چند وقت پیش یک پست در اینستاگرام هویو گذاشتیم و از مادرها و پدرها پرسیدیم اولین کلمه‌ای فرزندتان به زبان آورد چه بود. نظرات جالبی را از شما دریافت کردیم اما متوجه شدیم مادران زیادی نگران تکلم فرزندشان هستند به همین دلیل می‌خواهیم در این مقاله راحع به فرآیند رشد و تکامل زبان و تکلم کودکان صحبت کنیم.

کودک برای صحبت کردن نیاز دارد حرف‌های اطرافیان خود را بشنود تا بتواند آن ها را تکرار کند لذا سلامت شنوایی کودک در صحبت کردن وی تاثیر‌گذار است. همانگونه که ممکن است عدم تکلم کودک به مشکلات شنوایی اشاره داشته باشد گاها می‌تواند مشکل فراتر برود و عدم تکلم نتیجه بیماری‌های مختلفی مانند اوتیسم یا عدم رشد کافی مغز کودک باشد که با پیگیری و توجه به موقع می‌توان از پیشرفت بیماری‌های احتمالی جلوگیری و به رشد کودک کمک کرد.

صحبت کردنشروع به برقراری ارتباط

همانگونه که کودکان مختلف در رنگ پوست‌، زمان دندان در آوردن و زمان نشستن و … متفاوت هستند در مورد سخن گفتن هم متفاوتند پس سن‌هایی که ما در این مقاله اشاره می‌کنیم تقریبی هستند و ممکن است برای هر کودک یکی دو ماه متغیر باشد.
کودک در دو ماهگی با توجه به صداهایی که از اطراف خود می‌شنود تلاش می‌کند زمزمه کند و صداهای خوشایندی مانند آه ، اِه و اوه و … را از خود در می‌آورد کودک پس چهار ماهگی می‌تواند با اطراف خود ارتباط بگیرید و وقتی مادر با او بازی می‌کند صدا و رفتارها و حرکات او را دنبال می‌کند. در ۶ تا ۸ ماهگی کودک غان و غون می‌کند به زمزمه‌هایش حروف اضافه می‌کند و برخی آوا‌ها مانند با ، ما ، دَ و … را می‌گوید کودک در این زمان معنی برخی کلمات اطرافیان را درک می‌کند و متوجه منظور آن‌ها می شود.
پس از ۸ ماهگی کودک می‌تواند به آنچه که مادر به آن اشاره می‌کند دنبال کند و نسبت به کلمات دقیق‌تر می شود. در این سن کودک می‌تواند برخی بازی‌ها مانند دالی موشه را تکرار کند و به طور نوبتی با مادر این بازی را انجام دهد. همچنین کم کم می‌آموزد برای برقراری ارتباط به اشیا و اجسام اشاره کند و آن‌ها را نشان بدهد.

شروع به گفتن کلمه‌ها

همان طور که اکثر ما تجربه‌اش را داشته‌ایم انتظار می‌رود کودک در ۱۲ ماهگی یک لغت را به زبان آورده باشد. در این سن صداهای نا‌مفهوم کودک نیز لهجه زبان جامعه را دارد. کودک پس از ۱۲ ماهگی با دقت و سرعت بیشتری کلمات اطرافیان خود را درک می‌کند. تا ۱۸ ماهگی دایره لغات کودکان افزایش می‌یابد و حدودا ۵۰ کلمه را می گوید پس از ۱۸ ماهگی یادگیری افزایش می‌یابد و کودک حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه را به زبان می‌آورد. لازم است بدانید کودک اولین جمله دو کلمه‌ای خود را قبل از دو سالگی می‌گوید. متخصصین ۳۱۰ کلمه را مشخص کرده‌اند که کودک تا ۳ سالگی باید آن‌ها را بلد باشد. اگر کودکی ۷۵ تا ۲۲۵ کلمه از این فهرست را بگوید در وضعیت نرمالی به سر می‌برند. لغات این فهرست لغات ساده‌ای مانند مامان‌، بابا‌، توپ و … هستند که هر کودکی در ابتدای زندگی خود آن‌ها را می‌آموزد و تمرین می کند.

عدم تکلم

اگر نوزادی طبق مراحل بالا پیش نرود و تقریبا تا دو سالگی نتواند یک جمله دو کلمه‌ای را بگوید باید او را نزد پزشک برد تا مشکلات احتمالی را بررسی و درمان کند. عواملی که می‌توانند باعث تاخیر در رشد گفتاری کودک شوند به شرح زیر است:

  • اختلالات زبان و کام
  • اختلال در شنوایی و عفونت گوش
  • اختلال در اعصاب حرکتی
  • اوتیسم
  • ناتوانی ذهنی
  • مشکلات روانی و عاطفی

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها