لی لی بازی‌ است که این روزها کمتر کودکان به آن می‌پردازند. بازی که مزایای بسیاری دارد و می‌تواند در رسیدن کودکان به رشد حرکتی و تعادل تاثیر بسیاری داشته باشد.

لی لی، بازی قدیمی و نوستالوژی

دنیای بازی‌های قدیمی، این روزها در حال از بین رفتن است و کمتر و کمتر به آن‌ها توجه می‌شود. کودکان بسیاری دیگر به این بازی‌ها رجوع نمی‌کنند و سرگرم بازی‌ها و تکنولوژی به روز شده‌اند. نبودن فضا و نداشتن امکانات مناسب از دلایلی هستند که سبب شده‌اند تا این بازی‌ها کمتر مورد استفاده کودکان قرار گیرند.

بازی لی لی یکی از این بازی‌ها است که این روزها کمتر کودکان به آن می‌پردازند. بازی که مزایای بسیاری دارد و می‌تواند در رسیدن کودکان به رشد حرکتی و تعادل تاثیر بسیاری داشته باشد. از همین رو لازم است تا والدین این بازی را بیشتر و بهتر به یاد آورند و فضا و شرایط استفاده از آن را برای کودکان خود فراهم کنند.

از همین رو لازم دیدیم تا به توضیح این بازی بپردازیم و از مزایای استفاده از این بازی، نکاتی را بیان کنیم. نکاتی که سبب شود تا استفاده از بازی دوباره رونق بگیرد و بتوان آن را احیا کرد! امید است در ادامه مقاله همراه ما باشید تا بتوانید با این بازی به خوبی آشنا شوید و نکات این بازی برای شما یادآوری شود. به این ترتیب امید می‌رود بتوانید شرایط استفاده از این بازی را برای کودک خود فراهم آورید!

بازی لی لی
بازی لی لی مزایای بسیاری دارد و می‌تواند در رسیدن کودکان به رشد حرکتی و تعادل تاثیر بسیاری داشته باشد.

تاریخچه بازی لی لی

تاریخچه بازی لی لی به چیزی در حدود سه هزار سال پیش باز می‌گردد. بسیاری این بازی را اختراع رومیان باستان می‌دانند. البته مدرکی قطعی برای این موضوع وجود ندارد اما شواهد نشان می‌دهد که این بازی، برای آموزش سربازان رومی اختراع شده است! در واقع برای بهبود عملکرد سربازان، آن‌ها باید مسیر را با زره کامل می‌دویدند و تعادل خود را بر روی یک پا حفظ می‌کردند. کودکان رومی با دیدن این صحنه‌ها، از آن الهام گرفتند و در طی سال‌های بعدی این بازی کم‌کم تغییراتی را به خود دید تا به شکل امروزی درآمد. از همین رو تاریخچه این بازی را به رومیان باستان نسبت می‌دهند.

مراحل بازی لی لی

یکی از قدیمی‌ترین و دوست داشتنی‌ترین بازی‌های نوستالوژی، بازی لی لی است. بازی که با قوانین خاص خود، می‌تواند سبب شادی و نشاط در کودکان شود و هیجان و انرژی آن‌ها را زنده کند. در استفاده از این بازی لازم است تا ابتدا صفحه و زمین بازی مشخص شود. در بعضی موارد ممکن است از صفحات آماده استفاده شود. البته در قدیم و در فضاهای بزرگ با استفاده از گچ و سنگ، صفحه بازی بر روی زمین کشیده می‌‌شد.

صفحه و زمین بازی، معمولا شامل 8 یا 10 خانه مربع شکل است که به موازات یا امتداد یکدیگر کشیده می‌شوند. معمولا خانه‌ها 4و5 و 7و8 به صورت افقی در کنار یکدیگر قرار دارند تا افراد بتوانند در آن‌ها استراحت کنند. ترسیم این خانه‌ها و اندازه آن‌ها با توجه به سن شرکت کنندگان می‌تواند متفاوت باشد.

پس از آن که زمین بازی مشخص شد، لازم است تا نشانگری برای بازی انتخاب شود. معمولا از یک جسم کوچک و سنگین به این منظور استفاده می‌شود. این جسم می‌تواند سنگ، سکه یا هرچیز دیگری باشد.

بازیکن جسم را به اولین مربع پرتاب می‌کند و مطمئن می‌شود که جسم در داخل مربع قرار می‌گیرد. پس از آن، بازیکن لازم است تا از مربع‌ها به صورت لی لی و با یک پا عبور کند. البته نکته مهم این است که در خانه‌ای که نشانگر وجود دارد، بازیکن حق فرود آمدن را ندارد. بسته به اینکه مربع تک باشد یا کنار هم، بازیکن روی یک پا می‌پرد یا می‌تواند به ترتیب از هر دو پای خود استفاده کند. بازیکن این کار را تا زمانی که به خانه آخر برسد، ادامه می‌دهد.

سپس بازیکن بر می‌گردد و مسیر خود را با پرش مجدد از میان مربع‌ها دنبال می‌کند تا زمانی که به خانه‌ای که نشانگر در آن قرار دارد، می‌رسد. بازیکن قبل از این خانه متوقف می‌شود و بدون وارد شدن به مربع، نشانگر را برمی‌دارد. در نهایت بازیکن بدون ورود به این خانه لی لی را تمام می‌کند و از صفحه بازی خارج می‌شود. به این ترتیب بازی در مراحل بعدی و برای خانه‌های بعدی نیز تکرار می‌شود.

مراحل بازی لی لی
ترسیم خانه‌های بازی لی لی و اندازه آن‌ها با توجه به سن شرکت کنندگان می‌تواند متفاوت باشد.

قوانین بازی لی لی

این بازی نیز مانند تمام بازی‌های دیگر قوانین مشخص و خاص خود را دارد. قوانینی که مشخص می‌کند افراد در چه صورت برنده و بازنده بازی هستند و در چه شرایطی می‌توانند بازی را ادامه دهند. در ادامه به برخی از این قوانین اشاره خواهیم کرد.

 1. لازم است نشانگر در خانه مشخص فرود بیاید. در صورتی که بر روی خط یا خارج از خانه مشخص شده باشد، فرصت بازیکن از دست می‌رود و نوبت نفر بعدی است.
 2. در صورتی که پای بازیکن بر روی خط بازی قرار گیرد یا تعادل خود را از دست بدهد، بازیکن فرصت خود را از دست داده است.
 3. در صورتی که بازیکن فرصت خود را از دست بدهد، در نوبت بعدی باید با همان خانه که در آن سوخته است، بازی را آغاز کند.
 4. برنده بازی کسی است که زودتر از دیگران تمام خانه‌های بازی را بگذارند و آن‌ها را به پایان ببرد.
قوانین بازی لی لی
این بازی نیز مانند تمام بازی‌های دیگر قوانین مشخص و خاص خود را دارد.

مزایای استفاده از بازی لی لی برای کودکان

بازی لی لی یکی از بازی‌های بسیار پرتحرک است که کودکان در استفاده از آن بهره زیادی می‌برند. همان‌طور که می‌دانید، دنیای بازی‌ها برای کودکان دنیایی بسیار گسترده و متنوع است که در آن کودکان چیزهای فراوانی را آموزش می‌بینند و رشد خود را با استفاده از آن تکمیل می‌کنند. بازی لی لی نیز از این قاعده مستثنی نیست و مزایای بسیاری را برای کودکان دارد. برخی از این مزایا عبارت‌اند از:

 1. افزایش سرعت رشد حرکتی در کودکان
 2. افزایش تعادل بر روی یک پا
 3. تخلیه انرژی و هیجانات کودکان
 4. تقویت عضلات پا و کنترل حرکات
 5. ایجاد هماهنگی بین چشم و دست و پا
 6. افزایش ضربان قلب و بهبود جریان خون در بدن
 7. ایجاد روحیه رقابت سالم در بین کودکان
 8. افزایش شور و نشاط و هیجان
مزایای استفاده از بازی لی لی برای کودکان
بازی لی لی یکی از بازی‌های بسیار پرتحرک است که کودکان در استفاده از آن بهره زیادی می‌برند.

سخن آخر

اگر مقاله را تا به اینجا همراهی کرده باشید،  به خوبی با یکی از دوست داشتنی‌ترین و قدیمی‌ترین بازی‌ها آشنا شده‌اید. بازی‌های قدیمی مثل گرگم به هوا، هفت سنگ و سایر بازی‌های هیجان انگیز که این روزها کمتر مورد استفاده قرار می‎گیرد. این بازی جذاب را می‌توان با استفاده از اسباب بازی‌هایی که این روزها در بازار موجود شده‌اند و پارچه‌های شبیه سازی شده آن، به کار برد.

در ابتدا به صورت کامل و کلی بازی و تاریخچه شکل گیری آن را شرح دادیم و پس از آن به قوانین موجود در این بازی پرداختیم. ضمنا این بازی مزایای بسیاری دارد که در این مقاله به صورت مفصل درباره آن‌ها صحبت کردیم.

پیشنهاد اسباب بازی

منابع مورد استفاده:

5 1 رای
نظر به نوشته
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بازدیدترین
Inline Feedbacks
دیدگاه ها
فائزه

کلی مطلب یاد گرفتم