بهبود روابط بین فرزندان

خواهر و برادرها با هر شخصیت، ویژگی یا سنی که داشته باشند؛ اهمیت رابطه آن‌ها بسیار زیاد است. تحقیقات نشان داده است روابط خواهر و برادر غالباً نقش مهمی در ارتباط آن‌ها با دوستان، همکاران یا افرادی که به نحوی با آن‌ها برخورد خواهند داشت، دارد.
والدین نقش مهمی در پرورش یک رابطه خوب بین خواهر و برادر دارند؛ برای مثال می‌توانند با تشویق به انجام کار گروهی و آموزش آن‌ها برای حل تعارضات پیش‌آمده به شیوه‌ای سازنده و محترمانه نقش بزرگی در بهبود روابط خواهر و برادر داشته باشند و این سبب می‌شود تا آن‌ها در سال‌های آینده زندگی خود نیز پشتیبان و حامی یکدیگر باشند.
همچنین انجام یک بازی گروهی مانند بازی های کارتی یا بازی های ساختنی موجب بهبود روابط بین کودکان شود.

مقایسه نکردن

فرزندان‌تان را بکدیگر مقایسه نکنید و آن‌ها را مقابل یکدیگر قرار ندهید. اولین و مهمترین نکته این است که سعی نکنید آن‌ها را با جملاتی مانند “چرا نمی‌تونی عین خواهرت حرف گوش کنی؟” یا “از برادرت یاد بگیر!” تحریک کنید. این جملات مانند هیزم در آتش ریختن است و فقط خواهر و برادر را مقابل یکدیگر قرار می‌دهد.

رفع کردن علت تعارض

سعی کنید که علت تعارض پیش آمده را متوجه شوید. آیا یکی از آن‌ها دادوبیداد می‌کند تا توجه دیگری را جلب کند؟ آیا آن‌ها سر جلب توجه شما یا همسرتان با یکدیگر دعوا می‌کنند؟ یا بیشتر دعواهای آن‌ها هنگام خستگی و سر رفتن حوصله‌شان است؟ اگر شما متوجه یک الگو در تعارضات میان آن‌ها شدید می‌توانید سعی کنید تا متناسب با علت، این رفتارها را به حداقل برسانید. برای مثال اگر آن‌ها هنگام خستگی دعوا می‌کنند سعی کنید تا در آن زمان‌ها برخوردهای آنان را به حداقل برسانید؛ یا اگر به دنبال جلب توجه یکدیگر هستند، با تک تک آن‌ها جداگانه صحبت کنید و راه‌های بهتر و عاقلانه‌تر را به آن‌ها یاد دهید.

درک تفاوت‌های همدیگر

به آنان یاد دهید تا به تفاوت‌های یکدیگر احترام بگذارند. اگر یکی از فرزندان شما آرام و ساکت و دیگری شلوغ و پرتحرک است طبیعی است که درگیری و تعارض رخ دهد. مهم این است که به یکدیگر احترام بگذارند و حواسشان باشد که چیزی با اهمیت‌تر از “دوست داشتن یکدیگر” وجود ندارد. پس اگر دو یا چند فرزند با اخلاقیات متفاوت دارید سعی کنید تا علایق مشترک آن‌ها را پیدا کنید و آنان را با یکدیگر سرگرم کنید.

کمک کردن به همدیگر

از آن‌ها بخواهید بعضی از کارهای خانه را با کمک همدیگر انجام دهند. (یا یک کار تیمی دیگری را به آنها بسپارید.) کارهایی مانند رنگ کردن قسمتی از دیوار اتاق‌شان، مرتب کردن اتاق، تمیز کردن یک کابینت، چیدن میز شام و … را از ابتدا تا پایان کار به آن‌ها بسپارید. اینکه کودکان در یک تیم و پدر و مادرها در تیمی دیگر باشند، آن‌ها را تشویق به همکاری برای رسیدن به یک هدف مشترک می‌کند.

شنیدن موثر

توانایی گوش دادن به حرف‌های دیگران، یک مهارت مهم برای کودکان است و به آن‌ها کمک می‌کند تا یاد بگیرند به یکدیگر گوش دهند و همدردی کنند و همه چیز را از زاویه دید دیگران نیز ببینند. فرزندان‌تان را عادت دهید تا به حرف‌های خواهر یا برادرشان گوش دهند و سعی کنند که نظرات و افکار یکدیگر را درک کنند و خودخواهی را کنار بگذارند.

احترام

به آن‌ها یاد دهید که به یکدیگر احترام بگذارند. گوش دادن یکی از راه‌های احترام گذاشتن به یکدیگر است؛ احترام یکی از ضروریات ایجاد یک رابطه خوب بین دوستان، خواهر و برادر، اقوام و غیره است. به آن‌ها بگویید که با دیگران جوری رفتار کنند که دوست دارند با خودشان رفتار شود. احترام شامل اهمیت دادن به نظرات خواهر یا برادر، توجه به اموال شخصی دیگری و صحبت کردن با یکدیگر با لحن آرام و مودبانه حتی در شرایطی که با همدیگر مخالفند، است.

رعایت ادب

به آن‌ها یاد دهید تا مودبانه مخالفت کنند. در بین افرادی که با یکدیگر رابطه خوبی دارند هم امکان اختلاف نظر وجود دارد و این یک اتفاقی اجتناب‌ناپذیر است؛ این چگونگی حل اختلافات است که اهمیت دارد. به آن‌ها یاد دهید که نباید اجازه دهند تا اختلافات رابطه آن‌ها را خدشه‌دار کند و از همه مهمتر به دعوای فیزیکی بیانجامد.

تفریح خانوادگی

تفریحات خانوادگی انجام دهید. خانواده‌هایی که وقت بیشتری با یکدیگر می‌گذرانند و سرگرم می‌شوند کمتر احتمال دارد تا درگیر تعارضات شوند. (از مقاله قبل استفاده کنید.)

فراهم کردن زمان بازی 

شما به عنوان پدر و مادر، وقتی فرزندان‌تان با یکدیگر در آرامش در حال بازی هستند، مزاحم آن‌ها نشوید و هرچه که برای ادامه بازی کردنشان به آن نیاز دارند را برایشان فراهم کنید.

سرگرم کردن 

وقتی آن‌ها از ابتدای صبح بداخلاق هستند و حوصله ندارند، سعی کنید کاری را انجام دهید که هر دوی آن‌ها به آن علاقه دارند تا حال‌و‌حوصله‌شان روبه‌راه شود.

صحبت کردن قبل از خواب

شب‌ها قبل ازخواب و درتاریکی به آن‌ها این فرصت را دهید که با یکدیگر صحبت کنند و در آخر به هم “شب بخیر” بگویند. اگر یکی از آن‌ها سواد خواندن دارد از او بخواهید تا برای خواهر یا برادرش کتاب بخواند. این روتین به بهبود روابط آن‌ها کمک بزرگی خواهد کرد.

مراقبت از یکدیگر

به آن‌ها نگهداری و مراقبت از یکدیگر را یاد دهید. اگر یکی از آن‌ها مریض شد از فرزند دیگرتان بخواهید تا به شما در نگهداری از او کمک کند و اولویتش را از بازی یا کارهای دیگر به مراقبت از خواهر یا برادرش تغییر دهد. اینکار به آن‌ها این حس را می‌دهد که می‌توانند به جای آسیب رساندن به هم و اذیت کردن یکدیگر، حامی هم باشند.

ژورنال خاطرات

با همدیگر یک ژورنال خانوادگی درست کنید. چند کاغذ را بهم بچسبانید و اجازه دهید فرزندان‌تان باهمدیگر آن‌ها را تزیین کنند. اگر هنوز سواد نوشتن ندارند از آن‌ها بخواهید تا روزشان را تعریف کنند و شما بنویسید یا اتفاقات روزمره‌شان را نقاشی بکشند.

جبهه‌گیری نکردن والدین

اختلاف و تعارض هم بخشی از ارتباطات انسا‌ن‌ها است اما کودکان باید یاد بگیرند تا احساسات خود را (اعم از علاقه، خشم، عصبانیت و …) مدیریت کنند. وظیفه پدر و مادرها این است که در هنگام درگیری و دعوا جبهه‌گیری نکنند تا باعث افزایش حس رقابت بین آن‌ها نشوند؛ در عوض باید مهارت‌هایی مانند کنترل خشم، گوش دادن، بیان خواسته‌ها بدون داد زدن و پیدا کردن راه‌حل های برد-برد را به آن‌ها آموزش دهند..

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها