اصول طرز برخورد با کودک بد دهان

مقدمه:

ممکنه بچه‌ها یه وقت‌هایی حرف‌های زشتی بزنن و وقتی شما به عنوان والد وقتی برای اولین بار این صحبت‌ها رو می‌شنوین، شوکه میشین. بچه‌های کوچک اغلب اون چیزهایی رو که می‌شنون رو تکرار میکنن. بچه‌های بزرگ‌تر بیشتر وقت‌ها می‌خوان واکنش پدر و مادرشون رو ببینن.  قبل از اینکه عصبانی و خشمگین بشین، حواستون به این نکته باشه که بچه‌هایی که تو سنین پیش‌دبستانی هستن، معنای این ناسزاها رو نمی‌دونن و اینکه شما تنها پدر و مادری نیستین که با این مشکل مواجه هستین. خیلی از والدین با این مشکل دست به گریبانن. اگه کودک شما کلمات زشتی رو تکرار می‌کنه، چندین روش‌ انضباطی وجود داره که می‌تونه از این کار جلوگیری بکنه و میزان اون رو به حداقل برسونه.

در ادامه این مقاله:

به بررسی راهکارهایی می‌پردازیم که می‌تونن این رفتار ناپسند یعنی بددهانی رو در کودکان رو کاهش بدن. پس با ما همراه باشین.

 

این قسمت از محتوا تنها برای مشترکین هویواستار قابل نمایش است.

  ۱- درباره ارزش‌های خونوادگی خود فکر کنین:

ارزش‌های خونوادگی شما نقش‌ مهمی توی تصمیم‌گیری در مورد نحوه پاسخگویی به حرف‌های نامناسب کودک داره. برای بعضی از خونواده‌ها به‌کاربردن کلمات ناسزا مسئله مهمی نیست و والدین می‌پذیرن  که بچه‌ها این کلمه‌های نامناسب رو به‌کارببرن ولی برای بعضی از خونواده‌ها این مسئله خیلی مهمه و والدین یه سرعت واکنش نشون میدن. در هر صورت با کودک خود در مورد اینکه افراد مختلف ارزش‌‌های مختلفی دارن صحبت کنین و به اون‌ها بگین که حرف‌های ناپسند ممکنه یعضی از آدم‌ها رو ناراحت کنه. اگه تو خونواده شما کسی بددهانی نمی‌کنه و شما به این امر پایبند هستین، کودک‌تون رو متوجه کنین که حتی اگه شنیدن که کسی ناسزا میگه مورد قبول خونواده شما نیست. لیست بهترین اسباب بازی آموزشی کودک را بشناسید.

۲- دلیل ناسزاگویی کودک رو پیدا کنین:

هنگامی که می‌خواین مسئله ناسزاگویی کودک رو بررسی کنین، به دلایل احتمالی این که چرا فرزندتون این کلمه‌ها رو میگه توجه کنین. نحوه و مکانی که کودک این کلمه‌ها رو میگه مهمه. ناسزاگویی یه پسر پنج‌ساله که کلمه‌ای رو که توی اتوبوس شنیده رو تکرار می‌کنه با فحاشی کردن یه پسر پونزده‌ساله در مقابل معلمش تفاوت داره.

بعضی وقت‌ها بچه‌ها فحاشی می‌کنن چون مهارت‌های زندگی مهمی مثل مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی رو به خوبی یاد نگرفتن. اگه علت ناسزاگویی همینه، باید بدون هیچ‌گونه وقفه‌ای آموزش این مهارت‌ها به کودک رو شروع کنین؛ در غیر این صورت می‌تونه عوارض طولانی‌مدتی داشته باشه.

بزرگسالانی که فاقد مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی مناسب هستن یا توانایی کنترل تکانه‌ها و خشم خودشون رو ندارن، ممکنه به دلیل استفاده از زبون و لحن نامناسب از کار اخراج بشن. اون‌ها اگه بقیه رو با حرف‌هاشون آزرده کنن، ممکنه دچار مشکلات ارتباطی مهمی بشن. اگه فکر می‌کنین ناسزاگویی کودک به علت یه مشکل بزرگ‌تر مثل کمبود مهارت‌های کنترل خشمه، سعی کنین آموزش این مهارت‌ها رو توی برنامه کودک‌تون قرار بدین.

۳- مدل و الگوی مناسبی برای کودکان باشین:

نوع رفتاری که در مقابل کودک انجام میدین رو در نظر بگیرین. اگه شما کلمه‌های نامناسبی رو به  به‌ کار‌ می‌برین،کودک شما هم احتمالاً همین این کار رو می‌کنه. اینکه به کودک بگین: «اینا کلمه‌هایی که فقط آدم بزرگ‌ها می‌تونن ازش استفاده کنن»، برای حل مشکل کافی نیست. کودکان می‌خوان شبیه بزرگ‌ترها باشن و از اون‌چه شما انجام میدین، کپی می‌کنن.

اگه شما الگوی خوبی توی این زمینه نبودین، اولین قدم اینه که لحن و طرز صحبت کردن خودتون رو تغییر بدین. اگه شما مدل و الگوی خوبی باشین از اینکه چطوری میشه خشم رو کنترل کرد و بدون ناسزاگویی احساسات رو بیان کرد، کودک شما هم یاد می‌گیره که چطوری این کارها رو انجام بده.

به راه‌های دیگه‌ای که ممکنه که کودک شما در معرض زبان نامناسب قرار بگیره توجه کنین. اگه به کودک خود اجازه تماشای فیلم یا بازی‌هایی رو بدین که زبان نامناسبی دارن، او احتمالاً یاد می‌گیره که همین شیوه حرف زدن رو ادامه بده. بنابراین باید قرارگیری کودک در معرض چنین الگوهایی رو محدود کنین تا میزان بددهانی او کم بشه.

 ۴- اگه کودک در پی توجه‌طلبیه، بددهانی او رو نادیده بگیرین:

کودکان اغلب رفتاری رو تکرار می‌کنن که خیلی مورد توجه قرار گرفتن. اگه شما به این کار کودک بخندین یا بیش‌ازحد واکنش نشون بدین، کودک شما این رفتار رو تکرار می‌کنه.

نادیده گرفتن می‌تونه یه استراتژی خوبی به‌ویژه برای بچه‌های کوچک برای شروع باشه اما اگه علی‌رغم نادیده گرفتن باز هم نامناسب صحبت کردن ادامه پیدا کرد، توضیح بدین که این کلمه مناسبی نیست و دیگه نباید از اون استفاده کنه.

۵- قوانینی مربوط به ناسزاگویی تنظیم کنین:

اگه ناسزاگویی تبدیل به یه مشکل بشه، ممکنه لازمه باشه که یه قانون برای حل اون توی خونتون درنظربگیرین، قانونی که میگه :«از زبون و لحن مناسب استفاده کن»، می‌تونه کمک کننده باشه. کودکان ممکنه که به هشدار یا یادآورری درباره اون چیزی که مناسبه، نیاز داشته باشن.

۶-پیامدهایی رو برای بددهانی در نظر بگیرین:

اگه قوانینی در مورد ناسزاگویی تعیین کردین ولی همچنان این اتفاق ادامه پیدا می‌کنه، ممکنه لازم باشه که یه پیامد منفی در نظر بگیرین. اگه کودک شما زمانی که عصبانیه ناسزا میگه، تایم اوت یه راه مناسب برای آموزش به اونه که چجوری خودش رو آروم کنه قبل از اینکه چیزی بگه که خودش رو توی دردسر بندازه.

۷- به او پاداش بدین:

یه راه دیگه اینه که به کودک‌تون بخاطر استفاده از زبون و لحن مناسب پاداش بدین. کودکی که تو مدرسه به دردسر میفته یا وقتی که عصبانیه درمقابل بقیه آدم‌ها ناسزا میگه ممکنه از یه سیستم پاداش رسمی که به اون‌ها برای استفاده از زبون و لحن مناسب پاداش میده، سود ببرن.

سیستم اقتصادی تکن یه روش عالی برای انگیزه دادن به کودکان برای استفاده از کلمه و زبون مناسب در طول روزه.

هدف بلندمدت شما باید این باشه که به کودک یاد بدین که طرز صحبت کردن او روی بقیه آدم‌ها تأثیر میذاره. اگه او به کسی ناسزا بگه، این مسئله میتونه پیامدهای جدی‌ای در پی داشته باشه.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها