جوانب منفی تلویزیون دیدن بر سلامت جسمی

همه ما کم و بیش از بدی‌های تماشای تلویزیون شنیده‌ایم. در ادامه به بررسی علمی مضرات تماشای طولانی مدت تلویزیون می‌پردازیم:

تاثیر بر سلامت جسمانی:

حداقل اثر منفی تلویزیون ، تاثیر بر سلامت جسم انسان است که ممکن است موارد زیر را شامل شود:

افزایش وزن و چاقی

تماشای بیش از اندازه تلویزیون موجب افزایش وزن می‌شود. به دلیل آنکه تماشای تلویزیون نیاز به تحرک خاصی ندارد و یکجا نشستن را می‌طلبد سبب چاقی و تجمع چربی‌ها در بدن می‌شود.

دیابت نوع دو و بیماری قلبی

با توجه به چاقی مفرطی که پیرو تماشای تلویزیون به وجود می‌آید سبب می‌شود در آینده نزدیک به بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت نوع دو مبتلا شوید. تحقیقات نشان می‌دهد به ازای هر دو ساعت تماشای تلویزیون در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت نوع دو به ترتیب 15% و 20% افزایش یابد.

مرگ زودرس

مطالعه بر روی سیزده هزار نفر نشان می‌دهد افرادی که در روز بیش از سه ساعت را در مقابل تلویزیون می‌گذرانند، خطر مرگ زودرس برای آن‌ها به دو برابر می‌رسد. در این تحقیق با حذف دیگر عوامل مانند سن و جنسیت و سبک زندگی مانند سیگار کشیدن و تغذیه نا مناسب و … صورت گرفته است.

اختلالات بینایی

هنوز تحقیقی درباره تاثیر مستقیم تلویزیون بر ضعف بینایی چشمان صورت نگرفته است اما آنچه واضح است این است که نگاه مستقیم و مستمر به یک صفحه نورانی موجب خستگی، خشکی و قرمزی چشم‌ها می‌شود. همچنین اگر عامل وراثتی ضعف چشم در فرد موجود باشد مشاهده بیش از حد تلویزیون ضعف بیشتر چشم را به دنبال دارد. پزشکان فاصله مناسب تا تلویزیون را برای حفظ سلامتی چشم به شرح زیر توصیه می‌کنند:

جوانب مثبت تلویزیون دیدن

تلویزیون در کنار تمام جوانب منفی ، جوانب مثبتی هم دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • آموزش و یادگیری:

    اگر برنامه‌های تلویزیون را متناسب با سن کودکتان انتخاب کنید می‌توانند بسیار مفید و آموزنده باشند. کودکان بسیاری از مطالب مانند رنگ‌ها، حیوانات، طبیعت‌، دین‌، زندگی‌، جنسیت و … را از تلویزیون می‌آموزند. درست است که والدین و مربیان نقش به سزایی در آموزش مسائل به کودکان دارند اما روانشناسان معتقدند آموزه‌های تلویزیون به دلیل غیر مستقیم و بی طرف بودن نفوذ بیشتری در کودکان دارد.

  • کمک به فرآیند اجتماعی اجتماعی شدن:

    در گذشته تعداد فرزندان هر خانواده زیاد بود همچنین رفت و آمد با اقوام و آشنایان بیش از امروز بود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی تعداد فرزندان و همچنین روابط خانواده کمتر شده است. این عوامل سبب می‌شود کودکان امروزی شناخت کمتری نسبت به روابط عمومی و هوش هیجانی دارند. تلویزیون کمک می‌کند کودکان نسبت به مسائل اجتماعی آگاهی پیدا کنند. با اماکن عمومی مانند دانشگاه، بیمارستان و پاسگاه و …. و نحوه رفتار در آن‌ها آشنا شوند. برنامه‌های تلویزیونی نقش‌های اجتماعی مختلف مانند کارمند، رئیس، کارگر، پزشک، پلیس و … را به تصویر می‌کشنند و کودک با مشاهده آن‌ها درک بهتری از نقش‌ها پیدا می‌کند.

  • دورهمی‌های خانوادگی:

    خانواده‌های امروزی که روزهای پز از مشغله را تجربه می‌کنند کمتر فرصت می‌کنند دورهم بنشینند و به یک کار مشترک بپردازند تلویزیون و برنامه‌های آن فرصت مناسبی است تا خانواده‌ها دور هم جمع شوند حرف مشترکی داشته باشند و زمانی را باهم بگذرانند. همچنین برنامه‌های طنز تلویزیونی سبب خنده و شادی مخاطبین خود می‌شوند که به سلامتی و بهبود سبک زندگی آن‌ها کمک می‌کند.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها