلی برای تقویت استعدادهای هنری هستند اما باید گفت که این ابزارها از بهترین اسباب‌بازی‌ها برای کودکان ۳ ساله هستند چون در عین اینکه آن‌ها را سرگرم می‌کنند، خلاقیت‌شان را هم تقویت می‌کنند

 کودک سه ساله می تواند با انواع مداد‌رنگی‌ها، مدادشمعی‌ها، آبرنگ‌ها، رنگ‌های انگشتی و...، تصورات ذهنی‌اش را بر روی کاغذ یا بوم بیاورد و درعین‌اینکه مهارت‌های حرکتی ظریفش را تقویت می‌کند، دست به آفرینش هنری بزند.

نقاشی کشیدن به کمک گواش
کودک سه ساله می تواند با انواع مداد‌رنگی‌ها، مدادشمعی‌ها، آبرنگ‌ها، رنگ‌های انگشتی و...، تصورات ذهنی‌اش را بر روی کاغذ یا بوم بیاورد و درعین‌اینکه مهارت‌های حرکتی ظریفش را تقویت می‌کند، دست به آفرینش هنری بزند.

نمونه‌هایی کوچک از زندگی واقعی

از آنجایی که کودک در سه سالگی، علاقه زیادی به بازی های وانمودی و تجربه‌ی نقش‌های مختلف دارد، شما می‌توانید برای ارضای این علاقه، اسباب‌بازی هایی مثل یک خانه‌‌ی عروسک کوچک، آشپزخانه مینیاتوری، گاز و ماشین لباسشویی اسباب‌بازی، وسایل پزشکی و اسباب‌بازی آشپزخانه‌ی پلاستیکی و چوبی و...را در اختیارش قرار دهید تا هم از بازی کردن لذت ببرد، هم نقش‌های اجتماعی و امور روزمره‌ی زندگی را بشناسد.

بازی چکش و ضربه

کودک سه ساله از ایجاد صدا، ضربه زدن، شناخت رنگ‌ها و...، لذت می‌برد. اسباب بازی چکش و ضربه باعث افزایش هماهنگی میان چشم و دست او می‌شود، بازوها را قدرتمند تر می‌سازد، تمرکز را افزایش می‌دهد و مهارت شناخت رنگ‌ها را در کودک ارتقا می‌بخشد.

سه چرخه

سه سالگی زمان مناسبی برای یادگیری راندن است. هنوز برای دوچرخه‌سواری زود است اما در این سن شما می‌توانید یک سه چرخه برای فرزندتان تهیه کنید.

 وقتی کودک سه‌چرخه سواری یاد بگیرد، توانایی حفظ تعادل در او تقویت می شود و مهارت‌های حرکتی برجسته‌اش پرورش پیدا می‌کنند. او از این سرگرمی لذت بسیار زیادی می‌برد و می‌تواند به واسطه‌ی راندن سه‌چرخه، آدرس یابی و پیدا کردن جهت‌ها را یاد بگیرد.

سه چرخه
وقتی کودک سه‌چرخه سواری یاد بگیرد، توانایی حفظ تعادل در او تقویت می شود و مهارت های حرکتی برجسته‌اش پرورش پیدا می‌کنند

اسباب بازی شکل‌ها و رنگ‌ها

کودکان سه ساله رنگ‌ها و شکل‌ها و فرم‌ها را به خوبی می‌شناسند و تشخیص می‌دهند. پس شما می‌توانید اسباب‌بازی‌هایی برای فرزند سه‌ساله‌تان تهیه کنید که با استفاده از آن‌ها رنگ‌های مشابه و شکل‌های مشابه را دسته بندی کند و تفاوت میان رنگ‌ها و اشکال را تشخیص بدهد؛ به این ترتیب شما می‌توانید آموزش رنگ‌ها و شکل‌ها را با کمک بازی انجام دهید و فرایند یادگیری را برای کودکتان لذت بخش کنید.

نکات پایانی مقاله

امروز بیشتر از هر زمان دیگری می‌دانیم که اسباب بازی تنها وسیله‌ای برای سرگرم کردن کودکان نیست و می‌تواند بهترین ابزار آموزشی باشد و به والدین و آموزگاران کمک کند تا با استفاده از آن‌ها مهارت‌های مفید و موردنیاز را در کودکان تقویت کنند.

 در این مقاله به‌طور مختصر به ویژگی‌های جسمانی، عاطفی و شناختی کودکان سه ساله پرداختیم، شرح دادیم که بعد از شناخت این ویژگی‌هاست که می‌توانیم اسباب‌بازی مناسبی را برای کودک انتخاب کنیم و تعدادی از بهترین اسباب بازی برای کودک سه ساله را به شما معرفی کردیم.

اسباب بازی اشپزخانه

پیشنهاد اسباب بازی

منابع مورد استفاده:

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها