جدا کردن اتاق خواب نوزادان

در مقاله قبلی درباره اضطراب جدایی صحبت کردیم و متوحه شدیم نوزادان در سن 6 ماهگی تا 18 ماهگی دچار اضطراب جدایی می شوند. یکی از مشکلات والدین در این سن و سن‌های بالاتر جدا کردن محل خواب کودک است. اکثر ما والدینی را دیده‌ایم که تا چهار یا پنج سالگی فرزندشان را کنار خود می‌خوابانند و بعد از آن برای جدا کردن محل خواب کودک دچار مشکل می‌شوند. این والدین معتقدند برای شیر دادن راحت این کار را می‌کنند اما باید بدانند این راحتی ممکن است مشکلاتی را برای کودک و والدین به همراه داشته باشد. در این مقاله به بررسی محل خواب کودکان می‌پردازیم.

زمان مناسب جدا کردن محل خواب نوزاد از والدین

برای رشد سالم کودک لازم است که در یک زمان از والدین خود جدا شده و در اتاق دیگری بخوابد. در میان روانشناسان همچنان بر سر این موضوع بحث هست و عقیده‌های متفاوتی دارند. برخی معتقدند کودک از بدو تولد باید از والدین جدا بخوابد و والدین مدام به نوزاد خود سر بزنند. برخی دیگر از روانشناسان معتقدند سن مناسب جدایی از والدین 6 تا 8 ماهگی است و برخی بر روی یک سال تا یک سال و نیم تاکید دارند. چیزی که میان همه آن‌ها مشترک است این است که کودک پس از 18 ماهگی نباید با پدر و مادر خود بخوابد.
همچنین در صورت بزرگ‌تر شدن نوزاد، وی با مفهوم تاریکی و تنهایی آشنا شده است و هنگام تنها بودن در اتاق آغاز به گریه و بی قراری می‌‌کند. بهتر است جدا کردن محل خواب قبل از آغاز دوره اضطراب جدایی یا پس از اتمام آن صورت گیرد تا آسیبی به کودک وارد نشوند. با توجه به پراکندگی نظرات کارشناسان بهتر است شما روشی را پیش بگیرید که با آن راحت هستید.

خوابیدن نوزاد نزد والدین

اگر تصمیم گرفتید نوزادتان پیش شما و همسرتان بخوابد باید چندین نکته زیر را در نظر بگیرید:

  • توجه کنید مدت زمانی که کودکتان در کنار شما می‌خوابد از یک سال و نیم بیشتر نشود. تلاش کنید قبل از یک سالگی محل خواب کودک را جدا کنید. این توصیه به دلیل است که کودک تا به این سن مفهوم تاریکی را درک نکرده است و راحت‌تر می‌شود او را در اتاقش گذاشت.

  • بهتر است کودک در تخت خواب شما نخوابد و تخت جداگانه ای در کنار تختتان برای او در نظر بگیرید. این نکته به این دلیل است که سلامت کودک حفظ شود زیرا واقعی پیش می‌آید موی مادر و پدر یا پتو و ملحفه سبب بند آمدن راه نفس کودک شده است. همچنین در تخت کودک از گذاشتن بالش و پتو و عروسک خودداری کنید.

  • هرگز در اتاقی که کودک خوابیده است سیگار نکشید. همینطور اجازه ندهید کودک شما در کنار فرد سیگاری بخوابد.

  • هرگز در حضور نوزاد حتی زمانی که خواب است رابطه جنسی نداشته باشید. دیدن رابطه جنسی پدر و مادر و شنیدن صدای آن حتی در اوایل نوزادی می‌توانند اثرات مخربی را بر روان کودک داشته باشد.

  • در مکان مناسبی به کودک خود شیر دهید. اگر بر روی تخت به کودک خود می‌دهید این را در نظر بگیرید اگر شما خوابتان ببرد احتمال خفگی فرزندتان وجود دارد.

خوابیدن نوزاد در اتاق مجزا

بالاخره زمانی فرا می‌رسد که باید اتاق خواب کودک خود را جدا کنید. همانطور که قبل‌تر گفتیم بهتر است این اتفاق قبل از یک سالگی بیفتد. ما شما را به عنوان یک مادر درک می‌کنیم که نگران دوری از فرزندتان باشید اما در ادامه موضوعاتی را مطرح می کنیم که به شما کمک خواهند کرد:

  • اگر از آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید از بدو تولد کودکتان را در محل خواب خودش بخوابانید توجه کنید می‌توانید از گجت‌های هوشمند نوزادان استفاده کنید تا هر لحظه از وضعیت نوزاد خود با خبر باشید. این گجت‌ها می‌توانند نرخ تنفس، ضربان قلب، دمای بدن و … را اندازه‌گیری کنند و در صورت بروز مشکلی به والدین خبر دهند.

  • همانطور که در بخش قبلی گفتیم از قرار دادن پتو و بالش و انواع عروسک‌ها در تخت کودک خودداری کنید تا موجب بروز خفگی نشود. همچنین کودک را بر روی پشت بخوابانید و از خواباندن نوزاد بر روی شکم یا پهلو خودداری کنید. این کار باعث می شود احتمال خطر مرگ ناگهانی نوزادان در خواب کاهش یابد.

  • اگر زمان جدا کردن محل خواب کودک را به شش ماهگی به بعد موکول کرده‌اید ممکن است کودک شما در هنگام خواب بی‌قراری کند. در این شرایط اتاق خواب کودک را به محلی شاد تبدیل کنید تا کودک از بودن در آن لذت ببرید. مدتی در کنار تختش باشید تا آرام بگیرید اما بغلش نکنید زیرا بغل کردن سبب می شود کودک بیاموزد اگر گریه کند می‌تواند به خواسته خود برسد.

  • برای جلوگیری از وابستگی کودک فقط به یک والد بهتر است روند خواباندن کودک را بین خود و همسرتان تقسیم کنید. همچنین زمانی که کودک برای شیر خوردن بیدار می‌شود اتفاق مناسب آن است که پدر، بچه را از اتاقش به پیش مادر ببرد و مادر به بچه شیر بدهد.

اگر سن فرزند شما از یک سال و نیم بیشتر است و هنوز موفق نشده اید او را برای خواب به اتاق خودش بفرستید توصیه می کنیم مقاله جدا کردن اتاق خواب کودک از والدین را مطاله کنید.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها