بهبود تکلم کودکان

پیش‌تر درمورد روند رشد گفتاری کودکان صحبت کردیم. در این مقاله می‌خواهیم چند روش برای بهبود روند رشد تکلم کودکان به شما معرفی کنیم. با به کار گیری این روش‌ها می‌توانید در صحبت کردن به کودکتان کمک به سزایی کنید. این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر روند رشد کلامی فرزندتان مطابق با مقاله قبل نبود حتما به پزشک مراجعه کنید. این تمرین‌ها برای شرایطی است که کودک از شرایط نرمالی برخوردار باشد.

صحبت کردن کودکان

  • با کودک خود صحبت کنید:

همان طور که در مقالات بارداری هفته به هفته گفته‌ایم رشد سیستم شنوایی کودک در هفته هفدهم یا هجدهم بارداری تکمیل می‌شود و کودک پس از آن صداهای اطراف من جمله ضربان قلب مادر، حرکات معده او و صدایش را می‌شنود. لازم است از همان دوران جنینی با کودکتان سخن بگویید، آواز بخوانید و برایش داستان تعریف کنید تحقیقات نشان می دهد کودکان پس از تولد نسبت به صداهایی که در دوران جنینی شنیده‌اند واکنش نشان می‌دهند. روند صحبت کردن با جنین را پس از تولد وی نیز ادامه دهید. حرف زدن با کودک علاوه بر کمک به تکلم وی صمیمیت میان شما و فرزندتان را بیشتر می‌کند.

  • زبان بدن فرزند خود را جدی بگیرید:

درست است که کودک شما تا 18 ماهگی بخش معدودی از کلمات را به زبان می آورد اما کلمات بیشتری را درک می‌کند. برای کودکی که هنوز به طور کامل صحبت نمی‌کند ارتباط غیر‌کلامی یکی از مسیرهای ارتباطی است. به دستان کودکتان توجه کنید و به انچه که او دنبال می‌کند توجه کنید و از او بپرسید “آیا توپ را می‌خواهی؟” این جمله باعث می‌شود کودک کلمات بیشتری را آموزش ببینید و معنی آن‌ها را درک کند. اگر فرزندتان به چیز خاصی توجه نشان میدهد درباره آن با او صحبت کنید.

  • تلفظ صحیح کلمات را به کودکتان بیاموزید:

برخی والدین با کودکشان به زبان کودکانه صحبت می‌کنند که این باعث می شود کودک تا سن مدرسه اسم و تلفظ درست کلمات را نیاموزد. روانشناسان توصیه می‌کنند اگر نوزاد شما نمی‌تواند کلمه‌ای را به درستی تلفظ کند لازم است شما آن کلمه را درست تلفظ کنید و حالت صحیح را به فرزندتان آموزش دهید.

  • با دقت برایش کتاب بخوانید:

سعی کنید سر فرصت و با حوصله برای فرزندتان کتاب بخوانید نه با عجله ! در زمان کتاب خواندن با کودکتان درباره تصاویر صحبت کنید مثلا از او بپرسید: “این دختر کوچولو خوشحال است یا غمگین؟” “نام این حیوان چیست؟” صحبت درباره تصاویر کمک می‌کند کودکتان کلمات بیشتری را بیاموزد و از آن‌ها استفاده کند.

کتاب خواندن

  • دورهمی‌هایی با همسالان فرزندتان ترتیب دهید:

شرایطی را فراهم آورید که کودکتان با هم سالانش در محیطی به بازی و تعامل بپردازد. شاید جمعی از چندین کودک کوچک طاقت فرسا باشد اما به کودکتان کمک می‌کند تا از کلماتی که یاد گرفته است در اجتماع استفاده کند و نتایج آن را ببیند. در این شرایط کنار کودکتان باشید و به او کمک کنید تا لغات مناسب را به کار ببرد مثلا به او بگوید : “چون آذین عروسکش را به تو داده است به او بگو متشکرم. “

  • با او در جمله سازی همراهی کنید:

پس از 18 ماهگی کودک تلاش می‌کند کلمات را ترکیب کند در این راه او را همراهی کنید. مثلا اگر فرزندتان می‌گوید توپ شما بگویید توپ بزرگ یا توپ قرمز یا توپ را پرتاب کن. این تمرین به فرزندتان کمک می‌کند تا بیش از دو سالگی به راحتی بتواند جملات دو کلمه‌ای بسازد.

  • به سخنان فرزندتان پاسخ دهید:

اگر فرزندتان تلاش می‌کند جمله‌ای را بگوید گوش دهید و صبر کنید تا جمله‌اش را تمام کند.سریعا وسط حرف او نپرید تا جمله را کامل کنید یا کلمه‌ای که یادش رفته است را گوشزد کنید. فرصت دادن به کودک کمک می‌کند تا کلماتی را که یاد گرفته است در ذهنش بازسازی کنید. پس از مطرح کردن جمله به مفهوم جمله توجه کنید و جواب او را بدهید. مثلا اگر بچه‌ای می گوید بابا خداحافظ به او بگویید بله پدر به سرکار می‌رود.

  • موسیقی و برنامه‌های مناسب برایش پخش کنید:

موسیقی و برنامه‌های مناسب سن کودک را برایش پخش کنید تا لغات بیشتری را از این طریق تمرین کند. از موسیقی‌هایی استفاده کنید که دست زدن و پا کوبیدن داشته باشد. مانند “خوشحال و شاد و خندانم” دقت کنید که در این مورد زیاده روی نکنید و اگر تا الان این موضوع را رعابت نمی‌کردید می توانید مقاله تلویزیون برای کودکان را مطالعه کنید تا از مشکلات بعدی جلوگیری کنید. همچنین دقت کنید کودک سخن گفتن را از تعاملات واقعی با انسان‌ها می آموزد و موسیقی و کارتون نمی‌تواند جای این تعاملات را بگیرد.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها