یکی از مهارت‌هایی کودکان لازم است در دوران کودکی یاد بگیرند و با استفاده کردن از آن، آن را تقویت نمایند، حافظه دیداری است.

با این روش‌ها، حافظه دیداری کودک خود را تقویت کنید!

یکی از مهارت‌هایی که کودکان لازم است در دوران کودکی یاد بگیرند و با استفاده کردن از آن، آن را تقویت نمایند، حافظه دیداری است. حافظه دیداری یکی از انواع حافظه در بین افراد است که می‌تواند در کودکی به رشد و پرورش خوبی دست یابد. در صورتی که در این دوران، برای تقویت حافظه دیداری کودک، فعالیت‌ها و کارهایی صورت گیرد، این حافظه می‌تواند در بزرگسالی دستخوش تغییرات و تحولات بسیاری شود.

در این مقاله قصد داریم تا از این موضوع مهم برای شما سخنانی را داشته باشیم. در ابتدا به موضوع حافظه دیداری و تعریف آن خواهیم پرداخت تا به صورت کلی با این موضوع آشنایی لازم را کسب کنید. در ادامه به برخی از فعالیت‌ها و راهکارهایی که می‌تواند وضعیت حافظه دیداری را در کودکان تقویت نماید اشاره خواهیم کرد. همچنین به برخی از بازی‌ها که می‌تواند موجب بهبود حافظه دیداری و رشد و پرورش آن شود نیز، اشاره خواهیم داشت. 

تعریف حافظه دیداری

حافظه دیداری یا بصری، همان‌طور که مشخص است به توانایی به خاطر سپردن و پس از آن یادآوری چیزی گفته می‌شود که قبلا مشاهده شده است. در واقع با استفاده از حافظه دیداری، چیزهایی که قبلا دیده‌ایم برای ما آشنا به نظر می‌رسد! ادراک و پردازش چیزهایی که مشاهده می‌کنیم و  به خاطر سپردن این‌ها برای آینده! این حافظه در واقع، به دو دسته حافظه بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم می‌شود. حافظه دیداری بلند مدت، چیزهایی است که در گذشته دوری مشاهده شده است و امروز آن را یادآوری می‌کنیم اما حافظه کوتاه مدت، توانایی به یاد آوردن چیزهایی است که به تازگی مشاهده کرده‌ایم! 

تعریف حافظه دیداری
در واقع حافظی دیداری همان چیزی است که با استفاده از آن، چیزهایی که قبلا دیده‌ایم برای ما آشنا به نظر می‌رسد!

اهمیت حافظه دیداری قدرتمند برای کودک

کودکان به طور کلی دارای حافظه دیداری خوبی هستند. حافظه‌ای که تاثیر بسیاری در رشد و پرورش یک کودک دارد. از این رو این نوع از حافظه، برای هر فردی و در هر سن و سالی از اهمیت بالایی برخوردار است که کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند! رشد و پرورش این نوع از حافظه در کودکی، می‌تواند آینده کودک را تحت تاثیر بسیاری قرار دهد. کودکی با سلامت روانی و جسمانی بیشتر را پرورش دهد و بتواند به کودک در رسیدن به موفقیت‌های بیشتر کمک کند. برخی از فعالیت‌هایی که نیاز به حافظه دیداری قوی دارند عبارت‌اند از:

 1. یادگرفتن توانایی خواندن
 2. توانایی نوشتن و سواد
 3. بیان کلمات و حرف زدن
 4. یادگیری رنگ‌ها
 5. به خاطر سپردن اشکال
 6. ریاضیات و محاسبات و استفاده از اعداد

البته به یاد داشته باشید که بیشتر فعالیت‌هایی که کودک انجام می‌دهد، نیازمند داشتن حافظه دیداری خوبی است. از همان بدو تولد تا زمانی که کودک وارد محیط اجتماعی بزرگ‌تری چون مدرسه و دبستان می‌شود، کودک در حال یادگیری و تقویت این حافظه در خود است. البته این حافظه در سال‌های بعدی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و با هر بار استفاده، رشد و پرورش بیشتری را تجربه می‌کند. به همین دلیل، حافظه دیداری یا بصری کودک، برای یادگیری تمامی مهارت‌ها اهمیت بسیاری دارد.

یادگیری حروف و اعداد از مزایای حافظه تصویری
رشد و پرورش این نوع از حافظه در کودکی، می‌تواند آینده کودک را تحت تاثیر بسیاری قرار دهد.

نحوه بهبود حافظه دیداری

حال که از تعریف حافظه دیداری و اهمیت آن برای کودکان، آگاه شدیم، لازم است تا درباره چگونگی تقویت این نوع از حافظه در کودکان نیز، اطلاعاتی را داشته باشیم. حافظه دیداری در کودکان، از راهکارهای متفاوتی می‌تواند تقویت شود. رشد و بهبود این حافظه، می‌تواند آینده کودک را تخت تاثیر بسیاری قرار دهد. به همین دلیل از برخی روش‌ها برای تقویت این نوع از حافظه در کودکان استفاده می‌شود. روش‌هایی که می‌تواند برخی از آن‌ها را در ادامه ببینید:

 1. حفظ کردن شماره‌ها و یادآوری آن‌ها
 2. استفاده از ماشین حساب و چرتکه
 3. پرسیدن سوالاتی درباره اتفاقات طول روز
 4. مرور و یادآوری خاطرات گذشته با کودک
 5. آموزش نام اشیا و وسایل به کودک و پرسش از او
 6. نقاشی کشیدن کودک از روی یک تصویر

یکی دیگر از مهم‌ترین راهکارهایی با استفاده از آن می‌توان حافظه دیداری را در کودکان تقویت کرد، استفاده از بازی‌های مختلف در این زمینه است. در ادامه و بخش بعدی به طور مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت. 

آموزش نام اشیا برای رشد حافظه تصویری
حافظه دیداری در کودکان، از راهکارهای متفاوتی می‌تواند تقویت شود.

معرفی بازی برای تقویت حافظه دیداری

اگر به دنبال این هستید که راهکاری جذاب برای تقویت حافظه در کودک خود بیابید، بازی‌های مختلف یکی از بهترین راهکارها است! بازی‌های فکری و کارتی یکی از بهترین انواع بازی‌ها برای تقویت این حافظه در کودکان است. این نوع از بازی، برای انواع سنین مختلف طراحی شده است. به همین دلیل برای هر سنی می‌توان از این بازی‌ها استفاده کرد.

یکی دیگر از بازی‌هایی که می‌تواند به حافظه تصویری و بصری کودک کمک کند، جابه‌جا کردن وسایل و تلاش برای یافتن تغییرات در محیط است. با استفاده از این بازی، کودک لازم است تا به دقت محیط را پیش از تغییر وارسی کند و به دقت به محیط توجه کند. پس از تغییر نیز به دنبال تغییراتی که در محیط رخ داده است بگردد. در این صورت است که کودک به دلیل آن که محیط و تصویرهایی را که مشاهده می‌کند به خاطر می‌سپارد، از حافظه تصویری خود استفاده می‌کند. این موضوع سبب می‌شود تا کودک حافظه تصویری خود را تقویت کند.

به طور کلی استفاده از بازی‌ها و سرگرمی‌هایی که نیاز دارد تا کودک از مهارت حافظه تصویری خود کمک بگیرد، می‌تواند این مهارت را در کودک تقویت کند و آن را رشد و پرورش دهد. به همین دلیل لازم است در خرید اسباب بازی و وسایل کودک، دقت عمل بیشتری را داشته باشید و حساس‌تر این کار را انجام دهید.

انواع مختلف بازی برای رشد حافظه تصویری
بازی‌های فکری و کارتی یکی از بهترین انواع بازی‌ها برای تقویت این حافظه در کودکان است

خلاصه نکات پایانی

در این مقاله، به یکی از مهم‌ترین مهارت‌های لازم در هر انسانی پرداختیم. مهارت حافظه تصویری یا بصری، مهارتی بود که در اینجا، به اهمیت آن پرداختیم. پس از آن که اهمیت این موضوع برای ما آشکار شد، لازم دیدیم تا برای تقویت این مهارت، راهکارهایی را بیان کنیم. راهکارهایی که می‌تواند در کودکی اثرات بیشتری داشته باشد و آینده کودک را تغییرات بسیاری دهد. به همین دلیل این موضوع را در کودکان پیگیری کردیم و از راهکارهای تقویت این مهارت برای کودکان نکاتی را بیان کردیم. راهکارهایی که گاهی می‌تواند در قالب بازی صورت گیرد و با استفاده از سرگرمی، این مهارت را در کودک بهبود ببخشد. امید است با خواندن این مقاله توانسته باشید، نکات لازم درباره این موضوع را کسب کرده و اطلاعات کافی را در این باره به دست آورید.

حافظه تصویری یا دیداری

پیشنهاد اسباب بازی

منابع مورد استفاده:

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها