عوامل موثر بر خلق‌وخو

در مقاله‌ی قبلی به معرفی و بررسی خلق‌وخو در کودکان پرداختیم. یاد گرفتیم هر فردی با بخشی از ویژگی‌های خلق‌وخو به دنیا می‌آید. دانشمندان بر اساس این ویژگی‌ها کودکان را دسته‌بندی کرده‌اند. قصد داریم در ادامه عوامل موثر بر خلق‌وخو را مورد بررسی قرار دهیم:

بخشی از خلق‌وخو مرتبط به ژنتیک فرد است. به طور دقیق نمی‌توان گفت ژنتیک و وراثت چقدر در این موضوع نقش دارد اما می‌دانیم که نقش دارد. تحقیقات نشان می‌دهد دوقلو‌های همسان بیش از دوقلو‌های ناهمسان صفات مشترک اخلاقی دارند. این مورد تایید‌کننده آن است که به دلیل شباهت بیشتر DNA دوقلو‌های همسان به هم خلق‌وخو آنان نیز مشابه‌تر است.

  • محیط

هم پای ژنتیک، محیط نیز بر خلق‌وخو کودکان اثر گذار است. تحقیقات نشان می‌دهد زن و محیط به طور مشترک بر خلق‌وخوی فرد اثر می‌گذارد. یکی از ارکان محیط‌، خانواده فرد است. کنش و واکنش‌های خانواده ها به فرزندانشان بر روی خلق‌وخوی فرزند اثرگذار است. تاثیر بعدی خانواده بر کودک نحوه برخورد خانواده با او در دوره اضطراب جدایی است. پس از دوره اضطراب جدایی، دلبستگی‌های کودک شکل می‌گیرد.

  • عوامل اجتماعی فرهنگی

مورد دیگری که بر خلق‌وخو کودکان اثر‌گذار است فرهنگ جامعه‌ای است که در آن زندگی می‌کند و بزرگ می‌شود. برای مثال فرهنگ‌های آسیایی آرامش را به صورت حالت هیجانی ایده‌آل در نظر می گیرند اما آمریکایی‌ها به برانگیختگی و هیجانی که توسط مکان‌ها و فعالیت‌های جدید ایجاد می‌شوند اهمیت می‌دهند. این تفاوت دیدگاه‌ها بر کودکان نیز تاثیر‌گذار است.

  • تجربه‌های منحصر به فرد کودکان

در خانواده‌های چند فرزندی‌، تاثیر بیشتری بر روی خلق‌وخوی کودک وجود دارد. اگر از پدر و مادر هایی که چند فرزند دارند بخواهید هر یک از فرزندان خود را توصیف کنند. متوجه خواهید والدین بیشتر به تفاوت فرزندانشان با هم می‌پردازند. این تفاوتی که در منظر والدین برجسته‌تر است سبب می‌شود سبک‌های تربیتی متفاوتی برای هر فرزند اختیار کنند. در نتیجه تربیت‌های متفاوت خلق‌وخوهای متفاوتی ایجاد می‌شود.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
4 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین پر بازدیدترین
Inline Feedbacks
دیدگاه ها
ebrahimi

دختر من خیلی آروم و ساکته اما پسرم همیشه جمع رو دستش میگیره با حرفاش دلشونو میبره. خیلی برام جالبه که چطور اینقدر متفاوت میشن!

leyla

ژنتیک فقط یکی از عواملی هست که روی خلق و خوی بچه ها تائیر میذاره اما اغلب مردم اعتقاد دارن خلق و خوی بچه بیشتر ناشی از ژنتیک و پدر و مادرشه!