بسیاری از کودکان از فعالیت‌هایی که ساختار کمتری دارند، بیشتر لذت می‌برند. در این مقاله با ایده‌هایی برای بازی‌های ورزشی برای کودکان آشنا می‌شوید.

معرفی بازی‌های ورزشی برای کودکان، بیرون و داخل خانه

آشنایی با بازی‌های ورزشی مناسب کودکان برای خانواده‌ها اهمیت فراوانی دارد، از آنجایی که بسیاری از خانواده‌ها درگیر این هستند تا کودکان خود را به انجام رشته ورزشی مناسب و سازمان‌یافته تشویق کنند، بسیاری از کودکان از فعالیت‌هایی که ساختار کمتری دارند، بیشتر لذت می‌برند. در این مقاله با ایده‌هایی برای بازی‌های ورزشی برای کودکان آشنا می‌شوید.

گاهی اوقات کودکان با هم سن و سالان خود در محله دور هم جمع می‌شوند تا بازی کنند و دوست دارند یک بازی یا ورزشی انجام دهند که مجبور به سازماندهی تیم‌ها، جمع آوری وسایل و کارهای پیچیده نباشند. گاهی اوقات تعداد بچه‌ها برای یک بازی خاص مناسب نیست، یا گاهی اوقات کودک شما می‌خواهد به تنهایی یک بازی انجام دهد. 

بازی‌های ورزشی سرگرم‌کننده زیادی برای کودکان وجود دارد که نیازی به تیم یا تجهیزات زیادی ندارند. برخی از بازی‌های زیر فقط به یک تکه گچ یا یک توپ لاستیکی نیاز دارند. برخی از بازی‌هایی که کودکان می‌توانند به تنهایی یا با گروه بزرگی از کودکان دیگر انجام دهند. نکته این است که این بازی‌های سرگرم‌کننده، قابل انطباق با شرایط مختلف هستند و مهارت‌آفرین هستند؛ کودکان با این بازی‌ها توانایی‌های خود را در پرتاب، گرفتن و لگد کردن بهبود ‌بخشند. ورزش و نرمش برای کودکان در سلامتی جسم و روان آن‌ها اهمیت بالایی دارد، با تشویق کودک به انجام فعالیت‌های ورزشی می‌توانید عادت‌های خوبی را برای آینده در او نهادینه کنید.

 بازی‌های ورزشی برای کودکان
بازی‌های ورزشی سرگرم‌کننده زیادی برای کودکان وجود دارد که نیازی به تیم یا تجهیزات زیادی ندارند.

بهترین بازی‌ها و فعالیت‌های ورزشی کودکان

در بازی‌های ورزشی یکی از مهم‌ترین نکات، تیم سازی است. بازی‌های ورزشی که به صورت تیمی انجام می‌شوند می‌توانند مهارت‌های اجتماعی و تیمی کودکان را تقویت کنند. در کنار تیم سازی باید توجه داشت که بازی ورزشی سرگرم کننده باشد و مهارت‌های دیگری مانند مهارت‌های حرکتی را نیز گسترش دهد. بازی‌هایی که در ادامه آورده شده اند، بازی‌های ورزشی جذاب و سرگرم کننده‌ای برای کودکان است.

 • بازی بسکتبال
 • بازی تنیس
 • دویدن
 • بازی فوتبال
 • بازی‌های دو و میدانی
 • بازی ژیمناستیک
 • بازی والیبال
 • بازی پینگ پنگ
 • شنا کردن
دویدن کودکان
بازی‌های ورزشی که به صورت تیمی انجام می‌شوند می‌توانند مهارت‌های تیمی و اجتماعی کودکان را تقویت کنند.

بازی‌های ورزشی برای کودکان نوپا

معمولا والدین در تلاش هستند تا یک فعالیت ورزشی یا بازی ورزشی مناسب برای کودکان نوپا 1 تا 3 ساله پیدا کنند. این بازه‌ی سنی بسیار حساس و دشوار است، زیرا نوزادی که فقط 12 ماه دارد، برای فعالیت‌های ورزشی کامل و پیچیده آماده نیست، اما قطعاً توانایی انجام تعداد کمی از فعالیت‌های ورزشی را دارد تا زمانی که کمی بزرگ‌تر شود و برای ورزش‌های متنوع‌تری آماده شود.

 • پرتاب کردن: اکثر نوزادان این توانایی را دارند که در صورت درخواست، یک توپ فومی و نرم را پرتاب کنند.
 • گرفتن: استفاده از یک توپ فومی و بسیار نرم برای این امر مهم است، زیرا اگرچه اکثر کودکان نوپا می‌دانند که می‌توانند چیزی را بگیرند، اما هنوز به سنی نرسیده اند که بتوانند این کار را با موفقیت انجام دهند و به راحتی کنترل کنند.
 • غلت زدن: گذاشتن یک کودک نوپا روی یک تشک نرم می‌تواند سرگرم کننده و تا حدودی آموزنده باشد.
 • پیاده روی/دویدن: بسته به سطح کودک نوپا، راه رفتن یا دویدن او به سمت 'خط پایان' می‌تواند یک فعالیت ورزشی عالی برای کودک نوپا باشد.
پرتاب کردن توسط کودک
اکثر نوزادان این توانایی را دارند که در صورت درخواست، یک توپ فومی و نرم را پرتاب کنند.

بازی‌های ورزشی برای کودکان پیش دبستانی و مهدکودک

دوره پیش دبستانی به طور کلی از سن 3 یا 4 سالگی شروع می‌شود و تا 5 و 6 سالگی ادامه دارد و بهترین زمان برای شروع درگیر کردن کودکان با فعالیت‌های ورزشی با استفاده از بازی است. بسیاری از فعالیت‌های ورزشی فوق را می‌توان در این سن شروع کرد. به طور مثال: 

 • بسکتبال: به طور ایده آل با حلقه‌ای که در ارتفاع حداکثر یک و نیم متری قرار دارد و با توپ فومی و نرم می‌توان کودکان را با این ورزش آشنا کرد.
 • ژیمناستیک: بردن بچه ها به باشگاه و روی تشک بازی با فعالیت‌های ساختار یافته، نقطه شروع خوبی خواهد بود.
 • شنا: این ورزش باید با احتیاط و در حضور نجات غریق انجام شود (کارشناسان می‌گویند سن 5 سالگی نقطه شروع خوبی است)
بسکتبال
دوره پیش دبستانی به طور کلی از سن 3 یا 4 سالگی شروع می‌شود و تا 5 و 6 سالگی ادامه دارد و بهترین زمان برای شروع درگیر کردن کودکان با فعالیت‌های ورزشی با استفاده از بازی است.

بازی‌های ورزشی در خانه برای کودکان

در داخل خانه هستید و خسته شده اید؟ مشکلی نیست، بازی‌های ورزشی سرگرم کننده‌ی زیادی برای کودکان وجود دارد که می‌توانند در داخل خانه انجام شوند. چه هوای بیرون خیلی گرم باشد و چه سرد، باران، برف یا حتی موج گرما وحشیانه، گاهی اوقات ورزش‌های داخل سالن بهترین گزینه برای کودکان است. در اینجا سرگرم کننده ترین فعالیت‌ها و بازی های ورزشی داخل سالن برای کودکان است:

والیبال بادکنکی

بدیهی است که شما نمی‌خواهید در اتاق نشیمن خانوادگی خود فوتبال یا والیبال بازی کنید، به همین دلیل است که این نسخه ایمن‌تر از فوتبال و والیبال، بهترین فعالیت ورزشی داخل خانه برای کودکان است. این بازی بسیار آسان است: یک بادکنک را باد کنید. به هوا پرتابش کنید و با زدن ضربه و فرستادن به سمت کودک، بازی را شروع کنید. از او نیز بخواهید همین کار را بکند و اجازه ندهید که بادکنک به زمین بخورد.

هولاهوپ

در حالی که بیشتر افراد ممکن است فکر کنند که هولا هوپ یک فعالیت انفرادی است، شما می‌توانید هولاهوپ را با دیگران به عنوان یک فعالیت ورزشی سرگرم کننده برای کودکان در داخل خانه بازی کنید. سرگرم‌کننده‌ترین فعالیت تیمی با استفاده از هولاهوپ مسابقه است: از دو کودک بخواهید که هولا هوپ را بچرخانند و سپس سعی کنند همزمان حرکت کنند و به یک خط پایان مشخص برسند.

وسایل فومی

بازی‌های ورزشی که با وسایل فومی انجام می‌شوند، برای داخل خانه عالی هستند. زیرا اکثر اجسام فومی هیچ پنجره‌ای را در داخل خانه شما نمی‌شکنند! می‌توانید برای کودک خود توپ‌های فومی تهیه کنید یا از تفنگ‌های برایش بخرید که تیرهایش فومی است و با آن می‌تواند نشانه گیری و تیراندازی را تمرین کند. 

هولاهوپ
شما می‌توانید هولاهوپ را با دیگران به عنوان یک فعالیت ورزشی سرگرم کننده برای کودکان در داخل خانه بازی کنید.

بازی‌های ورزشی در فضای باز برای کودکان

بسیاری از فعالیت‌ها و بازی‌های ورزشی در فضای باز برای کودکان در قسمت‌های قبلی پوشش داده شده‌اند. با این حال، فعالیت‌های ورزشی خاصی وجود دارد که برای خارج از منزل عالی هستند.

علاوه بر این، بازی‌های ورزشی در فضای باز برای کودکان مزایای مختلفی از جمله تقویت مهارت‌های فیزیکی و اجتماعی را به دنبال دارد. فواید فیزیکی بازی‌های ورزشی برای کودکان در فضای باز مانند فوتبال، اسکیت برد، پیاده روی، دوچرخه سواری و فوتبال عبارتند از: عضله سازی، به دست آوردن انعطاف پذیری، بهبود تعادل و هماهنگی، کاهش وزن و استقامت عمومی.

مزایای اجتماعی ورزش در فضای باز بسیار مهم است. انجام بازی‌های ورزشی در فضای باز با تعدادی از کودکان به صورت گروهی، می‌تواند رشد اجتماعی عمومی را بهبود بخشد، به این ترتیب که کودکان یاد می‌گیرند که به طور طبیعی با یکدیگر تعامل داشته باشند. علاوه بر این، تعامل اجتماعی جنبه‌های دیگری مانند رهبری، عزت نفس و کار گروهی دارد که از طریق این فعالیت‌ها تقویت می‌شود.

کلام پایانی

بازی‌های ورزشی متنوعی برای کودکان وجود دارد که چه در خانه و چه بیرون از خانه به صورت گروهی و انفرادی قابل انجام هستند. انجام این بازی‌های ورزشی سرگرم کننده است و مهارت‌های فیزیکی و اجتماعی کودکان را تقویت می‌کند. علاوه بر این با انجام بازی‌های ورزشی از سنین کم، ورزش کردن به مرور تبدیل به یک عادت می‌شود. اگر شما یک بازی ورزشی مخصوص به خود و کودکتان دارید؛ در قسمت نظرات آن را به اشتراک بگذارید.

منابع مورد استفاده:

5 1 رای
نظر به نوشته
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بازدیدترین
Inline Feedbacks
دیدگاه ها
محمدحسین

خیلی بده همه بازی های بیخود بودنند