خبرهای بد برای کودکان

به روز های کودکی خود فکر کنید! سعی کنید بهترین و بدترین خاطره آن زمان را به یاد آورید. وقتی در این باره با بچه‌های دهه 60 صحبت می‌کنیم، تعداد زیادی از آن‌ها ، از جنگ و بمباران به عنوان بدترین خاطرات آن زمان یاد می‌کنند. این روزها هم روزهای متشنجی است. از دور و نزدیک خبر های بد و ناراحت کننده‌ای منتشر می‌شود از جنگ و سقوط هواپیما تا سوختن حیوانات در جنگل و … . این اخبار بر سلامت روان ما نیز اثرگذار است چه رسد به کودکمان.
اگر فکر می‌کنید با خاموش کردن تلویزیون و گرفتن موبایل از دست فرزندتان می‌توانید او را از اخبار بد حفظ کنید سخت در اشتباهید. اگر فرزند شما خود به دنبال اخبار هم نرود باز ممکن است این اخبار را در مدرسه از دوست و همکلاسی یا در مهمانی از فامیل و آشنا بشنود. لذا لازم است به عنوان والد نحوه برخورد با این مورد را بلد باشیم. در ادامه به بررسی راهکارهایی برای این موضوع می‌پردازیم:

 • محدود کردن اخبار

درست است که ما نمی‌توانیم جلوی اخبار ناگوار را بگیریم اما می‌توانیم زمانی که در معرض این اخبار هستیم را کاهش دهیم. در حضور کودکتان به اخبار رادیو و تلویزیون و شبکه‌های مجازی نپردازید. باید حواستان را جمع کنید تا کودکتان نیز به سراغ اخبار موجود نرود.

 • با خودتان فکر کنید

اگر متوجه شدید کودکتان از اخبار ناگوار اطلاع دارد خودتان را برای صحبت با او آماده کنید. فکر کنید که درباره چه چیزی می‌خواهید با او صحبت کنید. چه اطلاعاتی را لازم است به او بدهید و در باره چه چیزی نباید صحبت کنید. حتی اگر توانستید این مکالمه قبل از صحبت با کودکتان تمرین کنید.

 • شرایط را فراهم کنید

این که در چه مکان و چه زمانی با کودکتان درباره این اخبار صحبت می‌کنید بسیار مهم است. زمانی را انتخاب کنید که کودک در آرامش است و درگیر کار دیگری نیست. همچنین مکانی را انتخاب کنید که برای کودکتان آرامش بخش است و از مکان‌های ناآشنا دوری کنید.

 • چه شنیده‌ای؟

قبل از صحبت‌های خودتان از کودکتان بپرسید که چه شنیده است. این کار به شما کمک می‌کند تا بدانید اطلاعات فرزندتان تا چه حد است و لازم است شما درباره چه موضوعاتی با او صحبت کنید. همچنین به کودکتان کمک می‌کند با شما وارد گفتگو شود.

 • از کجا شنیده‌ای؟

بدون آن که حس بدی به فرزندتان منتقل کنید از او بخواهید به شما بگوید این اخبار را از کجا به دست آورده است. پس از پاسخ به این سوال درباره منابع معتبر اخبار صحبت کنید. به فرزند خود بگویید برخی اخبار کذب هستند ما نباید به سادگی آن‌ها را بپذیریم. به کودکتان اطمینان دهید که وقتی خبری را می‌شنود می‌تواند از شما سوال کند و شما نه به همه سوالاتش بلکه تا جایی که می‌توانید به سوالتش جواب می‌دهید.

 • حقیقت را بگویید

هر چند همه ما می‌دانیم لازم نیست همه چیز را به کودک منتقل کنید اما هرگز هم نباید به او دروغ بگویید. باید حقیقت را با فرزندتان در میان بگذارید. چیزهایی را بگویید که اضطراب کمتری را به فرزندتان بدهد و بخش های ناگوار اخبار را فیلتر کنید.

 • درباره احساسات صحبت کنید

درباره احساسات خود با کودک صحبت کنید. مثلا بگوید من هم مثل شما ناراحت هستم اما کنترل همه چیز را در دست دارم و به زودی نارحتیم برطرف می‌شود. همچنین از کودکتان بخواهید درباره احساساتش صحبت کند و آن‌ها را با شما به اشتراک بگذارد. به کودک خود بیاموزید اشکالی ندارد اگر آدم در شرایط ناگوار احساسات نامطلوبی را تجربه کند اما لازم است درباره آن‌ها صحبت کند.

 • به کودک خود اطمینان دهید

والدین چتر امن کودکان هستند. کودک باید بداند هر زمانی که دچار احساس نامطلوب شد حتما با شما در میان بگذارد. باید به کودکتان نشان دهید در هر شرایطی حامی و نگهبان او هستید. همچنین در رفتارتان نیز این اطمینان و حمایت را به فرزندتان نشان دهید.

 • پروژه‌ای تعریف کنید

پس از صحبت با کودک خود، درباره ادامه روند زندگی بگویید. برای کودکتان کار، مشغله یا پروژه‌ای تعریف کنید تا سرش گرم باشد و کمتر به اخبار بد فکر کند.

 • از متخصص کمک بگیرید

اگر با انجام کارهای بالا اگر همچنان کودکتان دچار احساسات نامطلوب بود و روند عادی زندگی تان دچار اختلال شد حتما با یک مشاور یا روانشناس این موضوع را در میان بگذارید.

 • از سنین پایین آغاز کنید

اگر فکر می‌کنید موارد بالا برای بچه‌های مدرسه‌ای یا بزرگتر مناسب است اشتباه می‌کنید. لازم است این روند در شرایط سخت از سنین کم اجرا شود تا وقتی کودک بزرگتر شد به راحتی با شما به گفتگو بپردازد. همچنین این روند کمک می‌کند از سنین کم کنترل هیجانات را یاد بگیرید.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها