بازی‌های کامپیوتری

امروزه دسترسی به موبایل و تبلت و کامپیوتر و کنسول‌های بازی راحت‌تر شده است. در هر خانه‌ای حداقل یکی یا دو تا از این دستگاه‌ها وجود دارد. کودک با مشاهده رفتار پدر و مادر و دیگر بزرگتر‌ها به استفاده از این وسایل علاقمند می‌شود. این تکنولوژی هم‌، مانند دیگر تکنولوژی‌ها از مزایا و معایبی برخوردار است که با استفاده مناسب از آن می‌توان نهایت بهره را از آن برد.

مزایای بازی‌های کامپیوتری

مزایای بازی‌های کامپیوتری به شرح زیر است:

  • یکی از مهم‌ترین مهارت‌های لازم هماهنگی چشم و دیگر اعضای بدن است. بازی‌های کامپیوتری هماهنگی میان دست و چشم را تقویت می‌کند.
  • به طور کلی بازی‌های رایانه‌ای باعث افزایش هوش و خلاقیت کودکان می‌شود و روند حل مسئله را به آن‌ها می‌آموزد زیرا کودک مجبور است برای رفتن به مراحل بعدی بازی راه حل‌های جدید را کشف کند.
  • برخی بازی‌ها به منظور آموزش مهارت‌ها و دانش‌های خاصی طراحی شده‌اند مانند آموزش الفبا، آموزش سرعت عمل‌، آموزش اعداد و …
  • در برخی دستگا‌ه‌ها و بازی‌ها نیز موجب تحرک کودک نیز می‌شود اما به طور قطع نمی‌تواند جایگزین بازی در فضای باز و ورزش کردن شود.
  • همچنین بازی‌های ویدیویی رقابت کردن را به کودکان آموزش می‌دهد و کودکان به واسطه آن با مفهوم برد و باخت آشنا می‌شوند.
  • بازی‌ها می‌توانند بر خلاف تصور عمومی جامعه‌، روابط عمومی کودکان را افزایش دهند. تحقیقات نشان می‌دهد نوجوانان با همسالان خود بیشتر درباره بازی‌های رایانه گفت‌و‌گو می‌کنند.

معایب بازی‌های کامپیوتری

و همانگونه که همه ما می‌دانیم معایبی نیز دارد:

  • بر اساس تحقیقات رابطه مستقیمی میان بازی‌های خشن و رفتارهای خشونت‌آمیز وجود دارد. کودکان با تجربه خشونت‌های شدید در بازی‌های رایانه‌ای خشونت را می‌آموزند و در دنیا واقعی نیز به پرخاشگر و خشن می‌شوند.
  • بازی کردن بی رویه سبب می‌شود کودکان زمان زیادی را بر سر دستگاه‌های بازی سپری کنند و دیگر وقتی برای اختصاص به فعالیت‌های اجتماعی مانند ورزش کردن ، مهمانی و …. نمی‌ماند و این موضوع سبب کاهش مهارت‌های اجتماعی فرد می‌شود و می‌تواند به مرور زمان فرد را به شخصی ضد اجتماعی تبدیل کند.
  • مهم‌ترین عیب بازی‌های رایانه‌ای افت تحصیلی کودکان است همان طور که قبلا گفته شد اگر کودک زمان زیادی را صرف بازی کند به دیگر کارها که شامل درس خواندن و مشق نوشتن است نیز نمی‌رسد در نتیجه از تحصیل باز می‌ماند.

راهکارهای کنترل بازی‌های کامپیوتری

برای اینکه به عنوان پدر و مادر، بازی کردن کودکمان را به نحو درست مدیریت کنیم لازم است نکاتی را مد نظر قرار دهیم. اولین کار این است که به همراه فرزندمان به بازی بپردازیم این کار کمک می‌کند به طور غیر مستقیم بر محتوای بازی نظارت داشته باشید و مهمترین فایده آن برقراری ارتباط با فرزندتان است. به دنبال بازی با محتواهای مناسب برای کودکتان باشید. اکثر بازی‌ها دارای محدودیت سنی است. با توجه به آن بازی مناسب کودک خود را خریداری کنید. تحقیقات نشان می دهد فقط 24 درصد افراد به رده بندی سنی بازی‌ها توجه می‌کنند. قدم دیگری که برای کودکتان باید بردارید محدودیت زمانی است. زمان مشخصی را برای بازی کردن کودکتان اختصاص دهید و زمان بیشتر از آن را ممنوع کنید. تلاش کنید سرگرمی‌های دیگری نظیر کلاس‌های ورزشی، هنری و … نیز برای کودکتان فراهم کنید تا در نتیجه بی‌کاری به سراغ بازی‌های رایانه ای نرود.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها