یک عادت بد رفتاری مکرر است که ممکن است از نظر اجتماعی نامناسب و غیر قابل قبول باشد.اگر به علت به وجود آمدن یک عادت ، توجه کنید، رفع آن آسان‌تر خواهد بود.

عادت های بد کودکان

بی شک کودکان موجوداتی زیبا و بسیار شیرین و دلپذیر هستند اما مواقعی وجود دارد که آن‌ها می‌توانند با انجام عادت های بد، شما را کلافه و عصبی کنند.

یک عادت بد رفتاری مکرر است که ممکن است از نظر اجتماعی نامناسب و غیر قابل قبول باشد. اگرچه اکثر کودکان عادت های بد خود را پس از مدتی، رها می‌کنند اما باید به چند عادت توجه داشته باشید که ممکن است نشانه‌های اصلی استرس، کسالت، ناامیدی ، ناامنی یا خستگی باشند. 

در حالی که سعی می‌کنید یک عادت بد کودک خود را برطرف کنید، اگر به جای خود عادت‌های بد کودکان، به علت به وجود آمدن آن رفتار ها، توجه کنید، رفع عادت های بد آسان‌تر خواهد بود. در این مقاله به چند مورد از شابع ترین عاوات بد در کودکان اشاره خواهیم کرد و روش‌های مقابله با عادات نیز در ادامه ذکر خواهد شد. 

عادت بد یک رفتار ناپسند اجتماعی است
یک عادت بد رفتاری مکرر است که ممکن است از نظر اجتماعی نامناسب و غیر قابل قبول باشد

عادت بد چیست

والدین بسیاری از عادت های بد و زشت کودکان خود را آزاردهنده می‌دانند. وقتی می‌خواهید یک رفتار ناخواسته را تغییر دهید، به ابتدا باید بفهمید چرا فرزند شما این کار را انجام می‌دهد. عادت های بد اغلب فقط یک استراتژی دفاعی هستند. کودک شما ممکن است وقتی دچار استرس، کسالت، ناامیدی ، ناراحتی، ناامنی یا خستگی می‌شود ، رفتارهای زشتی انجام دهد. بسیاری از این عادت های بد باعث آرامش کودک می‌شوند.

بیشتر اوقات، این رفتارها فقط یک سری عادت های بد و دوره‌ای هستند، نه مشکلات جدی پزشکی و کودک به طور معمول با گذر زمان آن‌ها را ترک می‌کند. مدیریت رفتارهای بد کودکان ممکن است دشوار باشد. به طور کلی، باید سعی کنید عادت های بد کودکان را نادیده بگیرید. فریاد زدن، توجه به کارهای زشت و تنبیه معمولاً برای متوقف کردن رفتار زشت کارایی ندارد و حتی ممکن است عادت های بد کودک را تشدید کند. تمجید، پاداش مثبت (هنگامی که فرزند شما این رفتار را انجام نمی‌دهد) و صبر کردن به شما در این مسیر کمک می‌کنند.

عادت بد ناخن جویدن
وقتی می‌خواهید یک عادت بد را تغییر دهید، به ابتدا باید بفهمید چرا فرزند شما این کار را انجام می‌دهد.

مکیدن انگشت شست و پستانک

انواع مختلفی از مکیدن در بین بچه‌ها وجود دارد و معمولا در دوران نوزادی و خردسالی بین کودکان رایج است. مکیدن انگشت شست و حتی سایر انگشت‌ها معمولاً در چند ماه اول زندگی اتفاق می‌افتد . پستانک و پتو از اشیایی هستند که کودکان به مکیدن آن‌ها علاقه دارند. بسیاری از نوزادان این عادت خود را پیش از تولد یک سالگی خود ترک می‌کنند. برخی از کودکان مکیدن انگشت و اشیا را تا سن 5 سالگی هم ممکن است ادامه بدهند اما وقتی در جمع همسالان خود قرار می‌گیرند، به مرور این رفتار زشت را ترک می‌کنند.

مکیدن یک اثر آرامش بخش دارد و اغلب به کودکان کمک می‌کند تا بخوابند. با این حال، وقتی دندان‌های دائمی شروع به رویش می کنند (حدود 5 سالگی) اگر عادت مکیدن ادامه داشته باشد، ممکن است شکل دندان‌ها یا کام را تغییر دهد که نگران کننده است. اگر کودک شما از پستانک استفاده می‌کند، بهتر است به او اجازه دهید از پستانک استفاده کند تا اینکه شروع به مکیدن انگشت شست خود کند. سعی کنید قبل از 4 سالگی عادت مکیدن پستانک را اصلاح کنید.

چگونه مکیدن انگشت شست را اصلاح کنیم؟

 • اگر فرزند شما در سنی است که علت کارها را درک می‌کند، سعی کنید دلیل بد بودن این عادت را توضیح دهید و هر زمان که این کار را متوقف کرد به او پاداش بدهید.
 • اگر این عادت واکنش به نوعی استرس است، سعی کنید آن را شناسایی کرده و به طرق دیگر به کودک آرامش دهید.
 • اگر فرزند شما این کار را ناخودآگاه انجام می‌دهد، به آرامی به او یادآوری کنید و از او بخواهید این عادت را ترک کند.
 • دقت کنید در چه مواقعی کودک شما بیشتر به این عادت رو می‌آورد، آنها را یادداشت کنید تا اینکه علت های احتمالی را بیابید و مدیریت بهتری در اصلاح این عادت داشته باشید.
عادت بد مکیدن انگشت شست
انواع مختلفی از مکیدن در بین بچه‌ها وجود دارد و معمولا در دوران نوزادی و خردسالی بین کودکان رایج است.

گاز گرفتن و مکیدن لب

اگر لب پایینی کودک شما معمولا خشک یا ترک خورده است، ممکن است به دلیل عادت مکیدن لب باشد. دلایل اصلی مکیدن لب شامل خشکی لب‌ها، اضطراب یا نامرتب بودن دندان‌ها است. هنگامی که لب‌ها خشک می‌شوند، کودکان تمایل به لیسیدن یا مکیدن لب‌ها برای مرطوب کردن آ‌‌ن‌ها دارند.

همچنین، وقتی تازه وارد محیط می‌شوند یا دچار استرس می‌شوند، بطور ناخودآگاه تمایل دارند لب‌های خود را بمکند یا لیس بزنند. در برخی موارد، اگر دندان‌های فوقانی بر روی دندان‌های پایینی بیرون زده باشند، ممکن است منجر به گاز گرفتن یا مکیدن لب شود. این یک مشکل دندانی است و بنابراین باید با دندانپزشک مشورت کنید.

مکیدن یا گاز گرفتن مداوم لب‌ها ممکن است منجر به قرمز شدن، متورم شدن و تحریک لب‌ها و پوست اطراف دهان شود. همچنین ممکن است باعث درد و ناراحتی شود و در برخی موارد منجر به آسیب بافت لب شود.

چگونه از مکیدن و گاز گرفتن لب جلوگیری کنیم؟

 • برای کودکان در سنین بالاتر، برای درمان خشکی و ترک خوردگی لب، از بالم لب استفاده کنید.
 • اگر کودکان استرس دارند و لب‌های خود را گاز می‌گیرند، سعی کنید آن‌ها را آرام کنید و حواس آن‌ها را پرت کنید.
 • سعی کنید ریشه اصلی اضطراب کودک را بیابید و آن برطرف نمایید.
 • برای جلوگیری از خشکی لب‌ها، کودکان را به نوشیدن آب بیشتر تشویق کنید.
 • به کودکان آب نبات‌های بدون قند بدهید تا حواس آن‌ها را از عادت بد مکیدن لب پرت کند.
 • در صورتیکه مشکل کودک شما حاد باشد برحسب نوع مشکل به یک پزشک و روانشناس متخصص کودک مراجعه کنید.
عادت بد مکیدن و گاز گرفتن لب
اگر لب پایینی کودک شما معمولا خشک یا ترک خورده است، ممکن است به دلیل عادت مکیدن لب باشد

دندان قروچه کردن

دندان قروچه یا فشردن دندان عادتی است که در بیش از نیمی از نوزادان با رشد طبیعی مشاهده می‌شود. این رفتار معمولاً در حدود 6 ماهگی با رویش دندان‌های شیری شروع می‌شود و دوباره در سن 5 سالگی با رویش دندان‌های دائمی نیز در کودکان دیده می‌شود. 

دندان قروچه عمدتا در هنگام خواب اتفاق می‌افتد. کودکان معمولاً به مرور این عادت بد را ترک می‌کنند اما دندان قروچه ممکن است تا بزرگسالی نیز ادامه یابد. وقتی دندان‌ها قروچه به طور مداوم در سنین بالاتر از 5 سال نیز ادامه دارد، نگران کننده است زیرا می‌تواند باعث مشکلات دندانی یا اختلال در مفصل فک شود. اگر فرزند شما در حال ساییدن دندان‌های دائمی خود است، ممکن است نیاز به مشورت با دندانپزشک داشته باشید. 

چگونه از دندان قروچه جلوگیری کنیم؟

 • قبل از تلاش برای ترک عادت بد دندان قروچه، علت را مشخص کنید. هر چیزی که مربوط به دندان درآوردن و درد عضله باشد موقتی است و پس از مدتی از بین می‌رود. با برطرف کردن علت عادت دندان قروچه، ضمن حذف این عادت، درد ناشی از استرس و دندان قروچه نیز از بین می‌رود.
 • با کودک خود در مورد چیزهایی که او را ناراحت می‌کند یا او را تحت فشار قرار می‌دهد صحبت کنید و به او کمک کنید تا راهی برای رفع آن‌ها پیدا کند.
 • در برخی موارد، چک کردن دندان‌ها و مراجعه به دندان پزشک می‌تواند کمک کننده باشد
 • اگر دندان قروچه قبل از خواب یا هنگام خواب رخ می دهد ، با استحمام یا مطالعه کتاب، کودکان را قبل از خواب آرام کنید.
دندان قروچه کردن
دندان قروچه عمدتا در هنگام خواب اتفاق می‌افتد.

استفاده زیاد از تبلت و گوشی هوشمند

کودکان از بزرگسالان تقلید می‌کنند و وقتی ما بیش از حد از تلفن‌های هوشمند، تبلت‌، لپ تاپ و سایر وسایل خود استفاده می‌کنیم، طبیعتاً این عادت بد را کودکان هم تکرار می‌کند. علاوه بر این، دادن یک تلفن هوشمند یا تبلت راهی برای آرام کردن کودک دمدمی مزاج و سرگرم نگه داشتن او شده است.

وقتی فرزندان شما زمان زیادی را صرف تماشای فیلم یا بازی های ویدئویی می‌کنند، ممکن است بر سلامتی آن‌ها تأثیر بگذارد.

از آنجا که 90 درصد رشد مغز قبل از سن 5 سالگی اتفاق می‌افتد، اجازه دادن به کودکان برای کشف محیط اطراف و تجربه‌های جدید بسیار مهم است. اگر آن‌ها مدام در حال استفاده از گوشی هوشمند باشند، کمتر به محیط اطراف خود جذب و علاقمند می‌شوند، که این امر توانایی یادگیری آن‌ها را مختل می‌کند.

آکادمی اطفال آمریکا توصیه می‌کند که فقط در صورت حضور والدین یا یک بزرگتر در خانه به کودکان زیر 18 تا 24 ماه اجازه داده شود که وقت خود را صرف بازی‌های ویدیویی یا تماشای فیلم و کارتون کنند. برای کودکان پیش دبستانی دو تا پنج ساله، مدت زمان استفاده از این ابزارها را فقط یک ساعت در روز توصیه می‌کند.

چگونه می‌توان از این عادت بد جلوگیری کرد؟

 • اطمینان حاصل کنید که فرزندان شما از دستگاه‌های هوشمند فقط برای اهداف آموزشی استفاده می‌کنند.
 • کودکان را مشغول سایر فعالیت‌های سرگرم کننده کنید تا آن‌ها از شما تلفن هوشمند درخواست نکنند. بازی‌های متنوع و هیجان انگیزی برای آن‌ها تهیه کنید.
 • با کودکان صحبت کنید و محدودیت‌هایی را برای استفاده از دستگاه‌های هوشمند تعیین کنید.
 • از  دستگاه‌های هوشمند مانند تبلت با هم استفاده کنید تا بتوانید آنچه را که می‌بینند برای آن‌ها توضیح دهید. می‌توانید نظر بدهید و سوال بپرسید و کودکان را همراهی کنید.
 • آنچه را که به کودکان نصیحت می‌کنید، تمرین کنید و مثال درستی را نشان دهید. خود شما نیز باید استفاده‌ از دستگاه‌های هوشمند را محدود کم‌تر از قبل کنید.
استفاده بیش از حد از تبلت و موبایل
کودکان از بزرگسالان تقلید می‌کنند و وقتی ما بیش از حد از تلفن‌های هوشمند، تبلت‌، لپ تاپ و سایر وسایل خود استفاده می‌کنیم، طبیعتاً این عادت بد را کودکان هم تکرار می‌کند.

بد غذا بودن

عادت های بد غذایی می‌تواند شامل خوردن وعده‌های غذایی نامناسب، خوردن بیش از حد غذاهای شیرین مانند شکلات و بستنی، مصرف فست فودها و حذف صبحانه باشد. عدم خوردن غذاهای مغذی ممکن است منجر به مشکلات سلامتی شود و اصلاح نکردن عادت های غذایی نامناسب کودکان منجر به انتخاب غذای نامناسب در بزرگسالی نیز می‌شود.

چگونه از عادت های بد غذایی جلوگیری کنیم؟

 • اگر کودکتان وعده غذایی خود را حذف می‌کند، سعی کنید میان وعده یا غذای سالم مورد علاقه خود را در آن مدت همراه داشته باشید.
 • سعی کنید غذاهای متنوعی تهیه کنید تا کودکان حق انتخاب داشته باشند و تمام مواد مغذی وجود داشته باشد.
 • در صورت امتناع از خوردن، به زور به کودک غذا ندهید. بگذارید زمان بگذرد و گرسنگی کودکان را به غذا متمایل کند.
 • کودکان را از نظر بدنی فعال نگه دارید تا کالری بیشتری بسوزانند و احساس گرسنگی کنند.
 • وعده‌های غذایی را طوری برنامه ریزی کنید که به غذا خوردن در ساعت‌های مشخص، عادت کنند.
بد غذا بودن کودک
عادت های بد غذایی می‌تواند شامل خوردن وعده‌های غذایی نامناسب، خوردن بیش از حد غذاهای شیرین مانند شکلات و بستنی، مصرف فست فودها و حذف صبحانه باشد.

دروغ گفتن

کودکان در سنین مختلفی دروغ می‌گویند و این عادت بد دلایل مختلفی دارند و فقط برای به دست آوردن چیزی که می‌خواهند یا اجتناب از انجام کاری، نیست. در بسیاری از اوقات کودکان تخیلات و اندیشه‌های خود را که ممکن است واقعی نباشد بیان می‌کنند و ما به اشتباه تصور می‌کنیم که دروغ می‌گویند. گاهی نیز کودکان ممکن است دروغ بگویند تا رفتار جدیدی را امتحان کنند، رضایت بقیه را جلب کنند، مرکز توجه همه باشند یا فقط دوست دارند که دروغ بگویند.  اگر دروغ گفتن به صورت ناگهانی آغاز شود، باید نگران شوید. با این حال، اگر می‌توانید علت رفتار کودک خود را درک کنید، می‌توانید قبل از بدتر شدن، آن را اصلاح کنید.

چگونه از دروغ گفتن فرزند خود جلوگیری کنیم؟

 • اگر فرزند شما فقط برای جلب توجه، چیزهای شگفت انگیزی می گوید‌، بهتر است به جای زیر سوال بردن و بحث کردن، چنین گفتگوهایی را نادیده بگیرید. هنگامی که چنین تئاتری‌هایی را نادیده می‌گیرید، کودکان می‌فهمند که شما به آنچه آن‌ها در آن لحظه می‌گویند، باور ندارید.
 • اگر کودکان برای اجتناب از برخی کارها دروغ می‌گویند، می توانید عواقبی برای دروغ گفتن کودکان تعیین کنید اما مطمئن شوید که تنبیه‌ها شدید نیستند.
 • اگر دروغ می‌گویند چون از چیزی می‌ترسند، ابتدا سعی کنید عامل ترس را از بین ببرید، سپس این عادت بد کودکان هم به طور خودکار از بین می‌رود.
دروغ گفتن در کودکان
کودکان در سنین مختلفی دروغ می‌گویند و این عادت بد دلایل مختلفی دارند و فقط برای به دست آوردن چیزی که می‌خواهند یا اجتناب از انجام کاری، نیست.

استفاده از کلمات بد و فحاشی

استفاده از کلمات بد عادتی است که کودکان معمولاً پس از حضور در مدرسه انجام می‌دهند. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که این کلمات را از کجا یاد می‌گیرند. هنگامی که کودکان شما با کودکان و افراد مختلف ملاقات می‌کنند، طبیعی است که کلماتی که استفاده می‌کنند، دست خوش تغییر شود و از کلمات بد و نامناسب نیز استفاده کنند.

چگونه از به کار بردن کلمات بد در کودک خود جلوگیری کنیم؟

 • اولین باری که می‌شنوید فرزندتان از یک کلمه‌ی نامناسب استفاده می‎کند، نگران نشوید. سعی کنید در اولین بار آن را نادیده بگیرید.
 • در صورت تکرار، آرامش خود را حفظ کرده و سعی کنید با کودکان صحبت کنید. به کودکان بفهمانید که استفاده از چنین کلماتی مجاز نیست.
استفاده از کلمات بد و فحاشی
استفاده از کلمات بد عادتی است که کودکان معمولاً پس از حضور در مدرسه انجام می‌دهند.

لمس قسمت های خصوصی

تلاش برای کشف اعضای بدن، از جمله قسمت‌های خصوصی بدن، با لمس، مالش، کشیدن یا فشار دادن، در کودکان خردسال معمول است. این رفتار در کودکان دو تا شش سال دیده می‌شود.

وقتی کمی بزرگتر می‌شوند ، ممکن است متوجه رفتارهای جنسی خاصی در آن‌ها مانند نگاه کردن یا تلاش برای لمس قسمت‌های خصوصی شخص دیگر، نشان دادن قسمت ‌های خصوصی بدن خود به دیگران، نشستن نزدیک به کسی و کنجکاوی در مورد بدن برهنه دیگران، شوید. همه‌ی این کارها از روی کنجکاوی انجام می‌شود و در بیشتر موارد بی ضرر است. با انجام برخی رفتارها، می‌توان این موارد را اصلاح کرد.

چگونه از دست زدن کودکان به قسمت‌های خصوصی جلوگیری کنیم؟

 • کودک پس از دو سالگی به والد همجنس به حمام برود. والد همجنس قسمت‌های خصوصی بدن خود را پوشانیده‌است، و به کودک توضیح می‌دهد که قسمت‌هایی که پوشیده شده است خصوصی است و نباید اجازه بدهی کسی آنها را ببیند یا لمس کند.
 • به آن‌ها بگویید که کدام قسمت ها به زبان ساده خصوصی هستند ، مانند قسمت‌هایی که توسط مایو پوشانده شده است.
 • به کودکان خود توضیح دهید که نگاه کردن یا لمس کردن اعضای بدن شخص دیگری اشکالی دارد و اجازه ندهید دیگران نیز همین کار را با شما انجام دهند.
 • برای کودکان کم سن و سال، اطمینان حاصل کنید که آن‌ها را به طور مناسب بپوشانید تا از تماس با قسمت‌های خصوصی آن‌ها جلوگیری شود.
قسمت های خصوصی بدن کودکان
به کودکان بگویید که کدام قسمت ها به زبان ساده خصوصی هستند ، مانند قسمت‌هایی که توسط مایو پوشانده شده است.

خشم و هیجان کنترل نشده

عصبانیت در کودکان دو تا سه ساله شایع است. آن‌ها وقتی به خواسته خود نمی‌رسند این رفتار را از خود نشان می‌دهند. در حالی که اکثر کودکان، هنگام رفتن به مدرسه این عادت بد را ترک می‌کنند، برخی از کودکان، این رفتار زشت را ادامه می‌دهند که منجر به بروز مشکلات عصبی در آن‌ها می‌شود. محرک‌های رایج عصبانیت و تحریک پذیری در کودکان شامل عدم دستیابی به خواسته خود و انجام کاری است که دوست ندارند.

چگونه خشم کنترل نشده را در فرزند خود کنترل کنیم؟

 • نحوه پاسخگویی شما به کودک عصبانی تفاوت زیادی در اصلاح رفتار او ایجاد می‌کند.
 • ابتدا مطمئن شوید که کودک گرسنه یا تشنه نیست و یا با مشکلی از لحاظ جسمی مواجه نشده است.
 • کودک را از نظر پزشکی چک کنید چون مشکلاتی مانند ضعف جسمی، کم‌خونی، تیروئید، انگل و یا کمبود های دیگر ممکن است منجر به عصبانیت و خشم در کودکان شوند.
 • هر زمان که عصبانی هستند چون به خواسته‌ی خود نرسیده‌اند، برای آرام شدن کودک را به خواسته‌اش نرسانید. البته این موضوع به سن کودک و شرایط هم بستگی دارد. چون با ادامه عصبانیت این روش در آن‌ها نهادینه‌ می‌شود و ممکن است تکرار شود.
 • سعی کنید خشم کودکان را نادیده بگیرید و سکوت کنید تا متوجه اشتباه خود شوند اما سعی نکنید که آن‌ها را تنبیه کنید.
 • به کودکان آگاهی بدهید که چنین رفتارهای خشمگین و کنترل نشده‌ای چه عواقبی برایشان خواهد داشت.
 • در تلاش‌های خود ثابت قدم باشید. وقتی فهمیدند که چنین رفتاری مناسب نیست، خودشان سعی می‌کنند تا تغییر کنند.

آموزش مهارت کنترل خشم به کودکان نیاز به صبر و بردابری دارد و لازمه آن تقویت این مهارت در خود والدین است، در مقاله کنترل خشم در کودکان در مورد ابزار و روش‌های مورد نیاز بیشتر بخوانید.

خشم و هیجان کنترل نشده در کودک
محرک‌های رایج عصبانیت و تحریک پذیری در کودکان شامل عدم دستیابی به خواسته خود و انجام کاری است که دوست ندارند.

نکات پایانی مقاله

امیدواریم این نکات به شما کمک کند عادت های بد کودکان را اصلاح کنید. به یاد داشته باشید که این رفتارهای زشت کودکان طبیعی است و معمولاً از اغلب کودکان در سنین مختلف سر می‌زند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید علل زمینه‌ای رفتار بد کودک خود را پیدا کرده‌اید و سعی کنید به جای رفتارهای قهر آمیز این علل را از بین ببرید. 

بد غذایی در کودکان

پیشنهاد اسباب بازی

منابع مورد استفاده:

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها