جای تعجبی نیست که والدین برای این که بدانند چه چیزی برای خوردن سالم است و از اضافه وزن کودک خود جلو گیری کنند نیاز به کمک دارند و توصیه‌هایی که شده می‌توانند بدجور انسان را گیج کند.
خبر خوب این هست که شما برای تغذیه سالم کودکتان احتیاجی به مدرک تحصیلی ندارید. شما با دنبال کردن دستورالعمل‌هایی می‌توانید به غذای سالم و حفظ وزن سالم کودک خود کمک کنید.

سیب
در اینجا 10 قانون کلیدی برای زندگی وجود دارد:

۱.والدین خرید را کنترل کنند

شما تصمیم می‌گیرید که چه غذاها و خوراکی‌هایی بخرید و چه زمانی آن‌ها را سرو کنید. اگرچه کودکان خانواده خود را برای خوراکی‌هایی با ارزش غذایی پایین اذیت می‌کنند، والدین وظیفه دارند که بدانند چه مواد غذایی و خوراکی‌هایی را باید دائماً در منزل داشته باشند. کودکان چیزی را می‌خورند که در کابینت‌ها و یخچال پیدا کنند. اگر میان وعده مورد علاقه‌شان مغذی نیست می‌توانید هر از چند گاهی برایشان بخرید تا احساس محرومیت نکنند.

۲.آزادی عمل

از بین تمامی غذاهایی که شما پیشنهاد می‌کنید، کودکان خود تصمیم می‌گیرند که چه چیزی را بخورند و چه چیزی را نخورند. کودکان باید حرف‌های خود را بزنند. برای وعده‌های اصلی و میان‌وعده‌ها برنامه‌ریزی داشته باشید. از بین غذاهایی که در مقابل آن‌ها قرار دارد، اجازه دهید هرکدام را که می‌خواهند به هرمقداری بخورند. شاید در ظاهر آزادی زیادی به آن‌ها داده باشید اما در نهایت آن‌ها مجبور به انتخاب از غذاهایی هستند که شما برای آن‌ها تدارک دیده‌اید.

۳.در تمام کردن غذای داخل بشقاب سخت‌گیر نباشید

اجازه دهید کودک هروقت که از غذا خوردن خسته شد ظرف خود را کنار بگذارد. خیلی از والدین تأکید دارند تا کودک طرف غذای خود را کاملاً تمام کند اما اصرار آن‌ها وقتی که بدن کودک احساس سیری می‌کند بی‌فایده است. کودکان ناخودآگاه وقتی احساس سیری در آن‌ها شروع به نمایان شدن می‌کند از غذا خوردن دست می‌کشند.

۴.از کودکی شروع کنید

عادت‌های غذایی کودکان از سن پایین شکل می‌گیرد؛ پس در انتخاب غذاها تنوع به خرج دهید. علاقه یا بیزاری کودکان به غذاها از زمان نوزادی آن‌ها آغاز می‌شود. ممکن است لازم باشد تا یک غذای جدید را چندین بار سرو کنید تا کودک آن را قبول کند. کودکان را اجبار به خوردن نکنید؛ فقط از آن‌ها بخواهید تا مقداری از آن را امتحان کنند. اگر فرزند بزرگ‌تر دارید از او بخواهید تا اول او مقداری از غذا را امتحان کند.

۵.منو را در اختیار آن‌ها بگذارید

این تصور که کودکان فقط به هات‌داگ، پیتزا، پاستا و غذاهای پنیردار علاقه دارند اشتباه است. هنگامی‌که بیرون از خانه غذا می‌خورید به کودک اجازه دهید تا غذاهای جدید را امتحان کند. آن‌ها با انتخاب‌هایشان ممکن است شما را شگفت‌زده کنند. همچنین از آن‌ها بخواهید تا کمی از غذای شما امتحان کنند.

۶.نوشیدنی‌های سالم را در دسترسی آن‌ها قرار دهید

نوشابه و سایر نوشیدنی‌های شیرین شده دیگر با شکر اضافه‌ای که دارند اشتهای کودکان را تغذیه سالم را کور می‌کنند. شیر و آب بهترین نوشیدنی برای بچه‌ها هستند. آبمیوه نیز اگر 100% طبیعی باشد برای آن‌ها مناسب است؛ برای کودکان زیر 6 سال تا روزی 150 میلی‌لیتر آبمیوه طبیعی کافیست.

7.دسرها و شیرینی‌جات را در جایگاه خود قرار دهید

دسرها هر از گاهی خوب هستند اما آن‌ها را به دلیل اصلی خوردن غذای کودکان تبدیل نکنید. هنگامی که دسر جایزه غذا باشد کودکان به طور طبیعی ارزش بیشتری نسبت به غذای اصلی برای آن قائل خواهند بود.

8.تعادل در تغذیه

آنقدری به غذا بها ندهید تا کودکان در زمان استرس و فوران احساسات نیز به غذا خوردن روی بیاورند.

9کودکان از شما الگوبرداری می‌کنند

برای کودکان‎تان الگو باشید و خودتان هم تغذیه سالم داشته باشید. هنگامیکه آن‌ها را برای سالم‌خوری تمرین می‌دهید سعی کنید تا بهترین الگوها را برای آن‌ها قرار دهید. میان وعده‌های سالم را به آن‌ها اختصاص دهید و هیچ وعده غذایی را حذف نکنید.

10.زمان تلویزیون و وسایل الکترونیکی را محدود کنید

تحقیقات نشان داده است که بدن کودکانی که استفاده وسایل الکترونیکی را کاهش داده‌اند درصد چربی کمتر نسبت به سایرین دارد. هنگامیکه کودکان استفاده از وسایل الکترونیکی و تلویزیون را محدود کرده‌ شده باشند، زمان بیشتری را برای انجام فعالیت‌های بدنی خواهند داشت.

0 0 رای
نظر به نوشته
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
دیدگاه ها