هوش درون فردی

هوش درون فردی به توانایی افراد توی تمرکز بر خود و خودآگاهی گفته می‌شه.

افراد با هوش درون فردی بالا می‌تونن به‌راحتی توی درون و ضمیرشون به جستجو بپردازن. اون‌ها می‌تونن احساسات، انگیزه‌هاو اهداف خودشون رو کشف و تحلیل کنن. به‌این‌ترتیب‌می‌شه گفت کسایی که هوش درون فردی بالایی دارن، نسبت به درون و آنچه در دل دارن، آگاهی زیادی دارن. شاید شنیده باشین که بسیاری از مردم در مورد خودشون معتقدند که هنوز شناخت کافی از خود ندارن و گاهی از اون چیزی که بروز می‌دن، شگفت‌زده می‌شن. اما افراد با هوش درون فردی بالا نسبت به خلقیات، رفتار و احساسات خودشون شناخت کافی و درک عمیقی دارن. به عبارتی از خودشناسی بالایی برخوردارن.

اشخاص با هوش درون فردی بالا به فعالیت‌های گروهی علاقه چندانی ندارن و دوست دارند خودشون به‌تنهایی کار کنن، تنهایی درس خوندن، تنهایی فیلم دیدن و… رو به با جمع درس خوندن و فیلم دیدن ترجیح میدن. اون‌ها کمتر نگران برداشت مردم از خودشون هستن و برای خوشحال بودن نیاز زیادی به حضور دیگران ندارن. اگه هوش درون فردی و هوش کلامی توی یه نفر بالا باشه می‌تونه منجر به شکل گرفتن آثار ادبی عمیقی بشه. گفتن شعر، داستان‌نویسی و سخنرانی‌های پرشور و تأثیرگذار نتیجه ترکیب زیبای هوش درون فردی و هوش کلامیه. اگه هوش درون فردی با هنر ترکیب شه، نتایج خیره‌کننده‌ای داره. اگه هوش درون فردی با هوش موسیقایی کنار هم‌دیگه قرار بگیرن، منجر به خلق موسیقی‌های گوش‌نوازی می‌شه و اگه این ترکیب با هوش تصویری فضایی باشه می‌تونه منجر به خلق آثاری مثل معماری، نقاشی و انواع هنرهای تجسمی بشه.

این هوش کمک می‌کنه خودتون رو بهتر بشناسین، بفهمین توی زندگی‌تون به دنبال چی هستین، اهداف‌تون چیه و برعکس، چه چیزهایی را نمی‌خواهین تو زندگی دنبال کنین. 

در ادامه‌ی این مقاله

ویژگی‌‌های افرادی که هوش درون فردی خوبی دارن رو بررسی می‌کنیم و به راه‌های تقویت و کاربرد این هوش توی زندگی می‌پردازیم. در آخر هم چند نمونه از افراد موفقی رو که هوش میان فردی قوی داشتن بهتون معرفی می‌کنیم.

 

این قسمت از محتوا تنها برای مشترکین هویواستار قابل نمایش است.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها