۱۶ سپتامبر یعنی روز خمیر بازی است. خمیر بازی توسط یک فرد آمریکایی در سال ۱۹۳۰ تولید شد. در ابتدا او این خمیر را برای پاک کردن کاغذ دیواری تولید کرده بود اما به مرور زمان کاربرد آن عوض شد و به شکل خمیر بازی امروزی در آمد. در ابتدا فقط رنگ قرمز آن موجود بود ولی با پیشرفت علم رنگ‌های متنوعی از آن نیز به تولید رسید.

فواید خمیر بازی

بازی با این خمیر‌ها به غیر از سرگرم کردن کودکان فواید دیگری نیز دارد که در زیر به آن‌ها می پردازیم:

تقویت مهارت‌های حرکتی :

کودک شما برای بازی با خمیر ، از دستان خود کمک می‌گیرد و برای شکل دهی به آن از حرکات مختلف دست مانند چرخاندن، ورز دادن و … استفاده می‌کند. این حرکات باعث قوی‌تر شدن عضلات مختلف دست او و آمادگی وی برای استفاده از مداد و قیچی و دیگر ابزار در آینده می‌شود.

ایجاد حس خوب :

بازی با خمیر باعث از بین رفتن استرس کودکتان می‌شود. همچنین فشردن خمیر به کاهش تنش، آزاد شدن انرژی اضافی، بهبود تمرکز و بیان احساسات کمک می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم اگر کودکتان احساس ناراحتی می‌کند در کنار او بنشید و همراه یکدیگر با خمیر، بازی کنید.

پرورش خلاقیت:

بازی با خمیرها با رنگ‌های مختلف باعث پرورش خلاقیت در کودکان می‌شود. خمیر بازی تجسم و خیال‌پردازی را نیز در کودکان تقویت می‌کند. می توانید داستانی برای فرزندتان تعریف کنید و از او بخواهید شخصیت‌ها و فضا‌ی داستان را با خمیر بسازد.

درخت خمیریهماهنگی چشم و دست:

استفاده از خمیر بازی و دیگر ابزارهای جانبی خمیر بازی باعث تقویت ارتباط میان چشم و دست فرزندتان می‌شود. هماهنگی چشم و دست در آینده به فرزند شما کمک می‌کند تا کارهای دیگر مانند خواندن و نوشتن‌، ورزش های مختلف و … را راحت‌تر بیاموزید و در آن‌ها پیشرفت کند.

تقویت مهارت‌های اجتماعی:

خمیر بازی از آن دسته از بازی‌هاست که می‌توان به صورت گروهی انجام داد و در هنگام بازی به صحبت و معاشرت پرداخت. همچنین کودک شما در بازی‌های گروهی تبادل و به اشتراک گذاشتن رنگ‌های مختلف خمیر و دیگر ابزارهای بازی را می‌آموزد.

آموزش اعداد و الفبا:

استفاده از خمیر بازی می‌تواند آموزش را برای فرزند شما جذاب کند. با استفاده از خمیر اعداد و جمع و تفریق را به کودک خود بیاموزید. همچنین در آموزش و تمرین الفبا نیز می‌توانید از خمیر بازی کمک بگیرید.

کاهش زمان بازی‌های کامپیوتری:

همان طور که در بحث بازی‌های کامپیوتری گفتیم سرگرم کردن کودک باعث می شود کمتر به سراغ موبایل ، تبلت و تلویزیون و… برود. از خمیر بازی برای سرگرمی بیشتر کودکتان بهره ببرید تا کمتر به بازی‌های کامپیوتری بپردازد.

سن مناسب خمیر بازی

سن مناسب برای شروع خمیر بازی دو سالگی به بالاست. پس از دو سالگی میل بچه‌ها به اکتشاف با دهان رو به کاهش است در نتیجه احتمال خوردن خمیر بازی کمتر است. اگر نگران خطر میل کردن خمیر بازی توسط کودکتان هستید می‌توانید از خمیر بازی‌های خانگی که از مواد خوراکی تهیه شده است استفاده کنید. همچنین به گروه سنی نوشته شده بر روی بسته خمیر بازی دقت کنید زیرا خمیر بازی‌های نرم مناسب سن‌های پایین هستند و خمیر بازی‌های سخت‌تر برای سنین بالا مناسب است.
دلیل دیگر برای صبوری تا رسیدن به سن مناسب این است که فرزند شما با افزایش سن رابطه کلامی بهتری برقرار می‌کند و بهتر می‌توان برای او توضیح داد که ” خمیر را در دهان خود قرار ندهد.” “خمیر بازی را روی فرش نگذارد.” یا “خمیر بازی را در موی خود نکند.” با وجود تذکر همه این نکات باز هم ممکن است خمیر بازی خطراتی داشته باشد که بهتر است در سنین پایین همراه کودکتان به بازی بپردازید و در سنین بالاتر نظاره‌گر بازی او باشید تا مشکلی به وجود نیاید.

دستور خمیر بازی خانگی

با یک جستجو ساده در اینترنت می‌توانید دستورهای بسیاری برای ساخت خمیر بازی در خانه پیدا کنید که ساده‌ترین آن به شکل زیر است:

  • یک پیمانه آرد
  • یک دوم پیمانه نمک
  • یک دوم پیمانه آب
  • رنگ خوراکی

در ابتدا آرد و نمک را مخلوط کرده سپس آب را به آن اضافه کنید. اگر خشک بود کمی آب اضافه کنید اگر چسبنده بود کمی آرد به آن بیافزایید. خمیر را ورز دهید تا به حالت مناسب برسد. سپس خمیر را به چند بخش تقسیم کنید و رنگ خوراکی به آن اضافه کنید. هر خمیر را ورز دهید تا رنگ در آن یک دست شود. اگر این خمیر در ظرف در بسته در یخچال نگهداری شود تا 4 هفته دوام می‌آورد.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها